Podobne ako my ľudia máme zabehnutý určitý spôsob stolovania a dodržiavame pri ňom svoje rituály a návyky ohľadom formy, času a samotného obsahu, je žiaduce takto postupovať aj pri stravovaní našich milovaných mačiek.

Pravidelnosť
Stravovanie by podobne ako u ľudí malo byť čo najviac pravidelné. Podľa mnohých odborníkov je ideálne rozdeliť ho na tri denné dávky krmiva. Ak je vzhľadom na pracovné či iné povinnosti ťažké takýto harmonogram zabezpečiť, je možné kŕmenie upraviť na dve denné dávky. Kŕmenie raz denne mi príde ako veľmi nedostačujúce. Viac menších porcií je ideálne aj ako prevencia obezity, ktorá je najmä u bytových mačiek veľkým problémom. Obezita, ako sa vie, je nielen chorobou, ale aj rizikovým faktorom mnohých závažných ochorení napríklad kardiovaskulárneho systému, diabetu a pod. Nie je vhodné , aby mačka mala neobmedzený prístup ku krmivu celý deň (neplatí pre vodu). Mnohé mačky sú veľmi vyberavé a zvyšujú svoje nároky a preto je potrebné, aby jedlo bolo pre ne prístupné skôr viackrát za deň, v menších množstvách, ako neustále. Rovnako je vhodné využívať našu predstavivosť a mačací prirodzený lovecký inštinkt a zamestnať mačku tým, že dostane krmivo do rôznych kútov bytu či domu a musí si ho nájsť. Na drobné odmeny, doplnky stravy či granule je možné využiť komerčne vyrábané loptičky s otvormi, kde pri hre bude krmivo postupne vypadávať. Šikovnejší majitelia si môžu niečo podobné vyrobiť sami z fliaš, papierových valcov a podobne. Mačka je lovec a šelma a pri takomto nápaditom kŕmení sa nielen zahrá ale si aj precvičí svoje inštinkty, pretože na rozdiel od voľnej prírody , doma toľko podnetov nemá a rýchlo zlenivie a priberie.

Kollby , Bella a Lola papajú mäsovú zmes z misiek

Mačky sú stvorenia , ktoré obľubujú dennú rutinu a vzbudzuje u nich pocit bezpečia a stability. Preto by sme ju nemali narúšať, pokiaľ to nie je skutočne nevyhnutné a dopriať im pocit zázemia so všetkým, čo k tomu patrí. Vhodné je preto podávať stravu v rovnaký čas pravidelne každý deň.

Misky
Každý člen mačacej domácnosti by mal mať vlastnú nádobu / misku na krmivo či už „suché“ alebo „mokré“. Zabráni sa tak zbytočným konfliktom a agresivite aj keď mačky sa vzhľadom na svoju povahu snažia fyzickým útokom skôr vyhýbať ako otvorene vstupovať do konfliktov a bojov.
Prevedení a materiálov je dnes na trhu veľké množstvo. Ja osobne uprednostňujem keramické a nerezové misky s protišmykovou úpravou, pretože sú z hygienického a zdravotného hľadiska bezpečnejšie. Rovnako je oveľa jednoduchšie ich dôkladne umyť. Ja osobne tiež nekonzumujem stravu z plastových nádob a tak nevidím dôvod prečo by mali moje mačky.

Protišmykové misky vhodné pre mačky

Vzhľadom na stavbu lebky mačky je vhodnejšia miska, ktorá je plytká s dostatočne širokým priemerom, aby mačka mala dosť priestoru pri kŕmení. Ideálna je protišmyková úprava buď na bokoch alebo zospodu, aby sa zabránilo manipulácii s miskou počas kŕmenia a mačku to zbytočne nerušilo.

Voda
Základnou požiadavkou ohľadom pitného režimu mačky je, aby mala počas celého dňa neustále prístup k čerstvej pitnej vode. Ak máme viac mačiek v jednej domácnosti môžeme pre ne bez problémov použiť jednu veľkú nádobu s dostatočným objemom. Ideálne je aspoň raz počas dňa im vodu vymeniť za čerstvú a misku poriadne umyť, aby v nej nezostali zvyšky prostriedku na riad alebo detergentu, ktorý sme na jej očistu použili.

Stojaca voda nie je pre mnohé mačky dosť lákavá a obľubujú radšej vodu čerstvú alebo priamo z kohútika. Preto je pre ne vhodnejšie zainvestovať do fontánky. Na trhu je mnoho variácií a prevedení, treba sa už len rozhodnúť . Dôležité je si odpovedať na to, čo od fontánky očakávate a koľko ste schopní či ochotní do nej a jej údržby investovať. Mnohé z nich obsahuje uhlíkový filter, ktorý treba pravidelne meniť, takže treba počítať s neustálymi nákladmi. Drvivá väčšina fontán je vyrábaná z plastu, ale dajú sa nájsť aj keramické, ktoré odporúčam.

U mačiek je častým zdravotným problémom zubný kameň, ktorý spôsobuje nepríjemný zápach z papuľky, zápal ďasien či mnohé ďalšie komplikácie, ktoré môžu vyustiť do chronických zápalov a straty chrupu. Preto je žiaduca pravidelná kontrola chrupu aspoň raz ročne a ako doplnok prevencie používať filtre na vodu pre jej zmäkčenie. Mám osobnú skúsenosť s filtrom Brita a môžem ho vrelo odporučiť.

