Tento rok sa príroda rozhodla preskočiť jar a rovno prišlo leto. No a práve s ním sa začína aj sezóna parazitov a kliešťov. Čoraz častejšie chodíme na prechádzky s našimi micinkami a tie vonkajšie či s výbehom sa túlajú dlhšie a užívajú si teplé slnečné lúče, vyvaľujú sa v tráve. Všade vonku na ne číhajú však kliešte a iný dotieravý či nebezpečný hmyz.

Minulý týždeň sme vybehli na nedeľnú prechádzku a kamarátky zobrali k hrádzi aj psíkov a skoro každý si priniesol nejakého toho kliešťa na koži.

Najdôležitejšia je samozrejme prevencia a preto je možné našu mačku chrániť proti vonkajším parazitom a to rôznymi obojkami, sprejmi, šampónami, zásypmi, …. Asi najlepšie a najúčinejšie sú spot-on prípravky, ktoré majú aj na blogoch a chatoch výborné referencie. Výber prostriedku je už hlavne na nás a konkrétnom produkte, jeho účinnosti, spôsobe aplikácie a tiež cene.

Photobucket

Ak sme ale prevenciu podcenili, alebo nezaúčinkovala na 100%, musíme sa s hmyzom na našom miláčikovi vysporiadať sami. Názory na to, ako správne a bezpečne parazita zarytého v koži vybrať sa rokmi menia a stále nie sú jednotné. Preto som sa rozhodol zopár opísať.
Otvorene priznávam, že osobnú skúsenosť s kliešťami nemám, lebo moje mačky sú bytovku a na prechádzkach po záhrade zatiaľ nič také nechytili. 🙂

Photobucket

Čo by ste rozhodne nemali robiť:

vypáliť ich,
použiť lak na nechty,
použiť petrolej,
zmraziť ich,
spláchnuť ich do toalety ak ste ich nezabili predtým,
na ich odstránenie použiť prsty,
rozdrviť ho, zmačkňúť.

Bezpečné odstránenie kliešťa

Stále sa na internete nachádzajú rady, ktoré hovoria, že treba pred samotným vytiahnutím kožu poliať olejom či mastným krémom. Tu však hrozí dusenie kliešťa, ktoré môže vyustiť do zvracania a tým sa patogény (borélie z jeho žalúdka) dostanú do obehu zvieraťa.

Iné zdroje hovoria o použitý mydlovej vody, octu alebo inej kyslej tekutiny, ktorá kliešťa vypudí – mal by vyjsť z kože von, je citlivý na kyslé prostredie.

Viac návodov však uvádza, že ani jeden z týchto spôsobov rozhodne nie je správny a k vybratiu by malo dôjsť za sucha a len za pomoci pinzety či špeciálnych klieštikov na to určených (tie sa dajú zakúpiť v pet shopoch a v lekárni).

Photobucket

Ako správne postupovať:

1. Použite pinzetu alebo špeciálne kliešte priamo na tento účel.

2. Nezachyťte telo! Kliešťa musíte chytiť za hlavu či ústa, pri mieste vstupu do pokožky. Inak by sa mohlo stať, že telo odtrhnete a hlava zostane v pokožke.

3. Snažte sa ho nevytrhnúť a tiež nerozpučiť. Stále jemne ťahajte smerom von bez otáčania. Skúšajte ho rozkývať zo strany na stranu. (Toto je tiež novinka, lebo donedávna sa odporúčalo jeho točenie a krútenie a pred tým vytrhnutie.)

4. Po vytiahnutí kliešťa zabite – namočením do alkoholu alebo spálením.

5. Ranu následne vydezinfikujte prípravkom, ktorý obsahuje jód alebo alkohol. Použiť môžete aj iný dezinfekčný prípravok na čistenie rán.

6. Dôkladne si umyte ruky!

7. Ak si neviete rady, alebo máte pocit, že to sami nezvládnete, navštívte radšej veterinárnu kliniku a nechajte to na odborníka.

Prajem veľa krásnych letných prechádzok s vašimi šelmami a bez prisatých parazitov!

 

Podobné príspevky:

Pliaga menom giardia – endoparazit mačiek (i človeka)

PREDSTAVUJEME: Verm-X® – prírodný produkt pre mačky proti črevným parazitom

Robinove peripetie s endoparazitmi (giardia, pásomnica, škrkavka)

Na prechádzke s mačkou….ako na to?!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..