Obezita u mačiek je obrovským a vzrastajúcim problémom. Čoraz viac mačiek v domácnosti trpí nadváhou a mnohé dosahujú až extrémy. Obezita je samostatné ochorenie, ale zároveň aj rizikový faktor iných zákerných chorôb. Každá mačka s nadváhou trpí. Je len otázkou času, kedy sa váha premietne i do ostatných sústav a spôsobí zásadné poškodenie zdravia.
Obezita znižuje kvalitu života i jeho dĺžku a vedie k početným komplikáciám a ďalším ochoreniam ako napríklad kardiovaskulárne ochorenia, metabolické ochorenia, poškodenia pohybového aparátu, rakovina, ….

Základ je prevencia

Základnou zásadou v boji proti nadváhe je cielená prevencia. Tá by mala byť zameraná najmä na dosiahnutie optimálnej váhy zvieraťa vzhľadom na jeho vek, obdobie života a fyzickú aktivitu. Príjem energie by sa mal rovnať výdaju. To znamená, že ak máte doma mačku gaučaňu, ktorá väčšinu dňa prespí, leňoší a takmer sa nepohne, nemôže logicky dostávať rovnaký podiel stravy rovnakého zloženia ako mica, ktorá behá, skáče, naháňa sa a je veľmi aktívna.

Bella papá mäsovú zmes z misky

Údaje na komerčne dostupných krmivách nám často povedia, koľko gr ako starej mačke alebo koľko vážiacej treba dať. O aktivite a životnom období už ale mnohé nehovoria.
Rovnako majitelia mačiek majú sklon kŕmiť svojich miláčikov dovtedy, kým si jedlo pýtajú.
Oba prístupy sú chybné.
Každá mačka by mala byť z hľadiska výživy posudzovaná individuálne na základe jej cyklu a odhadu jej potreby energie.

Pravidelnosť

Mačky lipnú na svojich stereotypoch a pravidelnosti. Výnimkou nie je ani proces ich kŕmenia. To by malo prebiehať v rovnakom čase a približnej rovnakej dávky. (Tu samozrejme záleží na tom, čo mačke podávame a čo to obsahuje). Mica by nemala mať prístup k jedlu celý deň Naopak, dennú dávku by sme mali podľa možností rozložiť na minimálne dve, ideálne 3-4 porcie počas dňa. Je to tak pre mačku prirodzenejšie a praktickejšie.

Ak takýto rozvrh mačičke nemôžme zabezpečiť, skúsme porozmýšľať nad obstaraním nejakého automatického kŕmneho zariadenia.

Kvalitná a plnohodnotná strava

Mnohé, najmä tie lacnejšie tzv. hypermarketové krmivá, obsahujú mizivé percento bielkovín/proteínov, za to nesmierne množstvo najrôznejšieho odpadu a balastu. Ten nie je pre mačky ničím dôležitým ani prínosným. Naopak sa hromadí vo forme tukových kapsí na brušku.
Krmivo je jedna z vecí, na ktorej sa rozhodne neoplatí šetriť. To ale neznamená, že máte krmivo vyberať len na základe ceny. Existuje však jednoduchá rovnica, na ktorú by sme pri nákupe mali vždy myslieť.

Mäso nie je lacné a keďže mačka je mäsožravec, tvorí tak mäso väčšinu jej prirodzenej stravy. Ak kupujeme krmivo, ktoré je lacné, koľko toho mäsa a v akej kvalite asi obsahuje?

Poobzerajme sa teda po krmivách s vysokým podielom kvalitných a ľahko stráviteľných bielkovín a bez obsahu obilnín, ktoré mačka v strave nepotrebuje.

Aktívny príjem potravy

Mačka je lovec a šelma, ktorá v prírode ak je hladná, musí loviť. U nás doma len sedí a čaká, kým jej dvojnožec nasype misku granulkami. To je nuda, nemyslíte?
Aktívny príjem potravy vašu mačku nielen zabaví, ale bude rozvíjať aj jej schopnosti a cvičiť jej zmysly. Skúste mačke jedlo schovávať po byte, využívajte labyrinty a kŕmne dosky či zásobníky. Ak si ich nemôžete dovoliť, postačí aj 0,5l pet fľaša, do ktorej urobíte diery. Mačka tak bude musieť vyvíjať aktivitu, aby sa najedla.

Kollby a Bella sa kŕmia granulkami z labyrintu

Interakcia a hry

Okrem všetkých vyššie popísaných vecí je dôležitá aj motivácia mačky k aktívnemu pohybu. Každý deň by sme interakcii s mačkou mali venovať cca 30 až 40 minút. Mačičky sú rôznych pováh ako my ľudia. Preto napísať všeobecné zásady ako stimulovať micu k pohybu je nesmierne ťažké. Mnohé mačky milujú lov a tak im treba nakúpiť udičky a mechanické mávatka a takto ich donútiť k pohybu. Hračky im môžeme zatraktívniť catnipom či valeriánou.
Iné sa radšej naháňajú a ocenia spoločnosť inej mačky pri spoločnej hre. Každej mačke treba dopriať to, čo by ju zabavilo, čo je prísne individuálne. Nebojte sa však experimentovať. Niektoré mačky sa idú zblázniť za papierovou guličkou a budú aj aportovať. Iným postačí ťahať pred nimi šnúrku od topánok a skáču ako divé.

Prísne pravidlá stravovania

Posledným, no nie menej hodnotným bodom ako predísť obezite, je dodržiavať prísne pravidlá stravovania mačky. To znamená, že mačičke by sme mali dávať len krmivo určené pre ňu. Zbytky zo stola nie sú vhodné a nepodávame ich. Ak si mačičku na to naučíme, bude si takto pýtať jedlo neustále a to sa nám časom páčiť nebude. Micku kŕmime vždy len na jednom, na to určenom mieste a len tým, čo je určené pre jej konzumáciu.
Tieto zásady ba mali dodržiavať všetci členovia rodiny a zároveň aj návštevy.

Podľa jednej štúdie z USA až 86% majiteľov mačiek si myslí, že ich zvieratá majú primeranú váhu. Podľa výsledkov Pet Health Report je však nárast obezity neuveriteľných 90%. Objektivita majiteľov mačiek je teda posunutá niekde za hranice normy, čo je tiež veľká chyba. Hovorí sa, že láska prechádza žalúdkom, ale to určite neznamená, že by sme tou láskou mali našu mačku zabiť.

Boj s nadváhou a obezitou je náročný a dlhodobý. Zdravé chudnutie by malo byť postupné a trvať dlhší čas. Jeho podstatou by v žiadnom prípade nemala byť hladovka, ale naopak vyvážená a hodnotná strava, len v upravenom režime, prispôsobenom na mieru danej mačke a jej potrebám.
Poradiť sa môžete aj s veterinárom, ktorý vám na predpis môže odporučiť aj veterinárne diéty.

 

Podobné príspevky:

Morbídna obezita u takmer 18 kilovej mačičky

Galéria gigantických mačiek, ktoré vás skutočne prekvapia

PeTA radí, ako postupovať v prevencii obezity našich mačiek

RAW feed – kŕmenie mačiek prirodzenou stravou

Ďalšia morbídne obézna micka hľadá nový domov

Chudnúci mačací šampión

One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..