Robin je zatiaľ posledný prírastok do našej mačacej rodinky. Adoptoval som ho v auguste 2011, ako inak cez občianske združenie Mačky SOS. Odhadom mal v tom čase asi 2 mesiace, bol otestovaný (FIV, FeLV – negatívny), odčervený, čistý a zdravo vyzerajúci. Chvíľu po príchode do novej domácnosti sa uňho začali prejavovať príznaky gastro-intestinálneho problému. No a tým sa to všetko začalo. Niekoľko týždňový boj s endoprazitmi.

Prvých pár dní Robin hnačkoval a bol značne plynatý. To som u mačky ešte nezažil. Neprikladal som tomu veľkú dôležitosť, lebo pri prechode z jednej značky krmiva na druhú bývajú zažívacie problémy bežné. Po týždni (čo býva obdobie kedy by sa stolica mala upraviť) však stav pretrvával. Robin stále hnačkoval a bol viac plynatý. Zápach to bol nehorázny a zhoršoval sa. Jedol a pil normálne, kožúšok mal pekný a hebký, neprejavooval náznak choroby ani apatie. Jedného dňa sa však Robin vycikal a vykakal na posteľ. To bol jasný signál, že niečo nie je v poriadku a na druhý deň sme sa s ním vybrali na veterinárnu kliniku.

Prvý cyklus liečby – giardie

Na klinike Robina vyšetrili a odporučili koprologické vyšetrenie trusu. To však ešte pred príchodom k nám urobil aj jeho pôvodný veterinár (s pozitívnym nálezom škraviek) a kocúrika odčervil. Následná kontrola trusu bola už negatívna.
Robinovi zatiaľ nasadili intestinálnu diétu a šli sme domov. Tri po sebe idúce dni som zbieral vzorku jeho trusu, ktorý som následne odniesol na vyšetrenie. Na druhý deň mi už zhrozená pani doktorka oznámila, že dobré správy nech nečakám. Kocúr je úplne zanesený giardiami. Taký nález vraj už dlho nevideli.

Hoci som mal mikrobiológiu na vysokej škole, nič mi to nehovorilo a tak ma pani veterinárka uviedla do obrazu. Hneď mi bolo povedané, že sa u nás doma musíme všetci nastaviť na sprísnený hygienický režim. Liečbu musia podstúpiť všetky mačky, pretože giardie sú ľahko prenosné a keďže Robin používal všetky záchodíky je možné , že sa už nakazili.

1. Nový člen domácnosti by mal stráviť pár dní v karanténe

Tu je prvá vec na ktorú by som veľmi rád upozornil. Ak máte doma mačky, psy či iné zvieratá a prinášate si novú micu – je úplne jedno či od chovateľa, z depozitu alebo útulku, odporúčam vám umiestniť ju najskôr do karantény. Stačí kúpelňa či jedna malá izba. Zotrvať by tam mala minimálne po dobu 3 dní, ktoré sú potrebné pre zber vzoriek trusu na koprológiu.
Okrem giardií sú ešte väčšou pohromou isospóry a preventívne opatrenie ako karanténa je tu namieste. Takto sa vyhnete zdĺhavým komplikáciám, ktoré by vás inak čakali, v prípade pozitívneho nálezu. Endoparazitov je samozrejme viac, ale medzi tie najhoršie určite patria práve giardie a isospóry.

2. Nový člen domácnosti by mal absolvovať vstupnú prehliadku a koprológiu

Kollby a Robin pijú mliečko s probiotikami

Ja mám štyri mačky a ani jedna neprišla s prenosným ochorením, všetky boli pred adopciou riadne vyšetrené a testované. Nikdy som nových členov nedával do karantény a tak som to nepovažoval za potrebné ani u Robina.

Otázka teda znela , kde sa tie giardie vzali?
Robin bol pred adopciou (ako aj všetky mačky) vyšetrený, testovaný a odčervený. Príznaky ochorenia nejavil. Už prvý týždeň v novom domove bol však plynatý a hnačkoval.

Možnosti sú v podstate tri:
Vyšetrenie na giardie nerobí každý veterinárny lekár, takže ten pôvodný ich nemusel odhaliť. Tie zatiaľ kolonizovali Robinovo tenké črevo a množili sa. K príznakom prišlo až stresovou reakciou na nové prostredie, prípadne krmivo.

Druhá alternatíva je, že sa nakazil až u nás, napríklad od starších mačiek, u ktorých mohla prebiehať asymptomatická infekcia. Vzhľadom na oslabenú imunitu, mladý vek a stres, sa Robin nakazil a giardie uňho spôsobili klinické prejavy giardiózy, ktorá uňho v novom prostredí prepukla.

