Mať akékoľvek domáce zvieratko si vyžaduje určitú starostlivosť a opateru. Jej základom je pocit zodpovednosti, ktorý nás motivuje sa o živého tvora príkladne starať. Práve zodpovednosť za iný život býva často opomenutá a so zvieratkami je následne zaobchádzané ako s vecami, ktoré nemilujú, necítia, nemajú väzby na človeka ,……
Zodpovednosti by sa mal každý človiečik naučiť doma, v rodine, od príbuzných, či v predškolskom a školskom zariadení, počas organizovanej mimoškolskej činnosti alebo v iných sociálnych skupinách. Práve jej absencia často vedia k nehumánnemu správaniu a zaobchádzaniu so zvieratami.

Pre každého živého tvora platí, že pre svoj život potrebuje vhodné podmienky. Ak sme teda my tí, ktorí si živého tvora prinášame domov, automaticky preberáme zodpovednosť (od chovateľa, obchodníka, depozitára,….) za jeho život. Je teda našou povinnosťou sa o domáceho miláčika príkladne starať.
Takáto príkladná starostlivosť nás bude stať nielen peniaze, materiálne vybavenie, ale aj čas. Preto je vždy dôležité si rozhodnutie o domácom zvieratku dobre rozmyslieť a prediskutovať ho s celou rodinou.

Hlavným motívom tohto článku je opísať starostlivosť o mačky , ako to môže vyzerať v jednej domácnosti – konkrétne tej mojej – takže treba všetko brať s rezervou, lebo každému musí byť jasné, že mačky sú u nás ako členovia rodiny a taký je aj k nim prístup. Predpokladám, že to nebude bežné všade, hoc viem, že sú chovatelia, ktorí robia oveľa viac ako ja. 🙂

Starostlivosť o mačky každý deň

Každé ráno ma mačky budia. V podstate žartom aj tak okoliu hovorím, že od čias ako mám mačky (7 rokov) som sa nevyspal. S prvými slnečnými lúčmi (medzi 4-5 hodinou) sa zobúdza Robin a Lola, ktorých najväčšou rannou zábavou je vzájomná naháňačka. Staršie duo väčšinou sladko spí.
Prvé jedlo dostávajú keď sa odhodlám vstať. Snažím sa, aby to bolo každý deň v tom istom čase. Ak dostávajú granulky je to rýchlo, ak konzervy, je to o niečo zdĺhavejšie, lebo ich treba otvoriť, ohriať, naporcovať.
Kým sa mačky kŕmia, skontrolujem všetky toalety a vyčistím ich.

Pondelok a štvrtok sú dni keď treba vymeniť a umyť aj fontánku. Ostatné dni stačí ju len pretrieť od usadenej špiny a dolievať vodu.
Následne im zo skrine vyberiem hračky a rozmiestnim po byte. Hračky im na noc beriem, aby v noci a nad ránom nevystrájali (až príliš).

Pred odchodom z domu kontrolujem toalety opäť, lebo niektoré mačky sú zvyknuté „využiť“ ich hneď po jedle.
V dňoch pracovného pokoja a počas sviatkov samozrejme musím vstať a mačky obriadiť hoc sa mi často nechce, ale hladné krky nevedia čo je sviatok:)

Takže každé ráno je to kŕmenie, kontrola záchodíkov 2x, rozdanie hračiek a 2x do týždňa umývanie fontány a výmena vody

