O mačkách je všeobecne známe, že jednou z ich charakteristických čŕt je obľuba spánku. Sú to naozaj milovníčky dobrého, kvalitného a dlhého odpočinku. Hovorí sa, že mačka v priemere prespí až dve tretiny dňa, čo je 16 hodín. Samozrejme, ako všetko,  aj toto je veľmi individuálne. Ja by som to na základe vlastných skúseností s piatimi mačkami videl na 12 hodín ako minimum, 14-16 ako priemer a 18 u rekordmaniek.

Spánok je extrémne dôležitý pre každého živého tvora. Je to čas, keď si naše telá a teda i tie mačacie majú možnosť oddýchnuť, zrelaxovať sa či nabrať silu.  Potreba spánku je však u každého tvora individuálna. Vychádza z rôznych aspektov. Základnými sú vek mačky, prostredie v ktorom žije, osobnosť mačky a zdravotných stav.

VEK

Tí, čo odchovali mačiatka tak vedia, že tie sú síce malé dynamá plné energie, ale rovnako ako sa vedia extrémne šantiť a naháňať, vedia aj poriadne tuho a dlho spať. Moje mačence /Kollby a Robin/ vedeli odpadnúť z ničoho-nič.  Hrali sa, behali, naháňali, šantili a zrazu sa im zavreli očka a padli tam, kde stáli. Táto schopnosť sa s vekom vytráca. U dospelých to už nebýva tak časté, respektíve ja som to už nezaznamenal.

Pre mačiatka je pokojný  spánok extrémne dôležitý. Mali by si ho dopriať čo najviac a to v teple, tichu a nerušene. Viem, že každého z nás mačiatka veľmi lákajú a chceli by sme, aby spinkali s nami v posteli , našom náručí a podobne. Nezabúdajme ale na ich bezpečnosť. Sú to krehké stvorenia a veľmi ľahko im môžeme ublížiť, hoc nechtiac. Takže ak patríme k tým, čo v posteli so sebou hádžu, plieskajú nohami a rukami na všetky strany, bude lepšie ak mačiatku vymedzíme na odpočinok osobitý priestor. Minimálne do doby, kým nevyrastie a samo si nezvolí, kde a za akých podmienok uľahne.

Čím je mačička staršia jej potreba spánku sa mierne znižuje. Mačička sa musí postarať o svoje jedlo, dennú hygienu a nejakú tu socializáciu s vlastným druhom a potom s nami. Náš mačací kamarát sa obvykle nastaví na náš denný harmonogram a jeho dynamiku. Takže do postele sú schopné ísť zarovno s nami a obvykle aj s nami vstanú. Kým sme v práci, väčšinu toho času prespia, aby sa nám potom mohli pekne venovať.

Sú však aj také mačičky, ktorá vstávajú s východom slnka a pekne nám to dajú vedieť. Mačací budíček je žiaľ jediný, ktorý sa nikdy nepokazí a teda nesklame ani cez víkend či deň pracovného pokoja. Ak ste teda doma zvyknutí, že mačička vstáva  s vami 06:30, v sobotu to môžete očakávať tiež.

Rovnako je možné, že niektoré mačičky s vami večer uľahnú, zaspia a následne sa zobudia a venujú sa napríklad hre. V týchto prípadoch je naozaj dôležité už od mačiatkovských čias dbať na vymedzenie základných pravidiel. Mačičku musíte naučiť na spolužitie s vami. Ak viete , že je to divoška, bude lepšie ju pred spaním vyčerpať hrou, ktorú budete iniciovať vy.  Potom sa zvýši šanca, že noc pokojne prespí.

Rovnako je dôležité určiť jej životný priestor. Ak nechcete, aby s vami spala v posteli, tak si ju tam jednoducho neberte. Mačiatko si na zavreté dvere zvykne a nebude sa dožadovať vstupu. Stačí len, ak tomu malému klbku odoláte. Zvládnete to? 🙂

Z vlastnej skúsenosti viem, že občas i počas života sa musíte prispôsobiť svojej polovičke, ktorá napríklad má ľahší spánok a vykázať tak  nielen z postele, ale i zo spálne svoje milované mačky. I dospeláci sa naučia toto pravidlo rešpektovať. Musíte ale chvíľu vydržať ich dožadovanie sa vstupu. Ak budete trpezliví, mačičky to pochopia. A nebojte sa, nebudú ani urazené, ani vás neprestanú milovať.  Dieťatka sa tiež jedného dňa matka „vzdá“ a pošle ho spať do vlastnej izby, zavezie do jaslí a potom do škôlky. Isté pravidlá proste mačičky plniť musia.

S pribúdajúcim vekom sa potreba spánku zase zvyšuje. Takže staršia mačička spí viac ako mladšia.   Na svoj odpočinok býva citlivá a ak sa dobre nevyspí, môže byť aj mrzutá. Odpočinok jej musíme dopriať! Má na to svoj vek a teda aj nárok!

