Catnip/Kocúrnik obyčajný/Nepeta cataria/Mačacia mäta/Mačacia droga to všetko sú názvy pre mačaciu bylinku číslo jeden. Každý mačkár sa s ňou istotne stretol. Pridáva sa do hračiek, pokrmov, pamlskov. Zakúpiť ju môžeme vo forme sušených byliniek, spreja či olejčeka. Rovnako je možné si ju bez najmenších problémov doma vypestovať. V akejkoľvek forme je pre mačky lákadlom.

DRUH NEPETA

Nepeta je rod približne 250 druhov kvitnúcich rastlín z rodiny Lamiaceae. Členovia sa tiež označujú aj ako catnip či catmint, pre ich efekt akým pôsobia na mačky. Nepetalaktón obsiahnutý v stonke a listoch nepety sa spája s čuchovými receptormi mačky, vyvolávajúc typickú prechodnú krátkodobú eurfóriu. Catmints (rastliny nepety) sa využívajú aj v bylinnej medicíne pre ich mierny sedačný účinok na ľudí.

Prirodzeným prostredím výskytu nepety je Európa, Ázia a Afrika. Do Severnej Ameriky bola privezená a vzhľadom na svoju nenáročnosť sa jej dobre darí. Mnohé rastliny nepety sú celoročné, tzv. trvalky iné prežívajú jeden rok.
Majú pevnú stonku, oproti sebe rastúce listy v tvare srdca. Kvety majú biele, modré, ružové, alebo lila a tvoria niekoľko zoskupení na vrchole stonky. Kvety sú duté s fialovými bodkami.

NEPETA CATARIA – KOCÚRNIK OBYČAJNÝ

Nepeta cataria, ako znie latinský názov pre kocúrnik obyčajný je 50-100 cm vysoká trvalka podobná mäte, má šedo-zelené listy, biele kvety s fialovými bodkami.

NEPETALAKTÓN

Nepetalaktón je rastlinný bicyklický terpén organického pôvodu, hlavná chemická zložka esenciálneho oleja nepety. Prvý krát bol opísaný v roku 1941 a izolovaný v procese parnej destilácie.
kocúrnikobyčajný nepeta cataria
Nepetalaktón je práve tá zložka, ktorá je zodpovedná za neodolateľnú príťažlivosť týchto rastliniek pre približne 50% mačiek. Príťažlivosť je podmienená geneticky (autozomálnym génom, takže dedičnosť sa neprenáša pohlavným chromozómom) a nedotýka sa len našich milovaných domácich mačiek, ale i veľkých mačkovitých šeliem ako levy a tigre.

U mačiatok do 8. týždňa veku sa efekt nepety neprajavil, ba naopak vyskytla sa dokonca averzia.Chemická látka vytvára interakciu s epitelom čuchového aparátu nosovej dutiny a viaže sa na jeho receptory. Vnímať ho a teda i reagovať naň majú schopnosť i mačky, ktoré o čuch prišli.

Zaujímavosťou je, že táto substancia odpudzuje niektoré druhy hmyzu ako šváby, termity a moskyty, dokonca malé hlodavce a na austrálske mačky takmer vôbec nepôsobí (efekt látky je podmienený geneticky – prenos súvisí teda s dedičnosťou).
catnip
Kocúrnik nie je však jedinou rastlinou, ktorá látku obsahuje. Nachádza sa aj v dreve Lonicera tatarica (zimolez tatarský). Iné rastliny s podobným účinkom na mačky sú napríklad Valeriana officinalis – valeriána lekárska a rastliny obsahujúce aktinid alebo dihydroaktinidiolid (olej z listov čajovníka čínskeho, esenciálny olej z rastliny konope siate).

ÚČINOK NA ĽUDÍ

Na ľudí pôsobí nepetalaktón ako mierne sedatívum. Najčastejšie ho dostať vo forme čaju. Okrem toho sa používa pri zažívacích problémoch, na upokojenie žalúdka, bolestiach hlavy, kašli, nespavosti. Catnipové listy majú výrazné hojivé účinky a tak je ich možné priložiť priamo na rezné rany.

Ďalšie medicínske využitie cantipu: anestetikum, antibiotikum, antireumatikum, antispazmatikum, má diuretický účinok, pôsobí na bolesť svalov, zubov a kĺbov,…
catnip2

Vhodný je dokonca ako aromatická korenina pri varení, do pokrmov a šalátov.
V tehotenstve sa ale v žiadnej podobe vôbec neodporúča!

