Ivan Petrovič Pavlov bol ruský fyziológ, psychológ a lekár, ktorý sa zaoberal štúdiom tráviacich procesov a reflexov, ktoré s tým súviseli. V roku 1904 získal za svoje neuveriteľné výskumy Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu. Každý, kto mal počas štúdia hodiny biológie, o ňom určite počul, v súvislosti so skúmaním podmienených a nepodmienených reflexov na psoch.

V roku 1890 bol menovaný profesorom farmakológie na Vojenskej lekárskej akadémii v Petrohrade. Tam zriadil fyziologické oddelenie, ktoré viedol a kde učinil väčšinu svojich slávnych objavov. Asi najznámejší je popísanie fenoménu psychickej sekrécie u psov. Na jej základe dospel k rozlíšeniu dvoch typov reflexov a to vrodených a vyvolaných na základe vonkajších podnetov- podmienených.. Tým položil základy mechanisticky orientovanej psychológie.

O čo šlo konkrétne?
Pavlov rozozvučal zvon vždy v momente, keď jeho laboratórne psy dostali žrať. Psy potom začali pri zvonení slintať aj vtedy, keď žiadne žrádlo nevideli.

Využitie týchto klasických podmieňovacích reflexov sa využíva napríklad pri liečbe alkoholizmu – alkoholikovi sa po požití, čuchnutí alebo pozeraní sa na alkohol podá tableta, ktorá do pol hodiny vyvolá zvracanie. Takto sa užíva niekoľko týždňov a závislý človek si podmieni túto spojitosť. To znamená, že po ukončení liečby bude mať pri pohľade, ovoňaní či požití alkoholu automaticky nauzeu (nutkanie na zvracanie), čo mu návrat k alkoholu sťaží.

Robino – Pavlovovo mačiatko

Od augusta máme mačiatko Robina. Keďže ostatné cicíky sú dospeláci, dostáva Robino stravu osobitne do misky. Ako správne mačiatko zvykne papať mnohokrát denne. Jeho miska však nemôže ostať len tak na zemi, pretože by rozhodne neunikla mlsným jazýčkom Kollbyho či Lolinky. Takže vždy keď som šiel z poschodia, kde máme domáci „hlavný stan“, dole, dal som Robinovi jeho misku, aby si schrumol niekoľko granúl.
Nedávno ma napadlo si pozrieť, koľko toho asi papá, oproti dávke určenej jeho váhovej kategórii na obale granúl. Nuž , zarazilo ma, že zje asi 2krát viac ako by mal.
Kollby, Bella, Lola a Robinko sa kŕmia
Tak som sa rozhodol trošku to regulovať, aby mi z neho nevyrástol otesánek. Takže už dostáva menej často a menšie množstvo. No a práve vďaka šetriacemu „light“ režimu som zistil, že Robin má moju cestu schodami dole spojenú s kŕmením granulkami. Vždy ako idem dolu, nech spí, hrá sa alebo odpočíva, rozbehne sa za mnou dole a čaká na misku, trošku mňaučí i keď misku nedostane.
Vychoval som si Pavlovovo mačiatko!

Je síce pravda, že ak si ho nevšímam a odídem, tak sa nedožaduje kŕmenia, nemyslím, že je hladný, len si proste tieto dve aktivity spojil. 🙂
Mám, čo som si vychoval.
Teraz pracujem na tom, aby si odvykol.
Takže pozor čo naše micky vedome i nevedome učíme! 🙂

Viac o výchove mačiatok v článku : Vymedzenie základných pravidiel pre naše mačiatko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..