Photobucket

Počas dňa sú mačky samé doma, alebo so mnou – záleží aký deň je. V obedných a poobedných hodinách väčšinou spia, takže nie je potrebná špeciálna starostlivosť.
Druhé kŕmenie majú poobede – podľa toho ako som doma. Rovnako sa kontrolujú aj toalety a voda vo fontáne. No a večer je to zase tretia porcia krmiva. Toalety sa kontrolujú priebežne.
Počas dňa a večer sa snažím venovať sa vzájomnej hre – interakcii s nimi. Tým že sú štyri, nie sú plne odkázané na moju pozornosť a vedia sa zabaviť aj samé, ale nič tak neutuží vzájomné vzťahy ako spoločná hra. Aktívnej hre s mačkou by mal človek venovať 30 až 40 minút denne.
Po desiatej hodine večer však všetky hračky zbalím a mačičky pripravujem na spánok.
Photobucket
S kŕmením súvisí aj umývanie labyrintov a dosiek pre aktívny príjem granúl. Mám 3 a striedam ich podľa veľkosti granúl. Po každom balení granúl dostanú mačky iný labyrint alebo dosku. Pri takejto výmene je samozrejmé, že ich kompletne umyjem saponátom.

Počas jedného dňa mačky dostávajú 3x krmivo, kontroluje sa fontána a obsah vody v nej a samozrejme sa pravidelne čistí záchod. Cez deň a večer je dôležité sa mačkám venovať – zahrať sa s nimi.

Každý týždeň treba urobiť toto….

Každý týždeň, v nedeľu, mám menší mačací deň. Všetkým vyčešem ich kožuchy, skontrolujem im oči, uši, zuby, srsť a labky. V prípade potreby im strihám pazúriky.

Photobucket

Vyčesať 4 mačky nie je práve najľahšie, zvlášť ak niektorá odmieta spoluprácu. Rovnako sa pritom i dosť našpiní a treba potom následne pozametať či povysávať.
Photobucket
Upratovanie doma prebieha každý týždeň dva krát. Raz naozaj dôkladne, raz zbežne a podlahy zametám každý druhý a niekedy i každý deň. Po veľkom týždňovom upratovaní používam na ležadlá a hračky catnip – niekedy ako sprej inokedy čerstvé lístky alebo catnipový prášok.

Photobucket

Každý týždeň mám vo zvyku ešte umývať Bellinke chvostík a to v čaji z očianky rostkovovej, kvôli „mačaciemu akné“, ktoré na chvoste stále má, hoc je na ústupe.

Raz za týždeň je teda vyčesávanie srsti, kontrola pazúrikov a ich strihanie. Rovnako 2krát do týždňa sa mení voda vo fontáne a tá sa umyje ako som spomínal vyššie. Okrem toho raz týždenne robím veľké upratovanie, po ktorom catnipom zvyšujem atraktivitu hračiek, pelechov, ležadiel a škrabadiel.

Raz za 3 týždne…

Pre štyri mačky používam 4 toalety, pričom 3 sú rovnaké (klasickej veľkosti) a posledná je obrovská. Sú rozmiestnené v rôznych častiach bytu. Tak majú mačky zabezpečené, že stále je nejaká toaleta čistá a pripravená k použitiu. Na ich čistotu naozaj dbám, lebo Kollbýček je práve na ich čistotu veľmi citlivý a v prípade, že nenájde nepoužitý a dostatočne čistý záchodík, je schopný urobiť veľkú potrebu radšej pred, ako do toalety.

Raz za tri týždne teda všetky toalety kompletne mechanicky očistím a dezinfikujem prostriedkom na ľudské toalety, ktorý pravidelne striedam, kvôli rezistencii. Rovnako mením aj podstielku. Vždy minimálne jednej či dvoch toaliet dávam úplne novú podstielku, v ostatných ostáva zmiešaná a najznečistenejšia sa vyhadzuje.

Photobucket

Okrem toaliet zvyknem v ten istý deň vymeniť aj sériu hračiek, ktoré majú mačky k dispozícii za inú, neopozeranú. Hračiek mám pre ne veľa a tak striedam mávatka, mechanické hračky , interaktívne i klasické loptičky a myšky, ….. Mačky (obzvlášť bytovky) sa vedia rýchlo znudiť a takýmto spôsobom majú pocit, že majú stále niečo nové s čím sa zabaviť a hračky ich tak ľahko neprestanú baviť.

