Jedna americká štúdia priniesla najnovšie šokujúce výsledky. Mačací parazit Toxoplazma gondii , spôsobujúca ochorenie toxoplazmózu, môže zasiahnuť aj ľudský mozog a ovplyvniť tak jeho správanie. Podľa štúdie je možné, že tento endoparazit môže zvýšiť riziko vypuknutia mentálneho ochorenia schizofrénie.

Toxoplazmóza je zoonóza, takže patrí medzi ochorenia prenosné aj na človeka. Treba si však uvedomiť, že toxoplazmu gondii okrem mačiek prenášajú aj mnohé iné živočíchy: hospodárske i domáce zvieratá , psy, vtáky, ryby a dokonca i človek. Tá istá štúdia dokonca hovorí, že až 10% američanov je postihnutá týmto endoparazitom a ani o tom nevie, pretože infekcia u nich prebieha bez zjavných príznakov.

A teraz trošku podrobnejší opis toxoplazmózy, aby ste si vedeli na základe faktov utvoriť obraz o tomto ochorení a jeho rizikách. Nie je nič dôležitejšie ako objektívne vedecky doložené informácie. 🙂

TOXOPLAZMÓZA

Zdrojom infekcie u človeka nemusí byť zviera. Človek sa môže nakaziť aj nedostatočne tepelne upraveným mäsom, nedostatočne umytou zeleninou, v pieskoviskách, hlinou. Definitívnym hostiteľom je však mačka. Parazit sa usídľuje v jej čreve. Človek tu funguje len ako medzihostiteľ. Medzihostiteľom môže byť ale aj iný teplokrvný živočích, ktorý sa nakazí prehltnutím, prípadne vdýchnutím zrelej oocysty alebo požitím tkanivových cýst v kontaminovanej potrave. Z oocysty sa v čreve uvoľňujú sporozoity, ktoré prenikajú do rôznych tkanív (oko, mozog, svaly), v ktorých sa množia.

Trofozoit je rýchlo sa množiaca forma toxoplazmy rožkovitého tvaru, ktorá sa vykytuje v akútnom štádiu infekcie v tkanivách a telesných tekutinách postihnutého.

Cysta je okrúhly útvar, obsahuje niekoľko stoviek jedincov a predstavuje latentnú formu, ktorá môže perzistovať v rôznych tkanivách, najmä vo svaloch a nervovom tkanive hostiteľa v chronickom štádiu ochorenia.

Oocysta predstavuje formu, ktorú v stolici vylučujú mačkovité šelmy, u ktorých prebieha pohlavný cyklus rozmnožovania parazita. Množenie v infikovanom organizme zastavuje imunitná odpoveď hostiteľa.

Parazit je rozšírený celosvetovo, v našich podmienkach asi u 40% dospelej populácie sa potvrdzuje stretnutie s infekciou. Človek sa môže infikovať okrem požitia zrelej oocysty z kontaminovaného prostredia aj prostredníctvom nedostatočne tepelne upravenej potravy, predovšetkým mäsa. Najzávažnejší je však transplacentárny prenos (z matky na plod), ktorý je možný vtedy, ak matka počas tehotenstva prekoná primoinfekciu.

Klinické prejavy:
Inkubačná doba akútnej choroby trvá 1 -2 týždne. Väčšina ľudských infekcií prebieha asymptomaticky (bez príznakov) až 80% alebo benígne so zdurením lymfatických uzlín, vyskytuje sa horúčka, bolesť hlavy a svalov. Pri zriedkavých závažnejších formách býva vyrážka, hepatitída, ecefalitída (najmä pri reaktivácii v dôsledku poruchy imunity) a myokarditída. Charakteristické sú zväčšené, ale nebolestivé lymfatické uzliny.
Pri transplacentárnom prenose môže dôjsť k uhynutiu plodu a potratu alebo k teratogénnemu poškodeniu vývoja plodu – kongenitálna toxoplazmóza (hydrocefalus, mikrooftalmia, cherioretinitída, encefalomyelitída). Ak došlo k infekcii v poslednom trimestri, môže sa dieťa narodiť bez viditeľných zmien, chorioretinitída sa môže zjaviť neskôr. Včasná špecifikácia liečby matky znižuje riziko poškodenia plodu o 60%.

Na liečbu toxoplazmózy sa osvedčila kombinácia pyrimetamínu (Daraprim), makrolidových ATB (rovamycín) a sulfónamidov.

Takže žiadnu paniku!
Ak dodržiavate osobnú hygienu, váš imunitný systém je v dobre kondícii, nie je sa čoho báť!! Ohrozenou skupinou sú najmä oslabení jedinci, kde ich imunitný systém nepracuje ako by mal, alebo trpia imunitným ochorením a tehotné ženy.
Všetci spolu an psoteli

Zdroj informácií o toxoplazmóze:
Petrovičová, A., Šimkovičová M. Špeciálna mikrobiológia, účebné texty Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..