Ahoj,
mám dve mačky, ruské modré, staršiu a mladšiu (Ramzes 4 a Guliver bude mat teraz rok – vykastrovaný je cca mesiac). Vedia sa zahrať i si pospať vedľa seba, ale občas starší syčí na malého. Ako by bolo možné ich viac spriateliť?

Existuje viacero metód ako mačkám dopomôcť k ich vzájomnému zblíženiu. Najideálnejšie je vziať si rovno dve, mačence či dospelákov, ktorí sú na seba zvyknutí a vedia sa zahrať i „dohodnúť“ ak je problém. 🙂
To ale nie je tento prípad. Ak je mačička staršia a má pri sebe divocha, je logické, že ten jej občas bude vadiť. Mačiatka sú ako po vypití nápoja s nekonečnou energiou. Behajú, skáču, „bijú“ sa, neustále sú v pohybe a skúšajú , čo všetko môžu.
Staršia mica má svoj denný režim, potrebuje odpočinok, pohodu a pokoj. Preto ak jej nie je dopriate, vie jasne ukázať, kde sú hranice a čo si myslí. vtedy syčí alebo sa zaženie packou, aby mladého usmernila.
Po kastrácii a s pribúdajúcim vekom sa postupne ich nálady a energie vyrovnajú a budú pekne nažívať.
Chce to len čas.

Kollby, Bella, Lola a Robinko sa kŕmia

Za normálnych okolnosti sa postupuje tak, že každá mica potrebuje vlastné misky, pelech, toaletu i hračku. Žiť by mohli najskôr oddelene, v iných miestnostiach a človek by mal prenášať pach od jednej k druhej – rukami, výmenou hračiek, pelechov,…

Neskôr môžete mačky oddeliť pletivom či klietkou a pozorovať ich správanie. Následne ich spojiť a dávať pozor. Syčanie a prskanie je bežný prejav. Pokiaľ „netečie krv“ niet sa čoho báť. Mačky si svoje veci vyriešia bez našej pomoci.
Ak dôjde k bitke, treba odlákať ich pozornosť a to buchotom, sprchou a podobne.

Mačičkám môžeme dopomôcť využitím umelých mačacích feromónon Feliway. Tie navodia príjemnú atmosféru pokoja a pohody.
Na škodu nebude ani catnipový prášok či sprej.

Rovnako by sme mali venovať pozornosť obom mačkám a tej, u nás prvej, viac. Iniciovať by sme mali aj spoločné hry, ktoré mačičkám môžu napomôcť k vzájomnej interakcii.
Nezabudnite dať mačky kastrovať a sterilizovať! To situáciu uľahčí a urýchli.

Kollby a Lola relaxujú na posteli

Vaše mačky si už na seba zvykli, v tom nie je problém, hrajú sa i spia spolu – to je ten signál. U vás je problém to, že mladý divoch sa chce hrať, šantiť, naháňať a starší veterán by si rád v pokoji oddýchol, zdriemol, či len tak pozoroval okolie.
Mačičku staršiu treba nechať na pokoji, dopriať jej pokojné miesto pre oddych a relax a mladšiu treba zabaviť. Na to sú interaktívne hračky a vy ako majiteľ. 🙂
Časom sa dostanú na tú istú úroveň a vek ich spomalí oboch.

Kollby a Bella láska

Podobné otázky sa riešili v týchto príspevkoch:
Moje mačky sa neznášajú
Ako skamarátiť šteniatko s mačkami?

41 Comments

 1. No tak u nás to postupovalo knižkovo, avšak medzi staršou Eliss a mladšou Nelou sú rozdiely 4 roky. Dodnes sa príliš nemusia a hlavne tá staršia tú mladšiu sem tam po naháňa, čo až tak nevadí, ale to že ju terorizuje na záchodiky, tak z toho som niekedy fakt naštvaná.

  Majú oddelené svoje toalety, no Eliss, tá staršia si aj tak stále nárokuje obe a mladšiu Nelku, nechce poriadne nechať ani len vycikať a tak chodí v strese na wc, dokonca jeden čas cikala aj postojačky a viete si predstaiť ako to potom vyzerá…. 🙁

  Takže aj keď všetko prebiehalo ako má, mladej sme ani všetko nedovolili čo staršej, staršej sme sa venovali vždy viac a aj tak je to tak ako je. Ešte napíšem, že Nelku sme si priniesli ako najdúcha vo veku cca 5 mesiacov.

