OTÁZKY&ODPOVEDE: Čo robiť, ak nám mačiatko nedá spať?

Dobrý deň, máme 9 mesačného britského kocurika, chovaneho v byte. Každý deň sme o piatej ráno hore, pretože veľmi mnauci, chce sa hrať. Ako by sme mu mohli predĺžiť spánok, aby sme sa vyspali aj my? Miška

 

Dobrý deň,

je to mačiatko, potrebuje pozornosť a veľa mačiek vstáva okolo 5, pretože sa prebúdza slnko. Nič menej, nemám info o tom či spí s vami alebo je mimo spálne. Bohužiaľ, ranné vstávanie je problém, pokiaľ nie ste práve typ, čo by vstával za tmy. Mačky sa budia skôr a logicky vyžadujú pozornosť. Ak im ju nedáte, zvyknú si, že ani mraučaním nič nedosiahnu a pochopia, že tadiaľ cesta nevedie. Sú však veľmi tvrdohlavé a ich náreku málokto odolá. je to ale jedna z ciest , ako to vyriešiť. Pokiaľ má mača prístup do spálne, je potreba ho zamedzi´t. Ale asi viete čo vás čaká, … jeho odpor. Opäť bude skúšať vašu trpezlivosť a úpenlivo sa snažiť dostať naspäť do vašej postele. Pokiaľ ale vydržíte, časom pochopí, že nič nedosiahne.
Ďalšia možnosť je kombinovať to so sprejom na vodu, ktorý mača zastraší od škriabania na dvere a hlasitých zvukov. Museli by ste ale vstať, otvoriť dvere a namieriť to na mača.

mača

To, čo nie je vhodné je na mača kričať, fyzicky ho napadnúť, trestať a podobne. Naopak, je žiadúce mu venovať maximálnu pozornosť pred tým, ako sa uložíte spať. To znamená, aktívne vyvolať hru a poriadne ho unaviť. Potom sa zvyšuje pravdepodobnosť, že prespí celú noc. Vy ale musíte byť iniciátor a vybiť jeho energiu čo najviac. Ako doplnok pomôže zatemnenie priestoru, kde mačka spočíva. Rovnako je dôležité, aby mačka mala doma vytvorené podnetné prostredie a netrpela nudou a nedostatkom podnetov vyvolávajúcich jej aktivitu.
Držím palce!

Lucián&BLRA

 

Podobné príspevky:

Vymedzenie základných pravidiel pre naše mačiatko

Príprava podnetného prostredia pre mačku

Ako sa vysporiadať s „agresívnym“ a „útočiacim“ mačiatkom?

Kreatívne spôsoby kŕmenia mačiek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.