Jedna z večných otázok chovateľov mačiek je, ktoré krmivo je pre ich miláčikov to najlepšie. Neustále sa veľmi živo diskutuje o zložení, jednotlivých surovinách, ich pomere, prídavných látkach, dochucovadlách, konzervantoch a samozrejme aj o kvalite použitých surovín. Myslím, že vôbec nebudem preháňať keď poviem, že čo chovateľ, to iný názor na stravovanie mačiek a dostupné značky suchých granulovaných krmív. Odkiaľ ale čerpať základné informácie o tom, aké krmivo je vhodné pre našu mačku?

Mača od chovateľa – balíček „all inclusive“
Ak máte v pláne zakúpiť si mačičku čistokrvnú, s papiermi od renomovaného chovateľa, určite dostanete do vienka aj množstvo cenných rád a to nielen o jej stravovaní. Predpokladám, že chovateľská stanica, ktorá je v odchove určitého plemena úspešná, určite dbá na „racionálne stravovanie“ svojich šeliem. O kvalitnej strave sa presvedčíte veľmi ľahko. Stačí si prezrieť jednotlivé chované miciny, pohladiť kožúšok, pozrieť vystavené trofeje na krbovej rímse. Pár minút surfovania na internete a dostanete sa zaručene k referenciám danej chovateľskej stanice.
S dobrým pocitom, plnou výbavou a krásnym mačaťom môžete spokojne odísť domov. Následne je už na vás či zverené informácie využijete a budete na nich stavať alebo nie. Nikdy však nie je na škodu spraviť si aj vlastný prieskum, čo je na trhu a v akom zložení. Prechod na novú stravu u mačičiek býva síce občas komplikovaný, ale s riadnou dávkou trpezlivosti a vhodnou metódou to rozhodne ide!

Trošku zavádzajúce môže byť prechádzanie sa pomedzi koterce na výstave mačiek, kde chovateľské stanice vyzdobia svoje klietky rôznymi reklamnými predmetmi, doplnkami, šerpami a to najmä menej kvalitných, hypermarketových krmív. Asi viete na akú značku narážam. 🙂
Osobne proti spoločnosti Whiskas naozaj nič nemám, tiež som s ňou začínal, ale nie som presvedčený o tom, že ňou chovatelia naozaj svoje mačky i kŕmia. Skôr využívajú nejaké iné výhody plynúce z prezentácie značky na výstave.
Kollby , Bella a Lola papajú mäsovú zmes z misiek
Vždy treba mať na pamäti, že zodpovedný chovateľ sa snaží o dosiahnutie čo najlepších výsledkov svojej práce a k nim rozhodne patrí i kvalitná strava. Preto niektorí dokonca taja svoje tajné receptúry, ktorými dosahujú želaný efekt u svojich mačiek.

Mača od množiteľa – rýchlo, lacno, no nekvalitne

Ak ste sa rozhodli uskromniť a namiesto mačky plemennej z registrovanej chovateľskej stanice ste zvoli radšej podomový predaj od množiteľa, tak nečakajte žiadne plnohodnotné rady o chove a kŕmení. Množiteľ vidí len výslednú sumu pripísanú na jeho účte. To znamená, že sa snaží vyťažiť čo najviac a s čo najnižšími nákladmi. Jeho záujmom teda rozhodne nie je odchov kvalitných mačiat spĺňajúcich štandardy plemena, ale len zisk.
To sa v stravovaní odrazí na nekvalitnej, neplnohodnotnej strave, ktorá najmä v mladom veku môže spôsobiť zdravotné problémy. Tie sa nemusia prejaviť hneď, ale i po rokoch.
Množiteľ vám teda odporučí maximálne to, čo sám pozná a používa a na čo sú jeho mačky zvyknuté. Preto ak už ste si takúto mačičku zakúpili rozhodne odporúčam konzultáciu s veterinárom, odborníkom na výživu alebo skúsenými chovateľmi ohľadom jej správneho stravovania a značiek krmív. Ak nie ste úplný začiatočník, môžete si spraviť aspoň základný prieskum sami.

Mača/mačka z útulku – buďme radi, že niečo vôbec máme

Odložené, opustené, týrané a nechcené mačatá a mačky v útulkoch sú ďalšia kategória. Tu je jasné, že finančné zdroje sú pre mačičky maximálne oklieštené a tak vyzerá aj starostlivosť o ne. Na druhú stranu by som predpokladal, že tu pracujú ľudia a dobrovoľníci, ktorí zvieratká naozaj milujú a vedia sa o ne i adekvátne postarať. Keby mali dostatok prostriedkov zabezpečili by im aj kvalitnú stravu. Hoc zamestnanci asi kŕmia tým, na čo majú peniaze, predpokladám, že by boli schopní poradiť, akú stravu by mica mala dostávať, aby prežila šťastný, zdravý a plnohodnotný život. Ak aj nie, nič to. Darovať domov opustenému zvieratku je jedna z najkrajších vecí, akú človek môže pre iného živého tvora urobiť a to stojí za trošku námahy so študovaním zásad správnej výživy a starostlivosti.

Mača/mačka z depozitu – „full servis“ poskytnutých služieb

Depozitné mačičky pochádzajú z rovnakých podmienok ako tie z útulkov, ale častokrát sa im dostáva omnoho lepšej starostlivosti. Depozitári svoje mačky chovajú najmä vo svojich domoch a bytoch, spolu so svojimi vlastnými micinkami. Dostáva sa im teda rovnakej starostlivosti i opatery.
Tu nezáleží na tom, či je mačka čistokrvná, pokrížená alebo obyčajná poulička. Všetky sú na rovnakej úrovni a dostávajú kvalitnú stravu. Depozitárky a depozitári sa snažia o to, aby sa ich zverenci mali čo najlepšie. Robia to dobrovoľne a bez nároku na nejakú odmenu. To by malo byť zárukou ich čistých a úprimných úmyslov mačkám pomáhať. Svoje mačky dôkladne poznajú a pri adopcii poskytnú „full servis“ ohľadom starostlivosti o ne i s odporúčaním krmív. Niektoré depozity pri adopcii majú v zmluve zakotvené akými granulami by mal nový majiteľ mačičku kŕmiť, aby mala rovnako vysoký štandard ako v depozite.

