Príležitostní návštevníci

Ako to tak býva, vonkajšia mačka má svoje stále teritórium, ktoré si poctivo značkuje, pravidelne sleduje a neustále stráži. Kastrovaná mačka či kocúr sa zdržuje bližšie pri svojom dome, obydlí alebo kŕmičovi a nekastrovaná má teritórium niekoľko násobne väčšie. Kastrovaná býva zväčša pokojnejšia a kľudnejšia a snaží sa vyhýbať potyčkám a bitkám. Nekastrovaná, ktorej pôsobisko je väčšie, je častejšie nútená pristúpiť aj k fyzickému útoku, aby zastrašila votrelca a uchránila svoje územie. Činí tak však najmä vtedy ak mierové prostriedky ako pachové stopy, značky od pazúrikov a zastrašovanie upriameným pohľadom, syčaním a vrčaním zlyhali.

Najmä vidiek, dedinky, záhradkárske a chatové kolónie či odľahlejšie časti miest a obcí sú plné mačiek. Niektoré sú divoké a žijú neviazaným životom a plnými dúškami si užívajú slobodu, iné sú zase vonkajšie mačky so stálym domovom či mačičky vnútorné s občasným výbehom.

Preto sa človek nesmie čudovať, že misky pred domom bývajú podozrivo rýchlo prázdne a to aj v čase, keď sú jeho mačky pod zámkom. Naše 3 cicíky sú všetky vnútorné mačky. Kollby ako jediný ma občasné prechádzky na vôdzke, ktoré si patrične užíva. Lola a Bellinka vzhľadom asi sa nepríjemné zážitky z minulosti majú z vonkajšieho prostredia panickú hrôzu. Lola už párkrát na vôdzke bola a zdá sa, že sa čoskoro aklimatizuje aj na občasné prechádzky po trávičke.

Okrem našich mačiek navštevujú záhradu aj iné mačky. Niektoré pravidelne, iné zriedkavo. Pri našom dome majú nachystané misky, kde im občasne podávam nejaké tie granule či mäsko.
Stálicou je u nás krásna tigrovaná mačička, ktorú sme pomenovali Wendy. Patrí pravdepodobne susedom od vedľa. Má zastrihnuté uško čo svedčí o jej kastrácii. Ako jediná je nebojácna a nechá sa aj pohladiť. Dokonca nám pár krát vbehla aj cez terasu do domu, no hneď zase vyskočila.
Wendy sa nechá pohladiť
Aby som jej spríjemnil návštevy u nás počas chladných zimných dní, vyrobil som jej malú útulnú búdku z kartónov. Chránená voči nepriazni počasia bola z vonkajšej strany igelitom a z vnútornej vrstvou sena. Do hlavnej izby sa vchádzalo cez chodbičku, aby cica mala možnosť udržať si aspoň trošku tepla vo vnútri a nefučalo jej dnu.
Wendy v zimnej búdke
Okrem Wendy sa pri nás potuľuje aj veľmi urozprávaná čierna mačička s bielym podbradníčkom. Tá je na vlások podobná našej Lole a ešte je aj rovnako ukecaná. 🙂
čierna cica návštevníčka
čierna návštevníčka sa u nás kŕmi
Toto leto pribudla aj krásna štíhla svalnatá čierna cica s exotickým výzorom odkazujúcim na siamského predka.
čierna exotka
Okrem týchto stálic mávame ešte občasné návštevy ryšavého kocúrika, dvoch bielo-čiernych bratov a tigrovaného kocúrika. Tých sa mi však zatiaľ pre ich bojazlivosť nepodarilo zdokumentovať. 🙂
Je síce pravda, že nechávajú svoje voňavé značky kade tade, ale na druhú stranu žiť obklopený mačkami vnútri i vonku je príjemný a pekný pocit domova.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.