Dobrý deň Kajo,

ďakujem za Váš web, ktorý priebežne sledujem niekoľko rokov a nachádzam v ňom cenné rady, skúsenosti, inšpirácie a zábavu. Sledujem všetky novinky a keď mám problém s našimi mačkami, vždy sa snažím nájsť odpoveď u Vás.
V jednej veci si však už vôbec neviem dať rady, a tak Vám popíšem, čo sa u nás deje a ak si náhodou nájdete čas na odpoveď, budem veľmi rada.
Momentálne máme doma (v byte) jednu cca 5ročnú mačičku Lízu a cca 1ročného kocúrika Miša, ktorého sme si priniesli z útulku po smrti nášho Barta. Obaja sú z ulice/útulku, kastrovaní, očkovaní, zdraví, pravidelne s nimi chodíme k veterinárovi. Problém máme s Miškom, ktorí si neustále vyžaduje pozornosť. Chápem, že je ešte vlastne mačiatko, tak sa s ním v priebehu dňa hrám aj hodinu denne, vymýšľam a vyrábam hračky, má krásne škrabadlo, myšky, udičky (Líza je samotárka, tá sa s ním nehrá, maximálne sa občas ponaháňajú). Avšak pravidelne každé ráno cca o 4:00 si začne brúsiť pazúriky o posteľ (áno, obe mačičky spia s nami v spálni, čo už viem, že je chyba), snaží sa dostať do skrine, mraučí, pobehuje, jednoducho najefektívnejší budíček na svete, ktorý nedokážeme ignorovať. Aby sme ho tomuto správaniu odnaučili, tak akonáhle začal driapať, zavreli sme ho na balkón (hovorím si, vybudujeme negatívnu asociáciu a prestane s tým, ale kdeže), kde sa po chvíli upokojil, ale po hodinke začal šialene mňaukať, tak sme ho opäť pustili dnu. Aby sme vylúčili možnosť, že je hladný, dali sme mu zopár granuliek, ale to samozrejme vôbec nezabralo, a ja som bola proti tomu, aby sa naučil takto nás vydierať o jedlo :). Zatiaľ najefektívnejší spôsob bol, že som sa s ním presunula nadránom do obývačky a tam som ako-tak dospala do rána, to mi však príde ako neudržateľné, ja naše mačky nadovšetko milujem, ale nechcem byť ich otrokom.

Viem, že je to naše zlyhanie, ale verím, že stále môžeme našu chybu napraviť. Ale ako? Naučiť ich spať samých? Viem, že radíte ignorovať a zatvoriť dvere, asi sme neboli dostatočne dôslední… Vlastne som si odpovedala sama, takže nám nezostáva nič iné, len obrniť sa trpezlivosťou, zaobstarať si na prechodné obdobie štuple do uší a veriť, že časom mačiaky pochopia, že ich máme radi aj napriek tomu, že s nami nebudú zdieľať lože 🙂
Želám Vám krásny deň, nech ste Vy a BLRA zdraví a teším sa na nové články.
Vanda

Dobrý deň,

veľmi pekne ďakujem za milé slová. Vždy to ocením, takúto krásnu spätnú väzbu na svoju prácu. Som rád že vás web baví a inšpiruje. Čo som za tie roky odpozoroval na svojich dvoch kocúroch, sú naozaj iní ako mačky. Mať ich v byte, bez možnosti výbehu im nestačí. Sú takí divokejší, nespútanejjší a potrebujú vybiť viac energie ako mačky. Je to samozrejme individuálne, ale moji kocúri boli takíto a vekom sa to nezlepšilo.
Máte dve mačky, ale ak to chápem správne, nežijú spolu ako dvojica, ale každý samostatne. Možno je to povahami, možno vekovým rozdielom. Tieto kombinácie čo doma vytvárame niekedy nevyjdu tak, ako by sme chceli. Je to zložité nakombinovať tak, aby si micenky sadli a boli spolu spokojné. Ako to pozorujem, tak harmonické viacpočetné mačacie domácnosti má málokto.

Mačky máte zjavne doma radi a venujete sa im čo je základ.
Takže a teraz poporiadku.

