Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám 4ročného kastrovaného kocúra (Mainskú mývaliu mačku), ktorého som kúpila dcére, keď sme sa rozvádzali. Dcéra tento školský rok odcestovala na študijný pobyt (Erazmus) do Španielska, príde až v lete a o kocúra sa stará môj bývalý manžel, pretože ja chodím na 3-4 dni raz za mesiac prednašať mimo Bratislavy.
Teraz exmanžel odchádza do Švajčiarska pracovať a kocúr bude u mňa. Mám z toho obavy, pretože už keď bol malý (kúpili sme ho ako pol ročného a dali vykastrovať) sa u neho prejavovali sklony hrýzť a škriabať.
Vtedy som ho ešte zvládala, ale teraz, keď má už vyše 8kg, mám problém ho zdvihnúť, som po operácii chrbtice…
K veterinárovi ho dávame do tašky dvaja v kožených rukaviciach, jeden ho nezvláda…Exmanžela relatívne poslúcha a rešpektuje, dcéru taktiež, ale pri mne sa stavalo, ze keď ma pri hladkaní zrazu chňapol a vrátila som mu to fackou, vrátil mi to, alebo odišiel, ale za pol hodinu prišiel a uhryzol ma do lýtka, čo robil vždy, keď sa mu niečo znepáčilo, potom ušiel a schoval sa. Zostanem teraz na neho sama a neviem ako na neho. Chovali sme vždy psa, zvládla som aj welsterierku, ale z neho, aj keď ho mam veľmi rada, mám obavy.
Teraz cez Veľkú noc sme boli s dcérkou, aj s kocúrom všetci spolu, spočiatku bol v pohode, ale potom si začal pýtať veľa jesť a čím viac jedol, bol agresívnejší.
Dcérka mala pred 5 rokmi diagnostikovanú atypickú, stresovú bulímiu, ktorá prešla a teraz počas Veľkej noci sa opäť prejavila, že by to ten náš kocúr cítil? (ale to sú len moje domnienky).

Prosím Vás, poraďte mi, ako na toho zbojníka ísť.

Nela

Zdravím Vás !
Vaša situácia mi je záhadou. Mainky sa považujú za veľmi priateľské, krotké a pokojné mačky, ktoré nie sú konfliktné či agresívne. Som preto mierne zaskočený Vašim problémom.
Kocúr je zdravý? fyzicky ho niekto kompletne vyšetril? Agresia sa väčisou spája s nejakým ochorením, stresom, zmenou.

Poradím Vám toho:

feliway difuzér do zásuvky – umelé mačacie feromóny, ktoré navodzujú príjemnú a pokojnú atmosféru, znižujú stres a úzkosť,

– po konzultácii s veterinárom je možné nastoliť aj upokojujúcu veterinárnu diétu Royal Canin Calm

– kocúrovi zabezpečiť dostatok hračiek – loptičky, myšky, mechanické hračky, laser, udičky pre spoločnú hru s vami – interakcii s ním by ste mali dať cca 20 minút denne,

– pasívny príjem potravy – čiže granule do misiek by som zamenil za aktívny : labyrinty, dávkovače, hracie dosky – aby sa cez deň nenudil, ale práve naopak, zabával,

– škrabadlo by som mu dal k oknu, aby sledoval dianie – obzvlášť mainky milujú posed vo výške,

– každý deň by som sa snažil o interakciu s hračkami – laser, šnúrka, udička – musí si s vami vybudovať vzťah, začať vám veriť a vy jemu,
kocúra nechytajte ak nemusíte, nebite ani netrestajte – on musí pochopiť, že od vás mu nič nehrozí, že ste priateľ a hlavne si musí na vás a prostredie u vás zvyknúť,

– mainky sú veľké a 8 kg samec môže naháňať hrôzu, ale mačky strach vycítia ako psy – netreba sa báť, dajte mu priestor, ale ostávajte asertívna, milo sa prihovárajte pri kŕmení a príchode domov a ak si bude žiadať vašu pozornosť doprajte mu spoločnú hru,

v žiadnom prípade mu ale agresiu neopätujte – nepomôže to – použite silný zvuk na odvrátenie útoku či rozprašovač s vodou,
– ak vás napadne, neopätujte to, okríknite ho a ani sa naňho nepozrite a odíďte, nevšímajte si ho.