Nech už teda máme mačičku z akéhokoľvek zo spomínaných zdrojov, minimum čo na začiatok treba vedieť je, čím bola v pôvodnom domove kŕmená, aby sme jej uľahčili už tak stresujúci prechod k nám. Následne, ak vieme, že to nie je dostačujúce, môžeme sa pokúsiť o prechod na novú stravu. Tu môžeme využiť odporúčania skúseného chovateľa, chovateľskej stanice, veterinára, odborníka na výživu, alebo si potrebné informácia naštudujeme a na našej mačke následne aplikuje výsledky prieskumu. 🙂
To, čo základné treba vedieť o kŕmení mačiek sa dočítate tu.

Prechod na inú značku granúl
Prechod na nový druh granúl by mal byť postupný. Do pôvodnej stravy postupne primiešavame nové granulky a každým dňom zvyšujeme ich pomer na úkor pôvodných. Po 7 dňoch by mačička mala dostávať už len granulky nové. Niekedy si však proces zmeny krmiva vyžaduje dlhší čas a ďalšie triky ako napríklad namáčanie granúl, dochutenie nejakými maškrtami, použitie špeciálnych granúl s formulkou pre vyššiu atraktivitu a podobne.

Mačka je mäsožravec

Bez ohľadu na pôvod, plemeno, zdravotný stav, pohlavie a vek či iné charakteristiky, vždy treba myslieť na to, že mačka je mäsožravec. Podiel proteínov v jej strave musí byť vysoký a najviac proteínov je samozrejme v mäse. Viacerí odborníci na výživu uvádzajú, že komerčne dostupné granulované krmivá sú vhodnou koncentrovanou stravou ak obsahujú viac ako 35% proteínov.
Dokonca som sa dočítal v poradni o výžive mačiek v jednom časopise, že je v podstate jedno v akej kvalite krmivo v obchode zakúpime, lebo základ majú všetky dobrý. Líšia sa následne kvalitou použitých surovín, podielom mäsa, obilnín, obsahom vitamínom, minerálov, popola, vlhkosťou a tiež použitými farbivami, konzervačnými a inými aditívami.
lolík
Samozrejme sú micinky, ktoré dostávajú zvyšky od stola a žijú zdravý a dlhý život. Rovnako sú mačičky odchované na bežných hypermarketových krmivách a tiež sa tešia skvelej kondícii a plnému zdraviu. Myslím ale, že to nie je pravidlo. Rozhodne ale platí, že čím lepšia, kvalitnejšia strava, tým menej zdravotných problémov. To isté predsa platí aj pre racionálne stravovanie nás ľudí. Už Hypokrates kedysi povedal: „nech jedlo je nám liekom,“ – a mal pravdu!

Dá sa povedať, že koľko ľudí, tak toľko názorov a je lepšie si vypočuť viac a spraviť si k tomu nejaký vlastný prieskum. Každý považuje za kvalitné a zdravé niečo iné (hoc existujú štandardy) a nemusí to byť vždy vyhovujúce aj pre druhého. Každopádne každý majiteľ pozná najlepšie svoju šelmu a vie odhadnúť aké má potreby, čo jej chutí, čo má rada, čo jej robí dobre, čo prospieva jej zdraviu a nie vždy to musí byť práve to vysokokvalitné či drahé.
Kollby a mäsko

Granulovaná strava našich mačiek

Približne 80% krmiva tvorí u nás „suchá strava” – granule superprémiovej kvality alebo granule s označením holistické či bio, bez obilnín. Ja sa pri výbere krmiva riadim hlavne obsahom proteínov, tukov a cukrov a obsahom použitého mäsa. Pod 35% podielu proteínov by som nikdy nešiel, pretože si myslím, že sú to vyhodené peniaze.
Granule ktoré kupujem majú cca od 38-46% proteínov a vidím sám, ako pôsobia na moje mačky.

V súčasnom období striedam značky Applaws, Orijen, veterinárnu diétu Royal canin dental diet S/O a ProPlan Aftercare. /rok 2012-14 – pripravujem aktualizáciu článku/
Ako neznalý začiatočník som však začínal pred 7 rokmi s krmivami ako Bono, Darling či Whiskas a postupne s pribúdajúcimi vedomosťami som prechádzal na Trainer, IAMS, Acanu, Hills a Royal Canin.

Značky Applaws a Orijen využívajú prírodné produkty BIO, sú bez obilnín, ktoré tvoria zbytočný balast a mačky z nich len priberajú. Vyrobené sú zo 70 – 80% mäsa.
Z bežne dostupných komerčných granulovaných krmív mám dobrú skúsenosť s Proplan Aftercare, kde je podiel proteínov rovnako veľmi vysoký, až 41%.
No a ako prevenciu zubného kameňa po každom normálnom balení krmiva dostávajú miciny veterinárnu diétu Royal canin dental diet S/O. Ten obsahuje podobne ako ProPlan obilniny a dokonca má ešte nižší podiel bielkovín(29%), ale je podávaný preto, aby bránil vzniku zubného plaku a následne kameňa s ktorým majú dve moje mačky problémy.

20% mačacej stravy je „mokrá strava” – konzervy, pasty, kapsičky. V poslednom období ale uprednostňujem surové, 48hodín premrazené mäso (najmä kuracie a ryby – iné moc nechcú). Surové mäso je lacnejšie ako konzervy a paštéty, tiež dostupnejšie a mačky ho nesmierne milujú. Okrem toho je prirodzenou súčasťou ich jedálnička.
Lola
Okrem toho dostávajú občas trochu syra (tvrdý a nezrejúci), kyslej smotany, či bieleho jogurtu – podľa toho čo ktorej chutí. Trikrát do týždňa dostávajú nejakú odmenu či doplnkové krmivo. Najčastejšie ide o sušené mäsko, 100% prírodný produkt a to je buď kuracie, rybie alebo kačacie.
Viac o tom, čo je z ľudskej kuchyne vhodné a nevhodné do mačacieho bruška sa dočítate tu a tu.
Lola
Podľa môjho názoru je dobré značky krmív striedať. Hlavne preto, aby mačka nebola navyknutá len na jeden druh od jedného výrobcu, lebo rozdiely v zložkách jednotlivých krmív sú veľké aj v rámci superpémiovej kvality. Strava musí byť bohatá a pestrá.

Ja sa snažím, aby som sa i ja sám stravoval zdravo a v rámci zásad správnej výživy, rovnako to isté chcem i pre svoje mačky. Rozhodne ale nie som odborník na výživu a ani sa nechcem dopodrobna skúmať každú jednotlivú zložku krmiva, ktoré im dávam. Nič by sa nemalo preháňať a s tým čím kŕmim som zatiaľ spokojný ja i naše štyri cicíky a to je najdôležitejšie.