1. Ak nechcete mačky v spálni, lebo …. tak ich tam nesmiete púšťať. Bohužiaľ, sama to viete. Zavrieť dvere a trpieť ten ich nárek nie je výhra, ale je to jediná možnosť. Narovinu, váš partner musí mať zlaté srdce lebo toto málokto vydrží – myslím ten ranný mačací teror. Poznám to, je to ťažké, ale dá sa to vydržať a pretrpieť. Len musíte byť neoblomní a trpezliví.

Príklad jeden: žil som s partnerom a ten mal ľahký spánok. Trpel tým, že mačky robia bordel, chodia po posteli, naháňajú sa a tak. Tak som ich bohužiaľ z lásky k nemu zo spálne vyhostil. Zo 4 mačiek sa búrili dve, ale nakoniec to pochopili. Občasne, cez víkendy, keď sme dlhšie spali, kocúr chodil k dverám a buntošil, ale cez týždeň bol pokoj. Mačky si zvykli a prestali.

Príklad dva: Bohužiaľ môj Robin, má nutkanie cikať mi do postele. Takže aj keď žijem už roky sám a spálňa je mačkám prístupná / narovinu už by som mačky zo spálne nikdy nevyhodil kvôli nikomu 🙂 / musel som to riešiť. Mám malý byt takže cez deň je na posteli igelit a v noci musí Robin preč a baby sa striedajú. Nevadí mi vstávať a otvárať dvere. Robin je ale naučený, že tam nesmie byť a sám odchádza, keď vidí, že sa ide spať a nedožaduje sa prístupu. Vie, že by to nemalo zmysel.

Ja mačky milujem nadovšetko, ale sú to zvieratká. Potrebujú stály režim, trpezlivosť a hranice. Potom si zvyknú. Tak to je so spaním v spálni, čistením zubov, vyčesávaním, odčervovaním, so všetkým.

2. Mačka ak nevydrží spať celú noc a budí vás ráno – nesmie dostať to, čo chce, inak ste predsa prehrali. Takže ak vy idete s ňou spať  inde, – vyhrala, ak jej vy dáte jedlo –  tiež vyhrala, ak vstanete a venujete sa jej tiež vyhrala. Najlepšia zbraň je nevpustiť ju dnu a ignorovať jej náreky. S tým jedlom, ako ste písali, súhlasím. Jedlo je na to, aby sme žili a nie je trest či odmena.

3. Kocúrika musíte vyčerpať pred spaním. Iniciovať hru musíte tiež vy a nie on. Takže vyberte, čo ho baví a predtým, ako si pôjdete ľahnúť, ho musíte vynaháňať, prebehať, vyčerpať a všetko mimo spálne. Tú by som držal už zavretú bez prístupu a s mačkami tam nechodil.

4. Kocúrik má rok, ale je to mačiatko a bude ešte dlho. Potrebuje zjavne veľa podnetov. Má doma mačku kamarátku ale tá nie je spoločnosťou, ktorú on potrebuje zjavne. Hodilo by sa mu niečo energickejšie s čím  sa zahrá. Nechcete micu číslo 3? 🙂 Museli by ste ale dôsledne vyberať tak, aby si sadli.

Inak potrebujete upraviť prostredie, aby bolo pre mačku viac zaujímavé a podnetné. Základné rady nájdete tu:

Príprava podnetného prostredia pre mačku

Kreatívne spôsoby kŕmenia mačiek

Zaujímavé tipy na (nielen) vianočné darčeky pre mačky

Doma vyrobené hračky pre mačky

Doma vyrobené hračky II

Doma vyrobené hračky III

On sa nudí, preto ide za vami a dožaduje sa interakcie. Má veľa energie a nemá si ju ako vybiť. Potrebuje podnety, aby sa zabavil  takže interaktívne hračky, upraviť prostredie a spôsob kŕmenia, aby sa musel zabaviť, než sa nažerie, vykonať nejakú aktivitu. Škrabadlá dať k oknám /zavretým/, aby mohol pozorovať, čo sa deje vonku.

Myslím, že som vyčerpal možnosti. Predpokladám ale, že všetko ste aj tak vedeli. Snáď vám to ale pomôže pochopiť ho viac a jeho potreby.

Držím palce a dajte vedieť ako to ide.

