Holizmus je teória celistvosti, ktorá pochádza zo začiatku 20. storočia. Je to prúd, ktorý prechádza plynule cez filozofiu k liečiteľstvu. Holizmus alebo holistika zdôrazňuje, či uprednostňuje celok pred jeho časťou.

Celok je viac než súhrn jeho častí.“ povedal už Aristoteles vo svojom diele Metafyzika, na ktoré si ešte spomínam z hodín filozofie z gymnázia, ktorá nám prednášala p. profesorka Bohunícka. 🙂

Holistická medicína dopĺňa klasickú medicínu a vyzdvihuje jednotu troch častí – ľudského tela, mysle a ducha.

Čo ale znamená, ak je krmivo označené ako holistické?

V súčasnosti už niekoľko rokov je znateľný trend zdravého životného štýlu, ktorý prestupuje od produktov pre nás ľudí k tým chovateľským. Na trhu tak dnes máme produkty označované ako bio, prírodné, bezobilninové a holistické, ktoré sa často považujú za vyššiu triedu ako superprémiové krmivá, ktoré sme dovtedy poznali a považovali za to najlepšie na trhu.

Kollby a Bella sa kŕmia granulkami z labyrintu

Málokto už ale tuší, čo sa za týmito označeniami naozaj skrýva. Mnohokrát ide len o reklamný ťah, ktorý ma nalákať zákazníkov. Tí sa radi nechajú ovplyvniť módnym trendom a nepátrajú po tom, čo to krmivo vlastne ponúka iné, ako to obvykle kupované.

Holistické krmivá

Vypátrať to, čo vlastne znamená označenie holistické krmivo, nebolo vôbec jednoduché. Všetci výrobcovia a predávajúci majú označenie holistické pri ponúkaných produktoch tejto kategórie, ale vysvetlenie čo to vlastne znamená, nemá takmer nik. Nakoniec sa mi však podarilo dopracovať k odpovediam, ktoré som hľadal.

Kollby , Bella a Lola papajú mäsovú zmes z misiek

Holistické krmivá sú pripravované tak, aby ich úlohou nebolo len nasýtenie, ale majú byť tiež zdravé, zlepšovať kondíciu a pôsobiť preventívne proti vzniku ochorení. Rovnako majú ovplyvňovať i psychickú pohodu, náladu a dokonca životný pocit.

To je práve pohľad celistvosti – pretože majú pokryť fyzické i psychické potreby psov a mačiek.
Tento prístup pomáha zachovať stav zdravia a tým predlžuje život a zvyšuje jeho kvalitu.

Zároveň by holistické krmivo malo byť prírodné a obsahovať rôzne bylinky, brusnice a iné zdravé zložky a vôbec žiadne chemické prídavné látky.

Rovnako sa holistické krmivá zameriavajú na vysokú kvalitu vstupných surovín, ich šetrné spracovanie či kompletnosť všetkých živín a prvkov stravy ako vitamíny, minerály, nenasýtené mastné kyseliny, taurín, bylinky, …..

Značky holistických krmív na SK & CZ trhu

ANF Feline Holistic

Bielkoviny 32%
Oleje a tuky 20%
Vláknina 3%
Popol 8,5%

Granule Artemis Fresh Mix Feline Formula

Bielkoviny 30%
Tuky 20%
Vláknina 3%
Vlhkosť 10%

PORTA 21 Finest kitten

Bielkoviny 34%
Tuk 21%
Vlhkosť 10%
Vláknina 3,8%
Popol 6%

Porta 21 Finest adult

Bielkoviny 32%
Tuk 20%
Vlhkosť 10%
Vláknina 3,8%
Popol 6%

Ďalšie značky s množstvom podskupín sú: Almo Nature, EARTHBORN HOLISTIC FELINE, Acana

S holistickými krmivami zatiaľ nemám osobnú skúsenosť, odrádza ma nízky obsah proteínov, ktorý je o poznanie menší ako u Applaws či Orijen granúl, ktoré kupujem.

Applaws

Bielkoviny 47%
Tuk 20% / 19,7% (Salmon)
Vlhkosť 10%
Vláknina 2% / 3% (Salmon)
Popol 9,9% / 10% (Salmon)

Orijen

Bielkoviny 45% / 42% (6 fish)
Tuk 20%
Vlhkosť 10%
Vláknina 2,5%
Popol 7%

5 Comments

 1. Zdravím Vás,

  bohužiaľ ani jednu značku, ktorú spomínate, nepoznám a nemám s ňou žiadne skúsenosti.
  80% mäsa u Etosha WildCat je ale skvelé, rovnako ako 46% bielkovín – a to má u nás len Applaws.

 2. Moje macky Artemis na to ze ja tak chvalene dobre hodnotene nechcu ani ho neprisli ovoniat ked som im dala a to som kupila 8.1 kg ! Takisto aj moj psik odmieta Artemis pre male plemena tiez velke balenie 13,6 kg nechapem to …

  ana
 3. Zdravím Vás,
  ak meníte krmivo za nové, musíte najskôr miesať nové do toho pôvodného. Ja Artemis nepoznám z vlastnej skúsenosti, ale aj osvedčené značky ak striedam, tak vždy to robím pomaly, miešaním, minimálne 7 dní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..