Leto čochvíľa začne a má byť cítiť extrémne horúcim počasím. Mnohí sa určite chystajú na nejakú tú dovolenku. Niektorí budú spoznávať krásy Slovenska či Čiech a iní sa vyberú zase do zahraničia. Otázka ktorá ich ale spája je tá istá : „čo bude s našou mačkou?“.

Nie každý má vhodné podmienky a možnosti na to, aby s mačkou vycestoval. Preto sa musí postarať o to, aby jej komfort a štandard bol zabezpečený i počas jeho neprítomnosti.
Tí, čo máme viac mačiek, väčšinou dovolenky oželieme a zostávame s našou svorkou doma, aby sme mali všetko pekne pod dohľadom. Z klasických 14 či 10 dňových výletov to skrešeme na 3-4 dni a sme zase doma, kde sme najradšej. Je to v podstate dobrovoľná obeť, ktorú prinášame.

Lola

Kittysitting u nás doma

Najprijateľnejšia forma ako sa postarať o naše mačky je tzv. kittysitting u nás doma. Je to pohodlné riešenie pre nás i pre naše mačky. Týmto spôsobom sa vyhneme ich prenášaniu, stresu a zamedzíme tak dodatočným problémom, ktoré vyplývajú z narušenia ich stereotypu.

Nájsť vhodnú osobu na niečo také býva občas problém. Vzťah k takému človeku musí byť založený na absolútnej dôvere, lebo okrem majetku osobe zveríte aj svoje milované živé tvory o ktoré sa treba riadne postarať a nič nezanedbať. Preto je najvhodnejšie osloviť rodinu, blízkych priateľov či susedov a dať im do rúk pekne spracovaný manuál so všetkými potrebnými informáciami. 🙂

V ňom ich poučíte o tom, ako a čím kŕmiť, čo skontrolovať a sledovať, na čo si dať pozor,….. V niektorých prípadoch postačí ak takáto osoba príde raz denne, vyvetrá, nakŕmi, vymení vodu a vyčistí záchody. Ideálne by bolo prísť 2krát, aby bol čas aj na hru, maznanie, vyčesanie srsti. Poprípade by sa mohla dotyčná osoba na požadované dni nasťahovať k vám a tak by mačky neostali samé.

Robin

Ja patrím k tým mačkárom, ktorí radšej ostanú doma, ako by cestovali na dlhé dovolenky. Uprednostňujem pohodlie mačiek a neľutujem. Pár krát do roka vycestujem na 3-4 dni a o mačky sa postarám formou kittysittingu u mňa doma. Pre tieto prípady mám vypracovaný manuál starostlivosti a kompletne dotyčnú osobu doňho zaučím. 🙂

Kittysitting mimo domu

Veľmi obdobnou možnosťou je tiež preniesť mačky na prechodné obdobie k niekomu domov, kde sa bude o ne vzorne starať. Tu si však treba uvedomiť, že mačičky sú veľmi stereotypné a konzervatívne a nové nepoznané prostredie je pre obrovský stres. Ten sa môže prejaviť poruchami správania rôzneho typu. Mačičky môžu byť nečistotné, neprijímať potravu, útočiť jedna na druhú, ničiť zariadenie, alebo môžu byť v šoku a skryté väčšinu času v nejakom temnom malom priestore, napríklad za gaučom.

Preto bude vhodné ak mačičku na niečo také budeme od prvých dní postupne pripravovať. Rovnako ako micu cvičíme na vychádzky von, prepravku a cestu autom, ju môžeme privykať i na pobyt u druhých ľudí, ktorí sa v prípade našej neprítomnosti o mačku postarajú.
Ak budeme mača pravidelne nosiť na návštevu k niekomu domov, časom si tam zvykne a ani osoby, zvieratká či prostredie jej nebudú cudzie a pobyt tam bude pre ňu znesiteľný a akceptovateľný. Takto sa vyhneme zbytočnému stresu a prípadným problémom.