Je síce pravda, že kvalitné krmivo nie je lacná záležitosť, ale ja sa riadim tým, že čo sa investuje do krmiva sa následne nezaplatí na veterinárnej klinike. Vždy je možné zabezpečiť mačke kvalitnú a pestrú stravu aj keď máme rozpočet nižší. Treba si len preštudovať odbornú literatúru alebo sa poradiť s kvalitným a profesionálnym veterinárom či chovateľom.

Článok v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 06/2012, XII. Ročník.

UPDATE:  Druhé dopracované vydanie nájdete tu: Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky II ?

 

Podobné príspevky:

Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky II ?

OTÁZKY & ODPOVEDE: Poznáte bezobilninové granule FIRST MATE?

Holistické krmivá pre mačky

Kreatívne spôsoby kŕmenia mačiek

80 Comments

  1. Píšete, že máte kastrované mačičky a kŕmite ich granulami Applaws alebo Orijen, tak sa chcem spýtať, či Vám nepriberajú? Tiež dávam všetky mačičky kastrovať, ale kupujem im granulky len pre kastrované mačičky ProPlan, Schesir alebo RC, ale chcela by som vyskúšať tie bezobilninové, len tie obsahujú dosť vysoké percento tuku a bojím sa, že by z toho moc pribrali a tiež sa bojím problémov so struvitmi. Aké máte skúsenosti?

    Iveta Kubovičová
  2. Zdravím,
    nie nepriberajú…dodržujem dávky na jednu mačku podľa návodu, pričom ale mám mačky 4 a aj tak sa to nedá ustrážiť koľko ktorá zje. Okrem toho nedávam misky, ale labyrinty a kŕmené sú 3krát denne.
    Bezobilninové majú výhodu v tom, že sú sýte, mačky ich toľko nezjedia. Krmivo vydrží dlho.
    Na 4 mačky mi 7 kg Applaws vystačí na cca 60-70 dní (dostávajú ale aj mäso)+ jedna mačka má stravu aj osobitne, ale papá aj tieto.
    S obezitou nemám problém, dokonca mi aj Kollby schudol, čo pripisujem labyrintom. 🙂
    Kŕmim takto už asi 2-3 roky.

  3. Pekný deň, včera som objednal granule Orijen na základe Vášho odporúčania v článkoch.Mám ale jednu otázku kocúr má dva roky a váhu 5,30kg(je to dosť ale je veľký)chceme trošku schudnúť koľko gramov mäsa a granúl by ste dával.Doteraz sme jedli RC pre kastrátov + obesitky a každý druhý deň na večeru mäsko ale váha sa stále drží.

    Martin
    1. Zdravím,
      krmná dávka je vždy na obale a normálne sa ľudia riadia tým, že koľko kg ich mačka váži. Vo Vašom prípade pozrite dávku pre hmotnosť ktorú chcete dosiahnuť. Rozdiel (medzi reálnou hmotnosťou a tou, ktorú chcete docieliť)by ale nemal byť logicky veľký, aby mačka netrpela hladom.
      Pri chudnutí je najlepšie rozdeliť dennú dávku na viac chodov – ideálne 3 až 4 počas dňa. Orijen majú vysoký podiel mäsa a bielkovín, sú sýtejšie a mačka ich skŕmi menej.
      Ďalší parameter je tiež fyzická aktivita. U aktívnejších mačiek treba objem dennej dávky nadhodnotiť u menej aktívnych zase podhodnotiť. To už ale musí odhadnúť každý chovateľ sám, individuálne.
      Kuracie prsia, dva dni premrazené sú výbornou stravou každej mačky i tej trošku „mohutnejšej“.
      Snáď Vám tieto informácie pomôžu. Ak nie, pýtajte sa ďalej.
      Ako chudol môj kocúr nájdete tu:
      http://wildscats.com/kollby-naozaj-schudol-je-to-oficialne-potvrdene
      Držím palce!

  4. No podobne som aj ja začínala :-)…a nakoniec som zostala u značiek u švédskej firmy Bozita a nemeckej Bosch, v bežných obchodoch pre zvieratá, obzvlášť tu na strednom Slovensku je obmedzený výber, tak to vždy objednávam cez internet. Ešte u malého mačiatka sa mi osvedčila kanadská značka Techni-cal. Všetky sú približne v rocnakej cenovej relácii. Ja však krmim dospelú sterilizovanú mačičku raz denne, malý 6 – mesačný kocúrik dostáva jesť dvakrát denne. Obaja majú dobrú váhu…

    Lucia
  5. Zdravim, nemam jasno v krmnych davkach a prosim o vysvetlenie. Mame dve macky donsky sphynx, ako priklad konkretne udaje starsej: bude mat dva roky, je sterilizovana, fyzicky velmi aktivna. Podla stranky jakkrmit.cz, vychaza krmna davka 42-60 gr. Tato davka udava kolko sucheho krmiva ma denne spotrebovat? Ja dalej podavam surove maso, najma premrazene chude hovadzie, toto asi 60 gr denne kazdej, hoci obe by zjedli maska aj viac. Je to spravne? Dakujem za radu.

    alena
    1. Zdravím,
      to čo udáva stránka jakkrmit.cz s týmto blogom nesúvisí, je to web niekoho iného a otázky k nemu by ste mali smerovať tam. Každopádne na každom kvalitnom krmive máte vždy napísanú dennú dávku krmiva pre dospelého jedinca, mača, alebo dojčiacu mačku a tiež podľa kilogramov, takže nebudete mať problém určiť správnu dávku pre tú Vašu.

      Kombinácia granúl a mäska je viac ako vhodná, takže super 🙂

  6. Ahoj Kajo, som rada ze som objavila tvoju stranku, je tu vela uzitocnych rad, len citam a citam :-)))
    Je to prave tyzden,co som si priviezla skoro 5 mesacneho maznacika Nanushku, je to sibirka. Od chovatelky som dostala tiez vela rad a aj balicek s jej oblubenym krmivom Royal Canin, konzervy Almo nature,Applaws a Porta 21.
    Mam vsak nejasno ohladom davkovania. Chovatelka povedala aby mala macicka stale v miske granule plus jeden krat za den polovicku mokrej konzervovanej stravy alebo surove masko.
    Sme s manzelom dlhe roky vegetariani a priznam sa ze surove masko bude u nas problem. Avsak chcem nasej Nanou dopriat vsetko hlavne teraz ked sa vyvija. Mam uz granule Ami cat a postupne po trosicke primiesavam a zatial uspesne granule v miske miznu. Chcem sa poradit ohladom davkovania granul, kolko krat denne jej podavat alebo mam stale nechavat misku naplnenu, pokym je este vo vyvine? Davas svojim mackam aj domacky pripravenu stravu? lusteniny, ryzu, vlocky a pod.?

