V prírode sa často stane „chyba“ a vznikne určitá anomália. Je to absolútne prirodzené. Ani matka príroda nie je neomylná. Práve takto sa stáva, že sa občas narodí mača, ktoré nie je úplne „bežne“ vyzerajúce. O mačke s dvomi tvárami som vás už informoval. Dnes zase opíšem ďalšiu pomerne častú anomáliu a to polydaktýliu – viacprstosť.
Polydaktýlia u mačiek je kongenitálna fyzická anomália, čiže sa jedná o vrodenú vadu na základe genetickej mutácie. Tá spôsobuje, že sa mačka narodí s vyšším počtom prstov na labkách, ako je bežné.

Normálna zdravá mačka má 18 prstov. Podľa Guinessovej knihy rekordov je mačka s najvyšším počtom prstov Tiger z Kanady s 27 prstami. Neoficiálne je však považovaný za víťaza Mooch – americká polydaktýlka z Maine v Novom Anglicku.

V Amerike sa preslávil s 26 prstíkmi na labkách aj krásny ryšavý kocúrik Daniel. Ten žije s dvomi prstíkmi na každej packe navyše. Nachádza sa v útulku v Milwaukee. Daniel sa stal hlavnou hviezdou kampane útulku, ktorá zbiera peniaze na novú budovu a prosí o dar vo výške 26 USD – čiže na každý Danielov prst 1 dolár. 🙂

(mimochodom úroveň toho útulku je až neskutočná – čo sa zariadenia a vybavenosti týka, o takých tu môžeme len snívať)

Výskyt
Pre výskyt tejto prírodnej anomálie je typická:
– geografická oblasť: Východné Pobrežie Severnej Ameriky a Juho-Západné Anglicko a Wales,
– plemenný výskyt : americká polydaktýlna mačka a mainská mývalia.

História
Americká polydaktýlka je v Amerike chovaná úmyselne, ako nové plemeno. Čiže to, čo je pre mnohých anomália je naopak u tohto plemena žiadúci znak. Zjavne američania nevedia čo od dobroty!
Pôvodne sa tieto mačky vyskytovali v Anglicku a boli veľmi obľúbené na lodiach. Tam mali možnosť dostatočne sa realizovať a to so všetkými prstami. Šplhali po lanách a lovili hlodavce. Tiež sa hovorilo, že takáto mačka na lodi prináša šťastie. Neskôr boli z Anglicka prevezené do Ameriky.

Zdravotné obmedzenia
Podľa dostupných informácií nie je polydaktýlia žiadnym zdravotným rizikom či obmedzením. Takéto mačky prežívajú úplne normálny život, ako obyčajné s 18stimi prstami. Kvalita ich života teda zostáva nezmenená. Občas sa však môže vyskytnúť problém u mačiat a to v procese stavania sa na labky. No to nie je nič, čo by časom nezvládli.

Zaujímavosťou je, že viacprstú mačku vlastnil aj Ernest Hemingway. Volala sa Snowball – snehová guľa a dostal ju darom od Stanleyho Dextera, námorného kapitána z 30. rokov minulého storočia. Hemingway bol známy svojím obdivom k mačkám. V jeho sídle v Key West na Floride, kde je dnes jeho múzeum, dodnes žijú potomkovia jeho mačiek a značná časť z nich sú polydaktýlky. 🙂

Jedna z polydaktýliek, ktorá obýva múzeum Ernesta Hemingwaya
Photobucket

Pre mňa je veľmi zaujímavé vidieť niečo takéto neobvyklé(v našich zemepisných šírkach). Keď si ale predstavím koľko práce ma stojí ostrihať tým mojím tigrom všetky pazúriky a ešte by ich mali mať navyše, tak ….. nie ďakujem! 🙂

Videli ste už naživo polydaktýlku? Páči sa vám?

Zdrojové materiály sú uvedené vo forme priamych odkazov v texte 🙂