Posledná noc v roku je každoročne spojená s veľkými oslavami, treskom, buchotom a farebnými svetlami na čiernej oblohe. Ľudia sa zabávajú, kričia až do neskorých hodín. Ulice, námestia ale i byty a domy bývajú plné ľudí a hostí. A v tomto pre nás zábavnom čase musia prežiť noc strachu a hrôzy i naše mačky.

To, čo nám príde ako veľkolepá oslava môže byť pre našu mačku absolútny teror. Ona nechápe, že ide len o zábavu, ktorá neskončí zánikom civilizácie, hoci podľa hluku a svetiel tomu všetko nasvedčuje. My sa možno skvelo bavíme, no naši štvornožci prežívajú nočnú moru naživo. Preto ich na túto noc treba dôkladne pripraviť.

Bella, Lola, Robin, Aimme

 

PRÍPRAVA UŽ OD PRVÝCH DNÍ

Ako vo všetkom, tak aj tu platí zlaté pravidlo „pripraveným patrí svet“!
Samozrejme si treba uvedomiť, že nie každá micka je rovnaká a bude sa správať vo vypätej situácii tak isto, ako iná. Majiteľ je ten, ktorý ju najlepšie pozná (mal by) a ten sa musí rozhodnúť aký prístup voči nej zaujme.

 

Už viac krát som spomínal, že čo sa mača naučí a osvojí si v mladosti, to ho sformuje a podľa toho sa bude správať i v dospelosti a starobe. Preto je od prvých chvíľ doma dôležité mačičku správne usmerňovať. Ak budete s ňou chodiť von, na prechádzky, návštevy, do autobusu, auta, mica sa bude stretávať s inými mačkami (našich priateľov – nie vonkajšie pouličky, ktoré môžu mať infekčné ochorenia), psíkmi a podobne, je pravdepodobné, že si takto vychováme nebojácnu mačku, odolnú voči hluku, strachu a najrôznejším fóbiám. Mačky sú prirodzene veľmi zvedavé a dostatok tých správnych podnetov ju pomôže pretvoriť v nebojácnu šelmu, ktorá sa nebude báť návštevy rodiny či priateľov a ani cesty na veterinárnu kliniku či silvestrovského ohňostroja.

 

Naopak, ak mačičku budeme striktne držať doma, bude izolovaná od podnetov vonkajšieho prostredia, prichádzajúcich návštev, iných zvierat a pri každom hluku, zmene či stresovej situácii budeme za ňou úzkostlivo bežať a upokojovať ju, dosiahneme pravý opak. Vychováme si strachoputa prvej triedy.

Všetky živé bytosti sa pri kontakte s najrôznejšími podnetmi prostredia formujú. Inak to nie je ani s mačičkami. Ak ich ale budeme od podnetov prehnane chrániť, viac im uškodíme ako pomôžeme. Samozrejme vždy záleží aj na konkrétnej micke a jej povahe. Niektoré sú už od mačiatkovských čias skôr utiahnuté a introvertné.
Každé správanie sa však dá do istej miery skorigovať. Najľahšie to ide s mačiatkami, ale ani u starších mačiek nie je nič stratené. Chce to len trpezlivosť, dôslednosť, motiváciu a tie správne metódy a cviky.

Všetci spolu an psoteli

SILVESTROVSKÁ NOC

1. Dozor
Prvou radou ako prežiť silvestrovský ohňostroj je, aby mačky ostali pod dozorom. Ak ich milujete a myslíte si, že by mohol nastať nejaký problém, bude lepšie, ak s nimi ostanete doma. Poprípade ak im zabezpečíte niekoho, kto sa o ne postará a skontroluje ich.

2. Žiadna párty
Ak viete, že vaša micka nie je práve extrovertka, ktorá je stredobodom každej oslavy, tak bude lepšie, ak jej počas poslednej noci v roku doprajete pokoj a nebudete u vás doma organizovať žiadne posedenia či párty. Zbytočne by ste tým znásobili jej stres.

3. Zabezpečte okná a dvere
V stresových situáciách a rôzne mačky správajú rôzne. Väčšinou je reakciou útek a potreba skryť sa. Preto bude vhodné počas celého dňa a noci mať zabezpečené okná, nevetrať a neotvárať ich. Kontrolovať by ste mali aj dvere, zvlášť ak máte neustále prichádzajúcich a odchádzajúcich hostí. Bude dobré ak aj návštevy upovedomíte, že máte doma mačky, aby boli obozretní pri vstupe do domu a dôkladne zatvárali (zamykali) dvere. Rovnako bude lepšie ak zatemníte okná, zatiahnete záves či žalúziu, aby blikajúce svetlá ohňostroja mačky nerušili.

Moje mačky zvládajú silvestrovkú zábavu celkom dobre. Časy, keď sme žili na sídlisku, odchovali Kollbyho a Bellu v odolnosti voči tejto hlučnej zábave. Kollbymu dokonca zvedavosť nedala a chodil sa občas pozrieť i na balkón (zasklenný), čo sa to tam vonku odohráva za cikrus.
V mestách je situácia horšia, ale vďaka týmto opatreniam zvládne každá mačka túto noc v pohode a pokoji.

 

4. Žiadny ohňostroj
Ak ste milovník zvierat určite doma uprednostníte skôr pasívny prístup k silvestrovskej zábave, ako ten aktívny s pyrotechnikou. Určite to ocenia i vaše zvieratká a taktiež tie vonku – bez domova!

