Prvé ranné lúče prenikajú do bytu a ozýva sa aj prvý mačací mňaukot. Je ráno, je potrebné vstať a nakŕmiť svorku šeliem. Celú noc nejedli, takže majú obrovský hlad. Pri pohľade na hodiny sa mi ale nechce veriť že len niečo málo po 5 hodine ráno.

Vstáva slnko, začína sa deň a mačky sa preberajú z driemot do nového dňa. Sviatok, víkend, prázdniny či deň voľna, to je jedno. Každý deň je v živote mačky rovnaký. Jesť sa predsa musí a pravidelnosť je základ disciplíny mačky.

Čo na tom, že my máme voľno alebo len ďalšiu hodinu a pol čo môžeme spať alebo sa minimálne prevaľovať v posteli. Pre našu šelmu deň už začal. My sme ta brzda v jej nabitom programe.

Kollby a Lola relaxujú na posteli

Mačka sa na posteli behom niekoľkých sekúnd ponaťahuje, zamraučí a ladným skokom  zakotví u dverí. Hlasno dá najavo, že je čas vyraziť do kuchyne, kde už čaká rozmrazené mäso v miske.eOch a ako mne by sa chcelo spať. Po nahliadnutí na budík, vidím ako predčasné je celé toto budenie, tvár schovávam pod perinu a snažím sa pôsobiť nenápadne. Veď ak sa nepohnem, ona pochopí, že ešte nie je ten čas a dá pokoj. Mačka sa ale nevzdáva tak ľahko. Je to predsa Mačka s veľkým M. Obratne skočí naspäť na posteľ a začne sa obtierať o telo, hlasno vrnieť a zjemní i občasné mňaukanie. Áno, ak niečo veľmi chce, vie aké nástroje použiť.

Verím, že tento ranný scenár je mnohým mačkárom povedomý. Mačky, našťastie nie všetky, sa budia skoro ráno a dožadujú sa svojich raňajok. Počas dňa v podstate s malými prestávkami spia alebo sa starajú o svoju očistu a na večer začínajú zase ožívať a sú aktívnejšie podobne ako ráno.

Milujú mačky ranné vstávanie?

Mačka, aj keď dnes ju poznáme skôr ako gaučanu než divokú šelmu, si stále ponechala niektoré zvyky svojich volne žijúcich predkov. Pôvodom mačky pochádzajú z Afriky, z púštnych oblastí s minimom vodných zdrojov, ale veľkými nezarastenými plochami, kde celý deň praží slnko. To je jeden z dôvodov, prečo mačka má v sebe zakódované, že je ranný a večerný typ a cez deň uprednostňuje pokoj a relax. Je zvyknutá šetriť energiu a jej výdaj limitovať na obdobie lovu. Podobne to majú aj drobné cicavce a vtáky, ktoré predstavovali mačaciu prirodzenú korisť. Tie sú rovnako veľmi aktívne ráno a podvečer. Zhromažďujú sa, spoločne kŕmia, čistia a denná aktivita začína už s prvými slnečnými lúčmi.

Všetci spolu an psoteli

Z púšte na gauč

Aj napriek tomu, že mačky v procese domestikácie urobili skutočne veľký krok, keď sa z púšte dopracovali až na naše gauče, zostalo v nich stále niečo divoké. Práve táto ich stránka nás k nim neskutočne priťahuje. Pretože navzdory všetkému, čo pre ne robíme, ony nám stále dávajú pocit, že nie sú nami vlastnené. Je to krásny pradax vzťahu, ktorý sa mi veľmi páči.

Ako v každom vzťahu, tak aj v tomto, ale dochádza k procesu prispôsobenia sa. Pokiaľ si so svojím mačacím miláčikom vytvoríme skutočnú väzbu, mali by sa naše biorytmi zladiť. V ideálnom prípade by sa mačka mala naučiť vstávať s nami a nie pred nami a rešpektovať, že nie každý deň je rovnaký a teda sú dni, keď sa vstáva neskôr, ale že ani vtedy o svoje potešenie z raňajok nepríde.

Trpezlivosť a opakovanie

Ako u každej témy, ktorá súvisí s výchovou mačky tak aj tu spomeniem, že mačka je otrokom stereotypu. Čím pravidelnejší bude váš režim a chod domácnosti, tým ľahšie sa mu mačka prispôsobí a bude ho rešpektovať.

Pokiaľ okrem víkendu vstávate každý deň v rovnaký čas, je to ideálny základ preto, aby sa vaša mačka naučila tento čas rešpektovať a brala ho za svoj vlastný. Stačí ju už ako malé mačiatko pripravovať na to, že sa vstane až keď sa dvojnožec rozhodne a nie kedy vyšlo slnko a ozve sa prvé mačacie zamraučanie dňa.

Najťažšie pre nás je ignorovať dobiedzanie a úzkostlivé mraučanie našeho chlpáča. Viem, bolí z toho hlava, drása to nervy, ale je to jediný spôsob ako docieliť to, že domácnosť budete viest vy a nie ona. Za pár nocí a rán mača pochopí, že svojím vrnením a mraučaním nič nezmôže a v rámci pravidla šetrenia energie prestane dobiedzať a odoberie sa naspäť do pelechu. Počká až zazvoní váš budík a príde vás privítať znovu.

Nikdy mačku za jej ranné “výlevy” netrestajte. Je to jej prirodzené správanie a ona samozrejme nechápe, že máme ešte hodinu a pol čas na spánok. Agresivita nie je nikdy dobrý nástroj na úpravu mačacieho správania. Skôr naopak. Naruší vzťah dôvery a to už pôjde veľmi ťažko zmeniť.

BLRA
Aimme, Lola, Robin a Bella spolu pri kŕmení

Naopak, ak sa celá rodina dohovoríte, že mačku naučíte spať v tom samom čase ako spíte vy, stačí len byť dôsledný, trpezlivý a opakovať vždy dookola to samé správanie. Jedného dňa mačka povolí a bude rešpektovať nový režim.

U mačiatok vám pomôže aj to, že každý večer sa budete snažiť motivovať mačičku k fyzickej hre. Ta by ju mala vyšťaviť a o to viac by mala spať. Ďalším pomocníkom sú tmavé závesy, žalúzie, či iné zatemnenie okien. Rovnako pripadá do úvahy aj možnosť vylúčiť mačky úplne zo spálne.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 3/2019, XVIII. Ročník.

Podobné príspevky:

Mačky sú (len) zvieratá

Nie je mačka ako mačka

Životný kolobeh mačiek v blízkosti ľudí

Prečo svoje mačky netrénujem?

Ako sa z nezávislej divokej mačky stala mačka gaučová

2 Comments

  1. Ahoj, ja moje macky (savany) krmim len so surovym masom. Jedia hlavne vecer a v noci.
    Rano ani doobeda nemaju vobec hlad a nechaju nas spat. Niekedy spia dlhsie ako my!

    Katarina Rüetschi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..