    Lucia
    1. Zdravím,

      veľmi pekne ďakujem za pochvalu!

      Čo sa týka stravovania:
      Mačka je takmer výhradný mäsožravec, čo znamená, že potrebuje mäso a to je už na Vás, v akej forme. S kŕmením mačky granulami AMI cat ja osobne nesúhlasím.
      Rovnako ani s tým, aby mala granule celý deň k dispozícii (hoc u mačiatka je to ešte vporiadku). Ale viete ako to je, sto ľudí, sto názorov.
      Mačiatko by malo byť kŕmené pravidelne, 4-5 krát denne podľa jeho veku. K dispozícii máte prirodzenú stravu, granule (suchú stravu) a mokrú. Ja by som mačiatku dával kombináciu všetkého. Kŕmne dávky sú vždy na obale všetkých výrobkov a podľa povahy a aktivity by som ich prispôsobil na mieru konkrétnej micke.

      To, že ste vegetariáni je fayn, ale nechápem, prečo by to malo mať vplyv na stravovanie Vašej mačky. Vy ste sa vedome rozhodli zmeniť spôsob Vášho stravovania, čo je absolútne vporiadku. S mačkou je to ale niečo iné. Ona sa nerozhodla, príroda ju stvorila ako mäsožravca a na príjem kvalitných a ľahko stráviteľných bielkovín je odkázaná. Čo viac, v ich prirodzenej podobe – surové mäso a vnútornosti ich aj miluje (teda valná väčšina mačiek).
      Ja chápem, že ako vegoši nemáte k mäsu vzťah, ale Vašu micku by to ovplyvňovať nemalo.
      Chovateľka Vám teda poradila dobre, mäsko je správna voľba. 48 hodín premrazené a podávať v izbovej teplote.

      Ja som tiež vegetarián, ale mačky to nepociťujú, nie je dôvod! odpor k mäso som prekonal a pekne krájam, mrazím a podávam 🙂

      Čo sa týka kŕmenia, ja využívam na suchú stravu zásobníky, hracie dosky a labyrinty, aby mačky nemali pasívny príjem potravy. Dennú dávku som im rozdelil na 3 porcie a kŕmim ich tak, aby im nezostávalo krmivo dlho v „miskách“. Je to súčasťou zavedenia aktívneho príjmu potravy, o ktorom sa dočítate na webe.

      Doma pripravenú stravu im nedávam, ja nie som práve kulinár, takže ostávam pri granuliach a mäse a to s tým, že postupne zvyšujem prísun mäsa a vnútorností na úkor granúl a mokrú stravu takmer vôbec nenakupujem, veľmi výnimočne. Pridávam syr, jogurt, smotanu,….

      Čo sa týka značiek granúl, uprednostňujem neobilninové, rovnako ako Vám poradila chovateľka.(Applaws a Orijen)

      Držím palce s mačiatkom a nech sa Vám darí!

  7. Zdravím, rada by som sa tiež opýtala.. mám trošku dilemu – mám dve micky.. jedna má už rok aj pol (Čili) a pred mesiacom bola sterilizovaná a už vtedy si urobila zásoby na zimu, čo si všimla aj pani doktorka.. teraz sama vidím a aj cítim, že by bolo dobré upraviť jej stravu na trošku diétnejšiu verziu pre sterilizované mačky.. problém vidím, ale v tom, že naša druhá micka – ešte nedospelá – ale už ani mačiatko, nesterilizovaná (Fany) naopak potrebuje ešte pestrú stravu na vývoj… kŕmené boli granulami orijen, momentálne sa neviem rozhodnúť pre nejakú vhodnú kombináciu, aby vyhovovala obom, keďže my, čo sa staráme, pracujeme a je ťažké ustrážiť, čím sa ktorá ponúkne, keď nie sme doma, preto doteraz papali rovnaké granule.. občas im dám aj surové mäsko..majú to pestré, ale Čilin apetít sa zvýšil a preto neviem aké granule by boli vhodné pre obe.. alebo spraviť nejaký mix? Prosím, poraďte.

    Ďakujem.
    Lucia

    Lucia
    1. Zdravím,

      ja som si k trom dospelým mačkám zobral mačiatko a riešil presne tento problém.
      Vyriešil sa sám.
      Mačky nemajú prístup k jedlu neustále, dostávajú 2-3 dávky denne. Mača dostávalo separátne do misky krmivo „kitten“ (orijen a applaws) a dospeláci „adult“ do labyrintov a krmných dosiek a bolo po starostiach.
      Ak mačiatko zje stravu pre dospeláka neublíži mu. Tá trocha rozhodne nie! Horší prípad je, ak dospelé a zvlášť starnúce mačky dostávajú krmivá „kitten“.

  8. Dobry den,
    skvely clanok, velmi mi pomohol 🙂 Mam teraz prve maciatko a len sa v takychto veciach okukavam, ale uz dlho mi bolo jasne, ze Whiskas a podobne granule je odpad, preco by inak bolo az tak velmi lacne…. (aj ked niektore produkty whiskasu su vazne predrazene) a ked som sa dozvedela ze tam davaju appeteizery a chemikalie aby im to chutilo… -_-

    moja otazka, ak by som sa mohla opytat 🙂 maciatko ma cca 8-10 tyzdnov, vyrastlo na whiskasi, teraz uz papa Brit a obcas nejaku tu tasticku, zvycajne kusok na vecer. Chcela by som mu zacat davat aj inu stravu – maso, surove alebo varene, nejaky ten syr atd, vsetko to co tu pisete, no neviem kedy a ako zacat, je to uz vhodne? Ak, tak s cim najskor je vhodne zacat?

    aa ked uz sa pytam, pocula som rozne reakcie, ale je vhodne kombinovat granule? nemyslim striedat akoze dva mesiace jeden druh, dva iny, ale dokopy v jednej miske?

    vopred dakujem velmi pekne za odpovede

    Amber
  9. Zdravím,

    mäsko, surové, prmerazené 48 hod, najemno, je ideálne. Syr nie, ja ho dávam, ale nie je to vhodné 🙂 Kapsičky sú lepšie ako granule, sú tekuté, ale treba nakupovať kvalitné, aby tam aj mäsko naozaj bolo. 🙂 Striedanie viacerých po dni, dvoch je ideálne, aspoň sa mačičke nezunuje jeden druh či príchuť. Hoc nemusí jej všetko ale ani chutiť. 🙂

