Všetci z nás, ktorí sa tešíme zo spoločného života s mačkami, už určite minimálne raz premýšľali nad tým, že zoberú svoju micinu na prechádzku niekam von. Mnohí sme prešli aj k činom a pre iných je úplne bežné, že ich mačky majú voľný pohyb po okolí svojho bydliska. Okrem toho existuje aj skupina miciek vonkajších, pre ktoré je zas nemysliteľné ocitnúť sa medzi štyrmi stenami.

Či už máme doma bytovú mačku, výstavný kus, mačku s výbehom, chránenou voliérou či vonkajšiu šelmu, minimálne raz ročne ju berieme von a to na pravidelné očkovanie k veterinárovi. Práve aspoň na tento účel by sme doma mali mať pripravenú prenosku, v ktorej micku bezpečne prepravujeme. Jedna prenoska na jednu mačku by teda mala byť súčasťou základnej výbavy.
Osobne by som neodporúčal dávať viac mačiek spolu do jednej, hoc aj priestrannej prepravky, pretože v stresovej situácii môže dôjsť k neočakávanej reakcii a následne už bude príliš neskoro vzniknutý konflikt riešiť. Ak ste si 100% istí, že práve vaši dvaja miláčikovia sa nezaobídu jeden bez druhého, odporúčal by som to najskôr pre istotu vyskúšať.

Prenosné boxy a tašky

Prenosný box alebo taška by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Je to základný prvok, vďaka ktorému zabezpečíme bezpečný transport našej mačky.

3 prenosky a Kollby
3 prenosky a Kollby

Osobne by som doporučoval klasickú umelohmotnú prepravku, ktorá sa veľmi ľahko zmontuje a rozmontuje, je čistiteľná a dáva mačke malý priestor na vyvádzanie. Mnohé naše šelmy majú problém čo i len vojsť do prepravky a musíme ich tam natlačiť nasilu. Pričom na veterinárnej klinike je problém zase opačný. Tu pomôže ľahké zmontovanie horného krytu. Hladký povrch týchto prepraviek bráni mačke zaseknúť sa pazúrikmi a môžeme ju jednoducho vybrať. Častokrát je lepšie mačičku ani nevyberať, stačí dať dole horný kryt.

Mnohé mačky sú z transportu v takom strese, že dochádza u nich k úniku moču alebo stolice. Aj v tomto prípade máme problém vyriešený ľahko, pretože ide o umývateľný a dezinfikovateľný materiál. Prenosné tašky sú síce elegantnejšie a svojím dizajnom lahodia nášmu oku, ale pre mnohé mačky sú absolútne neprijateľné. Nedržia pevný tvar, sú mäkké, často s nepríjemným chemickým zápachom, šikovnejšia mačka sa z nich za pár minút vyslobodí a tá bojovnejšia sa v nej môže veľmi nepekne zraniť. Nevýhodou je aj horšia čistiteľnosť. Pred módnymi výstrelkami by sme mali teda uprednostniť praktičnosť a účelovosť.

Pri výbere transportného boxu či tašky by sme mali uvažovať nad jej účelom, dĺžkou pobytu mačky v nej, jej váhovou kategóriou, neškodnosťou materiálu a v neposlednej rade prevedením. Poradiť by nám mal odborný predajca či skúsený chovateľ. V neposlednej rade sme to hlavne my, ktorí našu micinu poznáme a vieme si predstaviť ako asi bude reagovať, keď ju do niektorého z boxov zavrieme.

Kollby pripravený na cesty
Ak vieme, že budeme cestovať autom, je dobré obstarať si taký box, ktorý ma úchyt pre bezpečnostný pás v aute. Ak budeme s mačkou letieť, je na prepravnej spoločnosti, aké parametre má daný box mať a preto je vhodné sa na to vopred informovať.

Ako mačičku privyknúť na prenosný box?