  tempee
   1. Tak toalety majú 2 a teda nie zrovna najmenšie a každá je v inej miestnosti. Nelka chodieva do WC aj si ju Eliss už takmer vôbec nevšíma, už to vyzeralo, že to bude v pohode a zase teraz do rána niečo trafila do WC a všetko ostatné vonku okolo.
    Znovu zoznamovanie sme neskúšali, ale ani si nevie predstaviť ako to teraz praktizovať, keď sa poznajú? Však sú spolu 2 roky.
    Sú tak rozdielne, ale tak venujem sa každej, však aj tak som väčšinu času doma. Majú svoj harmonogram spania, dokonca si aj určili koho je ktorá stolička na spanie…. 🙂 tak mi je to celé divné. Nakoniec asi len pôjdem k vetovi s ňou. 🙁

    tempee
 2. Dobrý deň,
  mam doma 9 mesačného kocúra a prednedávnom som prichýlil cca 4 mesačné túlavé mačiatko. Chcem sa poradiť pretože malá mačka sa boji kocúra schováva sa kde môže keď k nej príde kocúr, ale on na ňu tak mrauká akoby k nej hovoril, neježí sa, nesyčí, ale labou po nej sem tam capne, alebo na ňu skočí. Tá malá naňho syčí, ma sklopené uši a roztiahnuté zrenice. Neviem čo tieto znaky znamenajú hlavne prejav kocúra. Je nádej, že si zvyknú na seba ?
  ďakujem za odpoveď

  Marek
  1. Tiež si myslím, že cíti s mladej už hormóny. Tieto mačacie ratolesti cítia všetko skôr ako my zbadáme. Ruja sa určite bude blížiť, niektoré mačky ju majú už aj v 5 mesiaci života, takže ste si neistí vo veku, netreba otáľať a dať ich oboch sterilizovať! Tak ako spomínal admin Kajo.

   tempee
 3. Zdravím Vás,

  sú obe mačky kastrované? Ak nie, treba okamžite kocúra a mačičku o 2 mesiace/ ako polročnú. Správanie mačky hovorí o strachu.
  Spriateliť sa, na nejakej úrovni, môžu, nádej je vždy 🙂 a väčšina mačiek to dokáže. Pokiaľ u vás netečie krv, akože nie, tak je to ok.
  Správanie kocúra z vášho opisu zadefinovať neviem, asi je len zvedavý, chce si čuchnúť, čo je to za stvorenie.

  Hlavné je, aby boli obaja vykastrovaní čo najskôr!

 4. Dobrý deň. Ja mám tiež teraz problém s mojimi mačkami. Moja mačka Mia mala mladé a nehali sme si jej syna kocurika. Ona je kastrovana už pol roka ale teraz začala sycat na malého a aj na nás. Zdá sa mi že ma stále ruje. Inak žijeme v anglicku a neviem či ju vykastrovali ale mala rez na boku tela na bruchu pri zadnej labke. Mohli by ste mi poradiť čo s nou… Nechcem sa báť vlastnej mačky. Dakujem

  Petra
 5. Dobrý deň,

  neviete či je kastrovaná? Spýtajte sa lekára, predsa. Aký zákrok ste jej objednali?
  Malý je ako starý? Aj jeho treba kastrovať.
  Môže ísť o stres, strach, ale aj bolesť. Myslíte si, že po zákroku je ok? Ako dlho je od toho? Rana je zahojená? Ako dlho trvá táto „agresívna“ fáza? Bola chvíľu ok a potom to prišlo?

 6. Je kastrovana. Bola na klinike celý deň. Takže po zákroku je už skoro 5 mesiacov a jej syn má pol roka. Chceme ho dať kastrovat len sme museli čakať. Jej rana sa zahojila už po mesiaci od zákroku. Čiže od júna bola úplne kľudná a pokojná, s malým sa hrali a teraz syčí i po ňom no aj po mne. Chvíľu sa nechá hľadkat a potom je agresivna.

  Petra
  1. Nejde mi to do hlavy. Premyslite si, čo sa zmenilo – aj banality – prestavba, zmena nábytku, niekto odišiel z domácnosti, … malého treba kastrovať! Keby šla len po ňom tak to ešte pochopím ale aj po vás a to je divné. Príde mi to ako keby bola urazená…niečo sa muselo odohrať.

 7. Praveze nič… Ona je agresivna na každého už. Žiadne zmeny. Všetko je stále rovnako. Skôr sa bojim že jej niekto na ulici niečo urobil a teraz sa boji ľudí čiže aj mňa… Ale kontrolujeme ju a nič jej neni.. Ani skrabanec… A anglický veterinári my dobre neporadia. Oni takéto veci riešiť nechcú.

  Petra
 8. Dobrý deň,
  pred 4 rokmi sme si zobrali z ulice mačičku, ktorá mala približne 2 roky. Toto leto vyhodili pri našej bytovke malé mačiatko približne 5 mesačné, prichýlili sme ho, no už 3 mesiace je situácia rovnaká, stará mačka zúri, syčí a bije tú malú, no i malá sa nedá a striehne na starú a provokuje ju. Stará mačka vždy využije situáciu keď malá spí a útočí na ňu. Nemôžu byť spolu samé. Je to už dosť vyčerpávajúce, snažíme sa aj aby sa spolu hrali, no zatiaľ sa to nepodarilo. Prosím Vás o radu.
  Ďakujem.

