Již během prosince můžeme na ulicích slyšet rány z petard a dělobuchů a vídat ohňostroje. Vše začíná oslavami sv. Mikuláše a pokračuje blížícím se koncem roku, Silvestrem, a končí novoročními ohňostroji, které pořádají i sama města. Barevné světelné efekty a ohlušující rány jsou velkou zábavou pro některé lidi, ale obrovským stresem pro zvířata, a to nejen pro naše „domácí mazlíčky“, ale především pro divoce žijící zvířata a zvířata v zoologických zahradách.

Mnoho lidí na Silvestra utíká z hlučných a méně bezpečných měst do přírody, kde pak realizuje svou vlastní hlučnou a barevnou oslavu. Díky tomu se divoká zvěř nemá kam ukrýt před nečekaným hlukem a záblesky, které je neuvěřitelně děsí a ona pak zmateně utíká i do míst, kterým by se normálně vyhnula. Stejné nebezpečí hrozí i ptákům, kteří se vyděšeni hlukem a světlem pokusí odlétnout, nicméně oslněni několika ohňostroji po sobě se mohou snadno zranit či usmrtit o dráty elektrického vedení, o nosná lana lávek a mostů, o potrubí a další překážky. Často po novoročních oslavách tak končí desítky zvířat vyčerpána, poraněna či zmrzačena. V případě, že naleznete v přírodě zraněné zvíře, obraťte se, prosím, na nejbližší záchrannou stanici, jejich seznam naleznete na www.zvirevnouzi.cz.

Z podobných každoročních zkušeností se rozhodl dokonce i Magistrát hl. m. Prahy přidat k oznámení o novoročním ohňostroji za téměř milion korun informaci, že „Odpalování ohňostroje bude provedeno s maximálním důrazem na ochranu zvířat i ptactva v okolí místa odpalu.“ Kontaktovali jsme tedy jeho zástupce, aby nám blíže osvětlili, jak konkrétně chtějí něčeho takového dosáhnout.  Prý pomůže například odpálení tří akustických efektů 5, 3 a 1 minutu před začátkem. Otázkou tedy zůstává, jak moc zvířata varuje před hlukem jiný hluk a jak se tak pořadateli podaří zvířata ochránit před zraněním.

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na domácí zvířata, pro které je zejména hlučnost ohňostrojů, petard a dělobuchů velmi stresující. Velký problém ve městech a obcích představuje fakt, že tzv. zábavní pyrotechnika je lidmi hojně používána už několik dní před koncem roku a pokračuje i v následujících dnech roku nového. V těchto dnech je tak pro některé majitele velmi obtížné svého psa i vyvenčit. Každoročně městské i obecní útulky hlásí nárůst zaběhnutých mazlíčků právě z důvodů novoročních oslav.

Zamyslete se, prosím, tedy nad nutností takových oslav na úkor bezpečí zvířat, která jinak tak rádi potkáváte na procházkách, i čtyřnohých kamarádů Vašich přátel a spolu s námi oslavte Nový rok tiše a ohleduplně.

Nakonec pár rad pro majitele domácích zvířat, jak svým zvířecím přátelům pomoci „přežít“ novoroční oslavy:

  • Ujistěte se, že má Váš pes či kočka kdykoli přístup do místa, kde se může ukrýt, pokud bude chtít. Takovým místem může být například úkryt pod nábytkem nebo ve skříni.
  • Když se začne stmívat, zavřete okna a zatáhněte závěsy. Pusťte hudbu, abyste zamaskovali a zastřeli zvuk ohňostrojů.
  • Nikdy netrestejte své zvíře ani se po něm neohánějte, je-li vystrašené, neboť to by problém pouze zhoršilo. Zároveň ho ani extrémně neuklidňujte, abyste v něm neutvrdili pocit, že se děje něco závažného.
  • Vždy se ujistěte, že se Vaše kočka či pes nachází v bezpečném a zajištěném prostředí, odkud nemůže utéct v případě, že zaslechne náhlý hluk. Nechte své zvíře očipovat pro případ, že by uteklo. Velmi praktické jsou i přívěsky na obojek, kam můžete nechat vyrýt jeho jméno a telefonní číslo na Vás.
  • Zkraťte procházky se svým pejskem a mějte ho na vodítku. I poslušný pes se může vyděsit nenadálé rány a zaběhnout pak velmi daleko nebo dokonce vběhnout pod auto.

Celou novinku včetně příloh naleznete zde: http://www.svobodazvirat.cz/novinky/mysleme-behem-novorocnich-oslav-i-na-zvirata.htm

 

Info prevzaté z newslettra Svobody zvířat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..