Väčšinou si ľudia zaobstarajú mačiatko, po ktoré si idú k chovateľovi. Domnievam sa, že ten ako prvý by sa mal postarať o to, aby mačiatko prišlo do rodiny kompletne zaočkované, zdravé, socializované, zvyknuté na ľudí, hry i prenosný box. Mačiatka sú veľmi zvedavé a vnímavé. Je to citlivé obdobie a preto by sme mali dbať na to, aby si prenosný box nespojilo s negatívnymi javmi ako cesta od rodiny do nového prostredia, návšteva veterinára a podobne.
Ako to však docieliť? Jednoducho!
Či už si berieme mačiatko alebo odrastenú micku od chovateľa, z útulku, depozitu alebo chovateľskej stanice, bolo by vhodné, aby sme mu do prenosnej tašky či boxu dali jeho obľúbenú dečku, peliešok či aspoň hračku. Jednoducho niečo s jeho pachom. Prenoska bude mať preňho hneď inú „vôňu“. Rovnako nie je na škodu ani 15 minút pred odchodom vystriekať box umelými mačacími feromónmi Feliway. Tie navodia pocit príjemného, bezpečného prostredia.

Väčšina z nás však po príchode domov prenosku odloží a vytiahne ju až vtedy, ak je treba ísť k veterinárovi. A to je zásadná chyba! Prenoska by sa mala stať bežným vybavením mačacej domácnosti. Vystlať ju môžeme nejakou mäkkou handrou, dečkou, starým svetrom. Pomôcť prilákať mačičku nám pomôže aj catnipový sprej alebo prášok zo sušených rastlín. Ona si na ňu časom zvykne a možno v nej bude aj pravidelne spávať.

Ďalším krokom je, aby sme mačičku skúšali zatvárať a nosiť von. Úplne stačí ak s ňou pôjdeme k susedom na pár minút, alebo okolo domu, poprípade na blízku lúku a zase spať. Mačičke pekne poukazujeme okolie, milo sa prihovárame. Ak tento akt budeme opakovať dostatočne často, postupne si zvykne a nebude si prenosný box spájať len s negatívnymi zážitkami. Vyhneme sa tak cirkusovým scénam, ktoré mnohé mačky predvádzajú, hneď ako majiteľ vyberie box zo skrine.

Či už máme mačiatko alebo sme si zaobstarali dospeláka je jedno. U všetkých vekových skupín to stojí aspoň za skúšku. Samozrejme u mačiatok je pravdepodobnosť nášho úspechu o dosť vyššia. Rovnako sa však dá navyknúť aj staršiu mačičku. Všetko je o trpezlivosti a cviku. Sú však aj prípady, keď to nejde ani tak, ani tak.

Moja prvá mačka bol kocúrik Kollby. Prišiel ako mesačné mačiatko. Bol veľmi zvedavý, bystrý, všetko skúmal, všetko chcel vidieť. Od malička som ho nosil ku kamarátom, von, cestoval autobusom i autom. Zvykol si. Dodnes sa v prepravke cíti príjemne a často tam spí. Nepríjemnosti začínajú až v momente, keď zistí, že sme na veterinárnej klinike. 🙂 Nikdy ale nemá problém si zaliezť znovu do prepravky a odviezť sa niekam.

Dievčatá, ktoré prišli po ňom, sú na tom o niečo horšie. Obe boli adoptované už ako „dospeláčky“ a každá si prežila nejaké trápenie. Bellinka trpí panickou hrôzou z vonkajšieho prostredia a nepodarilo sa mi jej stres nijakým spôsobom zmierniť. V prenoske zo strachu a stresu slintá, pomočuje sa a aj kaká. S vekom sa jej agorafóbia zhoršuje. Lola to zvláda lepšie a cvikom sa mi podarilo ju naučiť chodiť aj von na vôdzke s postrojom. Najmenšieho nováčika v našej rodine Robina prenoska nestraší a rád si do nej nastúpi.

Všetko je samozrejme prísne individuálne!

Obojky , popruhy a postroje

Ďalšou ponúkanou alternatívou pre transport mačky sú obojky, popruhy a postroje s vôdzkou. Táto možnosť však rozhodne nie je určená každému chlpáčovi. Rovnako ako sme odlišní aj my ľudia, sú aj naše mačky. Osobne poznám kocúrika (Ragdoll), ktorý je neuveriteľne pokojný, kľudný, veľmi dobre znáša hluk, cudzích ľudí i psí štekot či vrčanie. Okolie vníma, ale vôbec ho nerozrušuje. Preto ho panička vodí na obojku s vôdzkou skoro všade a to bez najmenších problémov. Pri cestách autom má špeciálny pás, ktorým je cez obojok a vôdzku pripútaný k bezpečnostnému pásu v aute.
Tento prípad však považujem za veľmi ojedinelý. Väčšina mačiek sa takto na verejnosti nespráva. Obzvlášť nie tie čisto bytové. Pri hluku a náznaku nebezpečenstva majú tendenciu utekať a schovať sa.

