Ako na to, aby vianočný stromček a dekorácie odolali mačkám?

Práve sa nachádzame v čase, keď sa pomaly väčšina sviatkov milých domácností zahaľuje do Vianocami inšpirovaných dekorácií. Okná, stoly, steny, nástenky, poličky, … to všetko sa prehýba pod náplavou vianočných ozdôb, stromčekov, vetvičiek, gulí, a podobne.  Pre naše mačky tieto zmeny nemusia byť tak príjemné.  Ako si teda dopriať krásne dekorácie a zároveň nevystrašiť mačičku či ju nemotivovať k demoličným aktivitám?

1. Stereotyp sa rovná pokojnej atmosfére

Každý chovateľ mačičky by mal vedieť, že to, čo udržuje mačičku pokojnou a v pohode, je stereotyp s minimálnymi zmenami a narušením. Mačky sú kľudné vtedy, ak život má jasne stanovené pravidelná, mechanizmy, časovú os. Vedia kedy dostanú papať, kedy sa deti vrátia domov, kedy príde otec rodiny a pohladí ich. Vedia, že všetko má svoje miesto a čas. To im dáva pocit istoty. Naopak narušenie vyvolá stres a u každej mačičky sa môže prejaviť inak. U citlivejších môže dokonca vyvolať úzkosť či poruchu správania, hygieny a podobne.

Vianoce a s nimi spojené dekorácie, návštevy a dovolenky môžu byť pre mačky veľmi stresujúce. Preto by micinky mali mať vždy svoje miesto a pokoj , ktorého sa tieto sviatky nedotknú alebo len minimálne.

 

2. Postupná príprava je kľúč

S prvým bodom súvisí aj postupná príprava Vianoc. Mne sa za tie roky osvedčilo začať vždy s výzdobou postupne. 01.12. začínam pomaly dekorovať byt a  vytiahnem stromček. 06.12. ho začnem ozdobovať. Mačky si medzitým očuchali výzdobu, zoznámili sa so stromčekom. Potom už nemajú potrebu si ho všímať ani jeho ozdoby. Splynuli skrátka s ich prostredím. Toto pravidlo som aplikoval dlhé roky a teraz už môžem všetku tú vianočnú parádu vybrať z krabíc naraz, lebo mačky nezaujíma.

Na neozdobenom stromčeku si môžete svojho myšolovca otestovať. Je to vždy lepšie, ako potom čakať, čo sa bude diať, ak je plný ozdôb. Zvlášť opatrný by som bol u mačiatok. Tie ešte nemajú dostatok pochopenia. 🙂

Pravidelné opakovania tých istých aktivít mačky naučí si na ne zvyknúť.

mačky čakajú na Mikuláša

3. Na mačku ako na malé dieťa

Ďalším skvelým pravidlom je, že sa k mačičkám musíme správať ako k malým deťom. Mačička podobne ako naša ratolesť nerozumie, čo sa to deje, všetko chce oňuchať, dotknúť sa toho, preskúmať, a samozrejme sa  s tým zahrať. Nechápe, že to nie je na jedenie, ani na hranie a že to stálo par stoviek.

Preto dbajme hlavne na bezpečnosť a to ako u dekorácií, tak i u návštev a samozrejme pozor na jedlo a horiace sviečky či prskavky.

 

4. Pár základných pravidiel pre zdobenie stromčeka

Ako som písal, mne sa osvedčilo stromček nechať pár dní bez ozdôb, aby ho mačky mali možnosť preskúmať.

Vždy používam len umelé ozdoby – možno nie sú všetky tak designové, ani ručne vyrábané, ale ak by sa náhodou niečo stalo, nemusím sa báť ani finančnej škody ani toho, že by si mačičky ublížili.

Zo začiatku a u mačiatok, som vždy ozdoboval od 40 cm vyššie od podlahy. Mačky tam nemali možnosť nechať sa zlákať visiacimi ozdobami. Neskôr som toto pravidlo opustil, lebo mačky strom aj jeho ozdoby ignorovali.

 

mačky sa zoznamujú s vianočným stromčekom

Nezabúdajte že mačičky, hoc ju milujete , a beriete ako člena rodiny, je stále len zvieratko a nevidí svet našimi očami. Nesnaží sa zruinovať vaše sviatky, len  vidí, cíti a správa sa ako mačka v byte. Ak ju budete svedomito trénovať a ponúknete jej dostatok podnetov na rozptýlenie, stromček i ozdoby nechá na pokoji.

 

 

Podobné príspevky:

Sviatočné nebezpečenstvá

Zaujímavé tipy na (nielen) vianočné darčeky pre mačky

Exkluzívne mačkami inšpirované vianočné ozdoby na stromček

 

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 10/2017, XVII. Ročník.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v  mesačníku Naše kočky: ISSN: 1211-6270, číslo 12/2017, XXI. Ročník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.