Photobucket

Raz za tri týždne teda všetky toalety kompletne umyjem a mačkám vymením sadu hračiek za inú.

Raz za tri mesiace…

Raz za tri mesiace som si stanovil, že je potrebné dôkladne umyť fontánku pre mačky. Nalejem do nej vriacu vodu s octom a nechám bežať asi 30 minút. Uvoľní sa tak to malé množstvo vodného kameňa a usadenín. Mačky dostávajú filtrovanú vodu cez filter BRITA a tak by sa tam vodný kameň nemal v podstate usadzovať vôbec, ale prevencia nie je nikdy naškodu.

Photobucket

Rovnako v ten istý deň prebieha odčervenie mačiek – ktoré je pravidelne každé tri mesiace v rámci prevencie endoparazitov. Tie je možné do domáceho prostredia zaniesť aj na obuvi, oblečení, náradí, veciach a predmetoch.

Photobucket

No a v tento čas tiež mačky podliehajú očiste – kúpaniu. To u nás ale vyzerá asi tak, že im vyčistím uši pomocou tampónu a roztoku.
Photobucket
Každej mačke pretriem kožuch detskými utierkami vlhkými alebo použijem šampón určený pre mačky. Výbornú skúsenosť mám s mokrým šampónom od Furminátora, ktorý nie je potrebné zmývať – ten dlho a veľmi pekne vonia.

Raz za tri mesiace teda kompletne očistím fontánku, vyčistím mačkám uši a umyjem im kožuchy.

Raz za rok ….

Raz do roka beriem každú micinku na veterinárnu kliniku na pravidelné očkovanie. Tam je zároveň posúdený i celkový stav mačky, kondícia. Špeciálne dávam kontrolovať zúbky – kvôli zubnému kameňu a sledujem i váhu.

Photobucket

Okrem toho pre mačky pravidelne pestujem v troch mini kvetináčikoch trávu ako prevenciu trichobezoárov a v jednom veľkom catnip/kocúrnik obyčajný. Ten na jeseň zostrihám a usuším.

Photobucket

Takto teda vyzerá moja pravidelná starostlivosť o mačky. Samozrejme život sám prináša rôzne situácie, na ktoré treba reagovať a preto sa mnohé z týchto vecí aktuálne prispôsobujú konkrétnym životným situáciám, či skôr peripetiám. Asi najťažšie býva ochorenie niektorej mačky, ktoré je spojené s nečistotnosťou alebo zvýšenou starostlivosťou.
Takou zaťažkávajúcou skúškou boli Robinove problémy s endoparazitmi či nečistotnosťou. V takýchto situáciách sú nároky na hygienu a čistotu naozaj zvýšené a rovnako i frekvencia návštev u veterinára je vyššia.

Ak sú ale micinky zdravé , ako napríklad teraz (ťuk, tuk), je tá starostlivosť v podstate hračka. 🙂
Ja len dúfam, že som žiadneho začiatočníka neodradil!
Chcel som len načrtnúť, že aj takto môže prebiehať spolužitie človeka a mačky, starostlivosť o ňu a domácnosť a podtrhnúť tým fakt, že za zvieratko ktorému darujeme domov preberáme zodpovednosť a je našou povinnosťou sa o neho príkladne postarať!

4 Comments

  1. Neskutočne perfektná stránka je vidieť že pre svoje mačičky by ste urobili čokoľvek. Kebyže bolo viac ľudí takých akých ste vy. Tiež mám kocúrika zhodou okolnosti Robinsonika. 🙂

    Zuzana
    1. Veľa ľudí to tak robí, ale otázka je stále rovnaká, je to tak správne?
      Mačka v prírode nežerie suchú stravu, ale mokrú – mäso a vnútornosti. Tie to kompenzujú. Takže ak podávate aj vy mäsko či vnútornosti v prirodzenom stave, určite to pomôže vybalansovať ten neduh so suchými granulami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..