Bella

Na víkend samé doma

Niektoré mačacie domácnosti fungujú i tak, že počas 2-3 dní vydržia micinky v pohode a pokoji samé doma. Musia byť ale vopred zvyknuté na takýto systém a samozrejme musia mať na to vytvorené podmienky. To znamená dostatočný prísun čerstvej vody, stravy a čistých toaliet.

To sa zabezpečiť rôznym spôsobom, napríklad pomocou fontány pre mačky na vodu, zásobníkov na krmivo a zvýšením počtu toaliet v domácnosti.
V takomto prípade nezabudnite odpojiť elektrické prístroje, ktoré nie je potrebné nechať bežať, pozatvárajte okná, pripravte dostatok krmiva – suchého a samozrejme dozrite na to, aby fontána bola dostatočne naplnená.

Osobne nepoznám nikoho, kto by mačky nechal 2-3 dni bez dozoru, ale viem, že Sisa Sklovská-Lelkešová, 1. mačacia dáma slovenského šoubiznisu, často v rozhovoroch spomínala, že ak nenašla vhodný hotel ponechala svoje mačky doma samé a tie na to boli zvyknuté. Jej neprítomnosť prežili bez najmenšej ujmy.
Ja by som však niečo také nikdy neriskoval a ani by som to nedoporučoval!

Kollby a Bella

Mačací hotel

Veľmi vhodnou alternatívou, ak všetky predošlé nie sú pre nás uskutočniteľné, je zabezpečiť mačičkám pohodlie a starostlivosť mimo ich domova, v hoteli pre mačky. Našťastie máme na Slovensku niekoľko takýchto zariadení.
Pred tým, ako tam mačičky umiestnime, by sme si ale mali zistiť, ako takéto zariadenie funguje, aké sú podmienky pre prijatie mačky do starostlivosti, ako je zabezpečený denný režim, či mačičky budú mať súkromie, …… a samozrejme zistite si referencie od bývalých či súčasných klientov!!!!!

Bežnou taxou za jednu mačku na noc je suma okolo 6-10 EUR, pričom si treba pozrieť či stravu mačičke zabezpečíte sami alebo konkrétne zariadenia. Rovnako niektoré poskytujú možnosť vyzdvihnutia mačiek u vás doma a tiež ich dovoz späť.

Lola a Robin

V zahraniční je bežné, že hotel pre mačky má webové kamery a prístup je online pre každého majiteľa. Ten si tak môže kedykoľvek skontrolovať, ako sa jeho mačičky majú, čo práve robia a má teda aktuálnu spätnú väzbu aj o zamestnancoch.

Cestovanie s mačkou

Ak nechcete mačičku nikomu nechať v starostlivosti a viete, že je zvyknutá na cesty, môžete absolvovať dovolenku s ňou a to miestnu i zahraničnú. Mnohé letecké spoločnosti a letiská však neakceptujú prevoz domácich zvierat a podobne ani hotely. Preto bude najlepšie ak si všetko v dostatočnom predstihu zistíte, aby ste neboli prekvapení.
Pri zahraničných dovolenkách je rovnako potrebné vedieť aké sú pravidlá pre cestovanie s mačkou a čo je potrebné pre jej prevoz do zahraničia.

 

Základnou podmienkou pre vycestovanie s mačkou mimo krajinu je, aby bola označená čipom, mala vystavený Pet Pass a bola kompletne zaočkovaná (dôraz sa kladie najmä na očkovanie proti besnote) – konkrétne podmienky sa však menia v závislosti od krajiny, ktorú navštívite.
Viac informácií o podmienkach pri cestovaní do zahraničia nájdete na stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

 

Podobné príspevky:

OTÁZKY & ODPOVEDE: Kitty sitting u nás alebo u nich?

Čo robiť a ako postupovať pri strate mačičky

Na prechádzke s mačkou….ako na to?!

Tropické horúčavy sa začali – na čo si treba dávať pozor?

