Zářijové aukce kožešin ve Finsku a Dánsku hlásí strmý pád cen norkových kožešin ve srovnání s rokem 2013. Průměrná cena kožešiny z norka klesla na nedávné finské aukci společnosti Saga Furs o 55 % a letošní prodejní ceny společnosti Kopenhagen Fur v Dánsku spadly o 40 %. Důvodem je i to, že luxusní produkty jako kožešiny již v Číně nejdou tolik na odbyt kvůli nárůstu protikorupčních opatření i stále silnějším kampaním na ochranu zvířat. Evropský kožešnický průmysl již nemůže zůstávat slepý k dlouho předpovídanému splasknutí „čínské kožešinové bubliny“.

Na aukci společnosti Kopenhagen Fur, která se podílí zhruba na třetině dánského exportu do Číny, spadla v září průměrná cena kožešin na 34,65 EURoproti 76,90 EUR v září 2013. Prodejní data finského aukčního domu Saga Furs ukazují ještě méně optimistický pohled – kromě 55% poklesu cen prodaných norkových kožešin v posledním čtvrtletí hlásí Saga Furs i 6% propad zisku. Bez dalšího zisku bude evropský kožešnický průmysl muset přehodnotit své investice. Skladiště plná drahého neprodaného zboží, zakoupeného během vrcholu čínského kožešinového boomu v roce 2013, zapříčiní to, že mnoho nových čínských nákupčích tento trh opustí.

Krom toho, že je v sázce ekonomická životaschopnost evropského kožešinového sektoru, je toto odvětví stále více předmětem veřejné i politické debaty. Kritika poukazuje především na etickou spornost průmyslu a špatné životní podmínky tzv. kožešinových zvířat v chovech, zastaralé metody zabíjení a behaviorální problémy, které vznikají v důsledku chovu šelem v malých drátěných klecích. Podle zprávy Vědeckého výboru pro otázky zdraví a welfare zvířat při Evropské komisi vydané v roce 2011 nejsou tzv. kožešinová zvířata pro farmový chov vhodná a na norkových farmách jsou rozšířeny pohybové stereotypie vyvolané stresem. Většina obyvatel evropských zemí (např. 78 % Švédů, 73 % Chorvatů nebo 85 % Italů) považuje chov norků za účelem výroby luxusních produktů za nepřijatelný. Zákazy chovu tzv. kožešinových zvířat jsou aktuálně diskutovány v řadě evropských států.

Představitelé kožešnického průmyslu prohlašují, že současné snížení prodejních cen kožešin z norka je zapříčiněno nečekaně mírnou zimou v Číně, která je největším dovozcem a zpracovatelem kožešin na světě. Ředitelka finské organizace na ochranu zvířat Animalia, Salla Tuomivaara, však vnímá propad cen hlavně jako součást širšího čínského trendu: Důvodem poklesu cen je nejpravděpodobněji protikorupční kampaň iniciovaná čínskou vládou, která odrazuje zaměstnance veřejné služby a jejich vedení přijímat luxusní dárky.“ Podle průzkumu Hurun Report budou Číňané i tento rok nakupovat méně luxusního zboží. Jedná se o čtvrtý po sobě jdoucí rok zaznamenávající tento trend, přičemž v roce 2013 klesly celkové výdaje čínských obyvatel o 15 %.

V posledních letech byla mezi bohatými Číňany kožešina považována za symbol statusu. Tento postoj se společnost Kopenhagen Fur snažila posílit strategicky cílenou reklamou a organizováním módních přehlídek. Avšak Pei F. Su, výkonná ředitelka čínské organizace na ochranu zvířat ACTAsia for Animals míní, že mladí Číňané už tak velký zájem o nošení kožešin nemají: Číňané jsou stále vzdělanější a povědomí o právech zvířat a jejich špatné životní pohodě v kožešinovém průmyslu je stále rozšířenější. Mezi mladými Číňany není nošení kožešin považováno za moderní.“

Fur Free Alliance (Aliance za módu bez kožešin) dlouhodobě podporuje celostátní kampaně v Číně zaměřené především na mladou generaci. Ve více než 16 provinciích se každoročně koná přes 60 událostí v rámci kampaně No Fur China (Čína bez kožešin). Kampaň koordinuje ACTAsia for Animals, členská organizace Aliance za módu bez kožešin. Za účelem zvyšování povědomí o špatných podmínkách, v nichž jsou zvířata na kožešinových farmách chována, organizace velmi blízce spolupracuje s mnoha lokálními skupinami, vysokoškolskými studenty a řadou čínských celebrit. Mezi další projekty, jejichž cílem je povzbudit zástupce módního průmyslu, aby ve svých návrzích přestali používat pravé kožešiny, jsou Fur Free Retailer (v ČR tento projekt funguje pod názvem Obchod bez kožešin) a Cruelty Free Fashion Show (módní přehlídky bez krutosti). Chování čínských spotřebitelů je čím dál více ovlivňováno zájmem o životní pohodu zvířat a jeho dopady na evropský kožešnický průmysl mohou být mnohem závažnější, než se doposud myslelo.

Lucie Moravcová, předsedkyně organizace Svobody zvířat, k tomu dodává: „Ani v České republice nevypadá situace pro kožešinový průmysl v posledních letech příliš růžově – kožešinových farem je rok od roku méně a povědomí spotřebitelů o problematičnosti tohoto odvětví je také značné. Podle reprezentativního průzkumu CVVM z loňského roku by 68 % Čechů souhlasilo se zákazem chovu těchto zvířat u nás.“ V současné době se na našem území nachází přibližně 11 aktivních chovů tzv. kožešinových zvířat.

Fur Free Alliance (FFA, Aliance za módu bez kožešin) je mezinárodní koalice sdružující organizace na ochranu nejen tzv. kožešinových zvířat z celého světa. Jejím cílem je ukončit zabíjení zvířat kvůli kožešinám. FFA zastupuje miliony stoupenců po celém světě. V České republice ji zastupuje organizace Svoboda zvířat.  Více informací najdete na www.inFURmation.com, www.svobodazvirat.cz nebo www.protisrsti.cz.

Kontaktní osoby:

Salla Tuomivaara, ředitelka Animalia, salla.tuomivaara@animalia.fi

Joh Vinding, předseda Aliance za módu bez kožešin, jv@anima.dk

Lucie Moravcová, předsedkyně Svobody zvířat, lucie.moravcova@svobodazvirat.cz, 736 766 188

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..