11. března 2013 začne v EU platit zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech. Jaký bude dopad zákazu a bude mít nadále smysl Humánní kosmetický standard (HCS)?

Od roku 2009 v EU platí zákaz testování kosmetických výrobků a složek na zvířatech a také zákaz dovozu a prodeje kosmetiky a jejích složek, které byly na zvířatech testovány jinde než v EU. Druhá část tohoto zákazu ovšem dosud obsahuje výjimky pro tři typy testů, které mohou stále probíhat na zvířatech. 11. března tohoto roku se zákaz rozšíří a začne platit bez výjimek.

Je to tedy významný krok kupředu a velký úspěch všech, kteří dlouhá léta o tento zákaz usilovali!

Výrobky, které jsou v současné době na trhu, na něm zůstanou, zákaz se týká pouze nových složek a výrobků. Protože ke zmíněným třem testům (test toxicity po opakované dávce, test reprodukční toxicity a test toxikokinetiky) v tuto chvíli nejsou k dispozici schválené alternativní metody, dočasně nebude možné vyvíjet nové kosmetické složky. Ovšem vzhledem k tomu, že je k dispozici cca 20 tis. již schválených kosmetických složek, trh s novými výrobky to nijak neomezí. Navíc alternativní metody ke všem těmto testům existují a je jen potřeba dokončit schvalovací proces. Po té bude možné vyrábět i nové složky bez testů na zvířatech.

Jsme samozřejmě velmi rádi, že se nám podařilo zákazu dosáhnout, nicméně neznamená to, že by nyní bylo zcela po problému. Dodržování zákazu bude v kompetenci jednotlivých členských států EU, z nichž mnohé pravděpodobně nemají potřebné znalosti a finance k tomu, aby to dělaly efektivně. Navíc i pokud bude zákaz opravdu dodržován, společnosti mohou na zvířatech nadále testovat a prodávat výrobky v jiných částech světa. V 80 % států světa zatím zůstává testování kosmetiky na zvířatech legální.

Humánní kosmetický standard (HCS) pro kosmetiku plně netestovanou na zvířatech tak zůstává v platnosti a nadále má svůj význam. HCS je celosvětovým certifikátem a schváleným společnostem neumožňuje testování na zvířatech nikde na světě a pro jakýkoli trh. Pro získání certifikátu HCS musí výrobce kosmetiky zajistit, že nepodporuje testování na zvířatech v žádném článku svého dodavatelského řetězce, aby tak spotřebitelům umožnil vybrat si výrobky skutečně eticky přijatelné. Společnosti s HCS tak budou i nadále splňovat přísnější požadavky než je legislativní minimum, které platí pro všechny. Např. firmy, které prodávají své výrobky v Číně, se v současné době testování na zvířatech nevyhnou, protože čínské úřady testy na zvířatech vyžadují (více informací). Společnosti, které chtějí mít HCS, se proto musí tohoto významného trhu vzdát.

Nadále také zůstává několik otázek a nejasností ohledně zmiňovaného zákazu, které musí být vyřešeny Evropskou komisí nebo případně Evropským soudem. Například není přesně definován pojem „kosmetická složka“, otázkou je i rozsah zákazu (např. zda se týká i testování vlivu látek na životní prostředí) a také je zatím nejasné, zda složky testované na zvířatech kvůli jiným předpisům (např. REACH) mohou být v kosmetice používány. Za určitých okolností tedy zřejmě bude nadále možné kosmetické složky na zvířatech testovat.

Spotřebitelé, kteří si budou chtít být jisti, že nákupem kosmetiky, kterou používají, skutečně nepodporují utrpení zvířat, by proto měli nadále vybírat značky s HCS.

HCS zůstává důležitý také pro spotřebitele v mimoevropských zemích, kde zákaz testování kosmetiky na zvířatech většinou neplatí.

Také je třeba připomenout, že evropský zákaz se vztahuje pouze na kosmetiku. Další výrobky, jako např. prostředky pro domácnost, tak mohou být nadále na zvířatech testovány. V těchto případech doporučujeme kupovat výrobky s certifikátem Humánní standard pro prostředky pro domácnost (HHPS). Seznam značek s HCS a/nebo HHPS najdete na www.netestovanonazviratech.cz. V lednu jsme také vydali novou tištěnou verzi tohoto seznamu, kterou si můžete vyzvednout v našich infocentrech nebo si o ni napište na info@svobodazvirat.cz.

Chcete pomoci zvířatům v laboratořích? Podpořte naši organizaci finančně nebo se zapojte jako dobrovolníci. Děkujeme!

Informácia prevzatá z newslettra Svobody zvířat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..