Sťahovanie je súčasťou našich životov. Rovnako ako pre ľudí, aj pre mačky znamená vykoľajenie z bežného života, návykov a zásadnú zmenu, ktorá nabúra zabehnutý spôsob života. Pre domáce mačky, ktoré lipnú na svojom prostredí a jeho takmer absolútnej nemennosti, je to zásadný krok, ktorý má dopad na jej psychickú rovnováhu a môže ľahko spôsobiť poruchy správania. Medzi najčastejšie patrí nečistotnosť a agresivita.

Robin v krabici, hrdzavý kocúr

Aj keď to po tomto úvode nemusí tak vyzerať, na všetko sa dá pripraviť.  Chce to len čas, trpezlivosť, kooperáciu celej rodiny a pár pomôcok.

Po 6 rokoch v jednom byte

Od roku 2005, čo aktívne chovám mačky, som sa zmenil adresu už 5 krát. Každé sťahovanie by som opísal ako jednoduchšie. Dôvod je prostý, mám už zabehnutý systém, ktorý perfektne funguje a za každým ho doplňujem o nové poznatky. Ale aj napriek tomu, mám vo vnútri, niekde hlboko, malú nervozitu z toho, ako to dopadne.

Bella v krabici

Posledné sťahovanie prebehlo na prelome júla a augusta 2018, keď sme sa po 6 rokoch  presťahovali do nového bytu. Práve tých 6 rokov ma mierne stresovalo. Bella a Lola za to celé obdobie neopustili byt ani na minútku. Aimme a Robin mali nejaké zdravotné problémy a tak sa dostali von aspoň v prenosných boxoch cestou na veterinárnu kliniku.

Uvedomme si, že mačky, špeciálne tie indoor, sú na svoje domáce prostredie, čiže náš spoločný byt, velice fixované. poznajú každý jeho milimeter, majú ho zmapovaný do detailu a v pravidelných cykloch ho celý prechádzajú a nechávajú si všade svoje pachové stopy.

Určite ste spozorovali, že mačky hneď vnímajú každú zmenu –  posun stoličky, výmena kresla, vykladanie nákupu, atd. Mačka hneď vie že nie je „niečo“ inak a chce to preskúmať.  Jednak je to oživenie jej domáceho stereotypu a druhak je to zmena v prostredí, ktoré absolútne pozná. Veľakrát som sa stretol aj s názorom, že mačka sa viaže skôr na prostredie fyzické, ako sociálne, čiže na miesto , nie na ľudí. Týkalo sa to hlavne príbehov o tom, ako sa mačky s výbehom von vracali do svojich pôvodných domovov, aj keď sa majitelia s nimi presťahovali inam. Každá mačička je však veľmi iná a preto aj jej reakcia na zmenu životného prostredia môže byť odlišná, než by sme očakávali.

Lola spí, čierna mačka, nábytok, sťahovanie

Ako pri všetkom, aj tu platí, že prevencia je efektívnejšia a lacnejšie ako následné riešenie problému. Preto by sme prípravu na sťahovanie nemali podceniť.

Základné a overené pravidlá sťahovania

1. Človek v pohode = mačka v pohode

Ak podliehate stresu zo sťahovania, mali by ste upokojiť v prvom rade seba.  Stres sa prenáša a mačky sú veľmi vnímavé stvorenia. Rýchlo vycítia, že sa niečo deje a nebude to príjemné a podľa toho sa začnú správať. Takže zásadné je dodržať  rovnicu: človek v pohode = mačka v pohode.

2. Feliway – umelé mačacie feromóny

Názory na Feliway sa v chovateľskej obci líšia. Nebudem rozoberať do detailov. Poviem len toľko, že od prvého sťahovania v roku 2007 ho vždy používam, ako súčasť preventívnych opatrení a mačky boli zatiaľ vždy v pohode. Feliway nastupuje na scénu predtým, než začnem akokoľvek manipulovať s vecami a zariadením bytu. Obvykle stačí jedna náplň.

 3. Homeopatiká/Bachove kvety

Rozdiel oproti predchádzajúcim sťahovaním bol tentokrát i v tom, že ako doplnok k Feliway som použil i Bachove kvety – Rescue – krízové kvapky pre zvieratá. Dôvodom je Robinom zdravotný stav, ktorý vyžaduje aby kocúrik nebol stresovaný.  Kvapky som dával do nádob s vodou a teda boli k dispozícii pre všetky mačky. Predsa len, 6 rokov na jednom mieste je celkom dosť.

