Za normálnych okolností mačička nepotrebuje pri pôrode ľudskú pomoc ani asistenciu, je naprogramovaná geneticky a vie čo robiť. Plodový obal každého mačaťa a placentu mačka zožerie. Všetky mačiatka dôkladne poumýva a následne oddychuje a pradie. Vtedy je čas, aby sme vymenili použitú podložku (obvykle plienku), aby rodinka ležala na čistom.

Pri prvom pôrode bude lepšie, ak si vopred zistíte, kde je veterinárna pohotovosť, poprípade si dohodnite asistenciu od známe a skúseného chovateľa. Ak by sa vyskytli problémy, budete mať po ruke odborníka, ktorý bude vedieť ako sa s nimi popasovať.

Gravidita mačiek, vývoj mláďat a pôrod som už spracoval a tento článok nadväzuje na predošlý.

Popôrodná starostlivosť o mačiatka

Novonarodené mačiatka nie sú práve najkrajšie. Rodia sa slepé, častokrát málo osrstené, bezmocné. Sú špinavé od plodovej vody a obalu.

Mačiatka sú po pôrode kompletne odkázané na starostlivosť svojej matky. Tá im musí zabezpečiť stravu, hygienu, vyprázdňovanie a teplo. Je to nesmierne zodpovedná úloha a veľmi náročná.

Matka po pôrode často trpí nechutenstvom a svoje energiu čerpá zo zásob, ktoré si vytvorila. Pôrod je veľmi náročná a vysiľujúca skúsenosť, ktorá micu veľmi unaví. Preto po umytí mačiatok mačka pradie a snaží sa spať, kým mladé sajú z bradaviek svoje mliečko.

Kollby a Lola relaxujú na posteli

Každá schopná mačacia matka sa plne venuje svojim chlpatučkým ratolestiam. Poctivo leží na boku a dojčí, mačiatka stále umýva, stará sa aj o ich vyprázdňovanie (líže im análny otvor, aby sa mačiatka mohli vyprázdniť) , čistí ich od prípadných nečistôt a výkalov. Niekedy sa stáva, že ak sa mačička necíti isto, bezpečne, tak mačiatka sťahuje na iné miesta.

Z našej strany je veľmi dôležité zabezpečiť mačke a mačiatkam pokojné, tiché, tienené miesto a čo najviac kľudu. Matke zase čerstvú vodu a kvalitnú plnohodnotnú stravu pre dojčiace mačky.

Vývoj mačiatok po pôrode

Prvý týždeň
Mačiatka sú slepé, bezmocné, odkázané na svoju matku – tá im zabezpečuje teplo, hygienu, vyprázdňovanie a mlieko.

Druhý týždeň
Začiatkom druhého týždňa sa mačiatkam začínajú otvárať očká. Keďže nemajú dostatok pigmentu, všetky mačence ich majú modré a ich farba sa postupom času upravuje. Niekedy to trvá aj prvý rok.

Tretí týždeň
Už mačiatka vidia, oči sú plne otvorené a malí drobci začínajú byť pohybliví a zvedaví. Je to čas, keď sa treba túlať po okolí, skúmajú prostredie, nové pachy, začínajú sa intenzívne hrať. V tomto období je možné mačiatka učiť hygiene – na toaletu. Väčšina mačiat sa to naučí od matky.

Kollby & Bella & Lola relaxujú na posteli

Štvrtý a piaty týždeň
Vyspelejší malí drobci sú v tomto období schopní prijímať i inú stravu ako matkino mliečko. Môžeme im teda podávať najemno nakrájané 48hod premrazené surové kuracie mäsko, konzervy a paštéty pre mačiatka.
Mačiatka sú veľmi zvedavé a veľmi pohyblivé. Začínajú skákať, behať, ale i padať. Intenzívne sa hrajú, učia sa od matky i súrodencov, socializujú sa s majiteľom i v rámci mačacej rodiny.

Šiesty a siedmy týždeň
Mačiatka sú stále maličké, nemotorné a treba ich dôsledne sledovať. Ešte pred ich narodením sme im mali pripraviť bezpečný domov, bez nástrah a podnetné prostredie, ktoré ich zabaví i bude vychovávať.

