Mačacia (a dokonca i psia ) srsť má skvelé termoregulačné vlastnosti. V podstate sa dá povedať, že v zime udržuje srsť teplo (izoluje ho pred chladom) a naopak počas horúcich letných dní bráni príjmu tepla z prostredia a tým reguluje jeho zohriatie.

Srsť je teda významným prostriedkom termoregulácie našich štvornohých miláčikov. Počas horúcich letných dní spomaľuje proces absorpcie tepla. Práve z tohto dôvodu sa nepovažuje za vhodné mačičky strihať, skracovať im srsť v nádeji, že im tým robíme službu a im sa uľaví.

Mačky (a tiež psy) sú homotermné cicavce, ktorých vnútorné mechanizmy sú nastavené tak, aby udržovali v podstate stále rovnakú telesnú teplotu. Zabezpečujú to reguláciou tepelného nadbytku a straty, ktorú si vedia prispôsobiť.

Photobucket

Mačací kožuch teda v zime mačku chráni pred chladom a v lete pred nadmerným príjmom tepla. Samozrejme táto schopnosť má svoje limity. Pri ich prekročení hrozí mačke prehriatie.
Mačka trávi bežne až 30% času starostlivosťou o svoj kožuch. Práve v letných mesiacoch si jeho vlhčením slinami ochladzuje svoje telíčko.

Photobucket

Výmena srsti (a strata podsady počas letných mesiacov) je nevyhnutná práve pre správny proces termoregulačných funkcií kožucha. Podsada slúži ako izolant, ktorý v zime bráni úniku tepla, v lete teda nemá svoje opodstatnenie a mačky si svoj kožúšok na jar preriedia.
Rovnako srsť chráni kožu pre slnečnými lúčmi. To je ďalší dôvod, prečo sa neodporúča strihanie či holenie mačiek počas letných mesiacov.

Photobucket

Jeden z ďalších termoregulačných procesov, aktívnych v teplom prostredí, je potenie. Mačky žiaľ majú potenie obmedzené len na malú časť svojho tela a to ich packy. Všimnete si to napríklad na veterinárnej klinike, keď stres vyvolá potenie a na stole ostávajú mokré značky od labiek vašej mačky.

Prevencia prehriatia

Nezabudnite mačičkám v domácnosti poriadne vetrať – cez zabezpečené okno či balkón, vždy im nechajte čerstvú a čistú pitnú vodu, nevystavujte ich v horúčavách priamemu slnečnému žiareniu, nezatvárajte ich do nevetraných priestorov s vysokou teplotou a rozhodne ich nenechávajte v aute!

Photobucket

Príznaky prehriatia

Na prehriatie reagujú mačky i psy podobne – sú zmätené, pomalé, nestíhajú reagovať, majú nekoordinované pohyby, hyperventilujú (dychčia), nadmerne slintajú , ich jazyk a ďasná sú silno prekrvené červenej farby. Objaviť sa môže nauzea (nutkanie na zvracanie) či zvracanie a zviera môže stratiť vedomie.

Photobucket

Vzhľadom na klimatické zmeny na planéte a postupné globálne otepľovanie sú horúčavy čoraz častejšie aj v našich zemepisných šírkach. Opatrnosti preto nikdy nie je nazbyt.

 

Podobné príspevky:

Tropické horúčavy sa začali – na čo si treba dávať pozor?

FOTOREPORTÁŽ: Ako BLRA prežili tropický víkend

Ako sa BLRA vysporiadali s tropickým víkendom?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..