Kocúrik zjavne v poslednom období prešiel mnohými zmenami a tie spôsobili aj zmeny v jeho správaní.
Je možné, že je to aj kombinácia viacerých faktorov. Mnohí majitelia sa s mačencami hrajú s rukami, učia ich loviť nohy a nedomyslia, že mača raz vyrastie v dospelú šelmu, zvyknutú na lovenie nôh a škrabanie rúk.

Verím, že trpezlivosťou, pokojom a láskou sa s kocúrikom zmierite a on si energiu vybije pri hre sám, alebo s vami a nebude viac dochádzať k agresii. Niekedy je agresívne správanie len umelo naučená reakcia, spôsob ako s nami komunikovať či sa vyjadriť, alebo ako naznačiť prebúdzajúci sa chorobný stav. Vždy má ale svoju príčinu a tú treba odhaliť a vyriešiť.

Držím palce a dajte vedieť ako to ide!

24 Comments

  1. Dobry den mam doma s vonka odchytenu macku asi dva roky staru.Je velmi placha neda sa ani pohladit a ked sa priblízim vrci sipí a ma bojovi postoj, Ako mam postupovat?Poradte mi.Tym ze je taka agresivna nedalo sa ani vysetrenie u veterinara.Dakujem pekne za odpoved

    sisi
  2. Dobrý deň,

    doprajte mačičke pokoj, aby sa aklimatizovala. Musí si zvyknúť na nové prostredie, pachy, pobyt vo vnútri, vás.
    Takže bude lepšie, keď si ju nebudete všímať a počkáte, kým si ona začne všímať vás. Musíte jej dopriať čas.

    Pokúste doma mať pokoj, aby sa nebála – stlmiť hluk, nerobiť prudké pohyby okolo nej, nekričať, nenaháňať ju, nesledovať.

    Kontrolujte či žerie, misky s krmivom a jedlom dajte zo začiatku radšej na viac miest.Rovnako toaletu.

    Ak mačičku potrebujete odchytiť a vziať na veterinu tak si niekoho zavolajte na pomoc. Ak to nie je nutné, či akútne riešiť hneď, tak počkajte. Rovnako je možnosť veterinára zavolať k vám.

    Môžem vedieť prečo ste si vzali mačičku z ulice? Ak nie je plachá, má šancu tam pekne žiť. Pokiaľ teda je zdravá. Neviem aký ste mali dôvod. Stačilo by ju vykastrovať, zaočkovať a nechať ju vonku, kde žila. Útulky a depozity sú plné socializovaných mačičiek, ktoré si môžete adoptovať.

    1. Dakujem za odpoved.Mam doma tri macky Normalneho tigrovaneho kocura ma 5 rokov, Potom 3 rocneho siamskeho kocura a persku korytnaciu macku 4 rocnu.Tuto co som si vzala bola od starsich ludi ktory sa jej nemali cas venovat a bola v dezolatnom stave Druh biela perska a vzdy som taku macku chcela.Chapem ze potrebuje sa socializovat a nabrat pachy,ale este som sa nestretla s takymito reakciami.Ani neviem ci ju nieco boli alebo nie. Bola som snou hned ked sa nam ju podarilo chytit u veterinara aby ju pozrel ale je velmi utocna ona normalne agresívne skace vrci a prska.Moje macky su mimo nej a ona je v jednej izbe kde je sama. Akonahle vojdem do izby pozriet ci ma vodu alebo papat, Hned vyskoci a uz mi nacala aj zaluzie na okne.A stale ma velke zrenice.

      sisi
      1. Takže žila vonku či dnu?
        Medzi mačkami či sama?
        V akom dezolátnom stave, čo jej presne je?

        Ak to bol jedináčik so zdravotnými problémami, ktorému sa nik nevenoval, tak to je ťažký oriešok. Ona nebude možno ani človeka zvyknutá. Príde do iného bytu, plného pachov mačiek, na ktoré nie je zvyknutá – to je stresujúca situácia. Bojí sa a tak útočí. Ktovie či je kastrovaná.

