Mačacie roky života, alebo koľko má vaša mačka ľudských rokov?

Mačka je úžasný tvor, predátor, šelma i milujúci spoločník a to nielen na dlhé zimné večery, no i na cestu životom. Podobne ako u iných domácich zvierat aj u mačiek človeka často zaujíma, ako je to s prepočítavaním jej veku na ľudské roky. Či už len zo zdravej zvedavosti, alebo z neutíchajúcej potreby po vedení, hľadáme najrôznejšie prepočty. Väčšinou ale zistíme, že naša mačka je staršia ako my a tak si teda zaslúži našu úctu. 🙂

Starnutie je biologický proces , ktorý v podstate začína narodením. Od prvého samostatného nádychu mačiatko enormnou rýchlosťou napreduje, vyvíja sa, rastie a starne. Zvyšuje svoju váhu, veľkosť, obratnosť. Cvičí svoje postrehy, zmysly a šikovnosť. Mení sa mu chrup, silnejú svaly, hustne kožúšok. Z mačiatka máme razom mladého mačiaka. Z aktívnej puberty rýchlo preklenie do obdobia dospeláka a naraz príde seniorský vek.
Kollby mačiatko
Mačatá dospievajú neskutočne rýchlo a v priebehu jedného roka dosahujú fyzické atribúty dospelých jedincov. Mentálny a fyzický vývoj končí však približne v druhom veku života. Vtedy sa z pubertiaka stáva skutočne plnohodnotný dospelý jedinec. Ak sa mu pošťastí vyhnúť sa prenosným chorobám, úrazom a nástrahám, ktoré život so sebou prináša, dožije sa plného veku a šťastne po našom boku pokojne zostarne.
Robin
Štatistiky ukazujú, že vek doma žijúcich mačiek sa postupne predlžuje. Z priemerných 12 rokov sa hranica preklenula cez 14 a stále pomaly stúpa. V Európe sa považuje za priemerný vek mačky 15 rokov. Existujú aj rekordmani, ktorí sa dožili viac ako 30 rokov. Podľa Guinessovej knihy rekordov bola najstaršou mačkou Granpa, ktorá uhynula v roku 1998 vo veku neuveriteľných 34 rokov.

Lola
Lola

Nasledujúca tabuľka vám ukáže, ako je to s porovaním veku mačky a človeka – inými slovami, ako rýchlo micky starnú v porovaní s nami. Hodnoty v tabuľke udávajú vek života mačky a k tomu odpovedajúci vek človeka v rokoch. Takže mačka vo veku 1 roka je svojím vývojom v takej istej fáze života, ako človek vo veku 15 rokov.

Vek mačky…….Vek človeka

1………………………….15

2………………………….24

3………………………….28

4………………………….32

5………………………….36

6………………………….40

7………………………….44

8………………………….48

9………………………….52

10………………………..56

11………………………..60

12………………………..64

13………………………..67

14………………………..70

15………………………..73

16………………………..76

17………………………..79

18………………………..82

19………………………..85

20………………………..88

21………………………..91

22………………………..94

23………………………..97

24………………………..100

25………………………..103

Nezabúdajte však, že je vek je častokrát len číslo. Nikdy sa vzťah – akýkoľvek, nedá merať len jeho dĺžkou, ale hlavne jeho kvalitou. Myslime na to i vo vzťahu k našim štvornohým miláčikom.

Bella
Bella

Tak ako? Sú aj Vaše mačky od vás staršie?:)

24 Comments

  1. Moj Minko ma priblizne 9 rokov ludskych (presne to neviem, narodil sa kdesi v stodole a ku mne prisiel ked mal asi 1 rok). Takze mu typujem nieco okolo 50. Ja mam 54. 🙂 Som rada, ze som vasu macaciu stranku nasla. Z.

  2. Ďakujeme ;-)dostáva veľa lásky, je to naozaj maznáčik a špeciálny recept? ani nijaký nemáme. Keď mal roky dozadu problémy s močovými cestami, veterinár nakázal dávať mu len granule a vodu….to je celá jeho strava….zakázal mleté mäso v sáčkoch, vraj sú veľmi slané a škodia a tak sa tomu už roky vyhýbame. aj keď občas neodoláme a dáme mu kúsok šunky, ochutnať jogurt alebo dokonca šľahačku :-))) je to už taký náš dôchodca ale aj tak najpravdepodobnejšie mal veľmi dobrý rodokmeň, keďže sme ho kúpili na výstave v Nitre aj s papiermi

  3. Máme 3 britské krátkosrsté mačičky, modrú Fionu 15-ročnú, čokoládovohnedú Rumbu 4,5-ročnú a takmer 3-ročnú čiernu Sambu. Iba Fiona je odo mňa podstatne staršia. Rumba a Samba sú voči mne šumienky 😀

  4. Náš kocúrik má 10a polroka.je vykastrovaný.Je to vonkajší kocúrik,ale v zimnom období spáva v obývačke.Žiadnu toaletu nepotrebuje a keď potrebuje isť na potrebu tak sa postaví ku dverám a vypýta sa von.Ani raz za tie roky sa vo vnútri nevyšpinil.Úžastný inteligent.Stravu ma pestrú.Kapsičky,granulky občas morčaciu šunku aj mlieko.Nemal žiadne zdravotné problémy.pravidelne očkovaný samozrejmosť je pipeta každý mesiac.Tak je vpohode a robí nam radosť.

  5. Ahoj náš kocúrik Murko má 5 ľudských,čiže 36 mačacích,no a je v pohode teraz v zime pribral,žije von,v našej záhrade,ale pod našou ochranou keď prší skryje sa v garáži niekedy keď mrzne,ale má rád zimu,nemá rád vlhko.Momentálne je s nejakou kamátkou,je zamilovaný,príde sa len najesť.Pred 5rokmi prišla s tromi mačiatka mi Mama Mici.Boli na prvý pohľad rovnakí,čiernobieli,bývali tu rok potom odkráčali ostal Murko.

    1. Zdravím,

      to je pekné ako máte blízky vzťah ku kocúrikovi. Premýšľali ste nad jeho kastráciou? Neboli by mačiatka ktoré by trebalo potom zabezpečiť a hľadať im domovy. Kocúrik by sa držal viac pri dome, menej sa túlal, vyhýbal sa bojom,…má to viacero benefitov pre obe strany. Mačiatok, ktoré potrebujú domov a mačiek bez domova v núdzi je všade strašne veľa. Nie je dôvod produkovať ďalšie mačence, ale naopak je zodpovedné ich populáciu korigovať a to eticky, humánne, kastráciou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.