  Jana
   1. Mačky sú zdravé, sú obe mačky, nie sú kastrované, našťastie do krvi sa nebijú. Stará mačka ju väčšinou najprv ovonia a potom je udrie labou, zúri, hnevá sa a syčí, neskôr ju začne aj naháňať. Malá mačka na starú striehne a potom sa za ňou rozbehne a buď ju buchne labou alebo ak sa na ňu otočí tvárou tak rýchlo ujde. Keď sme malú mačičku doniesli domov, boli minimálne 2 týždne oddelene, najprv sme starej mačke malú len ukázali a hneď s ňou odišli lebo sa začala hneď hnevať a syčať a utekala preč, nosili sme jej hračky od mačiatka, na tie reagovala rovnako, nechcela sa nám potom dať ani pohladkať, majú svoje vlastné misky, záchodíky aj miesto na spanie. No malá často vyjedá žrádlo starej mačke a aj naopak 🙂 Teraz sú väčšinou dňa spolu, len ak sa veľmi začnú obháňať tak ich oddeľujeme, stará mačka je naučená chodievať von, v poslednej dobe sa stále len pýta von a tak žalostne mňaučí, neviem či je to preto, že nechce byť s tou malou alebo prečo. V noci bývajú oddelene. Čítala som Váš článok a rozmýšľala som nad kúpou tých umelých feromónov, myslíte, že by to pomohlo? Ďakujem za odpoveď.

    Jana
    1. Dobrý deň,

     prvá vec je kastrácia oboch mačiek!
     Pôvodná mačka je teritoriálna – čo sa nemusíte diviť, zvlášť ak nieje kastrovaná.
     Malá je mačiatko a chce sa hrať a základnou hrou je lov.
     Zbližovanie ste robili podľa opisu správne.
     Ja vidím problém v tom že mačky nie sú kastrované.

 9. Dobry den, pred vyse tyzdnom som si k svojmu 14 mesacnemu kastrovanemu kocurovi priniesla z utulku 5 – mesacne maca…uz kastrovane. Najdene koncom novembra na ulici, chore a podvyzivene, cize je maly na svoj vek. Ale to nie je problem. Problem je, ze velky kocur si nevie nanho zvyknut a utoci nanho, lovi ho, hryzie ho. Cez den mu da vydychnut, ale v noci mu dava do tela. A kedze mam jednoizbovy otvoreny byt, tak sa nevyspim ani ja. Davala som maleho na 2 dni na noc do kupelne, aby sa vyspal, no z utulku mi vraveli, ze tym len oddialujem zblizenie. Nemala som ich oddelovat ani na zaciatku. Mam aj feliway v zastrcke, maly ma aj vlastne hracky, misky atd, akurat ze je asertivny. Napriek svojmu malemu vzrastu sa prebija a nenecha sa kocurom odradit. To znamena, ze ked sa hram so starsim, skonci to tym, ze maly doslova odstavi velkeho kocura. Zerie mu zradlo, co som vyriesila ze davam viac misiek a viac zradla, venujem sa viac starsiemu, ale ten teraz o moju pozornost ani nestoji. Oci ma nafixovane iba na maleho.Chvilami to vyzera, ze uz uz by sa to mohlo prelomit, ale… Mam vsak pocit, ze za to mozem ja a moj kamarat, ktory starsieho nasiel tiez na ulici vyhodeneho. My sme sa s nim asi nevhodne hravali, s rukami, tiez ruky pod paplonom a on lovil….aj nas v noci. Po case s tym prestal, no teraz robi to iste na malom. Aj pri nas zacinal o 22,30 presne. Neviem, co s tym. Ako ich viac spriatelit? Potencial tam je. Maly sa vo velkom vidi. Vsetko po nom opakuje. Sleduje ho, ako zerie, ako sa zakrada, ako skace, ako je na wecku. Niektore veci uz opakuje. Aj sa velkemu podriaduje a stale mu olizuje hlavu a usi. Sem tam uz aj velky, no len dovtedy, kym nepride noc. Velmi sa zatial spolu nehraju. Ale to je pochopitelne, lebo kazda hra,aj pokus konci, utokom na maleho. Tak maly sa radsej skryje. Krv zatial netiekla, ale starsi je doskriabani od maleho, lebo ani ten ho nesetri. Dakujem za odpoved.

  anka
  1. Dobrý deň,
   stále platí, že ak netečie krv je to vporiadku. Mačky si musia svoje hranice určiť samé, hoc vás chápem, že je ťažké byť toho svedkom. Je to krátky čas, uvidíte neskôr. Niekedy to trvá i týždne. Malý je proste zvedavé a hravé mača, správa sa úplne prirodzene. Starší sa musí prispôsobiť a to je stresujúce.
   Niekedy aj prehnaná pozornosť je naškodu, lebo znásobuje pocit, že niečo nie je vporiadku. Takže s tým sústredením sa na pôvodného kocúra pozor. Malého by som si moc nevšímal. Je to mačiatko vydrží to chvíľu.
   Mačky sú aktívnejšie v noci, to bohužiaľ, ale ak sa budete s obomi hrať pred spaním, budu viac unavené. Len pozor na tú pozornosť, aby starší moc nežiarlil. Mačky skôr motivujte k spoločnej hre s udičkou, aby medzi vami a nimi nebol priamy kontakt, ale cez hru so šnúrkou, či paličkou sa snažte ich zabaviť oboch naraz. Ideálne bez reči.