        1. Nieje kastrovana. Ine macky s nou neboli a ten dezolatny stav myslim srst,je samí chuchvalec. Zila pri rodinnom dome a obcas jej ty starsi ludia hodili nieco pod zub. Myslim ze sa s nimi dohodnem a vratim ju tam. Tato situacia moze trvat velmi dlho a tymto jej nepomaham ale skor tyram. Vzdy v noci papa a pije vodu ,lebo rano najdem prazdne misky. Ale co ma trapi nekakala uz od piatku. Teda nic som nenasla. V macacom zachode spi. Je cela nejaka pomylena.
          Myslim ze to bude pre nu najlepsie.

          sisi
  3. Dobrý deň , prosím vás o pomoc mam Britsku modru mačku a som uplne zufala ma dva roky a neznáša iné mačky ale to nieje najhoršie v lete som pracovala v švajciarsku o macku sa mala starat mama ale ta na nu stale utoci kuše a škrabe naposledy utocila uy aj na mna neviem si s nou rady da sa nieako prevychovat co moze byt problem? mama macky miluje maju dalsie 4 macky a so ziadnou nie je problem iba s mojou ako mam postupovať:(

    Sandra
    1. Mačka bola vychovaná ako jedináčik? Je kastrovaná? Ostatné mačky sú kastrované?
      Ak jedináčika odnesiete z domova k iným mačkám, čo čakáte, že sa udeje? Mačka je v strese, nemá vás, prišla o svoje teritórium a objavila sa v novom prostredí obsadenom mačkami. Celkom stresujúce, nie? Obrana je útek alebo boj. Ona bojovala.

  4. Dobrý deň,

    Veľmi vás prosím o radu, ale bude to trošku dlhší príbeh, ak nevadí: : Bývame v paneláku, no máme záhradku v meste. Ešte v jeseni sme tam našli mačičku, ktorú sme prikrmovali vždy, keď sme tam chodili. Keď sa schladilo, usúdili sme, že si ju predsa len necháme a vzali sme ju k nám do bytu. Tu sa však začali problémy, mala zapálené uši, a tak sme ju brávali k veterinárovi na preliečenie a injekcie. Mačička je u nás už tri týždne a museli sme ju prvý týždeň mať v karanténe na balkóne, keďže mám doma psíka a ešte jednu mačku, britskú. No Mica je už v poriadku, a tak sme ju pomaly učili byť s nami vo vnútri. Odkedy je mica u nás, už vyše troch týždňov, absolútne, ale absolútne nepradie. Kým sme ju hladkali na záhrade, bola normálna, no teraz nepradie a čo je horšie, odkedy ju máme vo vnútri, stále pred nami uteká a ak ju máme na rukách, vrčí. Nehryzie, neútočí, ale vrčí a syčí. Nie len na našu britskú mačku, to je asi prirodzené, to chápem, tá jej to rovnako opláca, ale aj na nás. Zaujímavé ale je, že sa hráva, no niekedy ju prepadne čudná nálada, že aj keď len bez pohybu sedím v kresle pri nej, začne vrčať ako oživot. Nechce byť s nami v jednej miestnosti, leží v peliešku utiahnutá, sama pre seba. Ako náhle sypem granuly alebo jej dávam jedlo, tak príde, a aj bez problémov všetko zje. No je utiahnutá a sama. Stále sama a k nám je agresívna. A nepradie, vôbec. Myslíme si, že je asi „zabanovaná“, že jej chýba to vonkajšie prostredie, keď liezla po stromoch a tak celkovo… že ju asi ten teplotný rozdiel a to vnútorné prostredie akosi dezorientovalo. Ja už som z toho zúfalá, nemám to srdce ju pustiť naspäť do záhrady. A možno to chce čas, ale ona nás nechce, tak neviem, ako ju primäť, aby si na nás zvykla. A mama jej dávala aj kvapky do uší, nuž si zrejme myslí, že jej ideme robiť niečo zlé. Možno má aj bolesti, pôjdeme s ňou na kliniku, či naozaj nemá nejaké ťažkosti, o ktorých nevieme. A to si nechcem predstaviť, keď ju pôjdeme dať sterilizovať, aká bude nervózna. Asi sme ju mali nechať na tej záhrade, ibaže tam by zrejme neprežila, už je asi neskoro ju pustiť znova von. Za akýkoľvek názor a radu vopred ďakujem.

