Pred pár mesiacmi som napísal príspevok Dokument: Africké mačky (2011), aby som tento dokument predstavil tým, ktorý ho nestihli v kinách či o ňom vôbec nepočuli. Včera som ho konečne celý videl a musím povedať, že autori odviedli naozaj skvelú prácu.

Hoc samotná snímka pochádza z produkcie Disney filmových štúdií, čoho som sa spočiatku obával, príbeh nemá rozprávkové črty. Je to dokumentárne rozprávanie o živote dvoch druhov mačkovitých šaliem v prekrásnom prostredí chránenej rezervácie africkej Keni.

Milovník mačiek a mačkovitých šeliem si určite príde na svoje. Opäť sa dozvie niečo nové o veľkých mačkovitých šelmách, ich spôsobe života vo voľnej prírode, bojoch a love, o ich sociálnych väzbách, vzťahoch k iným druhom zvierat a samozrejme o každodennom boji o prežitie.

African cats

Ústredný motív je však vzťah matky (levice a samice geparda) k ich potomstvu. Rovnako ako naše zdomácnené mačky i tieto veľké majú neskutočné puto k svojmu potomstvu a sú odhodlané ho brániť do posledných síl, len aby zabezpečili ich prežitie. Neraz sa obe matky Sita (samica geparda) a Layla (levica) hrdo a bez váhania pustili do boja s presilou, aby ochránili svoje potomstvo. Bohužiaľ, nie vždy sa im to aj podarilo. To je už ale súčasť kolobehu života a smrti v prírode, kde naozaj platí, že prežije len silný, zdravý, aby sa rod uchoval a bol schopný produkovať ďalšie zdravé a životaschopné potomstvo.

Ak ste film Africké mačky ešte nevideli, určite si ho obstarajte, je naozaj výborný!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..