S pozdravom a prianím úspešného dňa

Kajo & BLRA

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu vyčerpávajúcu odpoveď, ani som nečakala, že tak rýchlo zareagujete. Preposlala som ju priateľovi a ideme sa pustiť do resocializácie tej našej mačky divej podľa striktných pravidiel v kombinácii s hrou a popracovať musíme aj na kreatívnom kŕmení. Dokonca zvažujeme, že by sme mu naozaj skúsili zohnať parťáka z miestneho útulku. Miško bude nadšený, horšie to bude s Lízou. Ona bola dlho jedináčik, potom k nej pribudol 1 kocúrik, potom ďalší, neskôr sa so mnou sama sťahovala do novej domácnosti s opäť novým kocúrikom, ktorý nám žiaľ umrel a teraz zase kocúrik. So žiadnym nemala nejaký blízky vzťah, najspokojnejšia je sama. Preto budeme naozaj dôsledne vyberať nového člena. Ale predsa len, na základe Vašich skúseností, na aký vek a pohlavie by sme sa mali zamerať?
Ešte raz ďakujem a dám vedieť, ako pokračujeme.
Želám všetko dobré,
Vanda

Zdravím Vás,

Miško je fešák 🙂
Budem držať palce nech sa vám to podarí.

Ja som mal celkovo 5 mačiek, ale vždy žili spolu 4. Chodili ku mne /adopciou/ tak po dvoch rokoch.  Útulky nepoznám, neviem súdiť, ale ja som využíval domáce depozity – väčšinu mačiek mám z MačkySOS.Domáci depozit je domácnosť – byt či dom, takže mačka príde z obdobného prostredie, kde je nejaký režim. Majiteľka/Majiteľ svojich zverencov dokonalé pozná. Takže napíšete email, zavoláte si, poviete si čo máte doma, ako žijete, a ona zase vám čo má doma a ako žijú a mal-a by vám doporučiť ideálneho partnera. Vekovo a povahovo podobného. Miško je mača, energické a temperamentné a takého by mal dostať aj kamaráta. Ide skôr o povahu ako pohlavie. Vekovo by to malo byť +- to isté.

Môj Robin je veľmi podobný a hoc mal staršieho kocúra v domácnosti, skamarátil sa s najmladšou, ale rovnako energickou Lolinkou. Kollby  bol super, ale mali medzi sebou veľký vekový rozdiel. Mačatá sa potrebujú hrať, naháňať, loviť. To staršie mačky skôr otravuje, ako láka.
Takže vyberajte vekovo, povahovo a temperamentom podobnú mačku /kocúrika.

Chápem, veľa zmien, ale ako sa zdá , mačky ich zvládli dobre. My sme sa sťahovala 4x za 2 roky a každé sťahovanie bolo lepšie a lepšie zvládnuté, lebo si zvykli. Mačky si zvyknú na všetko, len musíte pretrpieť vlnu ich odporu. Ak ich milujete a pekne sa o ne staráte, čo predpokladám, ony samé pochopia, že sa všetko deje v ich prospech.

Zamyslite sa nad tým prostredím, ako ho vylepšiť a prestaňte s pasívnym spôsobom kŕmenia. Mačka je šelma a lovec a najviac energie minie na lov – toto doma nemá, v byte, a preto to musíme nahradiť. Večerné hranie je tiež ľahko dosiahnuteľné a ak myslíte, že zvládnete mačičku číslo tri a Líza tiež, tak smelo do toho. 🙂
Hlavne aby ste dobre vybrali!

S pozdravom a prianím úspešného dňa

Kajo & BLRA

4 Comments

  1. Náš malý kocúrik pri mńaukaní nevydáva zvuk ´,iba tiché zvuky ako keď je zápal hlasiviek u človeka. je to normálne alebo je to nejaká porucha ?S me z toho nešťastný.Má týždňov,inak je veľmi bystrý a čistotný.
    ďakujem za odpoveď

    marika
    1. Hneď ako sme ho priniesli nemňaukal,hovorila som si aký je dobdrý,ale to mi bolo podozrivé a potom som ho sledovala. ˇUsta otváral a zvuk skoro žiadny. Sem tam sa mu podarí ticho zamňaukať.A trochu sa obávam či tam nie je nejaká porucha s hlasivkami.

      marika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..