    Inka
  5. Dobrý den,

    ak ste mačičku brali s tým, že jej hrozilo priame nebezpečenstvo tak to bolo dobre. Kastrovať by ste ju mali čím skôr. Karanténa bol výborný nápad!
    Najčastejšie sú doma neporiadka ak mačky nie sú kastrované. To je základ. Takže nováčik by mal ísť čím skôr. Druhá vec, ak mačka syčí na rukách, neberte si ju, necíti sa isto v tejto polohe. Celkovo mi vychádza že sa u vás neudomácnila. Bojí sa, potrebuje vlastný priestor, vlastné veci, strom, stojan, hračky, misky záchod,… menej pozornosti lebo tá naháňa strach a je znakom že niečo nie je vporiadku. Premyslel by som aj použitie feromónov feliway. Mačku nestresoval prehnaným záujmom.
    Vaša mačka prežíva viac stresov súbežne – zmenila prostredie, kde vládla, za prostredie, kde sa musí prispôsobiť. Zároveň je tam viac iných zvierat.To je pre ňu tiež novinka – pes a mačka. jej neštandardné správanie je odrazom toho, že tento tlak je na ňu priveľa. Potrebuje nabrať pocit bezpečia, harmónie, nejaký nový a stály kolobeh dňa a života.

  6. Dobry den,mam 4 rocneho kocura britskeho ,byvam v byte kocur nechodi von ,ma doma hracky velky skrabaci strom….doteraz bol v pohode,sice od mala nebol nejak pritulny,nedal sa nosit na rukach ani sa moc nechcel hladit hlavne cudzi ho vonec nesmeli pohladlat nepacilo sa mu to radsej sa skryl.Je kastrovany nestretava sa s inymi mackami.Poslednu dobu je dost agresivny ,ked idem okolo hryzie ma do lytka a mnauka.Skusala som o okriknut,hladkat no nic nepomaha…mozete mi poradit preco sa tak sprava?….zmenili sme granule moze to suvisiet s tym?dakujem

    Mary
    1. Dobrý deň,

      budovanie vzťahu s mačkou nie je niekedy ľahké, kor ak máte doma britku. O tých sa vie, že nebývajú niekedy práve najvľúdnejšie. Agresia je silné slovo.
      Zmena stravy môže byť dôvodom zmeny správania. Mačky sú citlivé stvorenia ak ide o zásah do ich stereotypov.
      Kúpte si rozprašovač na vodu a jeho správanie voči vám korigujte takto.
      Ak nie je dôvod, vrátil by som s ak pôvodným granulkám a uvidíte.
      Kocúr je síce 4ročný ale možno by vám pomohlo prečítať si tento článok. Asi to nebude váš prípad, ale pre odkrytie mačacej psychiky je to dobrý príklad.

      Prajem veľa šťastia!

      Lucián

  7. Dobrý deň, máme 9 mesačného britského kocurika, chovaneho v byte. Každý deň sme o piatej ráno hore, pretože veľmi mnauci, chce sa hrať. Ako by sme mu mohli predĺžiť spánok, aby sme sa vyspali aj my?

