Sviatočné nebezpečenstvá

Obdobie vianočných sviatkov je vždy plné povinností, zhonu, nedostatku času a zmätkov. Pred sviatkami máme vždy veľa práce, nevieme, kde nám hlava stojí a potom na poslednú chvíľu sa snažíme márne dobehnúť stratený čas a rýchlo po nociach upratujeme, pečieme, nakupujeme.
Následne, keď už máme voľno a chceli by sme si konečne užiť tu sľubovanú rodinnú pohodu a relax, o ktorých sme toľko počúvali, tak sa nám dvere netrhnú a prichádza jedna návšteva za druhou. Všetkých treba samozrejme pohostiť, zabaviť. Následne je rad i na nás a my odchádzame na okrúžné jazdy po rodinných príslušníkoch a známych, kde vysedávame na nekonečných obedoch a večerách.

Naši milovaní štvornožci sa nestačia diviť. Vianočné dekorácie plnia byty a domy, zásoby jedla sú všade navôkol, akoby sa chystal koniec sveta. Neustále sa niečo pečie a varí a po byte stále chodia húfy cudzích ľudí. Je to pre nich obdobie veľkých zmien a stresu a nie každá mačacia povaha niečo také unesie bez ujmy.

Na čo by sme si teda mali počas sviatkov dávať pozor, aby sme ich šťastne prežili my i naše milované mačky?

vianočný stromček

1. Dekorácie

Súčasťou každého sviatočného obdobia býva aj dekorovanie našich bytov a domov. Najrôznejšie ozdoby, sviečky, vône však môžu lahodiť nášmu oku i nosu, ale nemusia byť rovnako priaznivé aj pre naše mačky. Jednak tu hrozí riziko otravy, popálenín, ale aj zranení.
Ak už chceme byt zahaliť do vianočného šatu, skúsme to robiť pomaly, postupne a nenásilne, v dostatočnom časovom predstihu. Mne sa to osvedčilo najviac. Výzdoba potom mačky takmer vôbec nezaujíma a doslova ju ignorujú.
Sviečky a vonné esencie by som používal len tam, kde budú pod dohľadom a bez prístupu mačiek. Rovnako sa k výzdobe nehodia jedlé dekorácie, ktoré by mlsnú mačku lákali. Pozor na vianočné čokoládové figúrky!!! Čokoláda je pre mačky jed.

vianočný stromček
Robin a vianoce

Vianočný stromček by som rovnako odporúčal postaviť najskôr neozdobený, aby sa s ním mačičky zoznámili a po pár dňoch ho vyzdobil. Spodnú tretinu by som nechal chudobnejšiu, aby micky zbytočne nemali potreby ozdoby strhávať dole. V prípade vyšších stromčekov by som sa nebál ho priviazať, aby bol poistený proti pádu. Káble od sviečok by som sa snažil zabezpečiť, aby nedošlo k prekusnutiu. V našej neprítomnosti by som sviečky vždy vypol a vytiahol z elektriny.

Mnohé mačky láka i voda, ktorá sa nachádza v stojane u živých stromčekov. Ak používate nejaké hnojivo/výživu pre stromček, musíte mačkám zamedziť  prístup. Ja som do priestoru na odtekajúcu vodu dal papierové kapesníky. Tie fungujú ako bariéra a mačky už voda neláka.

Napríklad i typická vianočná ruža je tiež pre mačky jedovatá!

 

2. Vianočná hostina

Čo si budeme nahovárať, sviatky sú aj o jedle a hodovaní. Väčšina z toho, čo ale sviatočná tabuľa ponúka, rozhodne nie je vhodné pre našich chlpáčikov. Mačka by mala dostať dostatok svojej stravy v rovnakom čase ako obvykle, aby sme jej režim zbytočne nenarušili.
Mačky sú aj veľké výmyselníčky a to, čo nie je priamo zakázané je povolené a povolené je aj to, čo nik nevidí. Práve z tohto dôvodu by som nikdy nenechával prestretý stôl bez dozoru. Okrem toho, že by micka degustovala nejaké tie dobroty, mohla by stiahnuť aj obrus a celú tú nádheru zničiť. Samozrejme nie úmyselne. 🙂

sviatočná večera a mačacie hračky

3. Dni otvorených dverí

Ako to tak už býva, najmä u rozvetvených rodín, jedny navštevujú druhých a stále dookola niekto u niekoho vysedáva. Rozdávajú sa darčeky, hoduje sa, popíja. Doslova možno povedať, že v niektorých prípadoch sú sviatky „dňami otvorených dverí“. Tu treba zdôrazniť, že v byte či dome sú aj mačky, ktoré by mohli ľahko vybehnúť a nemuseli by nájsť cestu späť.

ozdoby a Robinko
Vianoce 2016

K nám keď chodili návštevy, tak na všetkých dverách boli napísané upozornenia o tom, aby hostia dávali pozor na dvere a okná, že sú na dome 4 mačky. Rovnako boli aj ústne inštruovaní pri príchode. 🙂 Všetky mačky boli na tieto dni označené obojkom s rolničkou, aby ich pohyb bolo možné registrovať aspoň sluchom, ak už nie zrakom.

Rovnako by som návšteve zdôraznil, že podobne ako v ZOO, aj u nás platí, že kŕmenie zvierat je prísne zakázané. V prítomnosti mačiek by som zakázal aj fajčenie, používanie akejkoľvek pyrotechniky (i prskaviek) a otvoreného ohňa (sviečky a svietniky).

Vianočná nádielka Bella
Bella a darčeky

Aby ste mickám nenarušili ich pohodu, skúste dodržiavať ich bežný harmonogram. Kŕmte ich v rovnakom čase, hrajte sa s nimi. Počas návštev im urobte nerušené miesto mimo hlavného centra diania, kde sa budú môcť ukryť pred zvedavcami a spokojne oddychovať či sa zahrať. Dbajte na to, aby mali prístup k toalete, miskám s krmivom a vodou.

Ak si myslíte, že tieto dni budú pre ne veľkou záťažou, skúste použiť umelé mačacie feromóny, ktoré by mohli doma navodiť príjemnú a pohodovú atmosféru.

PREKRÁSNE SVIATKY A VŠETKO DOBRÉ

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 11/2013, XIII. ročník

Podobné články:
Ako docieliť, aby vianočný stromček odolal útokom?
Zdobenie vianočného stromčeka, alebo na čo si dávať pozor
Exkluzívne mačkami inšpirované vianočné ozdoby na stromček

Ako na to, aby vianočný stromček a dekorácie odolali mačkám?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.