Dlhovekosť mačiek je jedným z obľúbených faktorov, ktoré verejnosť zaujímajú. Podľa rôznych zdrojov je priemerný vek vonku žijúcej mačky okolo 10-12 rokov a pri mačičke domácej – typ „gaučaňa“ je to v EU až 15 rokov. Existujú však aj micenky, ktoré pokoria hranicu 20 či 25 rokov a v ojedinelých prípadoch i viac. Mačky rekordmanky sú však skôr výnimkou, ktorá si zaslúži obdiv.

Podobne ako u ľudí i u zvierat je dlhovekosť podmienená viacerými faktormi – genetickou predispozíciou, životným štýlom, vonkajším prostredím, životosprávou, telesnou aktivitou a podobne.
Z toho nám môže vyplynúť, že čím lepšia bude naša starostlivosť o mačičku, tým viac sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa dožije vyššieho veku. 🙂

Aktuálne je rekordmankou strakatá mačička Poppy. Tá nedávno oslávila svoje 24 narodeniny. Jej domovom je Bournemouth v Anglicku a hrdou majiteľkou je pani Jacqui West. Hoc je už mačička slepá a hluchá, stále sa rada prechádza i po streche a trávi dlhé hodiny vonku.

Určite každého zaujíma, čo sa skrýva za jej dlhovekosťou a vitalitou. Poppy dostáva klasickú mačaciu stravu, ale ako odmenu jej občasne podávajú aj fastfood z KFC, chipsy či kebbab. (fuj 🙁 )

Ak by ste chceli prepočítať jej vek na ľudské roky, tak Poppy by mala 100 rokov!
Blahoželám!

Akú najstaršiu mačičku ste odchovali vy?

Zdroj informácie:
http://www.nbcnews.com/science/weird-science/poppy-crowned-worlds-oldest-living-cat-age-24-n109536

Podobné články:
Mačacie roky života, alebo koľko má vaša mačka ľudských rokov?
Najstaršie mačky sveta

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..