Máme doma mačičku Miňu, ktorá je kastrovaná, k nej nám po cca roku pribudol 3 ročný kastrovaný kocúrik Muro. Zvykli si na seba raz, dva, neboli s nimi žiadne problémy. Do tretice sme si zadovážili mačiatko, teraz už tiež kastrované, Lila. Zo začiatku bolo nažívanie ukážkové.

Neviem, kedy presne to začalo, ale po príchode domov, sme sem tam našli pozhadzované nejaké veci, neskôr kvapky krvi. A potom som bola prvýkrát svedkom bitky, ktorá nebola dlhá, ale mačka bola do krvi zranená. Vtedy som zbystrila pozornosť. Asi o 2 dni som zistila, že mačka nežerie, že je nejaká apatická. Zistili sme zápal ďasien, ktorý sme úspešne vyliečili.

Ale čo sa nezmenilo, boli vzťahy Mine a Mura. Muro pri každej možnej príležitosti skočil po Mini a začala bitka, kde doslova lietali chlpy, a ak sa im podarilo oddeliť sa a jeden z nich (väčšinou Miňa) zutekal, Muro hneď za ňou a bitka pokračovala, dokiaľ sme ich nerozpojili (za cenu škrabancov) a vždy sa jeden z nich pocikal. Zašlo to tak ďaleko, že tí dvaja mohli byť spolu len pod dozorom a to sa Muro stále snažil k Mini prikradnúť akokoľvek. Len čo sme vytiahli päty z miestnosti, boli v sebe. Z Mine sa stala nervózna, prskajúca mačka, ktorá je niekedy taká zmagoretá, že aj keď nám pradie na rukách, naraz sa strhne a poškriabe nás, alebo kusne. Lila (to je druhý kocúr) nemusí už tiež.

Dopadli sme tak, že od cca 19,00 je celý dom Minin a kocúri sú zavretí vo “svojej” izbe a ráno okolo 6,30 ich púšťame a majú dom pre seba a Minu zatvárame zasa do “jej” izby. Trvá to už vyše roka a je nám z toho smutno, lebo akonáhle Miňa zavetrí Mura, stuhne, učupí sa do najmenšieho klbka do kúta, o ktorom si myslí, že ju tam Muro nezbadá…

Bude to takto stále, alebo máme ešte šancu. ak sa snažíme dať ich bližšie k sebe Miňa prská, vrčí, Murovi sa rozšíria zrenice a ak by sme ich pustili, sú v sebe. Je nám ľúto stále ich zatvárať.
Poraďte, prosím.
Jana

Zdravím Vás!

Väčšina mačiek si na iného člena domácnosti zvykne a hoc sa nestanú priateľmi (nespia spolu, nečistia si vzájomne kožúšky), tak sú schopné spolu pekne nažívať. Základom je kastrácia /sterilizácia. V tomto prípade problém nebude tu. Úprimne hovorím, že naozaj netuším, kde sa mohlo niečo zlomiť. Zo začiatku všetko klapalo a potom z ničoho nič nie?

U vás musela nastať zmena, ktorá narušila vzťahy medzi mačkami. Niekedy to je i návšteva veterinára a nový pach mačky, inokedy jej ochorenie, alebo i prerábka domu či bytu, zmena zariadenia. Mačací stereotyp je narušený a mačka sa začne správať inak.
Ja by som navrhol začať od začiatku.
Skúste Feliway, Bachove kvety poprípade homeopatiká. Mačky sa musia skľudniť, upokojiť a musia sa začať vo svojom príbytku cítiť pokojne a bezpečne. Na svoje vzájomné pachy sú zjavne zvyknuté, takže v tom nebude problém. Mačky by som sa snažil znovu zoznamovať ako dve cudzie micky, ktoré sa nikdy nevideli. Postupne prenášal pach z jednej na druhú, vymieňal im hračky, peliešky, ležadlá,…. prenášal pach i na rukách.
Uvidíte ako budú reagovať.

Ak to chápem správne kocúr Muro je ten “agresor” a neskôr sa pridal nový kocúr Lila.
Majte ich naďalej oddelene, prenášajte pachy a neskôr skúste mačky spojiť. Začal by som tým mladším, čo je menší agresor. Mačku zavrel do prepravky, alebo jeho a nechal ich pod dohľadom nech sa očuchávajú a spoznávajú. Robil by som to postupne, každý deň. Uvidíte ako budú reagovať. Jedného dňa ich potom môžete nechať spolu.
Feliway by som mal v zásuvke v tej miestnosti a je možné zakúpiť aj sprej a ten použiť na tú prepravku či klietku.
Akonáhle si získa znovu dôveru a priateľstvo jedného kocúra, môžete to skúsiť i s tým druhým.

Dôležité tiež je, aby ste vy boli doma pokojní, nepreháňali to s pozornosťou k niektorej z mačiek a neprenášali nervozitu či hnev na niektorú z nich. Doma musí vládnuť pokoj a harmónia.

Okrem Feliway difuzéra je možné použiť aj sprej, catnip/kocúrnik v rôznej podobe, Bachove kvety, homeopatiká, či veterinárnu diétu na upokojenie RC Calm.
Akonáhle sa micky znesú, skúšal by som ich motivovať k spoločnej hre. To by mohlo nový vzťah upevniť. Tam je dobré použiť interaktívne hračky a kocúrnik.

Dajte vedieť či to pomohlo.
Držím palce!

2 Comments

 1. Ja mám doma 2 mačky jedna je vanilka jeden a pol roka stará kastrovana a druhá je mici 8 mesačná nekastrovana . Mici k nám došla ako krpec z ulice . Vanilka sa o ňu starala všetko bolo fajn. Pred dvoma dňami priateľka doniesla v prepravke pouličnú mačku a kocúra a dala ich na balkón pretože mali ísť na kastráciu asi po hodine vanilka veľmi agresívne napadla mici a od vtedy to je tak stále sici na ňu a jedno z druhý. Mici sa schová za linku a neprejavuje žiadnu agresiu akurát vanilka ju nemôže vystáť a nevieme prečo zrazu tomu tak je strašné nás to mrzí a priateľka nie raz plakala prosím vás poraďte mi

  Robert
  1. Dobrý deň,

   to ma mrzí. Vec je taká, že sa podmienky zmenili, nové pachy a mačka sa bráni, teda útočí na druhú. Zmeny vnímajú mačky citlivo. Nové mačky nesmú byť v kontakte s miestnymi – mali by byť v karanténe. Ich pachy ale mačky cítia aj keď sú na balkóne a to je problém.
   Zoznamovanie je popísané v tomto článku a tam nájdete ako znovu mačky spriateliť.
   Obvykle je po pár dňoch pokoj, ale pokiaľ tečie krv, doporučujem článok vyššie spomenutý.

   Inak kastrovať pouličky je veľmi šľachetné! ĎAKUJEM!

   Prajem veľa šťastia‘

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..