Viem, že to príliš s našimi milovanými micinkami nesúvisí, ale predpokladám, že kto má rád mačky , má rád aj prírodu, takže to ide ruka v ruke. Prinášam teda čerstvé odporúčania Greenpeace Slovensko pre zelenšie Vianoce. Vydávajú ich pravidelne v tomto období každý rok. Je dobré vedieť a zamyslieť sa, čo môžeme urobiť pre našu rodnú ZEM, ktorá nám toho už toľko dala.

1. Vianočný stromček

Možno si poviete, že umelý stromček je najlepší, pretože vydrží aj desiatky rokov, ale ekologickejšou alternatívou stále zostáva živý stromček. Umelé stromčeky sú totiž väčšinou vyrobené z PVC, pri ktorého výrobe a počas životného cyklu vzniká množstvo nebezpečných látok, ktoré kontaminujú životné prostredie. Pri kúpe živého stromčeka treba dbať hlavne na to, aby bol vypestovaný v lesnej škôlke, čiže si u predajcu overte, odkiaľ pochádza (vyhnete sa tak nákupu nelegálne vyrúbaných kusov). Môžete tiež použiť čečinu vo váze alebo stromček zasadený v črepníku, ktorý má navyše tú výhodu, že vám vydrží aj oveľa dlhšie ako len počas obdobia Vianoc (v lete môže zdobiť váš balkón či záhradu). Takéto ihličnaté stromčeky rôznych druhov sú dnes už bežne dostupné dokonca vo viacerých veľkostiach v tzv. hobbymarketoch. Ak aj napriek tomu trváte na umelom stromčeku, dajte prednosť takému, ktorý nie je vyrobený z PVC, ale z alternatívnych čistejších materiálov (napríklad z polypropylénu). A vyberte si stromček, ktorý bol vyrobený na Slovensku, čiže za vami nemusel precestovať tisícky kilometrov napríklad z Číny.

2. Slávnostné osvetlenie

Počas vianočných a novoročných sviatkov sa spotrebuje obrovské množstvo energie len na slávnostné osvetlenie. Niekoľkými jednoduchými opatreniami však môžete ušetriť veľa energie! Zakúpte si moderné vianočné osvetlenie, ktoré je vyrobené z LED žiaroviek, ktoré majú veľmi dlhú životnosť a sú ohľaduplné voči životnému prostrediu. Nenechávajte zbytočne celý deň a celú noc zapnuté svetielka na vašom stromčeku či už vo vnútri alebo na záhrade. To isté platí aj pre ďalšie svetelné dekorácie ako ozdobné svetelné reťaze na oknách. Vhodným pomocníkom tu môže byť použitie časového spínaču. Šetrením energie pomôžete nielen životnému prostrediu, ale aj svojej peňaženke!

3. Balenie vianočných darčekov

Na balenie vianočných darčekov sa zvyčajne úplne zbytočne minie obrovské množstvo baliaceho papiera (väčšinou ide o chlórom bielený papier s farebnou potlačou). Po jednorazovom použití potom putuje baliaci papier do koša. Skúste radšej svoje darčeky zabaliť do recyklovaného či ručne vyrobeného papiera, ktorý nebol bielený chlórom. Takýto papier sa dá zakúpiť na vianočných trhoch, v eko-obchodoch i niektorých papiernictvách. Dokonca si ho môžete aj sami doma vyrobiť, jeho výroba nie je náročná. Ďalšou možnosťou je použitie ozdobných tašiek a krabíc, ktoré sa dajú použiť aj v budúcnosti. Môžete tiež zabaliť viac darčekov naraz alebo ich iba ozdobiť sviatočnou mašľou. Po vybalení darčekov nezabudnite všetok recyklovateľný baliaci papier umiestniť do separovaného zberu. Priložiť môžete aj vianočné pozdravy a obálky, ktoré ste sa rozhodli si neponechať.

4. Ekologická kozmetika a čistiace prostriedky

Kozmetika patrí medzi najčastejšie darované vianočné darčeky a pred i počas vianočných sviatkov sa používa zvýšené množstvo čistiacich prostriedkov (prostriedky na umývanie riadu, pracie prášky a podobne). Ešte pred návštevou obchodu sa skúste zamyslieť, aké je zloženie toho-ktorého výrobku a jeho dopad na životné prostredie. Aj na slovenskom trhu sa dá už celkom bežne zakúpiť niekoľko značiek ekologickej kozmetiky a ekologických čistiacich prostriedkov do domácnosti. Takéto výrobky sú priateľské k životnému prostrediu (rozkladajú sa a nezanechávajú po sebe stopy v podobe škodlivých látok), nie sú testované na zvieratách a neobsahujú škodlivé chemikálie, ktoré môžu mať negatívny dopad na ľudské zdravie (podnietenie vzniku alergií, podráždenie pokožky a podobne).

