Mačka – divoká šelma, ktorá nie je plne domestikovaná. Samostatná, svojhlavá, asertívna. Má rada svoj životný priestor, svoje pohodlie, stereotyp. Každá má i svoje špecifické maniere, záľuby, prejavy. Mačky sa považujú za voľné, slobodné a nepodmaniteľné. To je práve to kúzlo ich osobnosti, ktoré nás láka. Získať a udržať si ich pozornosť, lásku, dôveru.

Zbieranie informácií
Každý vzťah vyžaduje úsilie, trpezlivosť a hlavne kompromisy na oboch stranách. Výnimkou nie je ani vzťah človeka a zvierat a teda i človeka a mačky. Pre úspešné fungovanie takéhoto vzťahu je výborným začiatkom vedieť o tom druhom čo najviac. Ako sa hovorí „pripraveným patrí svet“. Dôležité základné i podrobné informácie o správaní a prežívaní mačiek vo všeobecnosti získame hlavne od chovateľa či združenia od ktorého si mačku adoptujeme. Rovnako je na trhu dostatok viac či menej kvalitnej literatúry a pomôcť môže aj veterinár či odborník na správanie zvierat.

Na základe takto získaných informácií o mačke, budeme pripravení na jej prvotné reakcie. Odhadneme jej požiadavky a lepšie skorigujeme nedostatky. Ak plánujeme zaobstarať si mačiatko, musíme počítať s tým, že začneme tzv. od nuly. Príde nám nový tvor, neokresaná skala, s ktorou budeme pracovať. Hovorí sa, že najdôležitejšie obdobie v živote mačky je práve obdobie mačaťa, čiže vek do 12 mesiacov. Základné prvky správania sa , dôležité pre formovanie jej osobnosti, prejavu, si však mačiatko osvojuje najmä v prvom pol roku jeho života.

Výber mačiatka
V ideálnom prípade sa mačiatka ponúkanú na predaj či adopciu v 12 týždni veku. V tom období sú plne odstavené od matky, schopné samostatne jesť, piť, vykonávať potrebu, osobnú hygienu. Od matky sa naučili „byť“ mačkou, šelmou. Interakciou so súrodencami a rodičmi (najčastejšie matkou) či inými členmi mačacej rodiny si mačiatka osvojili základné praktiky hry, lovu, otestovali si svoju zručnosť, schopnosti. Vďaka tejto interakcii sa formovalo ich sociálne postavenie a tiež osobnosť a vlastnosti.

Práve preto skúsený chovateľ vie presne identifikovať, ktoré mačiatko bude skôr temperamentné, ktoré skôr bojazlivé, ktoré má rado osobný kontakt a ktoré uprednostňuje skôr samotu. Sú to cenné informácie na základe ktorých si môžeme vybrať dokonalého spoločníka pre nás či našu mačku.
Kollby mačiatko
Mačiatka, podobne ako malé deti sú nesmierne citlivé k podnetom z okolia, vnímavé a veľmi pružné v reakciách. Od prvého dňa preto treba dôsledne dbať na ich výchovu. Viaceré literárne zdroje zdôrazňujú potrebu prísnej výchovy a dôslednosť v dodržiavaní nami stanovených pravidiel. Mačky sa vo všeobecnosti považujú za skvelé matky. Sú veľmi starostlivé, citlivé a uprednostňujú potreby mačiat pred svojimi. Vedci ale zistili, že sú aj veľmi prísne, čo sa o nás ľuďoch často povedať nedá. Nie je vôbec výnimkou, že sme často krát otrokmi našich mačiek a tie sa len tešia, ako nás opantali. 🙂
Preto je dôležité, aby sme nášmu chlpatému nováčikovi vymedzili nielen fyzický priestor ale aj ten sociálny.

Vymedzenie fyzické priestoru
Mačiatko musí presne vedieť, kde sa môže pohybovať a kde jeho prítomnosť nie je žiadúca. Ak nechceme, aby malo vstup do detskej izby, spálne či kuchyne, tak od prvého dňa u nás doma mu tieto priestory ostanú neprístupné. Mačky si rýchlo zvyknú na svoj osobný priestor a budú ho rešpektovať, hoc sú nesmierne zvedavé.
Ak naše pravidlo občasne porušíme, nesmieme sa neskôr diviť, že sa mačička bude škriabaním a mraučaním dožadovať vstupu za zatvorené dvere. Vtedy nám nepomôže nič iné, ako trpezlivosť a mačkine výstupy ignorovať. Keď zistí, že svoje nedosiahne, prestane mrhať energiou. V takýchto prípadoch a i v iných vždy platí, že MAČKU NIKDY FYZICKY NETRESTÁME! Ak potrebujeme presmerovať jej pozornosť, či korigovať nevhodné správanie, môžeme ju odpútať hrou či vodnou pištoľou.
Mnohí skúšajú mačku zaujať aj pomocou pamlskou či iných chutných odmien. S tým ja osobne však nesúhlasím. Môže to viesť k naučenému výtržníctvu s cieľom vymámiť niečo dobré a následne k rozvinutiu obezity.