Bachove kvety terapia homeopatia

4. Balenie vecí – mačky až na záver

Až po nastavení Feliway a a terapii Bachovými kvetmi nastáva čas na balenie zariadenia bytu. Mačacie veci si nechávam vždy ako posledné. Pokiaľ to ide, snažím sa nimi nehýbať  a nechám ich na pôvodnom mieste, hoc zbytok bytu postupne mizne do krabíc a veľkých vriec. Pokiaľ prostriedky vyššie vymenované fungujú, mačky by nemali pociťovať stres zo zmien, ktoré sa dejú. Naopak by mali asistovať. 🙂

Robin, Aimme, Bella sřahovanie praha tašky posteľ

5. Upratovanie sa nekoná

Mačka sa riadi mimo iné pachom. Svoje prostredie fyzicky pozná nielen zrakom, ale práve i na základe pachových stôp. Tie roznáša obtieraním sa o predmety, najčastejšie tvárou časťou hlavný v okolí úst. Je to spôsob značkovania. Okrem toho mačka za sebou necháva chlpy ktoré tiež obsahujú pachovú stopu, svoju i druhých mačiek.

V rámci procesu sťahovania sa snažím neupratovať a neničiť pachové stopy mačiek, obzvlášť na predmetoch ktoré patria im.  Tým sa snažím uchovať im ich pachové stopy a zabezpečiť im tak vyšší stav pohodlia. Mačky si tak svoje a i iné veci, budú stále „cítiť“ a uchovajú si tak pocit známeho prostredia a teda snáď aj bezpečia.

Bella na krabiciach

Samotné sťahovania prebieha asi v rôznych prípadoch rôzne. U mňa to je obvykle postupné balenie, prenášanie vecí, vybaľovanie a následne prenos mačiek do hotového bytu. Vždy sa snažím, aby mačky šli až do bytu, ktorý je v maximálnej miere pripravený na bývanie a nebudú sa tam konať žiadne zásadné akcie. Ide o to, že nové prostredie samo o sebe je veľmi stresujúce a netreba to ešte násobiť tým, že budeme robiť nejaké prerábky, vŕtania, celkovo hluk. Mačky budú potrebovať skôr pokoj a čas na to, aby si zvykli.

Posledné veci, ako záchody a misky,  odchádzajú do nového bytu tesne pred, alebo spolu s mačkami. Tam by už mal byť niekoľko dní naištalovaný Feliway.

6. Do nového bytu

Mačky do nového bytu prenášam ako takmer poslednú vec. V byte je už všetko pripravené. Doporučujem mačky brať po 2 alebo naraz, aby sa v novom prostredí neocitla jedna sama. Obvykle začne kričať a hľadať iné mačky a preto je rovnako lepšie, sťahovanie mačiek naplánovať na deň. Ak by boli mačky vokálne, neprídu vám rovno susedia klopať. 🙂

V novom byte by mali platiť zásady mačacej bezpečnosti a enrichmentu ich prostredia. Takže všetko má byť prispôsobené tak, aby mačky mohli prežívať pokojný, nerušený, zdravý život v bezpečnom a podnetnom prostredí.

Aimme a krabice, mainská mývalia

Feliway vždy nechám, až kým sa neminie, v zástrčke. Bachové kvety som podával ešte 14dní po presťahovaný. Pokiaľ sú mačky vporiadku, navštevujú záchod, prijímajú potravu, neprejavujú sa agresívne voči sebe ani ľuďom, je možné prevenčnú terapiu ukončiť i skôr. Ak naopak nastane nejaký problém, snažte sa vyhľadať odbornú pomoc hneď, ako to bude možné!

      7. Vonkajšie mačky a mačky s výbehom

U mačiek, ktoré majú možnosť výbehu alebo sú vonkajšie je sťahovanie zložitejšie. Je potrebné ich v novom prostredí zoznamovať s okolím rovnakým spôsobom, ako keby nikdy neboli vonku. Na začiatok je dôležité ich zavrieť doma, v garáži alebo inom priestore a následne im predstaviť ich nové prostredie. Najskôr by mali spoznať svoje vnútorné domáce prostredie, potom dvor a širšie okolie. predpokladom je že už máte zistené kto sú vaši susedia, aké majú domáce zvieratká a podobne. celková bezpečnosť lokality je zásadná aj keď kastrované mačky sa držia blízko domu. Susedom môžete mačky aj predstaviť, aby bolo jasné, že sú v okolí nové šelmy.

Bella na krabiciach

V živote každého z nás nastane chvíľa že sa bude musieť presťahovať. Nieje to však dôvod na paniku.  Všetko môže prebehnúť viac menej hladko, pokojne a zdravo. Stačiť bude dodržiavať pár pokynov vyššie opísaných a verím, že vy i vaše mačičky prežijete sťahovanie bez psychickej ujmy.

 

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 8/2018, XVIII. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Sťahovanie ako stresová a záťažová situácia pre mačky

OTÁZKY & ODPOVEDE: Ako zvládnuť sťahovanie?

Feliway – umelé mačacie feromóny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..