Odvtedy ako som začal chovať mačky som sa súbežne začal zaujímať aj o to, ako sa o ne čo najlepšie postarať. Zbieral som informácie či už z kníh, od chovateľov, veterinárov a v neposlednej rade z internetu. Často sa mi stávalo, že som dostal na ten istý problém veľmi protichodné názory. Asi najrozporuplnejšie informácie sú podľa mňa na to, čo by sme mačke z našej kuchyne mohli ponúknuť, čo len občas a čo vôbec nie. Poprípade je tiež diskutabilné v akej forme by sme to mali podávať, po akej úprave, ochutené, ….
Priznávam, že aj pre mňa bolo ťažké si v tom urobiť nejaký systém a poriadok a zhrnúť informácie, čo som za roky nazbieral do všeobecných odporúčaní, ale…

Pravidlo číslo 1 – všetko s mierou

Ja osobne sa hlavne riadim tým, že nič, čo je podávané s mierou nemôže mačke zásadne ublížiť. Samozrejme platí to len v prípade ak máme doma mačku, ktorá sa teší plnému zdraviu a dobrej kondícii.

To však neznamená, že by sme mali mačičke ponúknuť všetko, čo doma nájdeme, hoc len malý kúsoček. Takto by sme si mačičku určite v zdraví nevychovali. Je to predsa len iný živočíšny druh ako my a má špecifické výživové predpoklady. To, čo je dobré pre nás, nemusí byť pre ňu a opačne.
Rovnako ako pre človeka existujú určité zásady správnej racionálnej výživy, obdobné zásady sú sformulované aj pre naše mačky.

Pravidlo číslo 2 – osobitosti každej mačky pozná len majiteľ

Mačacie fóra a diskusie sú plné najrôznejších odborníkov na to, čo je pre vašu mačku najlepšie, najzdravšie a najvhodnejšie, lebo iba ich cesta je tá správna, dobrá a jediná a pekne arogantne to dávajú najavo.Nuž, nech si ktokoľvek hovorí čokoľvek, tak len sám chovateľ vie najlepšie, ako uspokojiť mlsný a vyberavý jazýček svojej šelmy a zároveň ma odpozorované, čo jej prospieva a čo naopak vôbec, pretože ju dôkladne pozná a aj jej zvyklosti.

Tak ako u ľudí aj u mačiek jednoznačne platí, že čo jedinec, to individualita. Avšak na rozdiel od ľudí u mačiek platí aj ďalší nespochybniteľný fakt a to, že všetky do jednej sú mäsožravé. Z toho jasne plynie, že nech sa už budeme snažiť zabezpečiť jej stravovanie akokoľvek, tak základnou zložkou musí byť vždy mäso a z toho by sme mali vychádzať.

Mačka vegetariánka ?

Dnes už však existujú aj alternatívy pre ne-mäsovú výživu mačiek, ale od tých by som dal ruky naozaj preč. Mačka narozdiel od ľudí bola stvorená ako mäsožravec a alternatívne spôsoby stravovania ako vegetariánstvo by som u nich naozaj neskúšal.

Potraviny a produkty, ktoré sú vhodné ako pre mačky tak i pre ľudí:

1. MӒSO VNÚTORNOSTI A RYBY

Mäso v akejkoľvek podobe je základnou zložkou mačacej stravy. Či už ho podávame surové, varené, sušené, obsiahnuté v granulách, konzervách alebo paštétach. Na forme v podstate nezáleží, skôr na obsahu. Mäso je najbohatším zdrojom pre život potrebných proteínov alebo bielkovín a tie sú stavebným kameňom celého mačacieho organizmu.

Mäso je aj zdrojom esenciálnej aminokyseliny taurínu (kyselina 2-aminoethansulfonová). Esenciálnej preto, že na rozdiel od ľudí či psov, nie je organizmus mačky schopný syntetizovať ho sám a mačka je tak odkázaná na jeho príjem z vonkajšieho prostredia, čiže v strave alebo ako suplement.
Ide o významný antioxidant, nachádzajúci sa najmä v žlči, ktorý chráni bunkové štruktúry, reguluje činnosť nervovej sústavy a podieľa sa na zabezpečení správnej činnosti zrakového orgánu. Okrem ďalších pozitív, mäso vytvára v organizme mačky kyslé prostredie a to znižuje tvorbu močových kameňov, struvitov.