Zásady pre kŕmenie
Mača musí mať vymedzený priestor pre svoje misky na vodu a krmivo. Mnohí chovatelia robia chybu, že zvyknú mačku kŕmiť aj zo stola, kuchynskej linky či lavice, počas toho ako pripravujú stravu, či ju sami konzumujú. Jednak kŕmenie mačky ľudskou stravou bez náležitých vedomosti je absolútne nevhodné. Po druhé tým mačke dávame jasný signál, že pohyb po nábytku a zariadení je vporiadku a rovnako aj prosiť o jedlo zo stola. Darmo budeme neskôr vysvetľovať, že toto správanie nie je žiadúce, ak sme ho pred tým sami vyvolali.
Spoločné kŕmenie
Rovnako by sme mali dbať o to, aby kŕmenie prebiehalo v rovnakom čase. Mačky sa mu veľmi rýchlo prispôsobia a budú ho akceptovať. Ak kŕmenie bude prebiehať v presných cykloch, v požadovanom intervale a dostatočnom množstve či kvalite, nebude sa mačka domáhať krmiva navyše. Dospelé mačky je vhodné kŕmiť minimálne 2 krát za deň, ideálne 3 menšie krmné dávky a mačiatka v závislosti od veku 4 až 6 krát denne. Prístup k čistej vode je však nevyhnutný počas celého dňa.

Dodržiavanie hygieny a kozmetika
Mačiatko, ktoré sa k nám dostane by malo byť zvyknuté na základy hygieny. Mali by sme ho v tom podporovať a to tým, že mu zabezpečíme rovnaký typ toalety i podstielku, na ktorú bolo zvyknuté. Záchodík by mal mať stále miesto a mačiatko by k nemu malo mať neobmedzený prístup.
Hneď ako si mačiatko u nás zvykne a adaptuje sa, môžeme v prípade potreby prejsť na iné stelivo či iný záchodík. Takýto prechod by mal byť však postupný a trvať niekoľko týždňov. Trpezlivosťou predídeme nečistotnosti. Pôvodnú podstielku by sme mali postupne miešať s novou, pričom pomer novej každý týždeň zvyšovať, až nakoniec zostane podstielka nová. Takýto prechod by mačiatko nemalo v podstate zaregistrovať. Rovnako ak by sme radi prešli na iný typ záchodíka, najskôr necháme záchodík pôvodný, potom pridáme na niekoľko týždňov záchodík nový a prenášame výkaly do nového. Ak odsledujeme, že mačiatko už samo používa záchodík, môžeme starý záchodík odstrániť natrvalo.
Toaleta
Od prvého dňa by sme mali mačiatko dôsledne privykať na manipuláciu s ním. Či už ide o pravidelné čistenie zúbkov, vyčesávanie srsti, strihanie pazúrikov alebo kúpanie. Mačiatka majú obrovskú výhodu v tom, že sú pomerne formovateľné a preto ak budeme citliví a vytrvalí, môžeme sa dopracovať ku skvelej spolupráci aj pri týchto často neobľúbených, no potrebných procedúrach. To, čo si mačiatko osvojí v mladom veku mu pretrvá aj do dospelosti.
Kozmetika
Hra a odpočinok
Mačiatka sú ako nezničiteľné maličké šelmy plné energie. Niekedy je až nemožné ich chytiť. Behajú hore a dole, skáču, naháňajú sa s hračkami, … Byť mačiatkom je veľká zábava a hrou sa mačence veľa naučia. Preto je vhodné ich správne stimulovať a smerovať ich pozornosť. Zabezpečiť domácnosť vhodnými hračkami je absolútny základ. Pri nedostatku podnetov sa mačence nudia a vymýšľajú nevhodné zábavky. Hre s mačiatkom by sme mali venovať minimálne hodinu denne. Tu by sme mali byť tiež veľmi dôslední. Vždy keď mačiatko príde a bude si všemožnými spôsobmi vynucovať našu pozornosť by sme mali mať napamäti, že ak vyhovieme, mačiatko si to zapamätá a využije to ako vzorec pre dosiahnutie pozornosti. Iniciovať spoločnú hru by sme teda mali predovšetkým my, v čase keď na to máme dostatok času. Vysíliť by sme ho mali najmä večer, aby spokojné mača prespalo celú noc a nebudilo nás.
Hračky
Rovnako ak vstávame do školy či práce v pravidelnom čase a podobne večer chodíme v rovnakú dobu spať, mača sa v procese dospievania zosúladí s naším denným harmonogramom. Nevýhodou je však to, že víkendy, sviatky a dovolenky už mačiatko nerozozná a ak je teda zvyknuté vstávať k miske o 7:30 bude to žiadať i v dni pracovného pokoja. 🙂

Cestovanie
Podobne ako aj s inými činnosťami a aktivitami, mali by sme dôsledne postupovať aj pri výcviku cestovania s mačkou. Od prvého dňa treba mačiatku nechať prenosku voľne prístupnú, aby bolo na ňu zvyknuté. Mačiatko v nej môžeme nosiť aj k priateľom či len tak na pár minút von. Mačatá sú veľmi zvedavé a občasnú zmenu prostredia zväčša uvítajú. Tým naučíme nášho chlpáčika na prenosný box, cestovanie, zmenu prostredia a iných ľudí. Zocelíme tak jeho osobnosť a predídeme vzniku najrôznejších fóbií.
Cestovanie
Mačiatka patria k najkrajším mláďatkám v živočíšnej ríši. Hoc je toto obdobie ich veku najkratšie, rozhodne patrí medzi najpestrejšie. Mačiatka sú ako huby, všetko z prostredia nasávajú a neuveriteľne rýchlo sa učia. Práve to sa dá šikovne využiť v náš prospech a už v mladosti môžeme zasiať semienko kvalitného vzťahu, ktoré budeme pestovať až do dospelosti. Nepotrebujeme na to veľa, len dostatok informácií, lásku, trpezlivosť a ohľaduplnosť!

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 02/2012, XI. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Našiel som mačiatko bez matky, čo s ním?

Perzské mačiatko od množiteľky – alebo ako to naozaj nerobiť

Rozhodnutie – chcem mačku! Čo potrebujem?

Chcem mačičku, ale akú si vybrať – čistokrvnú či domácu?

Ako zjednodušiť priebeh zoznamovania mačiek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..