    Miška
    1. Dobrý deň,

      je to mačiatko, potrebuje pozornosť a veľa mačiek vstáva okolo 5, pretože sa prebúdza slnko. Nič menej, nemám info o tom či spí s vami alebo je mimo spálne. Bohužiaľ, ranné vstávanie je problém, pokiaľ nie ste práve typ, čo by vstával za tmy. Mačky sa budia skôr a logicky vyžadujú pozornosť. Ak im ju nedáte, zvyknú si, že ani mraučaním nič nedosiahnu a pochopia, že tadiaľ cesta nevedie. Sú však veľmi tvrdohlavé a ich náreku málokto odolá. je to ale jedna z ciest , ako to vyriešiť. Pokiaľ má mača prístup do spálne, je potreba ho zamedzi´t. Ale asi viete čo vás čaká, … jeho odpor. Opäť bude skúšať vašu trpezlivosť a úpenlivo sa snažiť dostať naspäť do vašej postele. Pokiaľ ale vydržíte, časom pochopí, že nič nedosiahne.
      Ďalšia možnosť je kombinovať to so sprejom na vodu, ktorý mača zastraší od škriabania na dvere a hlasitých zvukov. Museli by ste ale vstať, otvoriť dvere a namieriť to na mača.
      To, čo nie je vhodné je na mača kričať, fyzicky ho napadnúť, trestať a podobne. Naopak, je žiadúce mu venovať maximálnu pozornosť pred tým, ako sa uložíte spať. To znamená, aktívne vyvolať hru a poriadne ho unaviť. Potom sa zvyšuje pravdepodobnosť, že prespí celú noc. Vy ale musíte byť iniciátor a vybiť jeho energiu čo najviac. Ako doplnok pomôže zatemnenie priestoru, kde mačka spočíva. Rovnako je dôležité, aby mačka mala doma vytvorené podnetné prostredie a netrpela nudou a nedostatkom podnetov vyvolávajúcich jej aktivitu.
      Držím palce!

  8. Dobry den. mame doma 4,5 rocneho kastrovaneho kocura, ktory je cisto bytovy a je zvyknuty byt sam. Nie je moc pritulny, skor plachy a radsej sa separuje. Nedavno sme domov priniesli 5 mesacne maca, ktore sa celkom rychlo aklimatizovalo, ale je uplny opak toho nasho. Je hrave, dobiedza do neho. Cize nasmu staremu kocurovi vadi, ze je take hyperaktivne. Tak nam odvtedy nas stary kocur zacal vrcat a sipiet, najprv na maleho a potom aj na nas, ked sa k nemu priblizime. Na ruky ho ani uz nemozme zobrat. Postupom casu, uz k sebe maleho pusti, aj sa olizuju, ale sem tam ho chyti nalada a vrci. Co ma mrzi na nas vrci stale (okrem casu zrania, vtedy je ako vymeneny), aj ked len ideme jeho smerom. Tak sa chcem spytat, ci to len neja preckat, a samo sa to upravi, ked si zvykne na nove pomery v rodine, alebo mame dat maleho prec? A keby sme ho aj dali, co ked nas uz bude vrcat na nas aj potom? Viete poradit, ako sa k tomu postavit? Je mozne, ze sa raz vrcat prestane a bude zase ako predtym?

    Mzee
    1. Dobrý deň,
      niektoré mačky jednoducho nechcú partnera v žiadnej podobe. Mačka je pôvodne samotár, nežije v skupinách. S tým prišla až mačka ferálna, ktorá žije voľne v blízkosti ľudí. Napárovať mačky tak, aby sa zniesli a v malom priestore je veľmi ťažké. Pokiaľ ste vedeli že kocúr je plachý a samotár, nemali ste si vziať ďalšiu mačičku. Lepšie jedna spokojná a zdravá ako dve čo sa neznesú. Musíte si uvedomiť že vy ste vybrali životný priestor a vsadili tam dve mačky bez rodinnej väzby. jedna tam žije dlho a druhá je nováčik. Toto samo o sebe je veľký stres. Veľa mačiek svojich „sokov“ odmieta, ale dokážu sa prispôsobiť a akceptovať ich časom, hoc nebudú kamaráti na život a na smrť. Všeobecné pravidlo znie, že pokiaľ netečie krv, tak si to mačky vyriešia. Kocúr z vás cíti novú mačku a to môže byť dôvod jeho odmietavej až agresívnej reakcie. Možno vníma i fakt, že ste mu soka doviedli do domu vy a žiarli. Potrebuje vašu pozornosť lásku, záujem a starostlivosť. Ni však nadmieru a prehnane. Mačky zvýšený záujem stresuje. Po hre s novou mačkou si umyte ruky.
      čas by mal všetko napraviť!

      Viac o zoznamovaní mačiek nájdete tu.

      Držím palce!