  10. Dobrý deň,

    chcem pochváliť tento článok. Dal mi konečne ucelený pohľad na mačacie stravovanie a hlavne ste sa nebál napísať aj konkrétne značky granúl, začo máte veľké plus, bo vyznať sa vo všetkých tých granuliach, ktoré sú na internete v ponuke, je teda fuška 🙂
    Môj 4ročný kocúrik má tiež problémy s povlakom na zuboch, máva zapálené ďasná (veterinár to liečil antibiotikami – neúspešne, tak som mu o tom viacej už radšej nehovorila), páchne mu z papuľky, tak by som rada vyskúšala granule z Royal Canin, len som celkom neporozumela, ako to dávate svojim mačičkám. Mohli by ste mi s tým trochu poradiť?
    A ďalšia vec je, že už dlhšie rozmýšľam nad podávaním surového mäsa popri granuliach, no stále ma brzdí obava z možnej nákazy salmonelózou. Čítala som už rôzne názory na túto tému, no akosi sa stále neviem rozhodnúť pre podávanie surového mäsa. Mohli by ste mi napísať, ako kuracie mäso podávate vy a či má vôbec nejaký zmysel podávať varené kuracie mäso?
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem Vám veľa mačacích úspechov a šibalstiev 😉

    Janka
    1. Zdravím Vás,

      ďakujem za pochvalu. K článku pribudne (snáď čoskoro) druhá časť, kde sa dozviete, že ani bezobilninové krmivá nemusia byť zárukou zdravia. Sú plné (namiesto obilnín) zase iných balastných látok – ako zemiaky.
      Najprirodzenejšia je pre mačky mäsitá a surová strava. Teda pre mačku žijúcu v prírode bola. V prírode jedla priamo korisť a jej zuby boli krásne a čisté, lebo trhala mäso, lámala drobné kosti a čistila si ich o šľachy a chrupavky.
      Mám odskúšané, že dentálne granule (veter. dieta) naozaj potláčajú zápach z papuľky a preto ich odporúčam, ale myslím, že riešia skôr príznaky/prejavy, ako problém/príčinu.

      Aktuálne dostávajú moje mačky granule – ráno porciu zaliatu vodou, inak v labyrintoch suché. Každý druhý deň surové mäso a vnútornosti.

      O raw feed si môžete prečítať tu a o riziku salmonely tu.

    1. Dakujem za odpoved.

      Co konkretne sa Vam nepozdava ?

      Krmil som Royal Caninom psa ja macku, u psa som skusil K9 a velmi sa mi paci vysledok preto som rozmyslal ze by som ho skusil aj u macky ale nenasiel som vela ludi co by snim mali skusenost

      Peter
      1. nekupujem krmivá s obilninami- toto je úryvok z obsahu
        moučka z kuřecího masa, mletá žlutá kukuřice, kukuřičná moučka, kuřecí tuk (stabilizovaný vitamínem E), mletá pšenice, rybí moučka, mleté ovesné křupky, kuřecí maso a produkty, kuřecí vývar, kyselina ortofosforečná, chlorid sodný, hydrogenfosforečnan vápenatý, kvasnice, brusinky, konopná moučka, chlorid sodný, cholinchlorid, kyselina sorbová, taurin, vitamíny: A, B1, B2, B6, B12, E, niacinamid, pantothenan vápenatý, kyselina listová, biotin, seleničitan sodný, síran železnatý heptahydrát, oxid manganatý, síran zinečnatý heptahydrát, síran mědnatý pentahydrát, jodičnan vápenatý bezvodý, seleničitan sodný.

  11. Dobry vecer,chcela by som vas poprosit o radu 🙂
    Kupila som si siamsku macicku (5mes.),ktora bola naucena na granulky whiskas frieskes a pod. Rada by som jej dopriala nieco kvalitnejsie. Neviem pre ktore granulky sa rozhodnut,veterinarka nam poradila Royalky a dala nam aj vzroku Calibra Cat Kitten,ale akosi sa do nich moct nepusta. Ktore by ste navrhli vy? Kedze je plno vyrobcov,plno reklam.. Neviem ci mate skusenosti aj s granulkami Purina . Vopred dakujem za radu. A veeeelmi chvalim stranku je tam vela zaujimavosti 🙂 Domi

    domi
  12. Dakujem za typi ,urcite si ich prestudujem 🙂
    Citala som aj tento clanok,vsimla som si aj znacky ktore kupujete. Chcela by som zacat s tou ,,strednou,, triedou. Pozerala som si aj detailnejsie zlozenie krmiva znaciek Royal Canin Kitten (36%biel.,18 tuk, ale o % masa v krmive nie je zmienka) potom Pro Plan Cat junior (40% bielk.,20 tuk a 20% kura) a Purina One Junior(40% bielk, 18 tuk a 17% kuracie maso). Z tychto by som si chcela vybrat su v pribliznej cene +-4€..
    Pytala som sa aj na skusenosti s Purinou nakolko som sa docitala ze purina vyraba Pro Plan ale i Friskies . Dakuejm :))

    domi
    1. Este doplnim 😀 Dnes som bola v chovprodukte a mali tam akciu na Perfect Fit granulky Junior (sušené hydinové mäso (okrem iného 31% kuracie mäso), živočíšny tuk, kukuričné bielkoviny, kukurica, pšeničné krmivo, dehydrované živočíšne bielkoviny, kukuričná múka, sušené kukuričné bielkoviny, ryža (4%), pečeňový hydrolyzát, celulóza, chlorid draselný, chlorid sodný.) 41% bielkovina,18 tuk,2% vlaknina … 🙂

      domi
    2. Ono je to tak, že veľa firiem má viac brandov a ponúka krmivá komerčné (známe z reklamných spotov a aj vyššie triedy), ale primárne im ide o zisk a chcú mať podchytenú čo najšršiu bázu spotrbiteľov.

  13. Zdravím Vás,
    je tam iný podiel jednotlivých živín. Mačatá majú napríklad vyšší podiel energie ako dospelé. Všetko je ale individuálne. Každopádne pokiaľ sa dá tomu vyhnúť, tak by som dospelej dával len pre dospelú a mačaťu len pre mačiatka.