Ôsmy a deviaty týždeň
V tomto období by už mačence mali mať mliečne zúbky. Častý je zápach z papuľky a to najmä pri zápale ďasien. Nie je na škodu mačence pravidelne kontrolovať a sledovať aj ich ústnu dutinu.
S dentíciou súvisí aj postupné odstavovanie mačiat. Matka sama by ich mala od seba odháňať a mačiatka by už mali pomaly prijímať len „tvrdú“ potravu určené mačatám v ich veku – granulky, mäso, „mokrú“ stravu.

Deviaty až 12 týždeň
Mačiatka sú ako huby, ktoré nasakujú všetky informácie z okolia. Ich matka je pre ne bohatým zdrojom pravidiel, ktoré si musia osvojiť, aby z nich vyrástla „mačka“. Rovnako je dôležitá vzájomná interakcia medzi súrodencami, imitácia lovu a hra.
Mačiatka privykáme na manipuláciu s nimi, prepravku, cestovanie, chodenie von, vyčesávanie, strihanie pazúrikov…..skrátka ich pripravujeme na reálny život.
Po 12. týždni je možné mačence ponúknuť k predaju či adopcii.

Kollby mačiatko

Laktácia a výživa matky

Z hľadiska výživy a potreby energie je popôrodná starostlivosť o mačky spojená s laktáciou tým najnáročnejším obdobím. Nutrične sú najnáročnejšie prvé 4 týždne po pôrode. Kvalitná, plnohodnotná strava je základom výživného materského mlieka, ktoré zabezpečí mačiatkam všetky potrebné živiny pre ich zdravý a veľmi rýchly rast a vývoj.

Čím viac mačiatok je vo vrhu, tým viac energie matka musí prijať. Je dôležité, aby bola schopná pokryť spotrebu svoju i mačiat. Tie by mali pravidelne každý deň v rovnakom čase majitelia vážiť, aby bolo jasné, že mačence priberajú a sú dobre živené.

Kollby a Robin pijú mliečko s probiotikami

Mačiatka po pôrode nemajú schopnosť zaťahovať pazúriky. Tie sa nachádzajú v ochrannom obale, ktorý ale časom sám odpadne. Inštinktívne si hľadajú bradavku, z ktorej následne sajú materské mliečko. Svoje predné labky používajú ako masírovacie stroje, ktorými stimulujú tok mliečka. Niektorým mačatám tento zvyk často nazývaný aj „tlačenie kapustičky“ ostáva do dospelosti a robia ho vo chvíli, keď sa cítia veľmi príjemne a dobre. Častý je najmä u tých mačiek, ktoré boli odstavené príliš skoro.

Umelá výživa a náhradná matka

Ak matka nemá dostatočne výživné mliečko, mačiatka nepriberajú, odmieta ich kojiť, alebo sa vyskytol iný problém, je nutné nasadiť umelú výživu. Tá sa dávkuje presne podľa návodu a zakúpite ju u veterinára či v špecializovaných predajniach spolu s fľaškou.
Dokrmovať mačence každé 2-3 hodiny je však časovo veľmi náročné a preto je lepšie skúsiť vyhľadať náhradnú matku. Dojčiaca mačka málokedy odmietne i cudzie mačiatka či iné druhy mláďat. Niekedy sa aj inej mačke z kolónie/rodiny začne tvoriť mliečko ak trávi viac času s mačencami a tak sa môže stať ich náhradnou matkou.

Robin
Ak naopak matka nie je dobre kŕmené (vyvážene), čerpá energiu pre svoje mliečko zo svojich zásob, čo môže skončiť tým, že ostane vychudnutá. Preto je nesmierne dôležitá kvalitná strava určená dojčiacim matkám.

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 06-07/2013, XIII. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Sezóna mačiatok sa začína

Zázrak zrodenia – pôrod a pôrodná starostlivosť na videu

Pohlavné dospievanie mačiek, nástup ruje a ich párenie

Našiel som mačiatko bez matky, čo s ním?

Gravidita mačiek, vývoj mláďat a pôrod

52 Comments

  1. Dobrý deň, môžem poprosiť o radu? Máme krásne štvortýždňové mačiatko perzskej mačičky. Jeho mamina dnes ochorela a preto som ich musela oddeliť. Má vysoké horúčky a veterinár odporučil maličkú izolovať. Mačiatko zatiaľ papalo iba materské mlieko, je iba v košíčku. Keď ho aj vyberiem von, málinko sa posunie a mrnká. Je také lenivšie. Potrebujem radu, čím mačiatko kŕmiť, či mu treba pomôcť aj pri vyprázdňovaní, alebo ako s ním prekonať tieto dni bez matky? Ďakujem

    Iva
    1. Dobrý večer, ja viem ako nato. Musíte prv mať striekačku takú strednú. Potom však musíte zohnať mačacie mliečko, lebo kebyže jej/jemu dáte normálne, tak bude hnačkovať. Preto je špeciálne mlieko pre mačiatka. My sme to napr kúpili v drogérii. Potom nasledovne dajte mlieko do striekačky a tak tým nakŕmte mačiatko.Pevne verím, že to pomohlo.