      Lucián&BLRA

  9. Dobrý den mam britského modrého kocúra ma 4 roky a je to čistý izbový kocúr nikdy nebol agresívny ani nic take ale naopak bol vždy prítulný a viazaný len pri mne ale teraz v poslednom čase nemozem sa ani pohnúť napáda ma a je velmy agresívny mam obavy ze co je snim bojím sa k nemu priblížiť dakujem

    Lenkq
    1. Dobrý deň,

      boli ste u veterinára? U agresivity ide často o bolesť, spôsobenú chorobou.
      Skúste najskôr vylúčiť fyzické ochorenie a potom psychické.
      K tomu je potrebné navštívit skúseného veterinára. Z psychických stránok ma napadá žiarlivosť.

      Držím palce!

      Lucián

  10. Dobry den, prosim o radu pri vychove maciciek – mame doma v panelaku s priatelom 1.5 rocneho sibirskeho kocurika,je kastrovany a pritulny. Je velmi spolocensky a vyzaduje pozornost,preto sme sa rozhodli mu zadovazit kamosa. Zobrali sme dalsie maciatko,tiez sibirskeho 3-mesacneho kocurika od tej istej chovatelky a tych istych rodicov, povahovo tiez vyzerali byt rovnaky. No odkedy ich doma mame,je to same sycanie,vrcanie a nahanacky. Teda toto vsetko robi to nove male maca. S nami je jeden aj druhy zadobre,hraju sa a pradu,ale oni dvaja si skratka nevedia prist na meno. Dokazu spat spolu v jednej miestnosti,dokonca v jednej posteli,aj zrat z misiek dokazy bok po boku. Akonahle sa vsak vzajomne zbadaju,ze sa na seba pozeraju,ten starsi hned startuje po malom macati. Myslime si,ze ten starsi sa s nim chce iba hrat,ale maca to nechape. Od sameho zaciatku nasho kocura ignoruje a hra sa vylucne s nami. Ale teraz,kedze situacia sa stale nemeni,uz aj to male maca je take vystresovane,ze akonahle zacuje nejaky zvuk,este nasho kocura ani nevidi,hned uteka pod gauc sa schovat. Snazime sa toho starsieho krotit,aby nanho stale neskakal a sa hrat s oboma rovnako,hladkame stale jedneho aj druheho,snazime sa ich aj zapajat do spolocnej hry,ale vsetko funguje iba chvilku,potom starsi skoci a maly je opat pod gaucom.mame aj feliway v zastrcke na ukludnenie,kupujeme si ich maskrtami,ale nepomaha. Vedeli by ste nam,prosim,poradit,co by sme este mohli urobit,aby sa zblizili?pripadne,ak robime podla opisu nieco zle…dakujeme za kazdu radu a pardon za take dlhe opisy 🙂

    Zuzana
    1. Dobrý deň,

      boli ste u veterinára? U agresivity ide často o bolesť, spôsobenú chorobou.
      Dobrý deň,

      neopísali ste ako prebiehalo zoznamovaniea ani ako dlho to trvá.
      Vašu pozornosť smerujte na pôvodnú a nie novú mačku. Naštudujte si základ toho ako mačky zoznámiť a urobte to znovu ako keby bol u vás prvý deň.
      neviem ako dlho situácia trvá, ale pochopte jedno, mačky si svoje sociálne vzťahy musia vyriešiť samé. ideálne je, že hneď sú kamoši, ale to je v malom percente prípadov. Obvyklé je to čo popisujete. Vedzte, že pokiaľ netečie krv, je to normálne. Väčšina mačiek si časom väzby vytvorí. Niekedy sa ale nepodarí z nich mať priateľov na život a na smrť, ale mačky sa naučia tolerovať jedna druhú. To sa nedá plánovať, to sa musí vyskúšať. Párovanie mačiek je vždy náročné a výsledok nejasný.
      Čo robiť v ideálnom prípade je popísané v článku na ktorý som vám dal odkaz. Z toho čo píšete by som upravil:
      1. pozornosť smeroval na pôvodnú mačku, nie novú
      2. hry by som inicioval vždy ja, ideálne večer pred spaním
      3. chod domácnosti ani smerovanie pozornosti či jej objem by som nemenil, nie zásadne -mačky cítia nervozitu a zvýšenú pozornosť vnímajú ako negatívnu
      4. mača ak sa bojí, bude mať rešpekt čo je dobre, pôvodná mačka pochopí že sa nemusí báť, pokiaľ sa mu budete stále rovnako venovať, ucíti to
      5. misky i hračky spolu so sockami musíte mať dvojmo, každá osobitne

      Kocúrika by som dal čo najskôr kastrovať.
      Dajte vedieť či nastala zmena.