  14. Dobrý deň, u nás je momentálne ten istý problém, máme takmer 3 ročného kastrovaného kocúrika Nika a od septembra asi 5 mesačného Jerryho. No vydeliť každému jeho druh krmiva je nemožné, ako naschvál Nikovi zachutili granule pre mačiatka a Jerry si pochutnával na granulkách pre kastrátov..tak som to vyriešila krmivom Orijen a Acana……udávajú tam, že je to krmivo bez rozdielu na vek a rasu, teda je vhodné ako pre mačiatka tak aj pre dospelých mačiakov. Dôležité je, že im obom chutia:)

    darina
  15. Dobý deň,
    ja mám mačičku Lily, práve sa okotila (prvý vrh). Žije v skormnejších podmienkach najmä kôli tomu že žije na dvore z 3 malými deťmi čo jej stále robia zle. Dostáa granule z Kauflandu tie ich K-klasic. Pár krát som jej kúpila kapsičku. Dostáva ale aj dosť ľudského jedla (knedle, salámi, malé kostičky). Na pitie má vodu, teraz výnimočne máva aj mlieko. Ja ma ňu veľa času nemám, najviac sa o ňu stará starká ktorá ju chápe len ako stroj na lovenie myší. Starká jej misky nečistí, stále ich má špinavé (ako aj vodu). Má asi 8 mesiacov a pri veterinárovi ešte nebola. Nemôže jej to ublížiť ?

    Kika
  16. Zdravím,
    čo na to povedať, je to asi na vidieku prirodzené, ale určite sa dá žiť kvalitnejšie a lepšie. Mačička by mala byť očkovaná a kastrovaná. Tým by som začal.
    Hygiena jej vecí je snáď samozrejmosť!
    Nevhodná a ľudská strava nie sú dobré pre jej vývin, ale chápem, že žije v takých podmienkach. Asi aj loví, tak si to kompenzuje.

    1. No, v utorok ideme očkovať, a potom aj vykastrovať. Mačiatka sme zvládli, všetky majú nový domou. Áno loví, každý deň vtáčika alebo myš. Misky už čistíme tak raz týždenne. A čo sa týka toho jej vidieckeho života, ja by som bola oveľa radšej keby bývala dnu ale mama má alergiu. No ona zo životom von spokojná, šplhá po stromoch a také normálne veci. A čo sa týka toho veterinára u susedou je poľovnícky pes,už nám veľa mačiatok zadrhol ale staršie mačky už nechytí a všetci boli za to aby som s tým veterinárom trochu počkala. A rada vám pošlem aj fotky toho jej vidieckeho života aby ste videla aké krásne stvorenie nám behá po dvore !

      Kika
  17. Zdravím. Nedávno som si kúpil kocúra ( Mainská Mývalia), má 4 mesiace. Doma bol zvyknutý papať nie značkové ale zato kvalitnejšie granulky s podielom bielkovín 35%, tukov 20 %, avšak ide o lokálnu výrobu, takže tuna v Ba ich nemám kde kupovať. Neviem ani či boli ozaj kvalitné. Rozhodol som sa kúpiť Proplanko kitten. Avšak nejak sa mi to krmivo nezdá. Plánujem začať dávať aj nejaké kvalitné kapsičky na začiatok. Niesom si istý Proplankom… Máte niekto dobré skúsenosti s týmto krmivom?

    Mário
  18. Tiež som celkom zvedavá na názor Kaja, ja ich už druhy mesiac objednávam zo zoohitu, vyskúšali sme kura, kura a ryba a najnovšie jahňacie, tie mojim zlatíčkam chutia najviac:-) prázdna miska každé ráno hovorí za všetko.-)

    Darina
  19. Je to síce trochu mimo témy článku, ale nedá mi nenapísať moju najnovšiu skúsenosť s kŕmením mojich mačiek… Ale začnem od začiatku… Na začiatku bola jedna kniha „Kočky by kupovaly myši“, ktorá mi otvorila oči o tom, čo sa do granúl aj tzv. „prémiových“ dáva a čo všetko obsahujú… Táto kniha ma nakopla trochu iným smerom… Začala som sa zaujímať o BARF stravu (tzn. kŕmenie surovým mäsom, čo je pre mačky ako ultimátne mäsožravce oveľa prirodzenejšie)… Keďže som nechcela nič pokaziť, najprv som si o BARF veľa prečítala (oficiálne stránky aj skúsenosti iných chovateľov)… Prvý krokom bolo úplné vyradenie celodenného granulového bufetu z jedálnička (čo mačky znášali úplne v pohode)… Začala som sa zásobovať rôznymi mäsami, vnútornosťami a kosťami (hovädzie, morčacie, kačacie, králičie, kuracie)… Mrazničku máme teraz plnú mäsových balíčkov 😀 Pozvoľna som mačkám začala pripravovať porcie zložené z menších kúskov mäsa a konzerv, aby prechod pre ne nebol prirýchly (mačka nesmie NIKDY hladovať, ak mäso odmieta, tak jej treba primiešať do toho konzervu, ktorú má rada, po čase sa môže podávať už len mäso)… Teraz im dávam už väčšie kusy mäsa, aby si precvičovali hryzenie a aby si čistili zuby… Po pár týždňoch pozorujem prvé zmeny: jedna moja mačka, ktorá bola vždy chudulinká začala priberať svalovú hmotu; mačkám nepáchne z papuľky; čistia sa im zuby od zubného kameňa; majú úžasne hebké kožúšky a kakajú menšie kôpky (keďže ich telo väčšinu živín z jedla využije a nemusí sa zbavovať toľkých odpadových látok)…týmto nechcem nikoho presviedčať o BARF strave, len píšem svoje skúsenosti… existuje mnoho stránok, kde sa dočítate o tomto štýle kŕmenia: čo a koľko dávať, ktoré druhy mäsa sú vhodnejšie, čo nedávať, ako často, pozitíva, ale aj mýty o kŕmení surovou stravou… Ak by to niekoho predsa zaujalo, odporúčam si to najprv naštudovať a potom skúsiť a o pár týždňov uvidíte tú zmenu… 😀

    xya
      1. Aj ja som sa bála prechodu na surovú stravu, pretože som čítala skúsenosti iných chovateľov, ktorí sa s tým museli trápiť dlhšiu dobu, pretože ich šelmičky surové mäso odmietali. U nás to prebehlo tak, že som im raz večer vzala granule, takže už v noci nič nechrúmali a ráno už dostali porciu mäsa zmiešanú s konzervou… Kŕmim ich trikrát denne a ešte sa mi nestalo, že by niečo v miske ostalo… 😀 Našťastie, tá vyberavejšia mačka nerobila problémy a malý kocúr zje hádam všetko… 😀

        xya
  20. Dobry den ja mam zas opacny problem,mam 8mesacnu britku a pred dvomi mesiacmi sme sa boli kastrovat a ona mi vobec nechce jest granule,ND jej chutili ale vracala z nich,apllaws nechce,dal nam veterinar RC junior na pribratie leo schdla uz ani tie nechce,potrebovala by som dake kvalitne a chutne a vyzivne aby mi pribrala.