Kollby papá surové slepačie srdcia

Ideálne a prirodzené je mačke podávať mäsko surové, izbovej teploty a v takom množstve ako je schopná v čo najkratšom čase skonzumovať. Mäso rýchlo oschnem, stráca tekutiny a veľmi rýchlo zosmradne a skazí sa. Preto radšej mačke ponúknime viac porcií počas dňa ako jednu veľkú.

Mäso pred konzumáciou musí byť minimálne 48hodín premrazené a to na teplotu -20 °C, aby sa zabezpečilo zničenie choroboplodných zárodkov a to najmä zárodkov toxoplazmózy. Premrazenie mäsa však nie je prevencia salmonelózy, ale prevencia parazitov. Prevencia salmonelózy je len tepelne upravené mäso, nad 70 stupňov, čo ale zase nie je prirodzená strava v rámci BARF/Raw Feed. Treba nakupovať kvalitné mäso, zo zdravého chovu a nič by sa nemalo stať.
Ja mačkám mäso premrazujem na 48 hodín, pravidelne každé 3 mesiace ich odčervujem a nemajú žiadne problémy s parazitmi ani salmonelóza sa u nás nevyskytla. 🙂

Kulinárske vychytávky

Dnes na internete koluje množstvo receptov, ako surové mäsko dochutiť, ozvláštniť, dokonca sú na svete aj prvé kuchárske knihy pre mačky. Ja osobne dávam prednosť čistému mäsku ako prirodzenej strave a to v surovej podobe. Mnohí mäso mačkám dokonca varia či pečú, pridávajú maslo, droždie, vitamínové produkty vo forme prášku, syr, oleje,……ale to nie je nič, čo by som ja skúšal.

Na výživu mojich mačiek používam mäso hydinové, hovädzie, rybie a vnútornosti.
Hydinové mäsko najmä kuracie (prsia, stehenné rezne) a príležitostne morčacie (prsia).
Hovädzie nakupujem v podstate také, aké príde pod ruku, napríklad predné, hovädzie na guláš, pliecko,…
Rybacie mäsko nakupujem výhradne lososa. Toho dokonca nepremrazujem , ale podávam chladeného, zohriateho na izbovú teplotu a niekedy ešte zalejem lososovým olejom.

Vnútornosti zatiaľ podávam len hydinové/kuracie a to pečienku, žalúdky a srdiečka.
Plánujem vyskúšať aj hovädzie srdce, ktoré je výborné ako prevencia zubného plaku a hovädzie obličky.

Moje mačky sú ale kŕmené granulami a 5krát v týždni majú na večeru surové mäsko. To sa postupne snažím porcovať na čoraz väčšie kúsky, aby to micinky nemali také ľahké. Okrem toho, že to hneď nezhltnú ako malinu, tak je to aj čistiaci prostriedok na ich zúbky.
Bohužiaľ proces prechodu na vyšší podiel mäska v strave nebol u mňa celkom úspešný. Podarilo sa mi odbúrať „mokrú stravu“ a všetky konzervy a paštéty som nahradil surovým mäskom, ktoré ale nezje každá, takže sme sa na tomto bode zasekli a ďalej sa už asi neposunieme. 🙁
Aimme a Lola zjedia všetko, čo dostanú, Bella miluje len kuracie mäsko a raz zjedla srdiečka a Robin prestal jesť mäso a vnútornosti úplne.

Niektorí chovatelia nakupujú mačkám aj mäsko konské, králičie či morské plody. Obľúbené je vraj žraločie mäsko.
Bravčové mäso sa mačičkám rozhodne neodporúča, je príliš tučné. Takže rovnako ako by nemalo byť súčasťou ľudskej stravy, neodporúča sa ani u mačiek.