ÚČINOK NA MAČKY

Teraz už vieme, že účinnou látkou Nepety cataria, ktorá pôsobí na mačky je nepetalaktón. Ten vyvoláva reakciu u mačiek zdomácnených, ale i veľkých mačkovitých šeliem, pričom jeho odozva u mačky je podmienená geneticky. Asi u 50% až 75% mačiek spôsobuje behaviorálne zmeny a preto sa vo veľkom množstve používa pri výrobe doplnkov pre mačky – či už ide o catnip sušený, sprej, olej alebo hračky, škrabadlá, krmivo, palmsky a podobne.

Najlepšie vraj mačky reagujú priamo na „živú“ rastlinku a menej na sušený catnip.

Bežným prejavom mačiek je otieranie sa o listy, kvety a stonky rastliny, váľanie sa po zemi zo strany na stranu, dotýkanie sa rastlín packou, lízanie a okusovanie lístkov a stoniek.

Žuvanie a konzumácia rastliny vyvoláva slintanie, spavosť, úzkosť a pradenie. Niektoré mačky vrčia, mraučia, škriabu, alebo dokonca kúšu do rúk (ak ich držíte). Pri skonzumovaní väčšieho množstva môže nepetalaktón vyvolať u mačky agresiu s typickým prejavom syčania.
Efekt a odozva mačky sa zopakuje približne o 2 hodiny pri opätovnom kontakte s látkou / rastlinou.

Výskumy to zatiaľ nepotvrdili, ale z reakcií mačiek sa dá usudzovať, že látka nepetalaktón pôsobí aj ako afrodiziakum a niektoré mačky vykazujú sexuálne prejavy správania podobné pri vylučovaní feromónov.

Na základe skúmanie účinkov vyvolávajúcich u mačiek mnohí tvrdia, že je podobný tým, ktoré u ľudí vyvolávajú drogy ako LSD či marihuana (ktorej nepeta je vzdialená príbuzná). Odtiaľ pochádza aj prezývka „mačacia droga“.

Z vlastných skúseností môžem povedať, že zo 4 mačiek sú všetky do rôznej miery citlivé na catnip. Žiadna z mačiek však nikdy neprejavila ani náznak agresivity. Pravdou ale je, že hoc majú catnip k dispozícii, nikdy nekonzumujú väčšie množstvo. Uprednostňujú sa v ňom váľať, gúľať sa a potom sa šantia po celom dome. 🙂 Po pár minútkach je však zase pokoj, účinok je naozaj veľmi krátkodobý a na každú mačku pôsobí v inej intenzite.
Catnip majú k dispozícii v prírodnej forme zasadený, sušený a taktiež používam i sprej.

catnip4

Zázračné účinky catnipu na moje mačky:

 

PESTOVANIE

Kocúrnik obyčajný je trvalka, ktorá rastie bežne v našom podnebí. Jej pestovanie nie je nijak náročné. Stačí ak vyhradíte pre ňu priestor (dorastá do výšky 50-100 cm) a môžete sadiť. Rastlinka má rada slniečko a jemne piesčitú pôdu. Na zimu ju môžete zostrihať a steblá doma pekne povesiť a usušiť.

Pri vysádzaní do záhradky treba počítať s tým, že okrem vašich mačiek priláka i mačky z blízkeho okolia. 🙂

Semená catnipu zakúpite v špecializovaných predajniach rastlinných semien, na výstavách mačiek alebo v e-shopoch. Vypestované sadeničky predávajú vraj každoročne začiatkom jari v Baumaxe , no mne sa tam ani raz nepodarilo rastlinku kúpiť. 🙂

Nepeta však v žiadnom prípade nenahrádza „zelenú stravu“ mačky, preto ak je to čo i len trošku možné, zabezpečte mačičke výbeh na trávnik či pestujete trávičku doma, určite to oceníte vy i vaše izbové kvety. 🙂

catnip

Ako reagujú na catnip vaše micky?

Podobné príspevky:

Kocúrnik obyčajný / Nepeta cataria – mačacia bylinka číslo jeden

Životný cyklus mačacej drogy – kocúrnika obyčajného

Vhodné a nevhodné rastliny pre našu mačku

 

Zdrojové materiály sú opäť vo forme priamych odkazov v článku.