      1. Ano ma PP oni krmia RC maciatka no toto s tymi granulami uz zacalo estr prred kastraciou,chvilu jrdla happy cat,potom aplaws ale ani jedny nechce,dostava rano a vrecer mokru stravu ale cca dokopy okolo 100 gramov,v 6 mesiacoch mala peknre 3 kg,potom uz nechcela granule tak schudla na 2,5kg,a dal mi veterinat RC junior ze tire bude urcite jest a pribere najprv ich jedla a uz ich nrechce takze zasa schudla ma 2 kg volakedy rano bola miska s granulami prazdna a teraz zje tri gulky aby sa nepovedalo,surove hovadzie by zjedfla aj kilo davam jej preto tak malo aby som ju donutila jrest granule tam ma vsetko co potrebuje

  21. Ano urcite by som jej dala viac masa chcem aby k tomu papala aj granule ma v nich vitaminy mineraly vsetko co v mase nema v tom mase naozaj neni vsetko takze ak jej dam rano viac masa aj vecer mohol by sa tym macke roztiahnut zaludok funguje to tak ako u psov?

    1. Tak v tomto nesúhlasím, mäso a vnútornosti sú najprirodzenejšia strava pre mačku. To je z prírody. Granule sú plnohodnotná strava ale ona vám ju odmieta – asi má dôvod. Byť vami sa zameriam na to, čo mačička papá, pretože v tomto prípade je to najzdravšie a najprirodzenejšie čo môže byť.

      Mačka je zvyknutá jesť menej, ale viackrát za deň. Takže ideálne aspoň 3x by som jej dával. Mačiatku aj 4-5 porcií denne.

    1. Miriam veď mačka v prírode lovila a jedla surové mäsko, to má všetko, čo micka potrebuje. Plus jej dávate i mokrú stravu ktorá je tiež kompletná. Granule nie sú z tohto nevyhnutné! Ak budete striedať druhy mäska a vnútorností s plnohodnotnou „mokrou“ stravou, tak mačička dostane všetko čo potrebuje.

  22. Dobry den, pred 3 dnami sme si boli u jednej pani na zahrade zobrat 2 maciatka – cca2-3 mesiace maju. Peni ich krmila granulami z Lidla a viac o strave som sa nedozvedela. Tak vas chcem poprosit o radu ako spravne krmit maciatka? Vodu im menim 2 krat denne, kupila som aj travu a stale Zatial pokracujem s granulami od pani a neviem ci nie su hladne…:-( Tak mohli by ste mi prosim napisat presne kolko krat za den maju jest a co im dat rano, naobed a vecer? Pani mi len vravela ze maju mat stale granule v misticke… Dakujem velmi za odpoved

    Zuzana
    1. Dobrý deň,
      všetko čo potrebujete vedieť o starostlivosti o mačiatka a o ich výbave nájdete tu:
      Príchod mačky do domácnosti
      Rozhodnutie – chcem mačku! Čo potrebujem?
      Kŕmenie z Lidl predajne určite nepovažujem za vyhovujúce ale nájsť správne si musíte sama podľa veku, povahy a osobnosti mačičky:
      Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky?
      Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky II ?
      Nezabúdajte na prísun mäsa a vnútorností:
      Mäso a vnútornosti vo výžive mačiek
      Zoznam čo môžu mačičky dostávať z ľudskej kuchyne:
      Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška
      Čo z našej kuchyne nie je do mačacieho bruška

      Mlieko, mliečne výrobky a syry vo výžive mačiek

      O mačiatkach a starostlivosti o ne sa budete musieť niekoľko vecí naučiť, ale verím, že články vás povedú správnym smerom.
      keby ste mali otázky, dajte vedieť.

      1. Dobry den, dakujem velmi za odpoved. A este som sa chcela opytat… ja viem ze kazde zvieratko ma typicky pach len niekedy z nich citim ze boli na „velkej potrebe“… je to normalne? Poumyvaju sa same ale ich mam okupat?

        Zuzana
        1. Vždy ak mačka vylezie z toalety je ňou cítiť, zvlášť ak ide o uzavretý záchod. Nejaký čas potreba trvá, potom si to zahrabáva, víri sa prach a podstielka a micka napáchne. Mačka by mala byť naučená od matky upravovať sa a čistiť a nakoniec by tým mala tráviť 30% svojho času. Ak mačkám raz za týždeň pretriete kožuch detskými vlhkými utierkami, nič sa nestane.
          Viac o kožuchu a starostlivosti oň nájdete tu: Mačka v kozmetickom salóne – starostlivosť o jej kožúšok

  23. Zdravím, veľmi rád by som poznal odpoveď na tento môj „menší“ problém 🙂 Ako postupujete, keď rozmrazujete surové mäso z mrazničky? Ja si neviem rady, keď tých 200g (pre 2 mačky) dám do mikrovlnky na defrost, ono sa to rozmrazí len na niektorých častiach a oststné zostanú studené (ľadové), niektoré sú vlažné a niektoré miesta sú už uvarené. Kuracie/hovädzie mám nakrajané na kúsky a premrazujem 48h do mrazničky. Aký je najšetrnejší spôsob rozmrazenia mäsa na pokojovú teplotu? Ako to robíte Vy?

    Taktiež by ma zaujímalo, či existujú nejaké poťahy na gauč, kreslo a pod., ktoré chránia originálny poťah pred mačacími pazúrikmi. Kocúrik rád škriabe nábytok a nijak ho nevieme odnaučiť. Nábytok striekam sprejom na to určeným každý deň, no jemu je to jedno, že to odpudzuje mačky, jemu to nevadí… Škrabací strom má k dispozícií, ale ho málo využíva. Vďaka za rady.