Krmivo
Približne 80% krmiva tvorí u nás „suchá strava“ – granule superprémiovej kvality alebo granule s označením holistické či bio bez obilnín. 20% je „mokrá strava“ – konzervy, pasty, kapsičky. Navyše mačky dostávajú pravidelne surové 48hodín premrazené mäso (najmä kuracie a ryby – iné nechcú), občas trochu syra(tvrdý a nezrejúci), kyslej smotany – podľa toho čo ktorej chutí. Skoro každý deň dostávajú nejakú odmenu či doplnkové krmivo. Najčastejšie ide o sušené mäsko, 100% prírodný produkt a to je buď kuracie, rybie alebo kačacie.

Keďže granule bez obilnín, ktoré kupujem sú hlavne kuracie, tak mokrú stravu sa snažím zabezpečiť „exotickejšiu“ – morské ryby, rak, tuniak, makrela, treska a pod. Samotné granule dopĺňam z času na čas rybím olejom z lososa pre kvalitnú, zdravú a lesklú srsť, pričom je vhodný aj pre podporu celkovej imunity, trávenie, stavbu kostí a pod.
Podľa môjho názoru je dobré značky krmív striedať a to hlavne preto, aby mačka nebola navyknutá len na jeden druh od jedného výrobcu, lebo rozdiely v zložkách jednotlivých krmív sú veľké aj v rámci superpémiovej kvality. Strava musí byť bohatá a pestrá. Je síce pravda, že kvalitné krmivo nie je lacná záležitosť, ale ja sa riadim tým, že čo sa investuje do krmiva sa následne nezaplatí na veterinárnej klinike. Vždy je možné zabezpečiť mačke kvalitnú a pestrú stravu aj keď máme rozpočet nižší. Treba si len preštudovať odbornú literatúru alebo sa poradiť s kvalitným a profesionálnym veterinárom či chovateľom.
Bella papá mäsovú zmes z misky
Vždy treba myslieť na to, že mačka je mäsožravec a podiel proteínov v jej strave musí byť vysoký a najviac proteínov je v mäse. Pri výbere krmiva sa treba riadiť hlavne odporúčaniami skúseného chovateľa alebo veterinárneho lekára, či výsledkami vlastného prieskumu zloženia jednotlivých nutrientov a nie reklamami. Nech sa hovorí čokoľvek, tak moje mačky by si rozhodne Whiskas nekupovali, aj keď marketing má zvládnutý na výbornú. Nech je to tak či onak, je na každom z nás koľko času sme ochotní investovať štúdiom správneho stravovania našich štvornohých miláčikov. Dá sa povedať, že koľko ľudí, tak toľko názorov a je lepšie si vypočuť viac a spraviť si k tomu nejaký vlastný prieskum. Každý považuje za kvalitné a zdravé niečo iné a nemusí to byť vždy vyhovujúce aj pre druhého. Každopádne každý majiteľ pozná najlepšie svoju šelmu a vie odhadnúť aké má potreby, čo jej chutí, čo má rada, čo jej robí dobre, čo prospieva jej zdraviu a nie vždy to musí byť práve to vysokokvalitné či drahé.

Ja sa pri výbere krmiva riadim hlavne obsahom proteínov, tukov a cukrov. Pod 35% obsahu proteínov by som nikdy nešiel, pretože si myslím že sú to vyhodené peniaze. Granule ktoré kupujem majú od 38-46% proteínov a vidím sám ako pôsobia na moje mačky. Sú to značky Applaws a Orijen, ktoré využívajú prírodné produkty, bio, sú bez obilnín, ktoré tvoria zbytočný balast a mačky z nich priberajú a vyrobené sú zo 70-80% mäsa. Z bežne dostupných komerčných granulovaných krmív mám dobrú skúsenosť s Proplan aftercare, light alebo housecat, kde je podiel proteínov tiež veľmi vysoký.
Čo sa týka mokrej stravy tam by som odporúčal podiel bielkovín okolo 10%. Ja mám dobré skúsenosti s produktami z rady Shiny cat, Applaws, Sheeba, Bozita, Animonda Vom Feinsten, Renske.

Kollby a Bella sa kŕmia granulkami z labyrintu

Každá mačka je individualita a to nielen povahovo ale aj vzhľadom na stravovacie návyky. Je len na majiteľovi a jeho osobnej zodpovednosti ako bude k jej stravovaniu pristupovať. Ja sám sa snažím stravovať kvalitne, racionálne a zdravo a preto sa to isté pokúšam zabezpečiť aj mojím mačkám. Výsledkom sú spokojné a zdravé šelmy pobehujúce po dome.
Všetky informácie a závery v tomto článku vychádzajú čisto z mojich osobných skúseností, pozorovaní a prieskumov. V žiadnom prípade netvrdím, že toto je jediná cesta, len som sa chcel podeliť o svoj názor a závery ku ktorým som dospel a ktoré sú testované u nás doma a fungujú.

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 3/2011, XI. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky II ?

Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky?

Porovnanie spotreby obilných a bezobilných krmív mojimi mačkami

RAW feed – kŕmenie mačiek prirodzenou stravou

Čím kŕmim ak náhodou nestihnem objednať granule alebo nemám namrazené mäso?

Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška

64 Comments

    1. Zdravím predvčerom som našiel pred domom s priateľkou malé. Mačiatko tak sme si ho zobraly chcel by som sa spýtať ze približne koľko gramov denne by sme jej malý dávať granule nepapa tak jej kupujem kapsičky a konzervy ale zdá sa mi nejaká prekrmena a nechcem aby sa „prezierala“ na internete to nikde neviem nájsť a stále mi len mrnci pri miske a denne zje aj 2 kapsičky po 85g. Neviem ci je pre ňu vhodné aj kupovať kapsičky značky schmusy nature co je pre dospelé mačky ďakujem za odpovede

      Peter
  1. Dobrý deň,
    ozývam sa síce s oneskorením, ale veľkou vďakou. Asi pred mesiacom som prosila o radu pri Vašom článku „Gravidita…“ kvôli NAŠEJ tuláčke Micke. Absolútne a v plnom znení súhlasím s názorom Majky vyššie.
    Presne takúto radu som potrebovala…obsah a názov plne vystihujú to, čo som hľadala. Ešte raz, veľká vďaka. Lebo, nielen, že nás Micka postavila pred úplne novú vec, čím pre nás mačička ako člen domácnosti a rodiny je, ale bolo potrebné postarať sa o maminu aj malé mačiatka…rovno z hurta, Micka mala pre nás ďalší oriešok a to, že nemá zúbky. Teda trháky nemá a minimálne dolné predné, lebo keď som ju kŕmila z ruky, zdalo sa mi, že ma hornými pohryzkala. Zadné má zjavne komplet, našťastie. Našťastie sa nehanbí a vypýta si, keď niečo chce, akurát nie vždy sa trafíme :), len som sa kvôli tomu začala obávať, či dostáva dostatok stravy.
    Mačence už tiež ochutnávajú dospelácku stravu…raz sa dostali k nedopapanej večery a tak sa do toho pustili…a to som chcela pomaličky začať najprv skúšať pitie vodičky, keď už sa začali umývať a jeden (asi) kocúrik ohryzkávať zeminu…nuž, príroda je mocnejšia a múdrejšia ako človek :).
    Prajem Vám veľa spokojných chvíľ s Vašimi pokladmi a veľa spokojných čitateľov.
    Radka

    Radka
    1. Zdravím,

      veľmi pekne ďakujem, to sa naozaj dobre číta. Som rád že to pomohlo a bolo užitočné. Nie je nad pozitívnu spätnú väzbu – je motivujúca.
      Držím palce a rovnako želám veľa krásnych chvíľ s mačičkami.

  2. Dobrý deň, veľmi poučný článok, ale mám zopár otázok. Mám dve mačky a dávam im 3-krát za deň „mokrú“ stravu a ku granuliam im nechávam prístup celý deň (samozrejme aj k vode). A vy píšete, že odporúčate dávať mačkám stravu 3-krát za deň. Myslite tým suchú alebo mokru? Ak suchú tak mokru im dávate niekedy v priebehu dňa medzi tými troma dávkami? Ďakujem za super článok a prajem veľa úspechov Vám aj Vaším mačičkám.

    S pozdravom
    Daniel

    Daniel
  3. Zdravím vás,

    ďakujem za kompliment!
    Moje odporúčanie sa týka kvantity stravy nie jej kvality, respektíve či ide o suchú, mokrú, granule, alebo mäso.
    Článok je už staršieho dáta. V súčasnosti (a spomínam to v novších príspevkoch) moje mačky majú granule po celý deň a večer každý druhý deň mäso či vnútornosti.
    Mačka je stavaná tak, že rada konzumuje stravu v menších dávkach a častejšie. Preto to odporúčanie. Pasívny príjem stravy je veľmi nudný.

  4. Ďakujem za odpoveď, tiež pomali skúšam kŕmiť mäsom určite je to pre mačky lepšie aj lacnejšie, moje mačky majú mäso veľmi radi (akékoľvek), ale granule až tak nemusia preto im ich nechávam celý deň v miske. Ale vždy dosipujem len tak od oka, lebo pre 2 mačky sa to odporúčanie o dennej davke asi rozdeliť nedá, lebo vždy zje jedna viac jedna menej… Zatiaľ som im objednal kapsičky Applaws a postupne sa budem snažiť nahradiť konzervy mäsom. Chcel by som to docieliť do takého stavu že granule by mali po celý deň a na večeru premrazené mäso (podobne ako vy). Ešte som im posadil trávu občas pohryzkaju ale väčšinou ju vyhrabu. Jedna moja mačka ma strašne rada smotanu stále ju pýta pozrie sa mi do očí a zamrauči, tak neviem či je dobré že ma tak rada smotanu alebo nie. Kocúr veľmi smotanu nemusí.

    Daniel
    1. Smotana k mačke nepatrí, to je jasné, ale pokiaľ ju znáša dobre, nevidím dôvod prečo jej trošičku nedať. Ale v rámci mačacej „racionálnej výživy“ by sa to nemalo vôbec, nie je dôvod.
      Viac o mlieku a mliečnych výrobkoch v strave mačky sa dočítate za odkazom tu.

    1. Zdravím Vás v mojich očiach je to priemer. Sú lepšie a oveľalepšie ale sú aj horšia a katastrofické. 🙂
      Mačka je mäsožravec a potrebuje živočísne proteíny. Tie sa získavajú z mäsa, ale to musí byť kvalitné. Mäso je drahé a preto aj grabule s jeho obsahom nebudú stáť málo. Na druhústranu sú sýte a mačka zje objemovo menej a prospieva.
      Pri výbere granúl sa môžete orientovať i týmto článkom:
      Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky?