   1. dobry den, vdaka za odpoved, nasla som si ju az teraz… tak vam aspon napisem ako je to vyse 3 mesiacoch..lepsie i horsie…hlavne dnes, ked som starsiemu nasla velku krvavu chrastu…ostala som sokovana, ze po 3 mesiacoch krv….teraz ide po starsom mensi, stale sa dost biju, aj pazury a hryzenie je stale pritomne… mam pocit ze maly sa naucil od starsieho utocit, berie to ako hru, co samozrejme dopadne bitkou…niekedy si myslim, ze sa uz maju radi, lebo obcas pri sebe spia, uz bolo aj v objati…maly sa stale vidi v starsom, stale za nim beha, vyzyva ho k nahanackam.. no leovi – starsiemu sa nie vzdy chce, hoci ma len 17 mesiacov…. neviem, co im zas sadlo na nos, teraz je to tak, ze 1 v jednom kute a druhy v druhom, ako pohadana dvojka… stale sa starsi nechce zapajat do spolocnych hier, nasla som sposob ako ich spolu prehnat, laser a hadzanie mysky, no ked sa s nimi hram s udicou, starsi sa len diva a mladsi skace ako divi…. spolu ani nahodou…. a ked sa chvilu hram s mladsim, tak starsi potom mu to vrati… ja uz fakt neviem ako mam postupovat, dost mi je z toho nanic, ked vidim, ze som proste netrafila….mladsi ma teraz cca necelych 7 mesiacov, uz je kastrovany, lebo v utulku ho kastrovali velmi skoro, zial, ale stale je ako duracelka…. prosim poradte mi co mam robit, vidim ze starsiemu mladsi chyba, lebo vcera ked som uz bola nastvana, ze sa bili ako o dusu, tak som mensieho provokatera asi na minutu zavrela do kupelne…. starsi zacal knucat, skriabat na dvere a strkat hlavku tam kde sa dvere zatvaraju…. ked som mensieho pustila, tak sa tak milo oblisli, hlavkami sa dotkli, no o minutu sa zas tlkli…. dakujem za kazdu radu. pekny den. anka

    anka
    1. Ja myslím, na základe vášho opisu že sa situácia lepší. Ak spolu dokážu byť v miestnosti a ešte sa aj kontaktovať či spať tak je to super. Rovnako ak jeden druhého hľadal. Ak sa bijú používajte vodnú pištoľ, urobte hluk/kľúče, píšťalka/ niečo čo ich odpúta od bitky. Skúste zapojiť i feliway – umelé mačacie hormóny a naďalej sa snažte o spoločnú hru a takú, čo by mohla zaujať oboch. Oddeliť mačky po hádke je fayn, ale aj na dlhšie ako 1 min.
     Mača má hold viac energie ako sa temperamentu skrýva v tom pôvodnom, hoc je tiež stále veľmi mladý. Stále sa to môže zmeniť!
     Držím palce!