2. VAJÍČKA

Vajíčka teoreticky patria k prirodzenej strave mačiek. Je možné, že ich jedli i v divokej prírode, no v tom prípade to bolo určite bez tepelnej úpravy.
V súčasnosti, vďaka hrozbe salmonelózy, sa odporúča podávať vajíčko varené, aspoň na 70 °C, bez bielku. Vajíčko, ak sa podáva striedmo, je výdatným zdrojom vitamínu H a železa. Výsledok pôsobenia vajíčka uvidíte a ucítite na jemnom a lesklom kožúšku svojej mačky a zdravej koži. Je ale príliš tučné, takže podávame striedmo. Pre človeka sa odporúča ako maximum dva vajíčka za týždeň, takže u mačky by to malo byť o niečo menej.

3. MLIEKO, MLIEČNE VÝROBKY A SYRY

Človek a mačka sú jediní predstavitelia cicavcov na zemi, u ktorých sa toleruje pitie mlieka počas celého života, pričom zo zdravotného hľadiska to nie je vôbec opodstatnené, skôr naopak. Kravské mlieko obsahuje vysoký podiel laktózy, ktorá je silným alergénom s výraznými gastrointestinálnymi prejavmi (hnačka, plynatosť, kŕče) ako u ľudí, tak i u mačiek. Rovnako veľmi zle pôsobí na alergie, kožu, ekzémy a imunitu.

Aj keď ho mačky často krát majú rady a vyhľadávajú ho, neznamená to, že je pre ne vhodné!

Ako alternatívu je možné mačke ponúknuť mlieko kozie, ktoré je známe svojimi výraznými pozitívnymi vplyvmi na imunitu. Preto býva kozie mlieko súčasťou aj produktov pre mačky na zlepšenie imunity.
Okrem toho v pet shopoch sa dá kúpiť mačacie mlieko od niekoľkých výrobcov ( Whiskas, Beaphar, Gimborn, Dein Besten), ktoré mačička s radosťou vypije a nespôsobí jej to žiadne problémy, pretože majú redukovanú laktózu.

Mliečne výrobky
Keďže mliečne produkty obsahujú mlieko a teda aj laktózu, treba s ich podávaním naozaj veľmi triezvo. Rovnako ako ľudia, aj mačky sú iné a každá znáša laktózu a produkty s jej obsahom inak. V prípade, že práve vaša micka nemá žiadne problémy s jej trávením, môžete jej občasne podať maslo (nie rastlinné), kyslú smotanu, tvaroh, biely jogurt.

Ja občasne mačkám kupujem odtučnený tvaroh a biely neochutený jogurt či smotanu. Aimme a Lola ich majú rady. Rovnako sa dá kúpiť ale aj jogurt pre mačky či puding.

Syry
Syry sú tiež mliečne výrobky a tak pre ne platia rovnaké pravidlá spomínané vyššie. Okrem toho sú veľmi slané, čo rozhodne nie je vhodné. Ak už by ste chceli micke ponúknuť syr tak voľte neudený, nezrejúci, neochutený. Niektoré mačky milujú syry skôr tavené, iné zase tvrdé.
Ja občasne dávam maličkú porciu nastrúhaného syra. Priznávam, že býva udený (oštiepok, parenica, …), ale je to naozaj mini množstvo, ktoré by im uškodiť nemalo. Lola a Aimme syry proste milujú.

4. OVOCIE, ZELENINA A INÉ POTRAVINY

Obilniny a ryža
Obilniny a ryža sa používajú ako balastná látka na doplnenie granúl, ktoré mačkám podávame. V podstate v strave mačky nemajú svoje opodstatnenie, pretože nie sú súčasťou jej prirodzenej mäsitej stravy. Sú to ale zložky lacnejšie ako mäso, ktoré žalúdok obsahovo naplnia a tak sú v pomerne veľkom zastúpení používané.
Rovnako sa napríklad ryža používa ako zložka doma pripravovaných pokrmov pre mačky. Je to polysacharid, škrob, ktorý mačku zasýti a pri niektorých ochoreniach sa používa ako diéta.
Ja nakupujem krmivá bez obsahu obilnín, pretože v tom nevidím zmysel a doma mačkám nepodávam pokrmy s ich obsahom. Zbytočne by mi priberali na váhe.