      Stačí Vám to takto?

      1. Áno, veľmi pekne ďakujem.
        Ináč by som sa Vám chcel poďakovať, za vaše výborné články. Pre mňa ako začiatočníka s mačičkami sú tieto články veľmi výstižné a užitočné.
        Kúpili sme si mačičku, avšak nie s papiermi, len bez PP, ale je čistokrvná a samozrejme by som chcel pre ňu to najlepšie. Samozrejme to najlepšie čo mi dovolí peňaženka. Preto som sa pozeral na tie krmivá, a ako ste spomínali pozeráte sa hlavne na podiel proteínov v strave a Brit má 39% alebo som sa ešte pozeral na Ontario, ten má 37%.

        Tibor
  5. Ďakujem za pochvalu, snažím sa, aby web bol užitočný.
    Podiel proteínov nie je všetko, musíte sledovať aj obsah obilnín, zemiakov, a tiež si premylsieť, aké asi mäso a v akej kvalite bolo použité.

    Porovnajte si napríklad:

    BRIT Care Castrate

    Zloženie: Hydinové mäso a hydinové produkty (min. 40%), ryža, kukurica, hydinový tuk, dehydrovaná hydinová bielkovina, dehydrovaná kukurica, ryžové otruby, pivovarské kvasnice, sušené repné odrezky, lososový olej, prírodná chuť, prírodná vláknina, minerálne látky, DL-metionín, L-lyzín, mannán-oligosacharidy, frukto-oligosacharidy, valeriána lekárska, organický selén, niacín, pantotenan vápenatý, kyselina listová, cholinchlorid, biotín, vitamín A, vitamín D3, vitamín E (alfa-tokoferol), taurín.

    Akostné znaky: Proteíny 360 g/kg, vlhkosť 10% tuky 120 g/kg, popoloviny 75 g/kg, vláknina 50 g/kg, vápnik 8 g/kg, fosfor 7 g/kg, sodík 8,8 g/kg, horčík 0,6 g/kg, vitamín A 30000 mj/kg, vitamín D3 2000 mj/kg, vitamín E (alfatokoferol) 600 mg/kg, taurín 1 500 mg/kg, meď 22 mg/kg, metabolizovateľná energia 3903 kcal/kg.

    Applaws chicken

    Všetky vlastnosti krmiva Applaws v prehľade:

    80% podiel mäsa
    20% zeleniny a prírodných extraktov
    <15% uhľohydrátov
    vysoký obsah bielkovín z mäsa
    bez obilnín
    neobsahuje umelé farbivá a konzervačné látky
    bohaté na omega 3 & 6 mastné kyseliny pre zdravú kožu a lesklú srsť
    brusnicový extrakt zabraňuje tvorbe baktérií, pozitívne ovplyvňuje močové cesty a tráviaci trakt
    extrakt z juky má protizápalové účinky, neutralizuje hodnotu pH
    vyvážený pomer vápnika a fosforu
    vyvinuté zverolekármi
    hypoalergénne
    s receptúrou proti chumáčom chlpov v tráviacom trakte
    v uzavierateľnom balení

    Zloženie:
    sušené kuracie mäso (min. 59%), sušené zemiaky (min. 4%), mleté kuracie mäso (min. 9%), hydinový olej (min. 9%; zdroj omega-6 mastných kyselín), hydinová omáčka (min. 3%), cukrová repa (min. 3%), sušené celé vajce (min. 3%), sušené pivovarské kvasnice, lososový olej (zdroj omega-3 mastných kyselín), minerálné látky, celulóza z rastlinných vlákien (min. 0,4%), soľ, uhličitan vápenatý, morské riasy, brusnice, DL-methionin, chlorid draselný, extrakt z juky, extrakt z citrusových plodov, extrakt z rozmarínu.

    Vidíte zásadné rozdiely?
    A to je len porovnanie dvoch značiek.

    1. Áno, máme malé mačiatko, má mesiace aj niečo.
      Čo by ste odporučili pre malé mačiatka? Aj pre nich Orijen alebo Applaws? Koľko kg zje cca jedno mačiatko za mesiac? Ide o väčší druh mačky (Neva Masquerade).

      Tibor
  6. Wow, to ste si vybrali krásne plemeno. Mačiatka jedia rôzne, to sa nedá odhadnúť. Orijen aj Applaws či aj iné bezobilninové krmivá na trhu majú vždy radu aj pre mačiatka. Za mačiatko sa jedinec považuje do 12 mesiacov veku.
    Kvalitného krmiva zje mačka menej ako nekvalitného takže ušetríte. Zároveň učte mačičku na prirodzenú stravu a to je surové mäsko a vnútornosti. Nemusíte kupovať kapsičky ani konzervy, na čo.

  7. Tak otázky ešte určite budú, možno niekedy aj priveľa 😀
    Chcel by som sa ešte opýtať na značku Taste of wild rocky mountain feline? či máte s touto značkou nejaké skúsenosti? Tiež je to vraj bez obilnín.