  2. Zdravím Vás, na to treba skôr veterinára ako môj blog. Mačiatko treba prikrmovať to je jasné – mačacie mliečko v prášku pre neho kúpite v špecializovanej predajni. Treba mu teplo, stravu (mliečko) a masírovať bruško, aby sa vyšpinilo. Následne umyť prdelku.

  3. Dobrý deň, v záhrade sa nám narodili mačiatka – na tráve, pri plote, s čiastočnou strieškou nad hlavou. Matka je susedova a trošku divokejšia. Nedá sa k nej priblížiť. Skrátka vonkajšia mačka. Keďže mačiatka ležia na tráve, rada by som ich premiestnila na pelech z plastu. Myslíte, že môžem ? Či radšej nemám zasahovať ? Nie som si istá, že keby si ich sused vzal k sebe, ich mama – mačka, by sa vrátila domov k susedovi.
    Ďakujem za radu.

    enrica
  4. Dobrý deň,
    my patríme medzi tých majiteľov mačiek, ktorí ju nechali aspoň raz prežiť materstvo. Má 4 krásne mačiatka, teraz majú 2 týždne. Chcem sa opýtať, kedy je teraz najvhodnejší čas na jej kastráciu, pretože jej to určite chceme dať urobiť a bojíme sa, aby znovu nepodľahla nejakému kocúrovi, lebo ju pravidelne púšťame aj von. A koľko taký zákrok stojí?
    Ďakujem za radu.

    Zora
  5. Dobrý deň.

    Potrebovala by som radu. Asi pred dvomi mesiacmi k nám začala chodiť pouličná mačka. bolo mi jej ľúto tak som jej začala dávať jesť. Kŕmim ju ale do domu som ju nikdy nepustila, neviem či je zdravá a mám strach. posledné dni som si všimla, že ma zrazu veľké guľaté bruško a myslím, že bude mať mačiatka. Kedže žijem v zahraničí, neviem dobre jazyk, nechcem ísť k veterinárovi. prosím vás poradte mi čo jej mam pripravit na pôrod a ako sa postarať o malé mačiatka. ďakujem.

    Júlia
  6. prosim o radu moja mina mala maciatka ale uz su darovane co teraz velmi lutujem asi som ich darovala zavcasu.velmi ma plne ciciky mlieka ma na nich az take modre zilky bojim sa aby nedostala zapal.Male minky stale hlada a vola je mi jej velmi luto prosim poradte mi co robit aby mliecko stratila za radu dakujem.Betka

    bohdana
    1. Zdravím Vás,
      poradí skúsený chovateľ alebo veterinár. Ja mačky neodchovávam. Treba ich kastrovať, aby sa zbytočne nemnožili – útulky aj depozity sú plné a produkcia ďalších mačiat nie je žiadúca. Mačiatka odstaví sama matka a k adopcii by mali ísť v 12. týždni veku.
      Jedna z možností je ponúknuť mačku ako náhradnú matku-dojičku.
      Inzerovať môžete napríklad tu: http://www.mackysos.sk

    1. Je to hypotetická otázka alebo reálna – je mačiatko u vás, alebo na ulici? Už je to týždeň takže mačiatko má stále hnisavé oko? Ak je z ulice môže trpieť naozaj množstvom ochorení, ktoré domácou medicínou nevyriešite. Ak beriete mačiatko z ulice, beriete aj za neho zodpovednosť a teda je nutné situáciu adekvátne riešiť. Hnisavé oko potrebuje veterinára.
      Ak rodičia nedovolia ísť na veterinu, kde bude treba niečo aj zaplatiť, obráťte sa na najbližší útulok či depozit alebo občianske združenie. Vziať mačiatko z ulice je pekné, ale treba sa oň a postarať a s tým rodičia súhlasia?
      Moja kamarátka nedávno vzala tiež mačiatko z ulice. Rovnako malo podobné symptómy, neboli to len očká a do týždňa sa zistilo že má nevyliečiteľné ochorenie a umrelo. Zistil to až tretí veterinár, lebo prví dvaja boli úplní babráci.
      Je to možno kruté, ale pokiaľ sa neviete o mača postarať, je lepšie ho nechať tam, kde je a nebrať domov, zvlášť ak ste dieťa bez podpory rodičov. Mačiatko nie je vec, ale živý tvor a potrebuje starostlivosť.
      hnisavé očko môže byť prkotina, ale aj závažné ochorenia, ale to vám povie len veterinár. Nie ja cez internet.
      Očko treba čistiť, napríklad borovou vodou, očným septonexom a nasadiť možno aj framykoin, ale aj toto všetko stojí peniaze.