Posledná varianta je, že sa cysty nachádzajú v prostredí. Mohli byť zanesené zo záhrady, na topánkach či odeve. Naša záhradka je totiž mačací raj pre pouličky a divošky ktoré tu v okolí žijú. Naše 3 dospelé mačky sa nemuseli nakaziť, pretože majú dobrú imunitu a Robin ako oslabený jedinec im podľahol.

Odpovede sa už nedopátram a ani nie je dôležitá. Už v tom čase bolo pre mňa primárne zbaviť sa parazita a vyčistiť dom. Ja som typ, ktorý ide problém riešiť a nie dookola lamentovať nad tým, kde sa stala chyba.
Ako vidíte na mojom príklade, tri mačky boli bez problémov a u štvrtej som si to užil za všetky. 🙂 Pravdepodobnosť vychádzajúca zo štatistiky je teda jedna ku štyrom, čo nie je tak veľa, ale ani to nie je málo. Preto chcem zopakovať, že je lepšie byť opatrný na začiatku, ako potom bedákať!

3. Prevencia je vždy lacnejšia a jednoduchšia ako následná liečba a komplikácie s ňou spojené.

Po príchode od pani veterinárky sme teda nasadili liečbu všetkým štyrom mačkám. Dostali sme Entizol v tabletkách pre dospelákov a Robin dostal tobolky s účinnou látkou, ktoré bolo potrebné rozpúšťať v nejakom roztoku a aplikovať striekačkou do papuľky. Okrem toho papal intestinálnu diétu a každý mačiek dostával prídel probiotík Probican.
Liečba trvala 12 dní. Každý deň bolo potrebné vydezinfikovať záchodíky a podstielku vyhodiť. Ako prípravok vraj stačia podobné tým, ako na čistenie ľudskej toalety, napríklad Domestos. Ja som sa rozhodol, že 5 záchodíkov zredukujem na 4, prevarím všetky pelechy a deky a umývať budem Domestosom celý dom každý deň, nech mám istotu, že sa tej pliagy zbavím.

záchod, easy cat, toaleta, záchodík

Tak sa začal kolotoč drhnutia, čistenia domu a mačacích záchodíkov a „trápenie“ mačiek neustálym podávaním tabliet. Slintali, neskôr zvracali a hlavne predo mnou utekali a schovávali sa. Dni plynuli a Robinove príznaky ustúpili. Na konci liečby sa však opäť prejavili v plnej sile. Medzitým som Domestos vymenil za Bref. Namiesto vody som Robinovi účinnú látku miešal s hovädzím vývarom. Osvedčilo sa to, lepšie to znášal a prestal toľko slintať.

Po 12 dňoch nasledovala 3 dni pauza a následne som zbieral vzorku trusu na vyšetrenie. Tentokrát už ale šlo o miešanú vzorku od všetkých mačiek. Robin bol stále plynatý, stolica nebola tuhá a zápach bol otrasný, takže som si aj myslel, že prvé kolo liečby nezabralo.
Nález bol opäť pozitívny, no okrem giardií, ktorých počet viditeľne klesol, sa potvrdila i prítomnosť pásomnice. To bol šok!
A vysvetlenie? Premnožené giardie sú dominantným parazitom, ktorý bránil prejavu iných parazitov v tele, takže sa pásomnica prejavila až keď giardií ubudlo. Super! 🙁


Druhý cyklus liečby – giardie a pásomnica

Nasledovalo teda opakovanie celého liečebného procesu. Navyše mačky dostali Fenbion, počas prvých troch dní, aby sa zbavili pásomnice. Liečba opäť prebiehala u všetkých. Záchodíky som začal umývať prípravkom Suprachlór TB určeným pre zdravotnícke zariadenia a zo 4 záchodíkov som to zredukoval na 3.
Na ostatné predmety, hračky a plochy som používal Savo. Najskôr tekuté a potom gelové. V tom čase sme už mesiac žili v opojnej chlórovej vôni.
Skúsil som klasik – kvetinový a potom eukalyptus. V reklame pani s úsmevom tvrdí, že jej dom má vôňu sviežosti. Neviem či mne ešte chlór dostatočne nevyžral receptory v nose, ale ja som stále cítil len ten chlór, žiadnu kvetinovú či eukalyptovú sviežosť.
K umývaniu záchodíkov, podláh a plôch doma som pridružil aj dezinfekciu hračiek a opäť som vyváral pelechy a deky. Vydezinfikoval som aj vchod do domu, chodník a altánok. (Asi skôr pre lepší pocit než pre praktický dôvod)
Počas druhej fázy liečby mačky častejšie zvracali. Entizol je silný liek a nauzea (nutkanie na zvracanie) či zvracanie samotné je sprievodný príznak jeho užívania.

Čím treba dezinfikovať?