     1. dobry den a dakujem za odpoved, feliway som skusala uz viackrat,naposledy som mala v zastrcke stale feliway friends… uz sa minul 🙂 tak nemam pocit, ze sa to zlepsuje, nejako zacali bojovat hlavne v noci…. trochu si pospia, potom sa biju, zas si pospia a znova sa biju…. ano, som do ruzova vyspata…:) bolo to uz lepsie a zrazu sa viac biju, neviem preco… trochu som pomenila veci v byte, ale to su len prehozy na gauc a postel, aby som ich chranila. maly je zda sa v pohode, zerie, hra sa a spi, ale …. akurat, ze aj on skace vela do starsieho kocura….a stale si mysli, ze ked sa idem hrat s oboma kocurmi, tak hra patri iba jemu. starsi kocur automaticky ustupi a nechce sa hrat. len pozera a ked zhasnem, ze idem spat, tak startuje po mensom…so starsim kocurom sa uzvobec nehravame ako volakedy, bol pritom velmi hravy typ. myslim si ze toto mu moze velmi vadit, ale to uz trva 4 mesiace a neviem ho zapojit a pritom maly by sa s nim pohral, posuva mu mysky, lezi pri nom, ale vzapati mu mysku vezme a uz s nou fujazdi prec. dost mi je z toho nanic, lebo som videla, ze uz sa k sebe mali. a vidim, ze maly zerie starsieho kocura..uz neviem, co mam spravit. nechcem aby boli vystresovani zo vzajomneho spoluzitia. a ja s nimi. s mensim mam ist na ockovanie, lebo ho este neabsolvoval, kedze raz kychal, potom redsia stolica, tak veterinar radsej caka, aby bol ok uplne, kedze start do zivota mal strasny..ako mam oddelit macky po hadke, mam jednu zavriet do kupelne? alebo ako? nemam ich kde inde zavriet…mozno si starsi mysli, ze ho uz nemam rada, lebo maly je maznak, vypyta sa aj na ruky a aj spi pri mne. starsi uz nie. ale aj starsi sa zacal okolo mna viac krutit, a pyta sa aj na ruky, na kolena, nie casto, tak raz denne, ale to predtym nebolo a robi to asi 2-3 tyzdne. pisem vam radsej vsetko, co mi napadne,mozno to pomoze objasnit situaciu. a tiez je tu jedna zmena, ale to tiez nie je az taka zmena. kamarat ich zvykol strazievat a byvat u mna aj par dni, teraz nebyva asi 1,5 tyzdna. on je nalezca starsieho, ktoreho starsi ma velmi rad, ale je to bezne, ze ho nevidaju aj 2 tyzdne a potom ich znova strazi. maly ho az tak nemusi, on berie ako majitelku mna od zaciatku, lebo domov som ho priniesla ja. tak skuste sa prosim este na to pozriet….idem si dnes este pozriet par casti Má pekelna macka, ci na nieco nepridem…. vdaka za ochotu a nech sa vam dari
      anka

      anka
      1. Dobrý deň,
       je zvláštne, že sa k sebe mali a prestalo to. Pôsobí to dojmom, že sa niečo muselo zmeniť, pokaziť, stať.najskôr to vyzeralo dobre, ešte ste to opisovali ako dobrý stava teraz to je preč a zase sa lovia a bijú. To muselo niečo zapríčiniť. Mačky po bitke oddeľujte ak by sa mali biť do krvi. To je lepšie riešenie ako sa nečinne prizerať keď sa idú trhať. Kúpelňa postačí. Pôvodná mačka musí mať viac pozornosti ako nová, má? Novú môžete zavrieť a hrať sa s veľkou, ale to by som robil výnimočne, aby z toho mačka nemala zvyk a nevyžadovala to.
       4 mesiace je pomerne dosť, to je fakt, ale niekedy to proste trvá dlhšie. Tieto veci se nedajú plánovať.

       Ďalšia možnosť je vyskúšať ich oddeliť – mača do kúpelne so svojimi vecami a postupne ich zoznamovať, ako keby to bol ich prvý deň. Pomaly nechať veľkú, aby sa zoznamovala s pachom, jeho vecami a hračkami. Potom vyberať mača v prepravke. Ďalší krok je vypustiť ju na chvíľu. Uvidíte. Popis ako zoznamovať mačky máte tu.

       Držím palce!

 10. dakujem za odpoved, myslim si, ze mu vadi, ze s malym sa hrajem a s nim nie, ale to nie je preto, ze by som so starsim sa nechcela, naopak, zacnem s nim, no dobehne maly a starsi sa stiahne do kuta a len sleduje. vcera sme boli na nich dvaja… ja som sa hrala s mensim a kamarat so starsim, vtedy sa hral a lietal ten starsi ako blaznivy. uz som skusala aj styl v jednej ruke jedna hracka, v druhej hracka, no nepomohlo. asi ich oddelovat nebudem, lebo oni vidiet, ze sa aj maju asi radi, len starsiemu teraz nieco vadi…vsimam si ho, hladkam atd…tak este pridam….ale vidim, ze chcu aj byt spolu, lebo ked som raz zavrela maleho, starsi skriabal na dvere ako blazon dovtedy, kym som maleho nepustila a vidim, ze maly ked nejak inak zamnauka, starsi za nim uteka „na kontrolu“ a naopak… asi musim len vydrzat, predsa len maly je zacinajuci pubertak, drzy a asertivny a starsi ma 1,5 roka, tvari sa niekedy ako velky brat, ktoreho pubertiak otravuje..:) vsimla som si teraz akurat jednu vec, kedze teraz aj velmi vymyslaju v jedeni, tak to skoncilo tak, ze som im na ine miesto v byte rozsypala dalsiu davku granul…je to pre oboch,ale starsi si to asi privlastnuje, lebo malemu sice dovoli tam jest, ale vtedy za nim tak dobieha akoby chcel nanho utocit… nezautoci, len akoby ho chcel zastrasit…zatial je maly ok, zerie, hra sa, neskryva sa prilis..tak asi len musim vydrzat…

