Názory na očkovanie /a je jedno či v humánnej alebo veterinárnej starostlivosti/ sa veľmi rôznia. Mnohí to považujú za manipuláciu zo strany farmaceutických firiem, vidia tam hrozbu poškodenia zdravia a nie benefity pre spoločnosť a verejné zdravie. Sú takí, čo naopak povinné očkovanie schvaľujú, pretože je k prospechu širokej verejnosti a jeho kladné účinky sú im jasné.  No a posledná skupina je tých, čo robia to, čo treba, a čo sa má, a nezamýšľajú sa nad tým.

Hlavný rozdiel medzi humánnym a veterinárnym očkovaním vidím ja osobne v tom, že hoc sa platí za obe, veterinárne očkovanie nás boli viac, lebo sme nútení vytiahnuť peňaženku z vačku a zaplatiť to priamo v ambulancii. U humánneho očkovania je to hradené tiež nami, ale nie je to tak okaté, pretože ste poistencom a platba ide cez povinné verejné poistenie. Na to sa skladáme všetci v rámci solidárneho systému poistenia. Bohužiaľ aj otázka zdravia sa priamo viaže na ekonomickú úroveň. Verím tomu, že ak by veterinárne očkovanie nebolo platené, alebo stálo polovicu, malo by oň záujem omnoho viac ľudí.

Babka to nerobila nebudem ani ja

Obvykle je to totiž tak, že „babička mala tiež mačku, nikdy ju neočkovala, neodčervovala, nekastrovala, nekupovala jej mačacie krmivo – teda celá starostlivosť o mačku ju vyšla O EUR a mačička predsa žila“. Ako ale mačička žila, ako dlho a kvalitne, to sa už nikto nedozvie. Pitvu jej asi tiež nik nerobil,  nepočítal mačiatka, ktoré chudera niekoľko krát doroka rodila a o jej zdraví a jeho úrovni sa tiež nič nedozvieme. Hlavne že starostlivosť o ňu bola bez finančných nákladov. Tak aj človek kedysi žil v jaskyni a a dožíval sa 30 rokov max!

Neviem prečo, ale človek má stále potrebu niečo vlastniť, ovládať, ale nikdy za to nechce platiť, či brať plnú zodpovednosť. Tomu to algoritmu ja nerozumiem. Takto som vychovaný nebol.

Starostlivosť stojí peniaze

Ja mám 4 mačky, chovám ich čisto v bytových podmienkach, na prechádzky už nechodia /od čias ako sme sa presťahovali do Prahy/ a očkujem ich pravidelne každý rok. Besnotu sme vynechali, pretože ak nechodia von, necestujú ani za hranice, nie je dôvod a táto podmienka už nie je daná ani zákonom.

Očkovanie ma vyjde necelých 2000 Kč / cca 74 Eur + poplatok za návštevu doma. Ja som spokojný, mačky sú spokojné. /i keď áno, tie by sa asi rozhodli neočkovať, kvôli stresu a vpichu, ale za ne rozhodujem v tomto prípade ja:) /.

Ľudia si často myslia, ako som písal vyššie, že očkovanie nie je dôležité, lebo historicky chovali mačky bez akejkoľvek starostlivosti. Ďalší si zase myslia, že ak je mačička doma, nič jej nehrozí a preto ju očkovať nebudú. Asi nevedia, že mačka síce sedí na gaučí celý deň, ale my a naše oblečenie, topánky a predmety nie a na nich je možné doniesť domov rôznu pliagu. Následne je už potom neskoro. A to nehovorím, ak by sa náhodou mačička dostala nejako von, alebo cudzia mačička dnu.

Množitelia verzus chovatelia, depozity a útulky

Viem, ľudia majú pocit, že sa ich to netýka, až kým sa taký prípad nevyskytne. Bohužiaľ, to už býva neskoro. Stačilo pritom tak málo. Jedno očkovanie, jeden krát za rok.

Myslím, že je stále veľmi dôležité každému opakovať, že prevencia je vždy lacnejšia, ako následné riešenia problémov, ktoré vznikajú jej zanedbaním. Preto každému vždy hovorím, ak chce mačiatko, tak jedine cez chovateľské stanice, depozity a útulky, kde sú mačiatka odčervené, očkované, /niekedy aj nad rámec povinného a bežného očkovania/ testované na prenosné ochorenia a u chovateľov aj na geneticky podmienené ochorenia /, ktoré  sa vzťahujú k určitému plemenu/.