    Tibor
  8. Mal by som ďalšiu otázku. Píše sa tu, že je vhodné aby mačka mala pravidelné stravovanie a taktiež, že nie je vhodné, aby mačka mohla hocikedy jesť. Teraz však neviem, že čo mám robiť ak mačička nezje všetko čo jej dám. Zobrať to potom od nej ak to doje, alebo nechať tú dávku tam, aby neskôr dojedla. Pretože každý druh granúl ma určenú dennú dávku. Túto dávku každé ráno si vymeriam, aby som jej nedal menej a to potom rozdelím zhruba na 4časti a jednu časť jej dám, tú však nie vždy zje. Čiže to čo tam nechá mám jej to zobrať alebo nechať jej to?

    Tibor
    1. Mačka nie je psík a potrebuje viac malých porcií rozdelených počas dňa. Takže ideálne napríklad 3 porcie počas dňa a každá by mala byť tak veľká, aby ju zjedla bez zvyšku. Časom sa to naučíte odhadnúť.
      Druhá možnosť je mačku kŕmiť kreatívne a teda nie pasívne, že dostane do misky a tam to má. Exitujú mnohé zásobníky, kŕmítka, labyrinty a podobne, kde môžete krmivo ukryť a mačička ak je hladná sa musí snažiť krmivo nájsť a vydolovať.
      V byte obvykle nemá čo na práci a v prírode trávila väčšinu času obstaraním si potravy pre seba a potomstvo. tento čas jej treba vyplniť. Mačka potrebuje podnety, aby sa nenudila a takýmto kŕmením ju uspokojíte.

      1. Tak na tomto sa už pracuje. Postupne jej obstarávame hračky a podobné veci, kde by sme jej mohli skryť jedlo. Ide mi však o to, že ak jej dám do misky jedlo a ona to nespapá, tak jej to mám nechať tam, alebo zobrať jej to a potom dať zase? Pýtal sa to len kvôli tomu, že ste tu spomínali, že nie je dobré ak mačka má neobmedzený prístup k jedlu.

        Tibor
    1. Dobrý deň,

      na to nie je jednoznačná odpoveď. Okrem veku záleží aj na aktivite, stave /gravidita, kastrácia, ../ a zdraví /zdravé, chorá, alergická, …/ a tiež je otázkou čoho že to má koľko zožrať. Každé krmivo či už „mokré“ alebo „suché“ má na svojom obale dennú dávku pre istý vek, alebo fyzickú konštitúciu a tým sa treba aspoň ako tak riadiť.

  9. Naozaj veľmi poučný článok. Ďakujem pekne. Tiež sme našli s dcérami vonku tuláčku mačičku tigrovanú a snažíme sa ju pomaly zvykať na život v byte. A tiež máme taký menší problém s papaním. Ale vďaka vašim cenným radám si s ním určite hravo poradíme. Ďakujem a prajem krásne spolunažívanie s mačičkami.

    Zuzana
      1. Chcela by som vás ešte poprosiť o radu či je v poriadku že naša Sisa prespí väčšiu časť dňa. Trošku spapá napije sa čerstvej vody pohrá sa a zase spí.Dokáže spať aj viac hodín. Je v poriadku zdravá len sme ju doniesli z vonku. Hádam kým si zvykne lebo vonku veľmi behala. Ďakujem vám za odpoveď.

        Zuzana
  10. Dobrý deň,potrebovala by som pomoc. Môj kocúr má asi tak 8 rokov (mačacích). Z nejakého dôvodu mu rodičia dávajú jesť mäso v konzerve pre mačky iba JEDEN-krát denne. Kocúr je trošku „tučnejší“. Kocúr (Muro) má ako stravu stále iba vodu (každé 3 dni čistú) a mäso (ina ráno o 7. hodine), žiadne granule. Muro má iba 2 zuby- jeden hore a druhý dole a to kvôli môjmu otcovi (:-(), preto sme mu prestali dávať granule. Vedela som, že s tými dvoma zubami ich nevie rozkúsať. Takto to funguje už asi rok.. mala by som niečo zmenit? :/ podľa mňa je veľmi zlé mu dávať jesť iba raz do dňa. Cez deň stále pýta jesť..

    Jana
    1. Dobrý deň,
      8 ľudských rokov ste mysleli – nie? To je veľmi málo na to, aby mal len dva zuby, čo sa mu stalo? Otec za to môže – v akom zmysle?
      Mäso v konzerve mám chápať ako? Klasická konzerva pre mačky? Ta nemusí vždy obsahovať mäso, aj keď sa tak môže tváriť.
      Mačka nie je pes, potrebuje menšie porcie viac krát denne. Čerstvá voda raz za tri dni? To je prečo takto nastavené?
      Odporúčam Vám tieto články a edukovať rodičov.
      Čo treba vedieť o kŕmení mačiek pred tým, ako začneme?
      Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky II ?
      Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška
      Mäso a vnútornosti vo výžive mačiek

      Granule sa inak dajú namočiť, aby ich mohol jesť.
      Z vášho popisu mi je celkom nevoľno, nemám pocit, že je mačička doma milovaná a že je o ňu postarané dobre.