5. Nemeňte zvyklosti
Ak viete, že nadchádzajúci hluk a buchot spôsobí vašej mačke záchvaty paniky, tak najlepšie, čo môžete urobiť je, že nebudete meniť bežné domáce zvyky ako po iné dni. To znamená, že deň bude prebiehať ako iné, nebudete sami pôsobiť nervózne, zvyšovať pozornosť venovanú mačke , utešovať ju a podobne. Mačky sú veľmi citlivé, vycítia aj naše pocity a i malá zmena ich môže rozhodiť.
Zvýšená pozornosť je u mačiek totiž vnímaná ako negatívna, rovnako ako zmeny zaužívaných stereotypov! Nepreháňajte to teda s pozornosťou – mačku zbytočne vystresujete.

 

6. Držte mačky doma
Ak máte vonkajšie micky, či s výbehom, bude najlepšie ak ich už počas dňa zavriete doma. Ich pozornosť však musíte presmerovať tak, aby sa mica dlhé hodiny nedobíjala von. Skúste vymyslieť nejaké hry a spoločné aktivity, ktorú ju zabavia. Pripravte si nejaké hračky a pochúťky.

Kollby a Bella láska

Ak máte viac mačiek a viete, že si výborne rozumejú, držte ich spolu, neoddeľujte ich ani v prípade, že jedna je bojko a druhá zvedavec! Bojko sa bude lepšie cítiť v spoločnosti inej mačky ako sám.

Wendy sa kŕmi granulami

7. Úkryt
Ak viete, že práve vaša mica bude doma panikáriť, pripravte jej miesto niekde v tichej, odhlučnenej časti domu – ideálne bez okien. Použiť môžete napríklad šatňu, práčovňu, kúpeľňu. Tam mačičke prichystáte záchodík, peleštek, misku s vodou a granulkami, nejaké hračky, odmenu. No a večer ju tam jednoducho zavriete. V ideálnom prípade prečkáte noc s mickou vnútri.

Za normálnych podmienok sa mačky v prípade strachu skrývajú. Ubezpečte sa, že tieto miesta (skrýše) sú pre micinky bezpečné – pozor na drôty, elektrické vedenie, jed na myši a krysy, chemikálie a podobne. Poprípade ich dodatočne upravte, vysteľte dekou a podobne. Ustráchanú a vystresovanú mačku NIKDY nasilu nevyberáme z jej skrýše! (pokiaľ to skutočne nie je pre jej dobre, lebo jej tam hrozí nebezpečie)

Pre vonkajšie micinky bude najlepšie pripraviť bezpečné miesto, kde sa môžu skryť a prečkať tú hrôzu. Využiť môžeme stodolu, garáž, kôlňu, krabice vystlané slamou umiestnené v tichej bezpečnej oblasti – ideálne na vašej záhrade či pozemku, kde nik nebude smerovať petardy. Prípadne môžete obísť pár najbližších susedov a dohodnúť sa s nimi, aby svoje pyrotechnické zábavky smerovali inam.

8. Medikamenty
V niektorých prípadoch však žiadne z predošlých opatrení nie je dostačujúce a je potrebná konzultácia s veterinárnym lekárom, ktorý môže odporučiť podanie medikamentov pre upokojenie mačky.
Pre tieto prípady je ale vždy potrebný názor veterinára! Nikdy mačkám nepodávajte humánne či veterinárne liečivá sami!
Ja osobnú skúsenosť s utlmujúcimi liekmi nemám, takže žiaden nemôžem odporučiť. Viem len o tom, že na trhu je pomerne novinkou ZYLKENE.
Určite sú však aj mnohé iné. Tu sa treba riadiť odporúčaniami veterinára, dobre si zistiť dávkovanie a možné vedľajšie účinky. Osobne by som sa spýtal aj na skúsenosti iných chovateľov s podávaním daného liečiva.
Za skúšku by možno stáli aj homeopatiká či Bachove kvapky.

U nás býva posledná noc v roku pomerne pokojná. Môj Kollbýčekbol statný kocúrisko, ktorý už ako mača chodil von na vôdzke, na návštevy ku kamarátom, cestoval MHD i autom a zvykol si na ruch, dopravu i ľudí či psíkov. Silvestrovský rámus teda zvládal výborne, dokonca sa aj zvykol pozerať cez okno či z balkóna na ohňostroj.
Bellinka už keď prišla k nám bola bojko – ako najdúšik asi prežila svoje. Nemá rada nové veci, zmeny a ani nadmerný hluk. Avšak nič z toho neprežíva extrémne (tak ako napríklad cestu z domu). Vďaka Kollbýčkovi a pokojnej atmosfére doma aj ona zvykla pár krát vybehnúť na balkón, pozrieť sa, čo sa deje.
Lolinka je ustráchaná bývalá poulička a búchajúce petardy jej nerobia dobre. Vždy sa beží schovať na nejaké tmavé miesto, ktoré považuje za bezpečné a tam si pospí.
No a pre môjho Robina je to zatiaľ viac o zvedavosti ako strachu.
uvidíme, ako to bude zvládať Aimme, ale nepredpokladám, že by sa hystericky schovávala ovládaná strachom.
Tento rok sme prežili relatívne pokojne, tak uvidíme, ako to bude prebiehať, ale predpokladám, že to bude bez problémov.

Úprimne verím, že Silvester zvládnete všetci v pokoji , pohode a k vašej i mačkinej spokojnosti!
Takže ešte raz všetkým Merry Christmas & Happy New Year!

 

Podobné príspevky:

Sviatočné nebezpečenstvá

Ako na to, aby vianočný stromček a dekorácie odolali mačkám?

 

Článok bol uverejnený v upravenej podobe v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 11/2012, XII. Ročník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..