Najdôležitejší je kvalitný veterinár

Presne tak, najdôležitejší je kvalitný veterinár. Nech už máme doma šampiónku nejakého plemena alebo strakaté mačiatko adoptované z ulice, kvalitný veterinár po ruke je to, čo nakoniec budeme najviac potrebovať. 

Nie vždy ale na to myslíme a to je práve chyba. V našom ľudskom svete existuje zdravotné poistenie a to na princípe solidarity. Všetci niečo odvádzame zo  svojich platov do spoločného mešca a z neho je hradená zdravotná starostlivosť pre všetkých rovnako. Neplatíme za bežné úkony a pokiaľ sa nejedná o “nadštandard”  nemáme povinné priame platby.

To je jeden z dôvodov, prečo nám často ani nedochádza, ako nákladná je v dnešnej dobe zdravotná starostlivosť. A to sme ešte tí šťastní, ktorí majú možnosť využívať povinné verejné zdravotné poistenie.

U našich domácich miláčikov je to však všetko inak. Platí tam prísny kapitalizmus a čo si človek nezaplatí, jeho zviera nedostane. Ako pri všetkom, aj tu existuje neviditeľná ruka ekonomiky, ktorá pohybuje váhami medzi dopytom a ponukou a určuje finálne ceny za veterinárne služby.

Kto už nejaké zvieratko mal, určite potvrdí, že veterinárna starostlivosť nie je teda vôbec lacná záležitosť. Je to práve aj jeden z dôvodov, prečo mnohí majitelia zdravotné problémy svojich štvornohých členov rodiny neriešia.  Niektorí proste na to nemajú peniaze, iným je to ľúto “vyhodiť” za zviera. Nesúdim ani jedných, každý je strojcom svojho šťastia a všetci musíme dobre poznať, kam až siahajú naše možnosti.

No a prečo o tom píšem?

Pretože je nesmierne dôležité si premyslieť, čo všetko bude naše zvieratko potrebovať a koľko to asi celé bude stáť. Výdaje na nášho štvornohého priateľa sa jeho kúpou predsa nekončia, naopak len začínajú.

Bella, Lola, Robin, Aimme

A výberom kvalitného veterinára sa to všetko vlastne len začína. Nie je to ani tým, že za kvalitu je nutné si priplatiť, ale skôr tým, že než nájdete skutočného odborníka, bohužiaľ vystriedate množstvo tých menej zručných, menej vzdelaných, menej odborných alebo len po peniazoch bažiacich neodborníkov u ktorých necháte značný obnos peňazí. 

Nechcem všetkých hádzať do jedného vreca. Ale za 14 rokov chovu mačiek, som navštívil viac ako desiatku veterinárnych ambulancií i kliník. U niektorých som vydržal dlhšie, dokonca i roky,  u iných som odišiel po prvej návšteve. Vždy keď sa mi niečo nepodávalo, šiel som inam, veď predsa za všetky tie peniaze by som rád kvalitnú starostlivosť, ktorá vychádza z praxe a moderných poznatkov a nie nejaké dojmy a nekončiace testy za tisíce, ktoré nikam nevedú.

veterinárna diéta

S veterinármi je to presne také isté ako so všetkými inými povolaniami. Niektorí sú proste lepší, iní horší a niektorí úplne nanič. S tým si však nepomôžeme. Respektive nie tak ľahko , ako by sme chceli. Našťastie je dnes možné takmer každého hodnotiť a to ako verejne i anonymne a na základe recenzií si človek môže vytvoriť obraz sám.

Všímajte si prostredie

Môže sa to zdať bezvýznamné, ale i na niečom takom, ako pracovné prostredie a nesmierne záleží. My sme chovatelia mačiek a určite oceníme osobitnú, alebo aspoň niečim predelenú čakáreň, kde našu mačku nepostraší dychčiaci pes.

Rovnako nám pride vhod radšej klinika ako samostatné ambulancia, kde na jednom mieste nemajú možnosť laboratórnych testov či RTG. Diagnostický i liečebný proces sa tak zbytočne predlžuje a je pre majiteľa i jeho mačku časovo náročný a stresujúci.

V takýchto  prípadoch je obvykle nutné navštíviť osobitne laboratórium, alebo dlho čakať na výsledky testov. Rozdiel v cene je pritom častokrát nulový v porovnaní s malou klinikou, kde majú k dispozícii všetky základné diagnostické prístroje.

Dbajte na recenzie

V dnešnej dobe nie je problém si o každom veterinárovi dohľadať nejaké bližšie informácie na internete. Okrem svojich webových stránok majú určite aj sociálne siete a mnohé servery dávajú možnosť klientom hodnotiť veterinárnu starostlivosť. Zaujímajte s  o názor najmä ľudí z vašeho okolia. I keď nikdy nie je nad osobnú skúsenosť. Čo nevyhovuje susedke môže mne.

Veľa sa pýtajte

To, s čím sa v praxi stretávam najčastejšie je, že sa majitelia takmer nikdy na nič nepýtajú, nič nespochybňujú a nedožadujú sa alternatív v diagnostike ani liečbe.

Informácie podávané veterinárom pasívne prijímajú ako definitívne a ďalšie možnosti už neriešia. Nezaujíma ich plán B, ani alternatívne možnosti liečby a podobne. Častokrát je pritom diagnostika založená len na pocite bez relevantných vyšetrení. Táto pasivita ma udivuje. Obzvlášť preto, že za ňu aj tak zaplatia.

Nebojte sa rozporovať stanovisko vášho veterinára, pýtajte sa na všetko hoc aj dvakrát, nie je to žiadna hanba, práve naopak. Vy ste platiaci klient a máte právo vedieť všetky možnosti.  

Prevencia je lacnejšia ako liečba

Každý veterinár je iný. Niektorý si dá záležať na diagnostike, iný na liečebnom procese. Základom by ale mala byť prevencia. Veterinár nemá byť tým, kto rieši len  problém ak už nastal, ale mal by byť partnerom zdravého životného štýlu vašeho maznáčika. Prevencia je vždy menej nákladná a jednoduchšia ako liečba. Pokiaľ ale nebudete mať odborného veterinára, asi vás nebude lákať chodiť k nejakému otrapovi na pravidelné preventívne prehliadky. Kvalitný veterinárny lekár by sa mal snažiť, aby vaše zvieratko bolo mimo ohrozenia zdravia a teda v rámci prevencie sledovať všetky aspekty jeho života. Riešenie problému včas a efektívne je na nezaplatenie, ale naučiť nás sa problémom vyhýbať je 100x lacnejšie.

Nebojte sa hľadať vo svojom okolí kvalitnú veterinárnu starostlivosť. Nevyberajte si veterinára podľa vzdialenosti od domu, ako jediného parametru. Nezabúdajte sa pýtať a učte sa o svojom zvieratku čo najviac. Dbajte na prevenciu a posilujte tak zdravý a kvalitný život svojej šelmy. Tá vám to určite vráti aj s úrokmi.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 6/2019, XVIII. Ročník.

Podobné príspevky:

Mačacie biorytmy

Robin má menšie zhoršenie testov, ale je stabilizovaný

Mačacie diéty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.