Otepľuje sa – vetrajme bezpečne a zamedzme nechcenej gravidite

8 Comments

  1. Mám 2 mačičky a minulý týždeň som ich prvý krát nechala doma a išla som s dcérou na 5 dní do Tatier. Moja mama, ktorá mačky NEZNÁŠA prišla 1x za deň, dala im jesť,vymenila vodu a povrchne vyčistila toaletu. Trvalo to celé 10 min a hotovo, žiadna hra ani mazlenie, lebo mačky fakt neznáša.
    Nakoľko som vedela, že to nebude jednoduché, kúpila som si do bytu 2 malé kamery, kde som mohla on-line moje mačičky kedykoľvek pozorovať a v prípade potreby skočiť do auta a ísť ich domov „zachraňovať.
    Hoci som ich pozorovala vždy, keď sa dalo, nikdy som nemala pocit, že by boli smutné, alebo sa nudili.. Nakoľko sú mladé (2 roky a 1/2roka), tak sa stále hrali a hoci skákali po stole, linke a aj po poličkách( dekorácie mám prilepené) a keď sa nehrali,tak spinkali.
    Keď sme prišli domov ,tak sme čakali mraučanie a žalovanie, že kde sme boli tak dlho, alebo urazenú ignoráciu, ale nič z toho sa nedialo. Prišli k nám ako každý deň, keď prídem z práce, trošku sa pomaznali a zase sa hrali. Nič nebolo rozbité, veľká miska s granulami bola poloplná a všetko v pohode 🙂
    Takže moje obavy, ako to zvládnu, boli zbytočné.
    Rada by som však ,keby mi ich mohla 1x denne navštíviť osoba, ktorá ma mačičky rada a trošku sa s nimi aj pohrá.
    Rada by som touto cestou ponúkla svoju službu pre niekoho z Nitry a okolia, kto by takúto opateru pre mačičky u seba počas dovolenky potreboval, zase na revanš. Milujem mačky a kľudne by som za nimi zašla aj 2x denne.

    Marta
    1. Dobry den Marta,

      ak je to este aktualne, ja som z Nitry a mam tiez macku, na ktoru by som obcas potrebovala dohliadnut. Takze ak by sme si mohli navzajom vypomoct, budem velmi rada, ak sa dohodneme 🙂

      Alena
  2. Ahoj,

    v oktobri musim na mesiac opustit svoje dve macky. Kamoska by za nimi denne chodila, ale radsej by som bola, keby sa k nam niekto nastahoval. Zijem v Prahe. Nemate nejake tipy na zodpovedne a ochotne osoby?

    Andrea
  3. Dobrý deň, máme cca polročného kocúrika, u nás je mesiac a pol. Je to naša prvá mačka, takže starostlivosť o ňu sa stále len učíme. Pôjdeme z domu na dve noci, a neviem či kocúra nechať doma (základnú starostlivosť bude mať zabezpečenú 1x denne) alebo ho zobrať so sebou. Keďže je ešte malý a u nás krátko, neviem či je už taký navyknutý na svoje prostredie a bude mať s krátkou zmenou problém (z bytu chce utekať stále) alebo bude preňho horšie keď sa bude 3 dní sám nudiť. Okrem toho väčšinu času cez deň trávi so psom, a ten ide s nami.
    Ďakujem Vám vopred za radu.
    Ivana

    Ivana
    1. Dobrý deň,

      ak chcete aby aj v budúcnosti s vami kocúr chodil, tak ho zoberte. Naučí sa s vami cestovať, na hluk, ľudí, nové prostredie. Uvidíte ako reaguje.
      Pozor ale aby neutiekol. Mal by byť začipovaný možno aj s obojkom a rolničkou s vašimi údajmi. Musíte sa celá rodina dohodnúť na jeho strážení a zabezpečiť nové prostredie aby neutiekol.
      Veľa šťastia!

  4. Dobrý deň, veľmi by som potrebovala radu. Mame 2 mačky, ktoré milujeme. Majú 7 rokov. Vonku nechodia ( max k veterinárovi) a doma majú všetko, čo potrebujú. Na vikendy sme však začali chodiť na chalupu, ostavaj´u teda samy. Stará sa o nich dcéra, ktorá k ním má vlažný vzťah. Myslíte, že je lepšie ich nechávať doma( znášajú to v poho), alebo ich máme skúsiť brávať s nami? Ďakujem.

    Ingrid

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..