PROSTREDIE

Životný priestor, v ktorom mačička žije, veľmi ovplyvňuje dynamiku jej života a potreby. Preto je dôležité, vybrať si k sebe toho správneho chlpatého životného partnera. Preto mám tak rád adopcie z depozitov, pretože ich prevádzkovatelia mačičky dobre poznajú a vedia nám poradiť, aká mačička sa k nám bude najviac hodiť, vzhľadom na náš životný rytmus, prácu, záľuby, zloženie domácnosti a podobne.

Všetci to dobre poznáme, mačičku si vyberáme často na internete, podľa výzoru, aby sa nám páčila a sympatie vnímame teda len vizuálne. Potom si ju vyzdvihneme a doma zistíme, že je to úplný opak toho, čo sme v našich predstavách mali a čo sme si chceli domov zadovážiť.

 

Či už budeme mať mačičku v dome s výbehom, chránenou voliérou alebo v byte, všade jej musíme pripraviť svoj osobný priestor, kde sa bude cítiť dobre, chránené a v pokoji. Proste potrebuje svoje miesto na odpočinok. Ak jej ho nedáme, nepripravíme my, urobí si ho sama a možno sa nám to potom nebude páčiť.

OSOBNOSŤ

S prostredím úzko súvisí aj osobnosť mačičky. Tá by mala doplniť tú našu, aby sme si pekne rozumeli a mohli spolu tráviť kvalitný čas. Výber mačičky je preto naozaj nesmierne dôležitý a nemal by byť závislý len od našej predstavy o jej výzore, ale zohľadniť by sme mali aj jej povahové črty a zhodnotiť, či sú kompatibilné s tými našimi. Iba tak môže vzniknúť krásne puto plné lásky, ktoré nám vydrží dlhé roky. Takže ak sme dynamická osobnosť a naša  domácnosť je skôr hlučná, nebudeme k sebe ťahať síce krásnu, noblesnú, ale skôr utiahnutú mačičku, ktorá sa bojí každého zvuku a zaškrípania. Rovnako ak vieme, že veľa cestujeme, radi trávime čas na záhradke a chalupe, výletoch, nebude túžiť po mačičke introvertnej, ktorá sa bojí vyjsť z dverí. Tiež ak vieme, že máme doma viac zvieratiek musíme zohľadniť, že naša mačička musí byť priateľská, otvorená osobnosť, skôr extrovert.

 

Zároveň si každý z nás musí uvedomiť, že potreba odpočinku pre nás je iná, ako u našej mačičky. Ak sme divoká hlučná povaha i počas dňa musíme našim miláčikom dopriať pokoj. Ak na to nemáme priestor, hold sa musíme na istú čas dňa upokojiť, aby si chlpáčikovia dopriali svoj zaslúžený oddych. Ak už zdieľate život s kýmkoľvek, vždy je to o kompromisoch a to platí aj pre našich chlpatých členov domácnosti. Takže isté obmedzenie musia platiť aj pre nás.

ZDRAVOTNÝ STAV

Veľký podiel na potrebe spánku a odpočinku má určite aj zdravotný stav. Zdravá micka v dobrej kondícia bude spánku potrebovať menej ako micka, ktorá má nejaké zdravotné problémy. Ak  sú akútne, bude to iste zase o niečo iné, ako pri chronických. Pri akomkoľvek poškodení zdravia je dôležitý kvalitný oddych a spánok, aby zviera mohlo načerpať sily a uzdraviť sa.

 

 

Pár zásad pre kvalitný a nerušený mačací spánok

1. Mačičke musíme dopriať pokojné, tiché, teplé miesto pre odpočinok, kde bude mať prístup po celý čas a vždy tam nájde svoje útočisko.

2. Pripraviť jej môžeme nejaké pelechy, búdky, či kukane – je pravdepodobné, že si svoje odpočinkové miesto vyberie aj inde, ale pripraviť jej miesta nie je nikdy naškodu.

3. Mačičku počas spánku nikdy nebudíme a nerušíme!

4. Ak nechceme, aby s nami mačiatko spalo, neberieme si ho do postele a odmala ho naučíme na to, že dvere do spálne sú zavreté. S trochou trpezlivosti sa to naučí rešpektovať i staršia mačička a svoje odpočinkové miesto si nájde inde.

5. Mačičky spia 12-18 hodín, doprajme im tento odpočinok a prispôsobme chod domácnosti tak, aby mali svoj priestor a čas na oddych.

6. Ak nechcem, aby nás micka v noci budila svojím zápalom k hre, vyhraďme si na ňu čas pred spaním a iniciujme sami nejaké hru s ňou, aby sa vybláznila, unavila a všetci sme mohli spať.

 

 

Všetci, my aj naše mačičky, potrebujeme kvalitný spánok a odpočinok, aby sme mohli v zdraví a spokojnosti fungovať. Je len na nás, ako si zariadime našu domácnosť,  aby sme dosiahli tento stav spokojnosti. Nezabúdajte, že mačičky majú vyššiu potrebu spánku ako my a preto im ho doprajme. Ony sa nám odvďačia poriadnou dávkou lásky.

 

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 03/2016, XVI. Ročník.

Podobné príspevky:

Vymedzenie základných pravidiel pre naše mačiatko

Keď mačičky zaspávajú

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..