Ovocie a zelenina
V jednom literárnom zdroji som sa dočítal, že pre mačku je vitamín C absolútne zbytočný. To je možno aj dôvod, prečo sú pre mačky citrusy tak odpudivé. Najbežnejšie mačky konzumujú jahody, banány či melón, kukuricu, mrkvu, hrášok a brokolicu. Často však počujem aj o olivách, fazuli, karfiole. Paradajky sú výnimočnou delikatesou napríklad kamarátkinho kocúrika Rexíka – ten zje naozaj všetko, ale paradajky miluje. 🙂

Ja rozhodne až také vegetariánky doma nemám, ale tiež majú svoje obľúbené ovocno-zeleninové laskominky.
Robinko ma napríklad prekvapil tým, že mi kradne z misky kustovicu – goji. Veľmi mu chutí.

Žiadne zelenina nie je pre mačky jed/cibuľka, cesnak a pažítka je mimo zoznamu rovnako ako avokádo/. Nič sa im nestane ak nám nejakú uchmatnú. Podstatnejšie skôr je, ako bude jej organizmus reagovať. Mnohé rastlinné zložky a ovocie nie je pre mačky stráviteľné a vychádza z nich von. Problémy, ktoré sa však môžu vyskytnúť sú hnačky, plynatosť či naopak zápcha.

 

Rastlinný, olivový a rakytníkový olej
Mačky obľubujú tučnú a mastnú stravu. Prirodzene im nechutí nič suché, bez vlahy a tuku. Je to dané ich prirodzenou stravou, na ktorú doposiaľ nezabudli.
Oleje v ich strave sú preto vítaným spestrením. Zároveň sú bohatým zdrojom nenasýtených mastných kyselín potrebných pre organizmus na odbúravanie škodlivého cholesterolu z tela a tým prospievajú kardiovaskulárnemu a tiež nervovému systému a pomáhajú tak udržiavať vašu mačku vo forme.
Nemusíte sa preto báť dopriať im pár kvapiek rastlinného oleja, olivového oleja alebo rybieho oleja. Rakytníkový olej, ktorý mačkám chutí je napríklad vhodný prostriedok na zvýšenie imunity. Ostatné oleje majú pozitívne účinky na prečistenie organizmu, čriev a je možné ich podávať pri zápche.

Sušené droždie, pangamín
Výborné ako doplnok k bežnej strave, pretože obsahujú skupinu vitamínov B, minerály a vitamíny. Podáva sa najmä mačiatkam, ako doplnok stravy pre ich lepší vývin a chuť k jedlu. U oslabených jedincov je to veľmi vítaný spôsob, ako im pomôcť nabrať váhu a získať energiu.

 

Podobné príspevky:

Mäso a vnútornosti vo výžive mačiek
Mlieko, mliečne výrobky a syry vo výžive mačiek
Vyberané chúťky mojich mačiek

Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky II ?

Porovnanie spotreby obilných a bezobilných krmív mojimi mačkami

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 4/2011, XI. ročník

19 Comments

  1. Ivan jedáva granule RC pre kastrátov a večer mäsko k nemu hrášok, kukuricu alebo mrkvičku a pár kvapiek olivového alebo rybacieho oleja. Hrášok a kukuricu miluje, no a čiernym olivám a paradajke neodolá dokonca kradne keď má možnosť môj šalát ktorý s nich robím.

    ivo
        1. Pekný deň, mám malé mačiatko Ozinku.. Narodila sa 1.4. Vlocke ktorá prišla k nám pre jedlo a už tu ostala… Snažím sa jej robiť maminu lebo súrodenci už majú nové domovy a Vločka je znovu kotna.. Veľa rozmýšľam nad tým, že by som jej chcela zabezpečiť ochranu nakoľko chodím dosť mimo domu na dlhšie.. Teraz som kúpila klietku pre psov a budem ju postupne učiť no určite rozmýšľam nad volierov pre ne obe.. Vlocku dám určite vykastrovat a aj Ozinku..
          Otazocka Ozinka malo teraz papa, dávam jej aspoň trošku smotany pochutkovej s tvarohom a pre mrazené mäsko hovädzie.. Dávam si to do súvisu s tým ze jej odišli súrodenci a mama si ju nevšíma nakoľko bude rodiť za chvíľku.. Môžem jej ponúknuť ešte niečo na osvieženie v týchto horúčavách?

          Dagmar Tremlova
          1. Zdravím,

            maso, voda a plnohodnotné granule pro březí kočky jsou dostačující. Je úžasné, že jste jim dala kousek svého domova a plánujete kastraci! Moc dékuji za obé kočky!
            Ať Vám dělají radost!