  anka
   1. dobry den, tak vam opat pisem, stav ani po 3 mesiacoch od poslednej spravy nezmeneny. stale starsi nemusi mladsieho a mladsi ho skratka zboznuje, ani ho nevycape, ked ho starsi bije a to uz je vacsi ako starsi. starsieho kocurika mojkam, venujem sa mu, hram sa s nim…. dokonca je pokrok, zacal sa znovu hrat, ale nikdy sa nehra spolu s mladsim, vzdy odide, ked ho mladsi vyzyva do hry. maximalne sa ponahanaju. a mladsi az v siedmom nebi lieta, ked ho starsi raz za cas asi 5 sekund olizuje…. starsi nie je az taky kontaktny, ani voci mne, to vidim az teraz, ked mam mladsieho, ten je mazlik pritulny… uz som rozmyslala, ze si vezmem 3. macicku, ale toho sa bojim, lebo to nie je lacny spas…. a bojim sa, ze by bolo este horsie… radia mi aj bachovu terapiu, ale ja nie som velky privrzenec tychto ezo veci…. co mozem este urobit? bije ho tak 2-3x denne, rano, predpoludnim a vecer alebo v noci… nie stale, ale minimalne raz denne to je…. dakujem za radu
    anka

    anka
    1. Dobrý deň,

     to ma mrzí. Na druhú stranu mačky sa nebijú, krv netečie. Kocúr starší olizuje mladšieho, i keď len 5 sekúnd, aj tak. To je viac ako dobré znamenie.
     Zlá správa je, že to vyzerá tak, že si mačky proste nesadli. Vekový rozdiel a povahový sa asi u nich len tak prekročiť nedá. Starší sa pomaly prispôsobuje, si myslím, možno to chce skutočne veľa času a trpezlivosti.
     Mladý je veľmi hravý, musíte ho viac zabávať, aby dal staršiemu pokoj a ten mal svoje miesto, relax, pokoj a kľud.
     Starší ocení nenásilnú prirodzenú pozornosť len pre neho.
     Tretiu mačku by som rozhodne nedoporučoval! Už máte dve čo nie sú naj kamošky.
     Bachove kvety nepoznám z osobnej skúsenosti, ale ako nápad to je dobrý, nemáte čo stratiť a je to prírodné.

     1. dobry den, dakujem za odpoved…maleho zabavam,ako sa, ale ked iba jeho viac, tak starsi potom mu to „vrati“, lebo i starsi sa chce hrat, no bez neho…hram sa aj s nim, starsi si vyzaduje moju pozornost, zacal ma viac vyhladavat,aj pohladenie, co predtym nerobil, aj by si ku mne lahol v noci, co mal vo zvyku, ale to sa hned prihnie ten mladsi…a starsi odchadza..tak to robi tak dost potajomky…:))) asi sa s tym musim zmierit, ze je to tak a prestat citat pribehy, kde su macicky kamosky na zivot a na smrt…. dakujem za radu, ze si nemam brat dalsiu macicku, lebo som nasla maciatka s maminou a uvazovala som o malinkej macicke, ale prave preto som stale vahala, lebo sa bojim reakcie tych dvoch doma.keby bolo zle,nemam ho ako velmi oddelit, lebo malinky otvoreny byt. co bude chuda zit v malinkej kupelni? nech sa vam dari. anka

      anka
      1. No viete ako to je, mačička párujeme do domácnosti my, nie ony. My im vyberieme životného partnera a ony sa s tým musia zmieriť a my vždy čakáme že to klapne a budu spolu spávať v jednom klbku. Bohužiaľ to tak nebýva vždy. Väčšina mačiek si ale na parťáka nejako časom zvykne a bude ho akceptovať. No nikdy to nebude taký ten vzťah „lásky na život a na smrť“.
       Uvidíte, časom sa to možno ešte vylepší. Ďalšia mačička by len zase narušila tento stav.mačičky sa nebijú, majú o seba záujem, aj o vás, takže zase žiadna tragédia!
       Držím palce!

 11. vdaka, drzim sa toho…hoci som vcera nasla osamele vyhladovane maciatko, ale zda sa, ze je poriesene…. asi bude mat domov, hoci som chvilu bola taka zufala, ze som bola ochotna ho vziat k sebe, dat mu karantenu a domov…. asi prestanem chodit po uliciach, vzdy sa mi nieco k noham zakotula….nevadi, ked to ide, vyriesi sa to, ked nie, ….nech sa vam dari

  anka
  1. Viete, vziať mačku z ulice domov je to najmenej čo človek rozhodnutý môže urobiť. Postarať sa o ňu ale je už iná vec. Každý musí mať racionálny pohľad aj na toto. Nie je ojedinelé tzv „chorobné zberateľstvo mačiek“. Ľudia proste vezmú domov všetko a naraz je z ich života chaos, bordel, smrad a nakoniec trpia i tie “ zachránené“ mačky. Máte doma dve, myslím že s nimi práce dosť, takže sa im venujte a snažte sa urobiť ich život príjemným. Pomáhať môžete aj inak, ako adopciami.
   Držím palce!