  11. Dobrý deň, ďakujem aj ja za vaše články, ktoré ma v mnohom inšpirujú 🙂 Bohužiaľ mám s mojim 5 mesačným kocúrikom taký veľmi zvláštny problém , neviem či mi s tým vôbec bude vedieť niekto pomôcť, ale keďže vidím že s mačkami máte dlhoročné skúsenosti a ste ochotný poradiť, tak to aspoň skúsim 🙂
    Je zdravý, hravý, dravý … 🙂 no proste všetko v poriadku až na jednu vec. Po každom použití wc mu musíme doutierať zadoček, lebo mu tam zo železnou pravidelnosťou zostane vždy nejaký zostatok. Len maličký, taká guľôčka priamo na ritnom otvore. Jednak to zapácha a ak mu to nedočistíme my, tak predpokladám že to môže ostať na perinách, sedačke a pod. Sám si to nedočistí, spokojne si tak behá. Nemá hnačku, ani zápchu, má myslím kvalitnú stravu (Ontario Kitten a N&D kitten), kŕmime 3x denne, vodu mením ráno a večer, no naozaj už sama neviem čo by som mohla vyskúšať.
    Budem vám vďačná za váš názor.
    Ďakujem veľmi pekne.

    Mili
  12. Dobrý deň,

    máte ho od mačiatka? Niekedy sa stane, že mačiatko z nejakého dôvodu príde o matku v skorom veku a tá ho nenaučí všetko,čo pre život potrebuje, vrátane osobnej hygieny.
    ja mám kocúra, ktorý si nečistí análne vačky a to spôsobuje smrad.
    U váš je možno niečo obdobné.
    Ja by som ho vzal na veterinu a skontroloval tie análne vačky a nechal vyčistiť, či problém nebude práve tam.
    Mačky sú veľmi čistotné, neustále sa umývajú, dokonca až 30% svojho času. Občas ale niečo niekde zostať môže.

    1. Áno to ste asi naozaj trafili. Keď si nás našiel mal podľa odhadu veterinára 8 týždňov. Čítala som že ideálny čas na oddelenie od mamy je najskôr po 12 týždni. Kocúrik sa síce sem-tam umýva ale o 30%tách môžme len snívať. Čistiť si análne vačky som ho zatiaľ ešte nevidela 🙁 Dá sa to nejako doučiť? Češeme ho, to má celkom rád, možno ho nejakou vlhkou rukavičkou poutierať aby sa už dočistil sám? Na začiatku veru ani poriadne exkrementy nezahrabával ale to sa už doučil. Ďakujem a pozdravujem 🙂

      Mili
  13. Dakujeme za cenne rady o krmeni, sme zaciatocnici. Ale ocenila by som aj mnozstvo krmiva za den pre nasu 10 mesacnu bestiu ktora stale kvili pri prazdnej miske. Tiez sa bojime ze priberie, tak sa doma stale hadame, kolko coho moze dostat.
    Este chcem poprosit o pomoc….dlho uz zhanam niekoho kto by nam namontoval siet na balkon aby nam z neho nevypadla nasa spidermanka, ale neviem nikoho zohnat. Viete niekto poradit?

    VENUŠA
  14. Dobrý deň,

    veľmi pekne ďakujem za kompliment.
    Čo sa týka krmiva, vždy je údaj na obale, obvykle podľa veku a váhy. Z toho by som vychádzal pri dávkovaní jedla. Je jedno či ide o suché ale mokré krmivo. Mačky majú potrebu jesť mennej ale často, viackrát počas dňa. Mnohí to teda riešia tak že im dávajú granule a tie sú k dispozícii celý deň. Moje mačky majú dve porcie denne, ale každú dostanú do labyrintov a z toho sa kŕmia počas celého dňa. Nedávam im o moc viac ako reálne zjedia. Za tie roky už mám odhad.
    Sieť na balkón musíte googliť. Ja som si ju urobil sám, ale nie som vhodný príklad, nemám to navŕtané a teda bez dozoru tam mačky nenechávam. Skúste osloviť rôzne montážne firmy čo robia okná a podobne alebo malého živnostníka/remeselníka. Ja sa Slovensku nežijem a tak nemám tieto kontakty.

    Prajem veľa šťastia!

  15. Ďakujem pekne za odpoveď a hneď prikladám ďalšiu otázku Kocúrik ako nám rastie tak je čoraz divší a taký pomstychtivejší by som povedala. Na jednej strane je veľmi prítulný ale keď ho chytí rapel skáče do nás a hryzie do lýtok. Robí to aj ako odplatu že pred ním zavrieme kúpeľňu alebo niektorú izbu, alebo ho odtlačím od kvetu aby ho nehrýzol. Venujeme sa mu, hráme sa s ním, na to je dosť náročný. Je možné že sa skľudní po kastrácii a vôbec v dospelosti? Teraz má pol roka. Ďakujem pekne.

    Mili
  16. No ved to je prave ten problem, ze krmivo kupujeme vo veterinarnej klinike, to kvalitne na „O…,ale on len odsypava z kybla do sacku, takze sme bez informacii

    Velmi by som chcela zohnat tie labyrinty na krmenie, u nas som to nevidela. Viete poradit? Presny nazov, pripadne kde? Ale ak nie ste na Slovensku, tak asi tazko…
    Inak siet na balkon viem zohnat, firmu nie, tak idem hladat hodinoveho manzela☺

    VENUŠA
    1. Dobrý deň,

      ak viete aké krmivo vám predáva nie je problém tieto informácie dohľadať na internete. Ja vám bez toho neporadím. Potom už len zvážte ako veľmi je vaša mačička aktívna, v akom je zdravotnom stave a podľa toho môžete odporúčané množstvo upraviť. Iba majiteľ vie, koľko energie jeho micka doma spotrebuje.
      Oba sú kúpované na zoohit.cz, bohužiaľ ich mám roky, ale verím, že ich majú aj v sieťach kamenných predajní. Vídavam ich tam. Môžete si ich aj vyrobiť z fľašky a podobne!
      Hodinový manžel znie dobre!

