Mačky sú stvorenia, ktoré milujú stereotyp a zažité cykly. Rituály ich upokojujú a dodávajú im pocit istoty. Malé vybočenia ale môžu vnímať skôr ako plus. Špeciálne ak hovoríme o mačkách v bytoch, ktoré majú obvykle menší objem podnetov a zníženú telesnú i mentálnu aktivitu.  Medzi najzákladnejšie rituály samozrejme patrí stravovanie. To by malo prebiehať v rovnakom čase a rovnakým spôsobom, aby mačička nemala pocit, že sa niečo mení a ona s tím nesúhlasí, čo by sa následne mohlo odzrkadliť na jej správaní – vokálne prejavy, nechutenstvo, narušenie poslušnosti či dokonca hygieny. To všetko sú totiž spôsoby akým mačička komunikuje a dáva nám najavo, že niečo nie je vporiadku.

Pár základných pravidiel kŕmenia mačiek na zopakovanie

Každý chovateľ mačiek by mal mať osvojený správny / optimálny spôsob kŕmenia mačiek. To znamená mať na to vhodné misky a to z hľadiska objemu i materiálu a samozrejme denný plán kŕmenia. Mačka nie je pes, skutočne nie. Preto aj jej stravovanie musí vyzerať inak. Mačičky majú rady viac malých porcií počas dňa. Takže jedno 1x za deň do misky ju šťastnou určite neurobí.  Ideálom je cca 3-5 porcií počas dňa. Všetci ale vieme, že väčšina z nás musí pracovať a hoc sú na trhu i automatické dávkovače, nie je úplne reálne to zabezpečiť.

Mačka je lovec a prišla k nám z divokej prírody, kde trávila čas lovením a nie vždy bola úspešná. Musela obetovať veľa času a energie aby prežila. je preto zvyknutá na malé porcie viackrát. Takže pasívny príjem potravy ktorý väčšina chovateľov stále používa nie je vhodný. Konkrétne u bytových mačiek by som to určite nedoporučoval. vaša mačka nemá moc čo na práci, 30% času sa stará o kožuch veľa spí a inak čo? Vy ste v práci a ona? Lovec sedí na gauči a nudí sa. Mali by ste už vedieť, že mať doma znudené labky môže byť celkom problém. ak mačke nevymyslíme zábavu my, rada si ju nájde sama a s tým by sme už súhlasiť nemuseli.

Kreatívne spôsoby kŕmenia, ktoré nahradzujú klasický pasívny príjem do misky sú dôležité pre tvorbu podnetného prostredia. Mačka je vďaka nim nútená vynaložiť mentálnu i fyzickú aktivitu aby sa najedla, čo supluje proces lovu z prírody a zároveň ju to stojí aj nejaký čas. Je to zdravý spôsob ako mačičku kŕmiť a pre majiteľa nie je vôbec zaťažujúci ani finančne ani časovo. To, čo by dal do misky len nasype do najrôznejších kŕmnych dosiek, zásobníkov a podobne. Tie si každý môže vyrobiť z kartónovej krabice alebo pet fľašiek či si ich kúpiť v obchodoch pre zvieratká.

Mačka síce je pôvodom púštne zviera, ale vodu pre svoj život potrebuje, ako aj my. takže by mala mať k nej prístup  počas celého dňa. Niektoré obľubujú fontánky, iné vodu priamo z kohútika a niektoré radšej odstatú. S vodou súvisí aj príjem potravy. Myslím to tak, že pôvodne mačky prijímala len mokrú stravu. Až po príchode do ľudskej domácnosti sme si z lenivosti vymysleli granulovanú suchú stravu, ktorú mačkám cpeme a tie to akceptovali. ich prirodzenosťou to ale nie je a preto sa to odráža i na ich zdravotnom stave : zuby, močové ústrojenstvo, …

Či sa nám to páči alebo nie tak  pre mačky je prirodzená mäsitá/živočíšna mokrá strava. Pre náš ľudí sú ale granule východiskom ako zvládať svoje povinnosti a zároveň sa rýchlo, kvalitne a bez námahy postarať o životosprávu našich mačiek.