V druhej polovici druhého cyklu liečby však prišiel ďalší šok. Nejaká slečna na fóre Mačky SOS mi napísala, že vraj prípravky na báze chlóru na giardie neúčinkujú. To bolo ťažká rana, lebo každodenné upratovanie mi zabralo niekoľko hodín a asi to bolo úplne zbytočné. Na fóre sa automaticky spustila živá diskusia o tom, čím teda dezinfikovať domácnosť. Diskusia to bola neskutočne plodná, nápadov bolo veľa.
Ľudia odporúčali naparovanie mopom na 60 stupňov a viac (účinnosť to ale vraj má len pod veľkým tlakom), Virkon´S ( neuveriteľne páchne a farbí na rúžovo a o účinnosti na protozoá sa v návode nepíše), 5P (nepôsobí na vírusy hoc giardie sú jednobunkovce) , ožiariť priestor lampou či skúsiť Sanytol. Posledný menovaný je jediný bežne dostupný a cenovo prístupný a tak som si ho teda bežal zakúpiť a všetko som nim drhol a čistil.
Neskôr som dostal ďalšie informácie o účinných prostriedkoch, ale z rady profesionálnych. Neviem teda povedať, aká by bola ich prípadná dostupnosť. Použiť by sa mohol vraj napríklad INCIDUR SP (kumulatívne účinky), PEDOX a úplne najlepší by mal byť Persteril. Ale pozor, sú to však ŽIERAVINY!!!. Na giardiu mi bola doporučená aj opaľovaciu pištoľ na okná.
Tieto prípravky sú určené na boj proti plesniam, hubám vírusom, baktériám, čo však nie je to, čo potrebujeme na boj s prvokmi, cystami, spórami, no aj tak sa ľuďom odporúčajú i v týchto prípadoch. Vhodný by mal byť údajne iba starší PERSTERIL (obsahoval H2SO4) alebo lúh sodný a najmä vysoká teplota, vriaca voda a opaľovacia pištoľ.

Ak sa pýtate, ktorý z týchto prostriedkov odporučiť, tak skutočne neviem, asi kombináciu viacerých.

Záchod, podstielka

Mnohí hovorili, že pokiaľ sa nezlepší imunita, nepomôže nič. Vtedy som sa rozhodol zakúpiť Capramilk Bio. Tablety mali nielen napomôcť imunite, ale aj regenerácii črevnej flóry.
Chúďatá cicíky – toľko tabliet som do nich nastrkal za to obdobie.

V tejto fáze som už bol schopný rýchlo a takmer bezproblémovo podávať tablety všetkým mačkám. Dá sa povedať, že po 6 rokoch som konečne prišiel na to, ako ich správne zasunúť až do krku. Tým sa zmiernil stres, slintanie zmizlo a šlo mi to naozaj rýchlo.

Tretí cyklus liečby – škravka

11.10. boli výsledky ďalšej kontrolnej koprológie hotové. Giardie už v truse nenašli. Padol mi kameň zo srdca. Bohužiaľ koprológia negatívna nebola. Objavila sa tam škrkavka. Vtedy ma napadlo len jediné, že čo ešte sa tam môže nájsť. Išlo však ale len o jedno vajíčko. Našťastie!
Mačky dostali 2 druhy (Cestal a Caniverm) odčervovacích tabliet na 3 dni a spot on prípravok Advocate. Zvýšený hygienický režim som ešte týždeň zachoval. Istota je istota!

Robin

Robinova stolica sa postupne upravila (trvalo to tak ešte 10-14 dni), získala normálny vzhľad i konzistenciu a plynatosť sa stratila úplne. Všetko začínalo vyzerať normálne.
Žiaľ Robin sa rozhodol ukázať všetky možné komplikácie a choroby. Jeho imunita si zjavne zobrala dovolenku. Ešte ten víkend začal kýchať, sopliť a močiť do pelechu, na moje oblečenie a do kuchynského drezu. Dýchačku mal našťastie čistú, no mal pH moču 8 (norma je do 5) a sedimenty obsahovali kryštáliky. Započal teda novú liečbu a očkovanie sa opäť muselo odložiť. Ale o chorobách močového traktu zase nabudúce. 🙂
Bella stráži záchodík
Každopádne som sa vďaka peripetiám s endoparazitmi veľa naučil. Viem aké riziká existujú i ako sa im cielene vyhnúť. Rovnako by som už NIKDY nepodcenil význam karantény pre novo prichádzajúce zviera do domácnosti. No a hlavne som sa zdokonalil v podávaní tabliet, čo je neoceniteľná zručnosť! Nie nadarmo sa hovorí, že všetko zlé je na niečo i dobré. 🙂

Úprimne dúfam, že nik z vás nebude musieť bojovať s takýmito či podobnými parazitmi a článok tak zostane len zaujímavosťou pre rozšírenie svojich vedomostí. 🙂

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 10/2015, XV. Ročník.