Na čo si každá mačka musí v lete dať pozor?

Vlna tropických horúčav je už našťastie za nami a s ňou aj riziká, ktorá prinášala. letné mesiace sú však plné aj iných nebezpečenstiev pre naše mačky ako je len vysoký teplota, slnko a s nimi spojené riziká.

V článku Tropické horúčavy sa začali – na čo si treba dávať pozor? som popísal niektoré základné nebezpečenstvá pre zdravie našich mačiek a riziká ich úrazu. (chránené vetranie, pitný režim, pokazené jedlo, strata a útek, spálenie kože u bielych mačiek)

Dnes by som chcel spomenúť ďalšie rizikové faktory ohrozujúce zdravotný stav našich mačiek.

Boj s inými mačkami

Počas teplých mesiacov roka sú naše mačky pudovo predurčené k tomu, aby plodili potomstvo. Vonkajšia mačka je schopná odrodiť aj 2krát do roka. Okrem toho, že sú mačky trápené rujami, ktoré ich vysiľujú a nútia páriť sa, rovnako sú mačky pudovo teritoriálne.

V letných mesiacoch je dlhšie svetlo a príjemne teplo. Je to vhodné počasie pre dlhší a intenzívnejší pobyt vonku. Mačky sa prechádzajú i túlajú. Mnohokrát i ďaleko od svojho domova, kde bojujú o partnerky či teritórium. Časté poranenia môžu mať fatálny následok. Rovnako rastie i riziko prenosu infekčných ochorení, z ktorých sú viaceré smrteľné.

leto, teplo, horúčava, balkón, mačky,

Základom plnohodnotného života vašej mačky, prevencia úteku a straty, prevencia poranení či prenosných infekčných ochorení a prevencia nechcenej gravidity je rozhodne KASTRÁCIA A STERILIZÁCIA! Zvlášť u mačiek s výbehom alebo vonkajších je rozumné zabezpečiť tento zákrok, ktorý uľahčí život vám i vašej mačke.

Bodavý hmyz a parazity

Rizikom najmä cez leto je bodavý hmyz a parazity. Bodavý hmyz môže zapríčiniť alergickú reakciu, takže každé bodnutie môže byť nebezpečné. Obzvlášť závažné je ak dôjde v rámci reakcie na bodnutie k opuchu. V ústnej dutine tak môže vzniknúť upchatie dýchacích ciest a prípad môže skončiť fatálne.

Mačky i na balkóne môžu naháňať hmyz, hrať sa s ním či ho zjesť! Používanie repelentných prípravkov určených mačkám teda nie je naškodu.

leto teplo horúčava balkón

Samostatnou kategóriu sú vonkajšie (kliešť, blcha,..) a vnútorné parazity (giardia, pásomnica, škrkavka,…). Tie v prírode číhajú na svoju príležitosť takmer na každom kroku. Nie je to však problém len vonkajších mačiek, alebo tých s výbehom. Na topánkach, oblečení či predmetoch môžeme domov zavliecť takmer čokoľvek. Prevenciu preto rozhodne netreba podceňovať.

Rozhodne odporúčam pravidelné a preventívne používanie prostriedkov na ochranu mačky voči vonkajším i vnútorným parazitom. Na trhu sú dostupné vo forme tabliet, pást, spot-on prípravkov, sprejov, šampónov, zásypov či emulzií.

Dravce

V prípade, že máte mačiatka a tie majú prístup von, mali by ste dávať pozor , aby sa nestali obeťou nejakého dravca. Zvlášť na odľahlých miestach, pri lesoch a poliach žijú divoké zvieratá schopné sa ulakomiť i na mača. Do úvahy prichádza kuna, jazvec či iný dravec.

leto teplo horúčava balkón

Prehriatie organizmu / úpal

Počas tropických letných dní, s ktorými sa stretávame už aj v našich zemepisných šírkach je stále aktuálnejšie riziko prehriatia či úpalu. Obe situácie sú pre naše mačky veľkým rizikom a môžu mať fatálne následky.

Pri veľkom nahromadení tepla v organizme (čo nemusí byť len pri pobyte na slnku) a neschopnosti ho dostatočne odvádzať z tela môže vzniknúť prehriatie organizmu alebo úpal.

Príznaky môžu byť rôzne: apatia, malátnosť, zrýchlené dýchanie a srdcová činnosť, slintanie, vracanie, hnačka,…..

Nezabudnite preto na to, že mačky potrebujú čerstvý vzduch, tieň, dostatok čerstvej a čistej pitnej vody.
Mačky nikdy nenechávame zatvorené v aute či inom priestore bez prístupu vzduchu a už vôbec nie priamo na slnku!!!!!

 

Otrava

Otravy bývajú veľmi častým problémom najmä v lete. Mnoho potravín sa ľahko skazí a nie sú ďalej vhodné pre konzumáciu. Či už vonku alebo v interiéri, mali by sme dbať na to, aby mačky nemali voľný prístup k potravinám určeným pre ľudskú konzumáciu.
Ak máte i vonkajšie mačky tam je situácia sťažená tým, že mačka môže odísť z vášho pozemku na iný a tam už nevidíte, čo robí, či niečo žerie, či jej niekto niečo podal a pod. Je to každopádne riziko, s ktorým treba rátať.

Rovnako sú veľkým problémom jedy na hlodavce. Mačka sa nemusí otráviť samotným jedom, ale môže skonzumovať už otrávenú myš či potkana. Ak máte doma či v okolí mačky, rozhodne nepoužívajte otravy na hlodavce. Skúste sa aj informovať u blízkych susedov.

leto teplo horúčava

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 6/2014, XIV. ročník

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.