 12. hej viem, uz som mala pre maciatko domov, uz ho bolo treba len chytit a odniest na veterinu, vsetko pekne klapalo, maciatko sa osmelovalo a zrazu zmizlo….uz ho 2,5 dna niet, predtym sa 2 tyzdne drzalo na tomto mieste, ako mi bolo povedane…. je mi to luto, ale hold asi aj to sa stava….zberatelstva sa bojim, viem o takych pripadoch, aj z okolia…. …mam len 1 prijem a maly byt, utulky trochu na nas ostatnych, co sa snazia pomoct, tlacia, ale…. ako vravite, aj okolo dvoch je dost prace. este raz vdaka a nech sa vam dari

  anka
  1. To je bohužiaľ údel mnohých mačiatok. Dnes sú tam, zajtra už nie, a viac krát ich už nevidíte. Ulica je ťažké miesto pre život. preto je dôležitá prevencia a učenie príkladom a mať doma zvieratká zdravé, dobre živené, spokojné a hlavne kastrované!
   Darovať domov je to najkrajšie čo môžete urobiť, ale každý domov by mal mať aj nejakú úroveň. Domov nie je len plná miska a teplo, ale aj čas na spoločné aktivity, vzájomná interakcia, ….
   Pomáhať ale treba no je viac spôsobov, ako „len“ adoptovať.A to nemyslím nijak zle, mám 4 adoptované, len racionálne viem, koľko finančné, priestorovo a sociálne zvládnem.

 13. Dobrý deň,

  mám 1,5 ročnú britsku mačku (vykastrovana), ktorá je naozaj veľmi živá a rada sa hrá. Zobrali sme si ju ako pol ročnú, s PP. Je trochu plachá menej kontaktná, najradšej má len mňa ale ani so mnou sa nevydrží tuliť nejak extra dlho. Je to ale veľké zlaticko aj keď sa nechce tulit vyhľadáva našu spoločnosť sama v miestnosti nevydrží ani 10 sekúnd 🙂 Je veľmi prisposobiva a vždy nás veterinár chváli ako ani nepipne a nechá si spraviť všetko čo treba. Rozhodli sme sa vziať si k nej druhé mačiatko – britského kocúrika tiež s PP, ktorý má 4 mesiace. Zatiaľ nieje vykastrovany plánujeme to spraviť co najskôr a teda keď bude mať 6 mesiacov. Je s nami teraz 3 deň. Ako Prvé stretnutie sme zvolili priamy kontakt, malý začal na ňu vrcat ale to len kvôli tomu že si nebol istý novým prostredím, ona bola len najezena a chcela ísť za ním no nedovolil jej tak to nechala tak a len pozorovala z diaľky. Prvý deň prebiehal potom tak že on sa okamžite adaptoval je to totiž veľmi priateľský kocurik ktorý sa rad tuli a hra aj s cudzími ľuďmi, no a ona ho len pozorovala z výšky (zo stromu) čo robí. Na noc sme ho radšej teda oddelili do druhej miestnosti. Noc bola kludna nič nebolo počuť. Druhý deň začala vrcat ona na neho a veľmi sa ohanala packou aj keď on si ju už nevšímal chcel sa len hrať. Chodila za ním javila už záujem ale keď sa na ňu otočil a len pozrel tak mu svacla packou a utiekla. On začal po nej dojedat z misky, obsadil jej veľký strom a začal používať jej vecko aj keď všetko má svoje vlastné. V chovateľskej stanici sa tam takto delilo o všetko 8 ciciek takže to určite nemysli zle. Ona teraz veľmi neje iba si trošku zobne každý deň z granúl. Takže keď ostane na jej tanieri mäsko hneď príde malinky kocurik a spapa jej ho. Zaujímavé že pri tom ho ona nebije packou ale nechá ho 😀 Keď papa on (zo svojej misky) zvykne mu stať za chrbtom a číha na neho no on si z toho nič nerobí v tomto je uplny flegmos. Čo sa týka hier ona sa rada hra len s papierovou loptičkou alebo laserom nič iné ju nedokáže natoľko zaujať, no potrebuje sa takto vybehat každý deň viac krát. Chceli sme sa teda s priateľom hlavne venovať jej aby nemala pocit ze ju chceme nahradiť no jasne ze sa vždy pridal k hre aj on a keď to spravil naša sa prestala hrať. Drží si ho stále od tela a keď je na meter od nej nedá sa od nás ani pohladkat. Je to taky bojko vidno ze keď spraví kocurik prudký pohyb tak s nou úplne mikne az vyskočí niekedy. Začala byť takáto bojazliva cca keď mala 9 mesiacov. Predtým prekypovala sebavedomím no veľmi sa zľakla raz našej návštevy, baba mala strašne pisklavy hlas a nahlas sa smiala. Vtedy bola na smrť vystrašená a odvtedy je to plaché mača. Dnes tretí deň je to lepšie už sme ich neoddelovali lebo mačička je kludna keď on spi a nehybe sa 😀 Aj ho dnes bije packou oveľa menej a konečne sa aj par krát ocuchali tvárou v tvár. No pri tej hre sa stále nevie uvoľniť, kocurik chce byť všade prvý a vždy vystartuje za loptičkou ako prvý aj keď sa to snažím hádzať tak aby to bolo bližšie k nej a volám ju pri tom menom. Občas sa jej podarí ísť za loptou ale to len keď kocurik nestíha alebo ho zamestnalo niečo iné. Povedala som priateľovi nech on sa hrá s nim a ja s nou pôjdem do spálne a tam si pohadzeme no keď ho nemá na očiach a pod kontrolou tiež sa so mnou nehrá ani sa nechce nechať hladkať. Mame v zástrčke aj feliway ale nemám pocit ze by ju to ukludnovalo. Stále mi príde ze je z neho vystrašená. Myslíte že sa to časom zmení a nájde trošku odvahy? Malý sa chce stále s nami tulit a ona keďže to v povahe nemá tak len pozera a bojím sa ze ma pocit ze ju malý nahradí.. Lenže ona záujem o kontakt momentálne nemá tak je to začarovaný kruh 😀 keby sa pri ňom uvoľnila ti dvaja by sa tak spolu vyhrali.. Ďakujem za radu 🙂