  17. Dobrý deň, prosím urýchlene o radu. Kocúrik polročný sa nám už 3x vycikal mimo záchod. Mysleli sme že začal značkovať a chceli sme ho dať vykastrovať ale narazila som na článok že kocúr značkuje vždy na zvislý povrch a nikdy na vodorovný a to je náš prípad. Urobil to 3 x približne tak raz za týždeň. Naozaj teda neznačkuje ale močí mimo záchod? Nie sme si vedomí žiadnych zmien v našej domácnosti ani zdravotných problémov kocúrika. Čo s tým? Je to veľmi nepríjemné. Ďakujem pekne za vašu odpoveď.

    Mili
  18. Dobrý deň,nie je kastrovaný, má pol roka, nemáme iné mačky. Spravil to na tri rôzne miesta, naposledy priamo pred nami pod písací stôl. V rozmedzí troch týždňov, tak raz za týždeň. Myslela som práve že ide o značkovanie, ale bola to slušná mláčka rovno pod seba. Predtým to spravil raz v chodbe a raz v špajzi. Inak je dosť divoký, skáče nám do nôh keď ho niekam nepustíme, už má uhryzol aj do líca keď som spala, asi sa rozhodol že mám vstať. Snažíme sa mu venovať, má hračky, aj my sa s ním hráme, ale akoby mal stále málo. Nad ránom dokáže aj hodinu mraučať, má k dispozícii veľkú kuchyňu aj chodbu, keď sme nechali na noc otvorené izby vôbec sme sa nevyspali, lebo nad ránom začal buntošiť, skákať po nás … Von chodí iba na balkón, zatiaľ pod dohľadom lebo nie je zabezpečený. Myslím že je zdravý, keby mal niečo s mechúrom tak by to asi robil častejšie, nie raz za týždeň. A vo svojom wc sa vymočí bez problémov, nemravčí. Neviem ako mám reagovať ani na hryzenie ani na to močenie keďže mačku nemožno trestať. Ďakujem pekne vopred za radu.

    Mili
    1. Dobrý deň,

      kocúrik podľa mňa dospieva a bude značkovať. Ak močí mimo toalety a vyberá si miesta a čas aby ste to videli, niečo nie je v poriadku. Ukazuje vám to. To je jeho tlačová správa. osobne si myslím že je načase kastrácia a tam si môžete nechať spraviť aj odborné vyšetrenia moču a krvi. Pokiaľ toto nie je dospievaním, môže ísť o problémy s mechúrom, alebo psychiku. Viac sa môžete dočítať v článku tu.

      Čo sa týka jeho správania tak to je myslím v poriadku. 🙂 Máte doma divokú šelmu v období dospievania takže má nekončiaci zdroj energie a potrebuje veľa podnetov k tomu, aby si ju vybila. Mačka je predátor a šelma a svoj deň trávi tým, že loví, stopuje, snorí, ňuchá, útočí a loví a podobne. U nás v byte toho veľa k lovu nie je a preto sa musíme o o zábavu postarať mi a to cez aktívny príjem potravy, prípravu podnetného prostredia , veľa spoločných hier a pozornosti. Ďalšou možnosťou je nová mačka – parťák.

      čo sa týka jeho kúsania a divokosti, tak mačiatko robí len to, čo mu vy dovolíte, aby robilo. Musíte si sami presne stanoviť svoje hranice. Mnohí ľudia robia chybu, že práve simuláciou hry na lov s vlastnými rukami a nohami mačičku zabavia. To síce áno, ale mačiatko sa o pár mesiacov zmení v mačku a už nebude chápať prečo nemôže loviť vašu ruku či nohu. Na trhu je dnes nespočetne veľa hračiek, ktoré je možné pri hre použiť. Zároveň je v poriadku mačku upozorniť, ak vás zraní. Môžete zakričať, aby sa zľakla, odstrčiť ju, prestať sa hrať a nevšímať si ju, … Ak budete dôslední, ona pochopí, že toto nie je dovolené a prestane. Mačka chce s vami zdieľať všetko, ale vy musíte určiť kedy a ako. V tom vám môže pomôcť pár pravidiel z tohto článku.

      Držím palce!

      Kajo

  19. Ďakujem veľmi pekne za reakciu a rady. Som rada že je to normálne správanie a že je možnosť že sa časom upraví. Veľa z toho čo spomínate už aj robíme, momentálne napr.vyrábame mačkostrom na balkón, aj aktívne kŕmime. Ale vždy je čo zlepšovať, pri mačke asi zvlášť 🙂 Hráme sa s ním ale asi mu to nestačí, aj rozmýšľame o ďalšej mačičke, ale kým mám pocit že nezvládam jednu, je to na mňa priveľké riziko. Ani neviem ako by ju prijal, s inými zvieratami neprichádza do styku. Radšej by som ešte počkala. Ale zas sa bojím že keď bude úplne dospelý, nepríjme už nikoho nového k sebe. Viem že tu mi nikto nezaručí čo bude lepšie ale viac hláv viac vie a skúsenosti pomôžu 🙂 tak budem vďačná za váš názor.