    P.S. Výborná stránka, musím pochváliť 🙂

    Gabriel
    1. Dobrý deň,

      veľmi pekne ďakujem, vždy ma poteší pozitívna spätná väzba. 🙂
      Mäso/vnútornosti večer vyberiem,dám do misky a hore na linku, kde sa nedostanú a ráno je to na izbovú teplotu vždy i v zime. Mikrovnku nepoužívam.
      Určite nejaká ochrana je, sú odolné materiály, môžete si kúpiť látku a ušiť. keď sprej nezaberá je to len chémia čo si vypúšťate do prostredia a ja by som to teda nerobil.
      Kocúr si na to z nejakého dôvodu zvykol. Potrebuje 1. náhradu za tieto miesta – škrabadlá všade, aj malé, škrabacie dosky, hračky, podložky, ect. 2. potrebuje sa to odnaučiť – odpudzovačov je viac, ale keď to nefunguje, treba skúsiť ešte ocot a ak ani to nie tak vodnú pištoľ, sledovať ho a skutočne dôsledne plašiť, najlepšie s pokynom „nie, nesmieš“. Je to preto, aby si zvykol a neskôr už pištoľ nebude treba. Ak budete dôsledný, malo by. Zapojiť sa ale musí celá rodina rovnakým spôsobom.
      S mačkou je dobré sa aj hrať, kedy vy chcete, nie kedy ona, aktívne ju zapájať do hry. Vybije si tak energie a bude spať, keď nemáte čas. Vytvorte jej doma podnetné prostredie, aby sa zabavila sama a nemala všetko ľahko dostupné – jedlo v miske.
      Nové škrabadlá treba pre ňu zatrkatívniť – obľúbenou maškrtou, catnipom/kocúrnikom a lákať ju tam udičkou, špagátikom a podobne. Rovnako to musíte robiť pravidelne, aby sa na to naučila a „zachutilo jej“.

      Držím palce!

  24. Dobry den, prosim vedeli by ste nam poradit? Mame macku z chovatelskej stanice, chovatelka nam pri kupe odporucila rozne druhy krmiva, aj sucheho. Macka vsak suche krmivo celkom ignoruje, skusali sme viac druhov, aj male mnozstvo, skusali sme nepodat mokre krmivo, ale nezjedla ani jedinu granulku. Myslim, ze chovatelka nemala prehlad pri viacerych maciatkach a mackach, ci nasa macka jedla granule, alebo len mokru stravu… A teraz moja otazka: ako naucit macku jest granule? V kvalite granul by chyba nemala byt, macke ponukame kvalitne bezobilninove granule. Dakujem vopred za rady a tipy.

    zaneta
    1. Dobrý deň,

      to je zvláštne. Napadá ma, že či nie je v strese tak odmieta jesť celkovo. Niektoré mačky proste nejedia mäso, iné granule. Ak ale príde od chovateľky, tá by mala mať prehľad čo mača je a čo nie.
      Bohužiaľ najlepšie bude jej dať na výber viac druhov a uvidíte. Rovnako s mokrou stravou a mäsom. Niečo jej snáď zachutí. Mača by hladovať nemalo, potrebuje kvalitnú a pravidelnú stravu. Pokiaľ je doma adaptované, nejaví známky choroby, stresu, asi to bude skutočne krmivom. Najprirodzenejšie je mäso a tým by som začal. Granule často viac chutia mokré,takže zalievať. Skúsiť môžete aj mixovať rôzne druhy medzi sebou.
      Pokiaľ sa vám ale javí, že mača slabne, neprejavuje záujem, nei je aktívne, nereaguje, či má viditeľne strach, úzkosť, je bojácne, musíte rýchlo na veterinu.
      No a posledná vec, pokiaľ je problém len v tom že mačička neje granule, ale mokrú stravu áno a ta je kompletná a ideálne obsahuje aj surové mäso a vnútornosti tak ste šťastná majiteľka. Granule používame skoro všetci ale nie je to prirodzené. Mačka potrebuje mäso v čo najprirodzenejšej podoba a tá je mokrá. Takže ak mokrá strava čo kupujete je s označením „kompletná“, nie je čo riešiť. Ak navyše mačička obľubuje mäso a vnútornosti tak o to lepšie. Na granule môžete pokojne zabudnúť.

      Veľa šťastia!

      Kajo&BLRA

      1. Dakujem za odpoved, macka ma uz 7 mesiacov a nejako sme to zvladli s mokrym krmivom viac krat denne, urcite nehladovala, pekne priberala. Na mokre krmivo sa tesi, s tym problem nie je. Ale predsa by bolo prakticke nechat jej na cas dna, kym nie sme doma, len granule, aby jej tam neobsychalo mokre jedlo. Najprv som si myslela, ze sa macicke menia zuby, ale ten nezaujem o suche granule pretrvava. Granule sme aj skusali namacat, aj miesat do mokreho – dopadlo to tak, ze v miske zostali navlhnute granule, ktorych sa uz nedotkla. Asi sa budem musiet zmierit s tym, ze mam vyberavu macku :)… Este raz vdaka, vase clanky su naozaj velmi prakticke a napomocne.

        zaneta
        1. Vaša mačka je naopak veľmi múdra. Granule uľahčujú život nám, ľuďom, ale mačka chce prirodzenú stravu a tá je mokrá. Dostatok tekutí v strave je prevencia mnohých mačacích neduhov. Mačička si sama vybrala a tak sa bude musieť zmieriť s tým, že počas neprítomnosti doma nebude mať do čoho zahryznúť. Časom si zvykne.

  25. takze ste obycajny populista rozal cadmin by som nedavala ani nahodou su ovela lacnejsie a velmi kvalitne eminemt a co sa tyka granul ani jedny nenahraduia maso… a kapsicky tak tam je cokolvek ale maso rozodne nie…. Su to odpady ako granule aj kkapsicky ci ine veci. Ano davam ale iba pre pestrost stravy ja davam skutocne maso…. kupim rezne kuracie, morcacie , bravcove a aine… a k tomu dam cez den granule a kapsicky .. A inac je blud ze bravcove maso macky nesmu to je taka hlupost ako clovek nesmie hovadzie … je to to iste.

    dara
    1. Dobrý deň,
      láskavo sa ovládajte, lebo vás zablokujem. Toto je môj blog a nie váš priestor preto, aby ste si tu anonymne vybíjala osobnú depriváciu.
      Ak používate cudzie slová bolo by fayn vedieť ich význam.
      Článok, na ktorý reagujete je prvý a najstarší zo série o stravovaní mačiek a má svoj vývoj. Seriál končí raw feed. Než niekoho začnete napádať najskôr si zistite fakty a ideálne si prečítajte čo napísal. nezaškodilo by aj čítať čo píšete vy , sama po sebe. V jednej vete je to že granule a kapsičky sú odpad a v druhej, že podávate granule a kapsičky. Takže rozum do hrsti Dariana! Článok ste nečítali alebo ste mu nevenovali pozornosť, inak by ste takto nereagovala. Je o výbere granúl, nepíše sa tam nič o tom, že by sa nemalo podávať surové mäso. O surovom mäse a celkovo o raw feed je tu článkov omnoho viac!
      Prajem veľa šťastia v živote!
      Lucián

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..