  Zuzana Šebová
  1. Dobrý deň,

   je užasné ako ste pripravená. Chcete ale veľa a hneď 🙂 čo chápem, ale musíte im dať čas. Niekedy sú to hodiny, inokedy mesiace. Pokiaľ netečie krv, a u vás rozhodne nie, je všetko ako má byť. To, čo popisujete je absolútne normálny priebeh. „Domáca“ sleduje votrelca, votrelec je kráľ v novom byte. 🙂 Musíte mačky nechať, aby si zvykli na život vo dvojici. Je jasné, že pre mačku 1 je to náročnejšie, bola jedináčik. Teraz niekto má možnosť používať jej veci, záchod, zjesť krmivo. Mačky si musia svoju sociálnu pozíciu v skupine získať a obhájiť. Vrčanie, syčania, prenasledovanie, packovanie sa je práve vytyčovanie si hraníc. Mačky sa oťukajú, zistia, kto je kto, vyjasnia si svoje role a bude kľud. Niekedy sa však mačky neznesú a prebiehajú doma krvavé boje. Inokedy sa mačky vzájomne zastrašujú a sú pasívne agtresívne, čo sa prejavuje nečistotnosťou alebo neobvyklým správaním – ničenie domáceho zariadenia, pojedanie neobvyklých vecí, opakované činnosti atd. ani jedno z toho nepopisujete a tak si myslím, že mačkám musíte dať len čas. S pozornosťou k mačke 1 opatrne! Viem, ako ste to mysleli, aby sa necítila odsunutá na druhú koľaj, ale nadmerná pozornosť mačky stresuje. Je to znak, že sa deje niečo neobvyklé a to nie je dobre. Rovnako, ako keď ju budete nopsiť na rukách, mojkať v náručí atd, na čo, ako píšete, nie je zvyknutá. Inak si myslím, že ste to zvládli ukážkovo! 🙂

   Prajeme veľa šťastia!

   Lucián & BRAG

 14. Dobrý deň.
  S mojou priateľkou sme sa rozhodli zaobstarať si mačku z útulku.Obaja sme už mačky mali v minulosti tak sme nevideli problém sa postarať o ňu . Adoptovali sme si 9 ročného, kastrovaneho kocúra. Je u nás 2 týždne a nechce jesť pravidelne, skrýva sa ,bojí sa, hneď ako vojdem do miestnosti skočí pod postel a vyjde po 10 min ako opustim jeho izbu..malu potrebu robí každý druhý den, veľkú spravil 3x za 3 týždne.. ak sa k nemu priblížim ze ho chcem pohladit ..vyceri zuby a stiahne sa do rohu..ma kazdy den cistu vodu ,cerstve jedlo (ani sa ho nedotkne)…nejaká rada?

  1. Zdravím,

   dékuji za dotaz. Chce to čas, trpělivost, pár pravidel. Kočka si musí zvyknout. nevím jak probíhal výběr, prioč jste zvolili toho kocoura a ne jiného. Nicméně kočka je to ve věku už, má svoje pravidla a život. Teď potřebuje čas zžít se s vašimi. Kočky obecné nemají rády přímou pozornost. Vysvétlují si ji negativně. Pokud pije a jí,používá záchod, … vše je na dobré cestě. Doporučit mohu upravit byt dle pravidel enrichementu, snažit se lákat kocoura na hry. Doplnit krmení, vícero druhů – možná jste netrefili co kocourek rád.
   trpělivost růže přináší a tady to platí dvojnásob.

   Držím pěsti!

   Lucián & BRAG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..