Dnes je to piaty deň od diagnostiky Robina. Pomaly si začínam na túto situáciu zvykať. Najhoršie vždy pre mňa je prijať ten fakt, že mu niečo je. Samozrejme ale nie je čas na to sa psychicky rúcať a hystericky vyplakávať. Naopak,  je potreba sa mobilizovať a začať čo najrýchlejšie riešiť túto chorobu, aby sa jej progres spomalil či úplne zastavil.

Takto to mám v živote postavené. Ak sa niečo zásadné stane, uzavriem sa na pár dní pred svetom a snažím sa „problém “ v sebe spracovať, aby som následne mohol čo najrýchlejšie začať hľadať riešenie. Emočné výlevy si nechávam až na potom, pretože prvoradé je konštruktívne hľadanie riešenia.

V prvom rade sa chcem poďakovať všetkým vám, ktorí ste tu na blogu alebo na facebooku vyjadrili svoju podporu. Veľmi si to vážim! Zároveň ďakujem aj tým, čo mi poslali informácie k liečbe, svoje osobné príbehy a podnety.  Všetko mám poznačené a budem o tom uvažovať pri koncipovaní Robinovej liečby. Všetky terapie a názvy liekov si nechávam na zozname a budem ich konzultovať s našim veterinárom.

Rozhodol som sa, že o celom priebehu liečbu budem písať blog a informovať všetkých, ktorí budu mať záujem. Možno to niekoho inšpiruje a naopak, možno niekto zase bude inšpirovať mňa.

Robinko  podstúpil dva krvné testy v rozmedzí mesiaca, ktoré ukázali /mimo iného/ 19% zhoršenie kreatinínu. Všetky ukazovatele som si zapísal do tabuľky a porovnal som si ich s výsledkami krvných testov Kollbyho. V jeho prípade bolo bohužiaľ na akúkoľvek liečbu už neskoro.

Tabuľku budem pravidelne aktualizovať a zverejňovať.

Hlavná liečba – úprava stravy

Momentálne zvažujem, akým smerom a v akom rozsahu bude liečba Robina prebiehať. Podľa modernej medicíny je jeho stav nevyliečiteľný, ale dá sa korigovať, a progres ochorenia spomaliť.

S našim veterinárom, ktorému dôverujem, sme sa dohodli, že Robin bude kŕmený granulkami veterinárnej diéty Royal Canin Renal RF 23. Vychádzali sme z toho, že Robin inú, ako granulovanú stravu odmieta. Takže kapsičky neprichádzajú do úvahy.

Bohužiaľ, moje dievčatá BLA nesmú jesť jeho diétu a on zase nesmie nič z toho, čo papajú ony. Takže náš nový systém letného kŕmenia sa musel kompletne zmeniť. Mačky už teda nemajú absolútny prístup ku krmivu, ale len vtedy, keď som doma.  Iba tak môžem kontrolovať, že im Robin do labyrintov a kŕmnych dosiek nechodí.

Našťastie Robinko je zvyknutý na separátnu stravu, pretože už ako malé mačiatko bol takmer rok v kuse chorý. Takže on si svoju stravu vie vypýtať a pekne čaká až mu bude daná pod nosík. V tomto mi prácu naozaj uľahčuje. Okrem toho on nemá rád konzervy ani kapsičky a odmieta i surové mäso, tým pádom sa nemusím báť, že by niečo z toho chcel.

veterinárna diéta

Nanešťastie mu ostáva len umelo vytvorená suchá granulovaná veterinárna diéta. Práve preto mu ale dávam jednu porciu zaliatu vodou a druhú suchú. S príjmom vody problém síce nemá, ale je lepšie ju doplňovať. Rovnako mám vždy po ruke aj striekačku  s objemom 5ml a občasne mu tekutiny dodávam i touto cestou. Ani so striekačkou Robinko problém nemá.

Robin je „vegan“ /nežerie surové mäso/a aj keď veterinári obvykle suchú granulovanú stravu  nezatracujú, sú aj takí, ktorí tvrdia, že ta je hlavnou príčinou mnohých ochorení močového traktu. Mačky sú od prírody zvyknuté na nízky príjem vody, ale vysoký podiel vodou nasiaknutej stravy a teda mäsa a vnútorností. Suché granule tento koncept narušili a to je dôvod vznikajúcich ochorení. Mnohí autori blogov i napriek doporučeniam niektorých veterinárov ostať pri zlyhávaní obličiek na nízko proteínovej diéte zdôrazňujú potrebu návratu k prirodzenej strave a teda surovému mäsu. Ja by som to aj zvažoval, ale Robin sa mäsu vyhýba už pár rokov takže v našom prípade je cesta naozaj len veterinárna diéta, s ktorou nemá žiadny problém. Kompromisom je práve to, že je rozmočená a doplňujem mu tekutiny. So zmenou stravy sme začali na druhý deň po odberoch a teda 04.07.2017.

Podporná liečba

Kamarátka mi doporučila jeden článok plný najrôznejších receptov, ako mačičke pomôcť a uľaviť jej pri obličkovom zlyhaní a to prirodzenou cestou. Ja som si z toho vybral zatiaľ recept na studený čaj z petržlenovej vňati. Ta by sa čerstvá /1 polievková lyžica/  mala lúhovať v horúcej vode/250ml/ asi 20 minút a za studena podávať 1 až 3krát denne /1 pol. lyžica/. S touto terapiou začíname dnes, 07.07.2017.

čaj z petržlenovej vňate pre Robinka

Medicína verzus alternatíva

Vzhľadom k tomu, že som dostal od vás i známych zoznam najrôznejších liekov a doplnkov, budem uvažovať o ich podávaní po diskusii s veterinárom.

Aktuálne som ale viac naklonený tomu, že by som skúsil využiť alternatívnu medicínu a to konkrétne homeopatiu. Robin už v rámci liečby dostáva umelo vyrobenú veterinárnu diétu, ktorá tiež predstavuje sama o sebe záťaž pre jeho organizmus a myšlienka, že by som ho dopoval ešte 2-3 chemickými liekmi mi nie je vôbec po vôli.

Preto som kontaktoval veterinárneho homeopata a budem dúfať, že si na nás nájde v najbližšom období čas, aby som Robinovu liečbu konzultoval a uvidel, aké možnosti sú tam.

 

Držte nám palce!

 

Podobné príspevky:

Robinkovi zlyhavajú obličky 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..