  7. Dobrý deň, mám 2 dospelé mačky s mačiatkami obe majú po 4 mačiatka lenže tá mladšia zobrala druhej mačke mačiatko.Keď sme ho našli vrátili sme ho jej pravej matke . Problém je v tom že ak vyberjem všetky mačiatka od obidvoch mačiek tak si miešajú mačiatka. Jedno mača pije mlieko od pravej matky a druhé od druhej mačky a tak ďalej.Dosť sa mačiatka na seba podobajú lenže jedne sú menšie a druhé väčšie.A tak to je aj keď sa hrajú.To mačiatko ktoré si mačka ukradla sa nie veľmi hraje so svojimi súrodencami ale s mačiatkami druhej mačky . Čo s tým ? Veľmi by som potrebovala pomôcť za odpovede ĎAKUJEM ☺

    Liliana
  8. Dobrý deň,

    a kde presne vidíte problém? Mačiatka nech si pijú od ktorej matky chcú, zvlášť, ak je to želanie práve matky. Je bežné, že si mačky „na materskej“ vypomáhajú. Ja myslím, že máte peknú spolupracujúcu rodinku.

  9. Dobry den. Pred tyzdnom sa nasej macke narodili 3 maciatka ale jedno z maciatok ma ako keby opuchnute vypukle este neotvorene ocka….moze to byt problem ci je to normalne? Dakujem.

    Brigita
  10. Dobrý deň. Prosím o radu. Pred 5 dňami mačka porodila 4 mačiatka. Aj napriek tomu, že mala v komore pripravenú pôrodničku, v ktorej prečkávala až do pôrodu, tesne pred ním sa vtiahla do kúta komory a prodila na chladnom betóne. Mačiatka žijú, ale sú špinavé a je tam chlad. Môžem ich už teraz preniesť do nejakej nádoby, napr.vaníčky, alebo košíka a vyniesť napr. na pôjd, kde je teplejšie a čistejšie? Alebo čo mám robiť? Poraďete prosím, lebo ma to trápi. Ďakujem.

    veronikapp
    1. Ahoj Veronikapp,

      prepáč za neskorú odpove´d ale mám osobní pc v oprave. mačiatka potrebujú teplo, takže preniesřť ich je nutné. mačke asi miesto čo si vybrala nevyhovuje tak ich sťahuje inam, to je normálne. Umyť by ich mala tiež, sama, ak nie můžeš aj ty.

    2. Ďakujem za odpoveď. Aspoň si ma uistil, že sme dobre urobili, že sme ich preložili do suchého a určite teplejšieho priestoru, len sme ich pinechali blízko miesta, kde ich porodila. Teraz už sa hýbu a ja znovu uvažujem, či ich nemôžeme dať vonku aspoň cez deň, lebo v komore je oveľa chladnejšie ako vonku. Nechcem im ublížiť a nechcem, aby sa mačka prestala o nich starať. Preto sa radšej pýtam, ak Ti to nerobí problém, potešiš ma akoukoľvek radou. Ďakujem.
      Ť

      veronikapp
  11. Zdravim narodili sa male maciatka jedno macka dohryzla to preto lebo islo ako prve pri porode a odisla a odchadza od nich nechce sa o nich starat a neviem co mam robit jedno yz zdochlo preto lebo malo velni velke rany ako ho matka pokusala

    Peter
    1. Ahoj Peter,

      to ma veľmi mrzí. mačka ak nemá záujem o mačiatka, tak s nimi obvykle niečo je. Ťažko súdiť cez net a z týchto informácií, ale obvykle sú mačky veľmi starostlivé matky. Ak mačiatka nechcú, odmietajú alebo ich zabijú, majú na to nejaký důvod. Choroba, oslabené, alebo mačka nie je tou „pravou matkou“.
      Mačiatka jej treba vzia´t , odniesť k veterinárovi a potom sa rozhodne čo ďalej. Buď budú životaschopné a můžete ich dokrmovať a starať sa o ne, alebo sa vet vyjadrí, čo sa deje a nastaví liečbu alebo zvolí postup.