            Lucián & BRAG

  2. Dobry den Kajo,dakujem za poucne info o nasich domacich selmach:-)Rada by som sa predsa len este raz informovala, ci som to spravne pochopila, ze maso je vhodne podavat aj mackam, ktore maju problemy so struvitmi.Ja by som najradsej aj podavala, ale od veterinara mame striktne nakazane – ziadne maso a maskrty,a len Urinary granule+Uropet pastu:-(
    Dakujem za info:-)
    Lucia

    Lucia
    1. Zdravím,
      ak si nie ste istá radami veterinára odporúčam konzultovať aj s iným, človek nikdy nevie. Vždy je lepšie sa pýtať ako potom banovať.

      Čo sa týka veterinárnej diéty tak ak je naordinovaná, tak sa neodporúča konzumácia inej stravy či doplnkov, aby výsledok nebol ničím ovplyvnený. Veterinárna diéta je v podstate „liečivo“, zároveň však aj kompletné krmivo, takže to pravdepodobne veterinár myslel takto. 🙂

  3. Sama macicku nemam ale pred sa som si musela precitat tento clanok lebo s babkou sme nasli maciatko same vonku dali sme mu mlieko s vodou a hned ho vypilo podla nas je vyhladovane zajtra rano tam ideme zase nakolko si myslime ze tam bude lebo e tam nechali misku s tym mliekom dnes sme tam bohuzial nemohli zajst lebo sme boli na kupalisku ale zajtra ideme urcite tam doneseme jej zltok rajcinu syr a vodu babka by si ho aj zobrala do opateri lenze nemoze s istych dovodov velmi mi pomohol tento clanok co mpze macicka jest ak by ste mi mohli este dat niaku radu ak tam macicka bude tak ju velmi rada privitam s pozdravom LEA .

    Lea Ďuriková
  4. Zdravim, mam taku dilemu – chodi k nam k domu macka, a kedze sme mali jedlo pre macky po byvalej priatelovej macke, tak sme mu ho davali do misky. Po case sa dal aj pohladkat. Ja vsak mam alergiu na macky, aj ked macky mam velmi rada, a aj oni mna), a do domu si kocurika vziat na stalo nemozeme. Neviem, komu patri, je to dedinska mlada macka, ale kozusok ma velmi dobre udrziavany. Ked mu dam jest, mnauci, prosika o pohladenie, chce byt s ludmi. Ked prsalo a mnaucal od zimy, pustila som ho do predsiene na chvilu, ale nemoze byt u nas na stalo. Casto je u nas. Lovi aj mysi. Myslim, ze by nebolo spravne ho naucit na staly prisun jedla, aby sa neoducil od lovenia. Je mi ho luto, ked mnauci, ale domov si ho nemozem zobrat. Je podla Teba spravne mu poskytnut aspon taku polo opateru, laskave pohladenie, ale nechat ho aj lovit? Alebo sa od neho uplne odstrihnut, aby si nasiel lepsi domov?

    Katarina
    1. Ahoj,

      pokud ho vezmeš na veterinu, dáš vykastrovat, očkovat, odčervit – to bude nejlepší. Tím mu pomůžeš nejvíc. ne každá kočka z ulice nutně musí jít k lidem. Venkovní kočky mají těžký život, ale je to svoboda. Přikrmovat po kastraci a nechat ho volné žít je za mě ok. 🙂

      Lucián

  5. Naša prvá mačička Micuška milovala mlieko a chlieb s maslom 🙂 Dostávala samozrejme hlavne normálnu mačaciu stravu, ale toto zbožňovala. Stačili jej dva malé kúsočky chleba a bola šťastná. Súčasná mačička Sisinka má takisto veľmi rada chlieb s maslom 🙂 Kocúrik vôbec nemôže lepok, takže som ani neskúšala dať mu chlieb. Mlieko oni nepijú, iba občas trochu smotany. Bez laktózy samozrejme, my mačiatka laktózu nevieme stráviť 🙂 Zelenina je podľa nich otrava, konzera so zeleninou nezaboduje, ale napríklad brokolicu z misky chodili jeden čas intenzívne vyjedať.

    dusicka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..