    Mili
    1. Ono je to skutočne veľmi rôznorodé. Všetko je o osobnosti a živote aktuálnej mačičky. Sú mačky samotárky, sú mačky, ktoré potrebujú parťáka, sú také ktorým stačia ľudia. Vy najlepšie poznáte toho, čo máte doma a podľa toho sa môžete riadiť. Ak myslíte,že by potreboval/ocenil spoločnosť inej mačičky, tak by som to skúsil. Depozity poskytujú kompletné informácie o svojich zverencoch. Tí žijú v skupinách v domácich podmienkach a sú zvyknuté na mačky a klasické životné podmienky v bytoch či domoch. Dobrovoľníci v depozitoch ich poznajú a vy zase poznáte svojho a vedia doporučiť najvhodnejšieho adepta. Čo sa ale stane u vás doma je otázka,na ktorú nikto odpoveď nepozná. je ale možné sa na to dobre pripraviť a znížiť tak možné riziká. Preto som napísal niekoľko zásad.
      Najdôležitejšie je aby si mačičky rozumeli temperamentom, povahovou a potom vekom. Najideálnejšie spojenie je medzi súrodencami, čo je jasné, potom medzi mačičkami ktoré sa kamarátia napríklad v depozitoch. Vždy sa ale skôr doporučuje aby boli rovnakého či podobného veku.
      Kedy si zaobstarať druhého kamaráta je tiež rôzne. To musíte vy cítiť , že je ta prává chvíľa. Čím dlhšie ale budete čakať, tým viac sa zvyšuje pravdepodobnosť, že zoznamovanie nebude jednoduché. Mačička si zvykne na to, že celý svet je len jej a následne ho niekto naruší. To je stres. Neznamená to však, že sa ich priateľstvo nemôže vyvinúť. Väčšina mačiek si na sebe nejakým spôsobom zvykne a dá si hranice. Sú ale aj také, ktoré iné mačky, alebo len niektoré mačky proste neznesú a spolužitie nie je možné.
      Môj názor ale je, mať mačičky aspoň dve, nech jedna nie je nikdy sama. Vždy je ale lepšie mať radšej jednu, ktorá má všetku lásku, komfort a pozornosť, ako viac mačičiek a znižovať úroveň a štandard starostlivosti, pozornosti a lásky. Já mám mačky, adoptoval som ich postupne a v rôznom veku a celkom mi to kombinovanie vyšlo, že si rozumejú. Zároveň sú mačky môj strop a viac by som aktuálne nechcel, práve z dôvodu, že by to už znížilo ten nastavený štandard.
      Ale ktovie čo bude o pár mesiacov, rokov … 🙂

  20. Dobrý deň;
    Veľmi pekne Vás prosím o radu pretože máme takú zatulanu mačičku žije síce na dvore ale chodí k nám papať 2 krát denne a teraz mala mačiatka a už včera aj predvčerom vždy nad ránom doniesla k nám pred dvere mŕtve mačiatko; som z toho úplne nešťastná;chcela by som pomôcť ale manžel má silnú alergiu na mačky a ja ich chodím stále hľadať kde môžu byť ostatné; vidím že mamina sa len rýchlo napapa u nás a už je preč; bol to naozaj hrozný pocit mať pred dverami tie mŕtve mačiatka

    Zuzka Ch
    1. Dobrý deň,
      to ma mrzí, mačku treba kastrovať aby sa toto nestalo aj v budúcnosti. jediný spôsob ako tomuto predchádzať je korigovať plodnosť ferálnych mačiek a to sa robí len cielenou kastráciou. Mačka má asi nejaký problém – malé umreli, ktovie prečo , alebo ich niekto či niečo zabilo. Ktovie. Každopádne by som dohliadol na to, aby sa mačka už viac nemala možnosť páriť.

  21. Dobrý, mám problém s papaním u 5 mesačného ragdolla, máme nové granule a nemozem nikde zohnat tie čo mal predtým, aby som mu ich zmiešala, zožerie ich, a potom vracia, poradíte mi?

    zuzana
    1. Dobrý deň
      a čo to presne mal za značku a druh?Pôvodní majitelia tiež nevedia zohnať?Aké podávate nové? Existujú desiatky druhov tak bude asi najlepšie skúšať a hľadať veľmi obdobnú alternatívu – aspoň na začiatok.
      Inak zvracia priamo po jedle? Je to natrávené? Ak sa to pravidelne opakuje kocúra by som vzal na veterinu,aby sa niečo nezanedbalo. Mača potrebuje kvalitnú pravidelnú stravu, rastie, vyvíja sa, je to nebezpečné aby hladoval a bol dehydrovaný / zvracanie odvodňuje/.

  22. Dobrý deň, v prvom rade chcem pochváliť článok, ktorý sa mi veeeľmi dobre čítal a hlavne mi dal veľa informácií 🙂 No a v druhom rade som sa sem prišla poradiť. Neviem sa rozhodnúť medzi dvoma variantami. https://fera.sk/krmiva-pre-macky/ Vyberám z ROYAL CANIN a JOSYRA značkou. Moja mica má sem-tam problémy s trávením tak rozmýšľam konkrétne nad https://fera.sk/royal-canin-digestive-care-2-kg-sk.html a https://fera.sk/josyra-cat-sensicat-0.4kg.html .. Značku ROYAL CANIN poznám už dlhšie, ale JOSYRA ešte nie. Ak s ňou máte niekto skúsenosť, dajme mi, prosím vás, vedieť.

    Timea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..