„Klasický“ spôsob kŕmenia BLRA

Od roku 2005, keď som s chovom mačiek začal sa toho veľa zmenilo. Neustále študujem a skúšam nové veci a optimalizujem spôsob starostlivosti o svoje mačky. Viem ako s nimi pracovať a preto aj napriek ich záľube stereotypoch nemám žiadny problém so zmenami krmiva, značiek či schémy stravovania. Mačky sú veľmi bystré a ak im rozumiete oni budú rozumieť vám a môžete spolu krásne kooperovať.

Naposledy to u nás vyzeralo tak, že hlavným jedlo sú granule, ktoré mačičky dostávajú do kŕmidiel, dávkovačov, aby nemali pasívny príjem stravy. Okrem toho dostávajú surové mäso a vnútornosti a to vždy cez víkend. tento spôsob nám obojstranne vyhovuje aj keď nie je ideálny. Ide o to, že každá z mojich mačiek má rada iný typ mäsa a niektoré nejedia vôbec vnútornosti. Moje snahy o raw feed som v podstate vzdal, ale ….

Nová „letná schéma“ kŕmenia BLRA

Ako začalo zase teplé obdobie roka, rozhodol som sa opäť zmeniť spôsob, ako mačky stravujem. Viem, ako je dôležité sa čo najviac priblížiť k ich prirodzenému spôsobu stravovania a tak som doplnil mäsovú stravu /surové mäso alebo vnútornosti/ do ich jedálnička i v týždni, nielen cez víkend. Takže aktuálne v stredu, sobotu a nedeľu dostávajú BLRA poriadnu dávku surového mäska.

Okrem toho, aj napriek tomu, že majú v kuchyni fontánu s vodou, doplnil som do obývačky a spálni misku s čerstvou vodou ktorú mením každý deň. Toto som robil už minulý rok a malo to veľký úspech. Ono sa to nezdá, ale ako mačičky majú vodu neustále po tlapke, rozhodne to využívajú. Já mám pocit, že pijú viac a to bol zámer. Práve dostatok vody je pre mačky veľmi zásadný. Zvlášť ak sú kŕmené hlavne suchou stravou, teda granulkami.

Miska  s vodou

 

Na balkóne majú zase celý hrantík so svojou obľúbenou trávou a kocúrnikom /catnip/, ktorú im pestujem cez zimu len v byte. Tá je dôležitá na dopĺňanie minerálnych látok a tiež čistenie tráviaceho traktu.

No a poslednou novinkou je, že okrem suchých granuliek dostávajú BLRA každé ráno, okrem dní keď je mäso/vnútornosti/, aj veľkú misku granuliek zaliatych vodou. Začal som to robiť najmä kvôli Aimme, ktorá nedávno bola na extrakcii zubov a mačičky si to obľúbili. Mám tak istotu, že ich príjem tekutín bude vporiadku a hlavne je to pre všetky prirodzenejšie.

misa s vodou zaliatymi granulami

Jedného dňa by som bol veľmi rád ak by BLRA žili tak na 70% zo surového mäsa a vnútorností, ale zatiaľ sa k tomu dopracovať nemôžem, Len dve mačky sú ochotné zjesť akýkoľvek živočíšny produkt a jedna len kuracie mäso a lososa a jeden odmieta konzervy i mäso. Verím ale, že s tým dokážem pracovať a postupnými krokmi tieto snahy o prirodzenú výživu mačiek zase  obnovujem.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 5/2017, XVII. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Čo treba vedieť o kŕmení mačiek pred tým, ako začneme?

Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška

RAW feed – kŕmenie mačiek prirodzenou stravou

Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky II ?

Porovnanie spotreby obilných a bezobilných krmív mojimi mačkami

Kreatívne spôsoby kŕmenia mačiek

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..