Simonova mačka vysvetľuje, prečo naši miláčikovia občasne bláznia

Každý majiteľ mačky to určite pozná viac ako dobre. Z ničoho nič, bez zrejmej príčiny a dôvodu sa naša mačka začne správať ako keby bola vystrelená, tak povediac ako z divokých vajec. Behá okolo, dookola, hore, dole, skáče, driape sa po stene, nábytku, závesoch, skáče do výšky i do diaľky, podivne mraučí a vrčí. Tento stav ja pracovne nazývam „posadnutie démonom“. Moja kolegyňa z práce má ale krajší výraz „radosť zo života“.

Ide o nahromadenú energiu mačky, ktorá ju musí ventilovať. Je to prirodzený stav zapríčinený tým, že naše mačky rozhodne nie sú lovci z prírody, ktorými kedysi boli. Trávia omnoho viac času pasívne, namiesto hľadania potravy, sliedenia za korisťou a lovu. Tým majú prebytok energie, ktorý je nutné nejakým spôsobom vybiť.

Táto energie je ako démon, ktorý ich posadne a na niekoľko desiatok sekúnd absolútne ovládne. Vtedy mačka behá a skáče po celom byte ako šialená.  V inštruktážnom videu od Simona Tofielda nájdete krásne vysvetlenie aj niekoľko rád, ako mačičkám a teda aj sebe pomôcť redukovať tieto stavy.

Základom je určite podnetné prostredie, ktoré mačičku inšpiruje k aktivitám. Ďalej ide o aktívny spôsob kŕmenia, ktorý mačičku aktivuje k nejakej činnosti. No a samozrejme nesmie chýbať vzájomná hra a interakcia medzi nami a mačkou a taktiež medzi mačičkami v domácnosti. Hra na lov je extrémne dôležitá, lebo je pre micku najprirodzenejšia.

Ideálnou pomôckou je vtedy udička či mávatko, ktoré si môžete kúpiť alebo sami vyrobiť. Nezabudnite, že mačička je lovec a preto ním musíte hýbať, minimálne 25-30 cm od nej a občasne ju nechať návnadu chytiť, aby nebola deprimovaná. Mačičku by ste k hre mali motivovať sami a nečakať na jej stav dočasného šialenstva. Uvidíte, že to ocení a zároveň sa tým utuží aj váš vzájomný vzťah.

 

 

 

Podobné príspevky:

 

Príprava podnetného prostredia pre mačku

Doma vyrobené hračky pre mačky

Super tip na šikovné, praktické a trvácne udičky pre mačky

Jednoduchý návod na výrobu udičky pre mačky

Kreatívne spôsoby kŕmenia mačiek

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.