Depresia je chorobou nového tisícročia. Je stavom dlhodobej nechuti k životu, apatie, slabosti. Depresívny človek stráca elán, energiu. Nič ho nebaví, nezaujíma, neteší. Ide hlavne o psychický stav, ktorý však býva často sprevádzaný aj fyzickými príznakmi ako nespavosť, nechutenstvo, strata váhy či naopak enormné priberanie, poruchy hormonálnej sústavy a s tým spojené ochorenia. Často sa dostavia i sociálne príznaky ako izolácia, vylúčenie zo spoločenského života, narušenie vzťahov či už na pracovisku alebo v súkromí.

Nikoho, kto má domáceho miláčika zistenie o ich blahodárnom vplyve na depresiu určite neprekvapí. Desiatky štúdií jednoznačne potvrdili to, čo majitelia svojich zvieracích zverencov už dávno vedeli. Liekom na depresiu je prítomnosť domáceho maznáka. Pre nemé stvorenie sme ako úžasné bytosti, ktoré sa o ne s láskou starajú a oni bez ohľadu na to kto sme, ako vyzeráme, čo robíme, koľko zarábame, s kým chodíme, koľko vážime,…..nás milujú a stoja pri nás.

Podľa viacerých psychológov ide o prejavy nepodmienenej lásky našich zvierat k nám. Naši miláčikovia v nás vyvolávajú pocit potrebnosti a dôležitosti, ktorý je silným motivačným faktorom. Napomáha pocitu, že náš život nie je bezcenný, že nik nás nemá rád, nik nás nepotrebuje a keby sme neboli, nič zásadné by sa nestalo.

Kollby, Bella, Lola a Robin spolu papajú

Rovnako zvieratká pomáhajú uvoľniť stres a napätie , ktoré zažívame v každodennom živote, pracovnom či osobnom. Stačí ak prídeme domov a mačička nás čaká pred dverami a už sa usmejeme. Pohladíme ju a ona začne slastne priasť. Práve tento jav, podľa viacerých odborníkov, odbúrava stres, znižuje krvný tlak a tak pradenie mačky priaznivo pôsobí na kardiovaskulárny systém. Podľa niektorých štúdií znižuje riziko srdcovo-cievneho infarktu.
Pozorovanie našej mačky pri hre, alebo aktívne hranie sa s ňou nám vyčarí úsmev na tvári, vzbudzuje v nás dobrý pocit a to na základe vylučovania endorfínov, hormónov šťastia.

Okrem toho už len samotné vedomie toho, že máme niekoho doma, kto nás čaká a teší sa z našej prítomnosti je liekom proti osamelosti. Na to nadväzuje aj sociálne prostredie, pretože cez nášho miláčika máme mnoho možností a príležitostí ako sa kontaktovať s okolím. Už len banálna návšteva veterinárnej ambulancie, či pet shopu alebo výstavy je príležitosťou pre kontakt s inými ľuďmi a vytváranie sociálnych väzieb. Pre psíčkarov sú typické spoločné prechádzky s ich štvornohými priateľmi a pre mačkárov zase komunity krmičov pouličiek.

Pozitívny vplyv našich miláčikov na depresívne stavy je jednoznačný a každý hrdý majiteľ spokojného „peta“ mi dá určite za pravdu. Touto problematikou (liečebný vplyv mačiek na človeka) sa zaoberá aj pomerne mladá disciplína felinoterapia, ku ktorej sa ešte určite podrobnejšie vrátim v ďalších článkoch.

Takže nedepkujme, ale „chovajme“ domáce zvieratko!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..