  12. Ahoj, priniesla som si kocúrika, ktorý je už dosť veľký,ale pravdepodobne doteraz cical matkine mliečko, a teraz si našiel vlastnú bradavku a cicia si ju stále. Robí to vždy po nažratí, väčšinou keď sa chystá spať…čo stým?

    Aja
    1. Ahoj,

      dôvodov môže byť veľa – bol skoro odstavený a ešte by potreboval mliečko od matky, alebo je proste v strese a toto je jeho spôsob ako sa dostať do nálady pokoja a bezpečia. Alebo mu to proste robí dobre a pripomína mamu.
      Stimulácia bradaviek matky je príjemný pocit, lebo je to matka ktorá ho kŕmi a stará sa a mačiatko je v bezpečí. Ja som mal kocúra ktorý bol odstavený v 4 týždňoch a on chodil raz denne po mliečko za mnou a žmolil mi nohavice a slinil ako keby stimuloval mame bradavky. Pokiaľ to neprekračuje hranicu, neubližuje si ani nič podobné, by som to neriešil.

  13. Našlo sa asi podľa veterinára 9 dňové mačiatko,ktoré romske deti chceli usmrtiť.Mám ho doma a potrebovala by som nájsť kojaciu matku pre neho,stále mravčí hladá mamu.Zatiaľ papá mliečko v prášku každé tri hodiny.prosím pomôže niekto,kto má kojaciu matku.Dakujem

    sisi
    1. Dobrý deň,

      ujať sa takého mačiatka chce veľkú dávku odvahy a sily. Držím Vám palce. Kojacu mačku musíte hľadať cez útulky a depozity na internete. Skúšať inzerovať na sociálnych sieťach. Mačiatko medzitým môže byť na umelej výžive, čo nie je neobvyklé. Ak pošlete info odkiaľ ste a kontakt, môžem zavesiť správu na FCB.

  14. Mama kocura Mura asi pred mesiacom doviedol k nam do zahrady asi 5-6 mesacnu macicku ktora vyzera ako by mu z oka vypadla.A teraz sleduje ako ju primeme a stale je jej na blizku.Stale nas a aj ju sleduje.Je to evidentne jeho dcera.Je mozne aby dospely kocur mal takyto vyvinuty cit?

    Maria Danihelova
  15. Máme mačku dva týždne po pôrode a už opúšťa mačiatka a zháňa kocúrov. Je to už dvanásťročná mačka a v doterajších vrhoch sa o mačiatka starala. Myslím že má mlieka malo,lebo sú veľmi slabé a spave.Mozno ich prikrmovat umelým macacim mliekom?

    Majka
    1. Dobrý deň,
      ak mačka opúšťa mladé tak je otázka prečo. Určite má nejaký dôvod. Vy ju vidíte ako „zháňa kocúrov“? Najlepšia je prevencia a teda kastrácia mačky, aby neprodukovola ďalšia mačiatka.
      Prikrmovať mačiatka je jedna z možností. Pokiaľ má mačka málo mlieka je možné upraviť jej stravy. V obchodoch dostanete už hotovú, vyrobenú priamo pre matky ktoré kŕmia mladé svojim mliekom.
      Držím päste!

      Lucián

  16. Dobrý deň potrebujem poradiť – u nás sa okotila susedova mačka ( 4 krásne mačiatka ) tak som sa ich aj matky ujala a starám sa o n.e. mačiatka majú už 6-7 týždňov , len mám vážne obavy či ich mamina nie je znovu kotna aj keď ich poctivo ešte koji. Chcem ju dať sterilizovať ale že je to možné až keď mačiatka odstaví – je to možné že by mohla byť znovu kotna a môže sa taká mačka sterilizovať? Je to pre mňa problém lebo sama mám už dve zachránené mačky aj sterilizované a asi tušíte čo má trápi. Je to pre mňa dosť zložitá situácia už teraz Sused sa k mačičke nepriznáva .

    Kopisova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..