Jediní, kto vám toto nedá, je množiteľ, od ktorého by som NIKDY  nič nekupoval, natož živého tvora. Množiteľ je v podstate jediný „predajca“ zvierat, ktorý vám nedá vôbec nič. Ani rady k chovu, starostlivosti, kŕmeniu, ani kvalitný odchov, ani základný veterinárny balíček pre zvieratko, nič. Ale kupujúci vidí len to, že cena je nižšia ako u chovateľskej stanice. Rozhodne ale nie je nižšia ako v depozite či útulku a tam dostanete full servis, za minimálnu cenu /adopčný poplatok je smiešny v porovnaní so sumou, ktorá sa platí za testy a očkovanie s odčervením/. Navyše sa dozviete všetko o povahe zvieratke, ako reaguje, ako sa správa, aká je jeho interakcia s inými a podobne.

Postvakcinačný sarkóm

Bohužiaľ, okrem historických predpokladov, cenovej náročnosti je ďalším argumentom v rade prečo mačky neočkovať postvakcinačný sarkóm. Z môjho pohľadu je to ale jediný argument proti očkovaniu, ktorý by som bral ako logický. Všetci sa bojíme o svoje zvieratká a náš strach je priamo-úmerný láske k nim. Nik im nechce škodiť, ale naopak, chceme sa o ne čo najlepšie postarať a zabezpečiť im dlhý a krásny život po našom boku.

Žiaľ aj v prípade očkovania  nie je nič zadarmo a do hry vstupujú vedľajšie reakcie. Jednou z nich je možnosť vzniku postvakcinačného sarkómu. Zo začiatku to nebolo jasné, ale dnes sa už vie, že za jeho vznikom stojí opakované očkovanie do tej istej oblasti tela mačky. Týka sa to však len dvoch vakcín a to proti besnote a FeLV.

Na mieste vpichu môže vzniknúť zápal a ten prerastie do nádoru. Udiať sa tak môže týždne po očkovaní, ale aj roky. Ako jediná liečba je zatiaľ možné len chirurgické odstránenie nádoru. Bohužiaľ, ten sa cyklicky objavuje znovu a znovu.

V rámci prevencie je dnes možné len striedanie miest pre vakcináciu a  predĺženie časových intervalov / z 1 roka na 3 roky/. V prípade besnoty sa ale odporúča, aby očkovanie bolo vykonané do zadnej končatiny – pretože tam je lepší prístup pre prípadné odstránenie nádoru. U FeLV sa zase odporúča striedanie zadných končatín.

Moderný pohľad na očkovanie

V modernej medicíne sa momentálne využíva prístup očkovania raz za tri roky: Kalicivírus, Panleukopénia, Herpesvírus, Besnota a u voliteľných  /FeLV komplex vírovej leukémie – len u testovaných zvierat s negatívnym výsledkom, po upevňovacej vakcinácii sa môže vakcinovať aj raz za tri roky/ a Chlamýdiová infekcia mačiek sa odporúča 1 x ročne.

Na území Slovenskej republiky je zákonom povinná iba vakcinácia proti besnote. Povinnosť očkovať zvieratá chované v domácnosti (psy, mačky, fretky, králiky) proti iným ochoreniam ako je besnota, zo zákona nevyplýva. týka len výstavných zvierat a zvierat ktoré cestujú do zahraničia. Tam podmienky určuje priamo zákon. Všetko ostatné je na nás chovateľoch, ako sa rozhodneme svoje mačky chrániť. V Českej republiky pre mačky neplatí ani povinnosť očkovanie proti besnote.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 04/2016, XVI. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Rozhodnutie – chcem mačku! Čo potrebujem?

Perzské mačiatko od množiteľky – alebo ako to naozaj nerobiť

Zavolajte si veterinára domov, je to pohodlnejšie

Koľko stojí starostlivosť o moje mačky

 

2 Comments

  1. Veľmi zrozumiteľne písané články,ďakujem za nich. Častokrát mi pomohli v čase kedy som bola na vážkach čo a ako s mojou miskou. Mala by som možno jednu otázku,stretli ste sa počas života s mačkami s tým,že deň po vakcinacii mačičky (vakcinacii proti besnote a proti infekčným chorobám) sa jej na mieste vpichu štátnika srsť? Ja som si to dnes po včerajšom očkovaní všimla. Srsť sa jej štátnika do svetlo zelenomodrej farby. Nemá na Tom mieste žiadnu zdureninku ani nejaví žiadne príznaky nechutenstvo,zvracanie,únavy. Je zdravá micka. Mám podľa Vášho názoru tomu prikladať dôraz? Budem vďačná za radu. Mám ju tri roky ale toto som ešte nezažila a ockujem ju každý rok. Ďakujem. S pozdravom čitateľka Zuzka

    Zuzka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..