5. Biopotraviny

Vianočnú večeru i vianočné pečivo si pripravte z chutných – najlepšie lokálne vyrobených a dopestovaných – biopotravín (múka, cukor, vajíčka, zelenina atď.), ktoré pochádzajú z trvalo udržateľného poľnohospodárstva. Biopotraviny neobsahujú žiadne geneticky modifikované zložky ani chemické látky a ich výroba nepoškodzuje životné prostredie. Ak sa vám nepodarí kúpiť biovajíčka, skúste sa aspoň vyhnúť vajíčkam pochádzajúcim z klietkového chovu, kde sú sliepky-nosnice chované v krutých podmienkach. Takéto nevhodné vajíčka majú číselné označenie 3, zatiaľ čo tie „dobré“ sú označené 0 (ekologický chov), 1 (voľný chov) alebo 2 (podstielkový chov).

Ak na Vianoce namiesto kapra jedávate radšej morské ryby a živočíchy, nekupujte druhy, ktoré sa vďaka nadmernému rybolovu ocitli v ohrození.

6. Nemateriálne darčeky

Obdarujte svojich blízkych nemateriálnymi darčekmi – darčeky, ktoré vôbec netreba vyrobiť totiž tiež prispievajú k ochrane životného prostredia. Takýmto darčekom môže byť celoročná vstupenka do divadla či kina, lístky na koncert obľúbeného interpreta, zaplatenie jazykového či iného kurzu, wellness pobyt či zimná dovolenka, na ktorú nepoletíte lietadlom, aby ste obmedzili množstvo CO2, ktoré poškodzuje klímu.

7. Ekologické darčeky

Okrem ekologickej kozmetiky sa dá pod vianočný stromček zakúpiť množstvo ďalších „zelených“ darčekov, ktoré sú krásne a zároveň šetrné k našej planéte. Ide napríklad o drevené výrobky vyrobené z FSC dreva, knihy vytlačené na FSC papieri (značka FSC znamená, že použité drevo pochádza z trvalo udržateľného lesného hodpodástva), oblečenie vyrobené z biomateriálov alebo výrobky označené logom Fair Trade (spravodlivý obchod). Za ekologické darčeky môžeme považovať aj tie z druhej ruky, nakúpené v antikvariátoch, second-handoch, bazároch a podobne.

Originálne darčeky pre svojich blízkych si môžete vyrobiť aj sami z rôzneho prebytočného materiálu, ktorý máte doma k dispozícii (fotografie, korálky atď.) a z materiálu, ktorý sa predáva v tzv. kreatívnych obchodoch. Darček vyrobený vlastnými rukami často poteší oveľa viac ako tuctový darček zakúpený v hypermarkete.

8. Pozor na elektroodpad

Na Vianoce sa často obdarúvame aj rôznou spotrebnou elektronikou ako mobilnými telefónmi, televízormi, laptopmi, prehrávačmi hudby či filmov. Ak vás pôvodný elektrospotrebič už doslúžil, nehádžte ho do komunálneho odpadu, ale odvezte do zberného dvora, kde ho vedia ekologicky zneškodniť (je to zadamo). Predajcovia sú zároveň pri kúpe nového elektrospotrebiča povinní od vás ten starý zobrať a postarať sa o jeho ekologickú likvidáciu, čiže aj tu ho môžete odovzdať.

Kupujte elektroniku od výrobcov, ktorí dbajú pri výrobnom procese na ochranu životného prostredia a vo svojich výrobkoch nepoužívajú rizikové látky ako brómové spomaľovače horenia, ftaláty a podobne.

Pri výbere spotrebnej elektroniky vám môže pomôcť aj Sprievodca zelenšou elektronikou, ktorý vydal Greenpeace a stiahnuť si ho môžete tu: www.greenpeace.org/rankingguide.

Do všetkých ovládačov a detských hračiek kúpte znovudobíjateľné baterky, aby ste predišli spotrebe a vyhodeniu niekoľko desiatok obyčajných neekologických bateriek.

9. Nekupujte neekologické výrobky

Aj na slovenskom trhu sa nachádza množstvo výrobkov, ktoré rôznym spôsobom poškodzujú životné prostredie (či už počas samotnej výroby alebo po ukončení svojej životnosti) a ohrozujú ľudské zdravie. Neriskujte a takýmto výrobkom sa radšej úplne vyhnite.

Nekupujte výrobky vyrobené z PVC (zvlášť nebezpečné sú PVC hračky pre najmenšie deti, ktoré často obsahujú rakovinotvorné ftaláty) a ani výrobky vyrobené zo vzácneho dreva ako napríklad mahagón, ktoré pochádza z nelegálnych výrubov z rýchlo miznúcich dažďových pralesov. Úplne sa vyhnite darčekom, ktoré nejakým spôsobom súvisia s nelegálnym obchodom s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín (niektoré druhy papagájov, korytnačiek, exotické maste a podobne). Ideálne je tiež vyhnúť sa nákupu darčekov, ktoré sú zabalené vo viacerých obalových vrstvách (zbytočný odpad) a ktoré boli do našich obchodov dopravené doslova cez polovicu sveta (doprava tovaru vážne zaťažuje životné prostredie).

10. Podporte organizáciu Greenpeace

Zdvojnásobte pozitívny dopad vášho vianočného darčeka na životné prostredie a podporte v mene osoby, ktorú chcete obdarovať, organizáciu Greenpeace! Podporíte takto jedinečné kampane a projekty na ochranu životného prostredia, ktoré Greenpeace vedie na Slovensku i vo svete.

Úprimne priznávam, že nespĺňam všetky ale aspoň niečo málo z toho sa pokúšam / pokúsim!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..