Ďalšou knižkou o mačkách , ktorá sa nachádza v mojej osobnej knižnici je veľmi zaujímavá publikácia Devatero kočičích životů od Jeffreyho Moussaieffa Massona. Podtitulom knižky je „emocionálny svět a citový život koček“. Knihu mi darovala najlepšia kamarátka Danka ešte v roku 2006, aby som sa viac dozvedel o citovom prežívaní môjho kocúra Kollbyho.

Autor, ako v titulku naznačuje, nás prevedie vnútorným životom mačiek, ich citovým vnímaním a prežívaním. Nejde teda o typickú chovateľskú príručku zameranú na starostlivosť o naše šelmy a to robí túto knihu zaujímavou a odlišnou. Samozrejme nie je to vedecký spis odrážajúci roky výskumov a skúmania, skôr opis vlastných skúseností a názorov na emócie mačiek z pohľadu ich milovníka a chovateľa, ktorý v krásnom prostredí Nového Zélandu svojich mačacích priateľov pozoroval. Autor sa však opiera o mnohé i vedecké zistenia , spisy a knihy a značne využíva aj citáciu. Záver knihy tvorí bohatá odporúčaná literatúra a sekcia poznámok a vysvetliviek jednotlivých citátov.
Devatero kočičích životů
Devatero kočičích životů využíva autor ako metaforu pre deväť emócií, o ktorých sa domnieva, že sú mačky schopné cítiť a prežívať. Ide o narcizmus, lásku, spokojnosť, pripútanosť, žiarlivosť, strach, hnev, zvedavosť a hravosť. Každej emócii venuje samostatnú kapitolu a na dokreslenie v nej opisuje konkrétne príbehy svojich 5 mačiek, ktoré prítomnosť jednotlivých emócií u mačiek dokazujú.

V knihe som zaznamenal viacero veľmi trefných, ale i prekvapivých zistení autora, ktoré rozhodne stoja za úvahu či diskusii.

Kapitola Narcizmus
Autor sa napríklad domnieva , že jeden z hlavných dôvodov, prečo muži uprednostňujú psov pred mačkami je ten, že majú vedomú či nevedomú potrebu ovládať, čo s mačkou nie je ľahké, ak je to vôbec možné.
Ja si osobne myslím, že tento problém sa týka väčšiny slovenskej populácie , kde vzťah k mačkám je aj naďalej veľmi vlažný a plný predsudkov, v porovnaní s okolitými národmi, kde je chovateľstvo mačiek na úplne inej úrovni. Ale aj to je jeden z dôvodov, prečo som vytvoril túto stránku, aby som sa pričinil aspoň malým dielom o zmenu!

Kapitola Láska
V tejto kapitole autor mimo iné rozoberá vnímanie človeka v očiach mačky. Podobne ako mnohí iní, aj on sa pohráva s myšlienku, že mačky nás vnímajú ako svoje matky či dokonca mačiatka.
S týmto tvrdením súhlasím, aj keď si myslím, že nie je všeobecne aplikovateľné. Môj kocúr Kollby má aj vo svojich 6 rokoch stále sací reflex a snaží sa ho u mňa uplatňovať. Mám ho od jeho 4 týždňov a som presvedčený, že ma vníma ako svoju nedokonalú matku. 🙂

Kapitola Spokojnosť
V tejto sekcii rozoberá aj otázku blahodárneho vplyvu pradenia na človeka. Je totiž vedecky dokázané, že hladenie pradúcej mačky znižuje náš krvný tlak a tak vzniká menšie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Knihu rozhodne odporúčam všetkým, ktorí chcú prelomiť zaryté stereotypy o mačkách a ich povýšenosti, povrchnosti, arogancii či falošnosti. Rovnako je vhodná aj pre tých, ktorých zaujíma vnútorný život ich maznáčika a chcú sa o ňom dozvedieť viac či pochopiť ho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..