      Držím palce!

      Lucián & BRA

  11. Dobry den,

    Dakujem velmi pekne za taku rychlu odpoved 🙂

    So starsim kocurom sme zatial u veta neboli,kedze vyzera uplne zdravo,papa,stara sa o srst,chodi na zachod. Ak sa situacia nezmeni,urcite s nim k lekarovi pojdeme.

    Co sa nasich dvoch maciek tyka,tak maju samozrejne kazda svoje misky,ale napr co sa tyka maciatka,ten chodi pit vodu zasadne do misky starsieho kocura,tiez sa mu snazi vyjedat jedlo,chodi na jeho strom a tomu starsiemu to vobec nevadi. Taktiez maju jeden zachodik-sice taku tu vacsiu verziu,ale iba jeden. Tuto radu sme dostali od chovatelky,ked sme sa s nou rozpravali,ze by sme zobrali dalsie maciatko. Od sameho zaciatku obaja kocuri chodia na tento zachod,bez problemov.

    Problem u nas nastava vzdy vtedy,ked sa maciatko zacne hrat a nahanat po izbe. Vtedy ho starsi kocur zacne nahanat a nevie prestat,az kym ich nerozdelime. Maca po par dnoch takychto utokov je dost stresovane,ked niekam ide,hned sa pozera po starsom kocurovi,kde je a pri kazdom hlasnejsom zvuku,napr pri vareni uteka sa schovat pod gauc. A tomuto by sme radi zamedzili,aby sa z chudaka maciatka nestal neurotik casom.

    Dakujeme za Vase rady,vyskame ich,hlavne este viacej pozornosti venovat starsiemu maciakovi a dufam,ze casom sa obaja kocuri budu aspon akceptovat,aj ked uz kamosi nebudu 🙂

    Dakujeme a prajem pekny den.

    Zuzana

    Zuzana
    1. Dobrý deň,

      boli ste u veterinára? U agresivity ide často o bolesť, spôsobenú chorobou.
      Dobrý deň,

      neopísali ste ako prebiehalo zoznamovaniea ani ako dlho to trvá.
      Vašu pozornosť smerujte na pôvodnú a nie novú mačku. Naštudujte si základ toho ako mačky zoznámiť a urobte to znovu ako keby bol u vás prvý deň.
      neviem ako dlho situácia trvá, ale pochopte jedno, mačky si svoje sociálne vzťahy musia vyriešiť samé. ideálne je, že hneď sú kamoši, ale to je v malom percente prípadov. Obvyklé je to čo popisujete. Vedzte, že pokiaľ netečie krv, je to normálne. Väčšina mačiek si časom väzby vytvorí. Niekedy sa ale nepodarí z nich mať priateľov na život a na smrť, ale mačky sa naučia tolerovať jedna druhú. To sa nedá plánovať, to sa musí vyskúšať. Párovanie mačiek je vždy náročné a výsledok nejasný.
      Čo robiť v ideálnom prípade je popísané v článku na ktorý som vám dal odkaz. Z toho čo píšete by som upravil:
      1. pozornosť smeroval na pôvodnú mačku, nie novú
      2. hry by som inicioval vždy ja, ideálne večer pred spaním
      3. chod domácnosti ani smerovanie pozornosti či jej objem by som nemenil, nie zásadne -mačky cítia nervozitu a zvýšenú pozornosť vnímajú ako negatívnu
      4. mača ak sa bojí, bude mať rešpekt čo je dobre, pôvodná mačka pochopí že sa nemusí báť, pokiaľ sa mu budete stále rovnako venovať, ucíti to
      5. misky i hračky spolu so sockami musíte mať dvojmo, každá osobitne

      Kocúrika by som dal čo najskôr kastrovať.
      Dajte vedieť či nastala zmena.

      Pokiaľ netečie krv nezasahoval by som do ich šarvátok, bránite im vyjednať si vzťahy. Obmedzenie v pohybe vnímajú mačky negatívne, kor keď sa boja.

      Držím palce!

      Lucián & BRA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..