Podobne ako jedna z Vašich mačiek, aj môj domáci kocúr trpí prehnanou starostlivosťou o kožuch. Prosím, ako ho uspešne z toho dostať?
Lisiny má na bruchu, aj na bokoch, zadných nohách a chvoste. Viem, čo to spôsobilo, ale neviem, ako ho to odnaučiť.

Ďakujem!
Macík

Zdravím Vás,

ak viete príčinu, tak ju treba odstrániť. Ťažko radiť, keď nenapíšete, čo to bolo. Je možné, že už si na to kocúrik zvykol a aj napriek odstráneniu vyvolávajúceho faktora v tomto konaní neprestáva. Preto treba doma navodiť novú, pokojnú a inšpiratívnu náladu a pohodu. Ja by som rozhodne použil Feliway – difuzér s umelými mačacími feromónmi. To by bol môj prvý krok.

Druhý by smeroval k vytvoreniu podnetného prostredia, ktoré bude mačičku inšpirovať k pohybu, práci, zábave. Kocúrik potrebuje podnety, aby vyvíjal nejakú aktivitu a nemal čas si ničiť svoj kožúšok. Na začiatok by som postupne prešiel z pasívneho spôsobu kŕmenia (žrádlo do misky) na aktívny spôsob. Je veľa možností ako mačke podávať krmivo a pritom ju zabaviť a donútiť použiť lovecké inštinkty. Využiť môžete najrôznejšie komerčne dostupné zásobníky, dávkovače, labyrinty, či hracie dosky, alebo si nejaké vyrobiť sami doma. Kreatívnych spôsobov kŕmenia mačiek sú naozaj desiatky.

Okrem toho by som sa snažil mačke aktívne venovať každý deň, približne 30-40 minút a zabavil ju spoločnou hrou. Nakúpil by som aj interaktívne hračky, ktoré by ju mali zabaviť v čase keď ste v práci. Veľa hračiek môžete aj vyrobiť sami doma a nie je to až tak zložité, ako by sa mohlo zdať. Porozmýšľal by som aj nad mačacím kamarátom.

Všetky zmeny , pre ktoré sa vo finále rozhodnete, robte ale pomaly a plynulo, aby to v kocúrikovi nespôsobilo zbytočný stres. Dajte potom vedieť, ako sa darí.

Držím palce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..