Práve pred pár minútami sa mi v mailboxe objavila nová správa. Ide o vyjadrenie poslanca Martina Poliačika z SaS k zaslanej žiadosti v rámci kampane „Volím, volíš, volíme… aj za zvieratá!„. Na jej základe sa oslovené politické strany mali vyjadriť k ochrane zvierat a ich právam, návrhu zákona na ochranu zvierat a stratégii jeho presadzovania v povolebnom období.

Okrem toho, že strana Sloboda a solidarita zaslala oficiálne stanovisko aj Slobode zvierat, ich poslanec postupne rozposiela svoje stanovisko zvlásť, jednotlivým občanom, ktorí politickú stranu oslovili so žiadosťou o vyjadrenie.

Strana SaS je k dnešnému dňu (07.03.2012) jednou z troch politických strán, z kandidujúcich 26, ktoré sa k tejto téme vyjadrili.
Oficiálne stanovisko SaS nájdete za odkazom tu.

Znenie mnou zaslanej výzvy nájdete tu.
Vyjadrenie p. poslanca Poliačika kopírujem celé:

Milý pán Wild,

ďakujem za Váš mail, snažil som sa pre prijatie zákona o ochrane zvierat urobiť maximum. Môžem zodpovedne vyhlásiť, že z hľadiska zvyšovania ochrany zvierat máme za sebou najúspešnejšie volebné obdobie v histórii Slovenskej republiky.

Ako poslanec Národnej rady SR som bol spolupredkladateľom pozmeňovacieho návrhu k novele Trestného zákona, ktorým boli zvýšené trestné sadzby za trestný čin týrania zvierat a vytvorený nový trestný čin „Zanedbanie starostlivosti o zvieratá“. Spolu s kolegami a tisícmi občanov sme ho navrhli z dôvodu rastúceho počtu prípadov týrania zvierat spáchaných obzvlášť surovým alebo trýznivým spôsobom. Výsledok sa dostavil – vo väzení už jedna osoba za týranie zvierat sedí.

Presadil som aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa zrušilo povinné každoročné očkovanie proti besnote. Vzhľadom na skutočnosť, že v súčasnosti je trvanlivosť vakcinácie niektorými vakcínami dlhšia ako jeden rok, zmena zabezpečila efektívnu ochranu obyvateľstva proti besnote a zároveň odstránila negatívne aspekty platného stavu, ako sú finančná záťaž pre majiteľov zvierat a zbytočné zasahovanie do zdravotného stavu zvieraťa.

Začiatkom februára tohto roku sa podarilo presadiť novelu poľovníckeho zákona, ktorou sa výrazne obmedzila možnosť zastrelenia psov a úplne sa zakázal odstrel mačiek v poľovnom revíri. Psy a mačky tak požívajú vyššiu ochranu.

Uvedomujem si ale, že ani toto nie je dosť. Ak dostanem v nadchádzajúcich voľbách Vašu podporu, som odhodlaný v boji za ochranu a práva zvierat pokračovať.

Na rozdiel od zákonných úprav väčšiny európskych štátov, tá slovenská stále chápe zviera len ako predmet. Vec, ktorá môže byť poškodená, ale bez schopnosti cítiť a vnímať. Pre to, aby sa zákony mohli začať meniť, je potrebné zadefinovať najprv pojmy. Za kľúčový krok preto považujem zmenu definície zvieraťa v slovenskej legislatíve z veci na cítiacu bytosť.

Druhým krokom je vytvorenie a schválenie komplexného a moderného Zákona o ochrane zvierat. Je potrebné v jednom zákone zadefinovať, v akých podmienkach majú spoločenské zvieratá žiť a čo je pri ich chove neprijateľné. Zákon by mal zakázať utrácanie zdravých jedincov v karanténnych staniciach, podporovať vznik nových útulkov, sprísniť podmienky pre chov spoločenských zvierat a nastaviť tvrdé postihy pre nelegálnych množiteľov, držiacich zvieratá v nevyhovujúcich priestorových a hygienických podmienkach.

Pre ešte vyššiu ochranu zvierat budem presadzovať vytvorenie samostatnej zložky v radoch polície, špeciálne pripravovanej na znižovanie škôd na životnom prostredí, nelegálne obchody s chránenými druhmi živočíchov, rastlinami a nerastmi, daňové úniky a korupčné správanie pri udeľovaní výnimiek, týranie zvierat, alebo pytliactvo.

Málokedy sa stáva, že politici sa v ťažkých krízových dobách venujú iným ako ekonomickým témam. Mne sa to podarilo. A nielen preto, lebo som si vedomý, že zvieratá sú dôležitou súčasťou našej spoločnosti.
Nevyhnutnou súčasťou tohto boja je spoločné úsilie občanov a politikov. Verím, že táto dobrá spolupráca pretrvá a spolu dokážeme zlepšiť životy našich zvieracích priateľov.

Ďakujem za Vaše úsilie v boji za dobrú vec,

Martin Poliačik
Poslanec Národnej rady SR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..