Reportáž: Pražské micky a šelmičky

Každý rok sa snažím, aby mi vyšiel čas a okolnosti a mohol som opäť raz navštíviť „matičku“ Prahu. Patrí medzi moje srdcové destinácie. Tento rok sa to podarilo na 4 dni a konečne aj s foťákom. Samozrejme zaostreným najmä na mačky. Na internete som našiel informáciu, že v hlavnom meste ČR žije podľa odhadov 30-60 tisíc mačiek bez domova – pouličiek. To je obrovské množstvo. Ich zdravotný stav a rozrastanie populácie korigujú najrôznejšie organizácie, združenie a neziskovky či jednotlivci a dobrovoľníci. Pomocou kastračných programov korigujú nárast mačiat. Pravdou je, že vplyv mačiek je v meste značný. Pri prechádzke mestom, parkom či odľahlými uličkami alebo pri nábreží Vltavy len tak na hlodavca nenarazíte. O potkany a myši je tu postarané šikovnými labkami. Mačka ako také je aj častým motívom prezentačných materiálov a suvenírov pre turistov.

Chovateľstvo mačiek má v Čechách dlhoročnú tradíciu a s tou ide ruka v ruke aj starostlivosť o pouličky a mačky bez domova a riešenie otázok ich populácie z hľadiska rozmnožovania a zdravotného stavu. V Čechách nájdeme aj samostatné múzeum mačiek , ktoré sa nachádza na zámku Lnáře. V Prahe zase majú mačaciu veterinárnu kliniku Galeé.
Hold s mačkami je to u našich západných susedov asi lepšie 🙂
V rámci prechádzok po meste som žiadnu micku nevidel, ale mojej pozornosti neunikla výloha s krásnymi modrými mickami.
 photo 04_zpsca2b4afa.jpg
 photo 05_zps701e0d4e.jpg
Počas môjho výletu som navštívil mimo iné aj Pražskú ZOO, o ktorej som počúval samú chválu. Len počas mojej návštevy tam bolo 3672 ľudí. Neuveriteľné. Čo sa týka mačkovitých šeliem, tam som si prišiel na svoje. Žiaľ, vybila sa mi batéria na foťáku a tak sa mi nepodarilo zachytiť všetko, ako som pôvodne chcel. Prinášam preto zábery leoparda škvrnitého, ktorý je skutočnou šelmou a ktorý má úplne uchvátil.
Leopard v Pražskej zoo
Leopard v Pražskej zoo II
Leopard v Pražskej zoo III
Okrem krásnych šeliem sa mi podarilo nájsť aj miestne mačičky, ktoré pobývali v areáli. Krásna ryšavá micka sedela na slnkom zalietej terase hospodárskej budovy a tigrovaná micka si zase schrupla na stole pri pavilóne šeliem, kde sa s ňou turisti fotili. Bola zjavne zvyknutá na ruch a nenechala sa pri odpočinku rušiť.
 photo 06_zps7fe44a11.jpg
 photo 07_zps28683c98.jpg
 photo 08_zpse70f2a61.jpg
Ak raz budete mať cestu do „stovežatej“ určite okrem pamätihodností a parkov nevynechajte ani miestnu zoo a morské akvárium. Každý člen rodiny (aj milovník mačiek) si tak príde na to svoje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.