 

Ležadlo a kukaňa s Lolou
Ležadlo a kukaňa s Lolou

Rovnako ako je potrebné mačky privyknúť na prenosku, je to aj s obojkom. Najlepšie je skúšať im ho nasadiť doma, v známom prostredí a dohliadnuť na nich po celý čas, kým si nezvyknú. Prvé reakcie bývajú veľmi chaotické a pre mačku je to značne stresujúci zážitok. Časom si však každá zvykne a nevadí jej ani rolnička a tuba s adresou a číslom majiteľa.

S popruhmi to býva horšie. Ich nasadenie nám často dáva riadne zabrať. Mačičky sa následne tvária, že zabudli chodiť po štyroch a väčšina sa len plazí. Ale aj na toto si väčšia časť miciek určite zvykne a zakrátko už smelo behajú po byte.

Treťou fázou, ak sme úspešne mačičku navykli na obojok a popruh je pridať vôdzku. Tu býva asi najväčší problém. Mačičky ťažko zvládajú pocit, že sú niečím manipulované, obmedzované a snažia sa vyslobodiť. Dobré skúsenosti pri takomto výcviku mám s používaním odmien a veľmi citlivým prístupom.
Majiteľov chcem len upozorniť, že nech už sa v návodoch dočítajú čokoľvek, každá šikovnejšia micka sa behom 5 sekúnd dokáže z postroja vyvliecť bez najmenšieho problému. Zvlášť, ak jej ťahom bránime, aby išla opačným smerom ako sa nám žiada. Nestalo sa mi to raz a nie pri jednej mačičke, že mi takto unikla z postroja. Odvtedy ich nechávam vonku viesť a keď potrebujem zmeniť smer, ručne mačičku otočím.

Mačka v aute

Mnohí z nás, pre väčší komfort, využívajú ako dopravný prostriedok na prepravu mačky auto. Jeho vnútorné prostredie, pach či hluk však v mnohých mačkách spôsobujú rovnakú hrôzu ako prepravný box, vonkajšie prostredie či postroj. Ako v predchádzajúcich prípadoch, tak aj v tomto nám nepomôže nič iné, ako cielený tréning. Mačičku treba do auta nosiť, aby si zvykla na jeho prostredie a vôňu. Neskôr treba auto aj naštartovať. Vždy sa však správame pri mačičke absolútne normálne. Zvýšená pozornosť je totiž pre mačku negatívnym signálom blížiaceho sa nebezpečenstva.
Kollby
Obaja moji kocúri cestu autom milujú. Vždy nám v aute v prenoske zvykli mraučať. Začal som ich preto po zabezpečení prenosky bezpečnostným pásom vyberať von. Od toho momentu sa ich hlasové prejavy skončili. Sú od prírody veľmi zvedaví a tak sa radi pozerajú von oknom a skáču zo sedadla do zadného batožinového priestoru a opačne. Keď majú dosť, sami mi zalezú do prenosky.
Kollby
Chcem ale opäť upozorniť, že na mačku v aute treba dávať nesmierny pozor. Nielen že si môže zaliezť na miesto pod sedadlom, odkiaľ ju budeme za jazdy len ťažko vyberať, rovnako môže znepríjemňovať či vyrušovať šoféra. Preto by mačku v aute mali vyberať z prenosky len tí, ktorí sa o ňu aj postarjú a dohliadnu aby nenastali žiadne komplikácie. Rovnako ako pri všetkom aj tu platí, že je prístup k mačke absolútne individuálny a odvíja sa od jej vlastností a reakcií.

Šťastnú cestu!

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 01/2012, XI. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Ideme na dovolenku, ale čo bude s našou mačkou?

Na prechádzke s mačkou….ako na to?!

PREDSTAVUJEME: Nylonový batoh Timon, Trixie

Ako bezpečne prepraviť mačky v aute počas niekoľkých hodín