Nový rok vítáme nejčastěji v bujarém veselí, za zvuku petard a dělobuchů. Oslnivé světelné efekty a hlasité rány nám mají připomínat mimořádnost přelomové události. Radují se však z našich oslav také volně žijící a domácí zvířata?

Pojďte spolu s námi tento rok zažít speciální oslavu, kdy hlavní roli bude hrát ohleduplnost k tvorům, kteří žijí v naší blízkosti – pojďte vstoupit do nového roku tichým krokem.

Hlasité výbuchy a záblesky zvířata neskutečně děsí a ta se pak, zmatená a stresovaná, často zraní. Každoročně se po silvestrovských oslavách najdou divoce žijící zvířata, zejména srny, v oplocených satelitních městečkách, v průmyslových zónách, na dálničních přivaděčích, v málo zamrzlých vodních plochách a na dalších místech, kterým by se normálně vyhnula. Vyčerpaná a zmatená zvěř pak vstupuje do nového roku poraněna nebo dokonce zmrzačena. Podobně ohrožující jsou pyrotechnické slavnosti pro ptáky. Nenadálý hluk a světelné záblesky je mohou zmást natolik, že naráží do zdí nebo přistávají na rušných silnicích. V případě, že naleznete v přírodě zraněné zvíře, obraťte se na nejbližší záchrannou stanici, jejich seznam naleznete zde: http://www.zvirevnouzi.cz/.

Stres z novoročních oslav se nevyhýbá ani zvířatům žijícím s lidmi ve městě. Naopak. Majitelé psů a koček vnímají strach zvířat velmi zblízka a jen těžko své mazlíčky před stresem ochrání. Pes například slyší zvuky v mnohem větším rozsahu než člověk. Rány ohňostrojů, které jsou pro nás na hranici příjemnosti, se tak pro ně blíží k prahu bolesti.

Je tedy především na nás, lidech, abychom přestali být sobci a brali při silvestrovských oslavách ohled na zvířata, která s námi obývají planetu Zemi. Slavit příchod nového roku můžeme stejně tak dobře bez dělobuchů. I když obce a města mohou použití tzv. zábavní pyrotechniky regulovat vyhláškami, ve skutečnosti se tak prakticky nikde zatím nestalo. Kolegové ze Společnosti pro zvířata proto přišli s výzvou, abychom zastupitelům měst a obcí zaslali „žádost o vyhlášení zákazu použití tzv. zábavní pyrotechniky“, její plné znění si můžete stáhnout zde: http://pomahame.spolecnostprozvirata.cz/files/2013/11/V%C3%BDzva-STOP-z%C3%A1bavn%C3%AD-pyrotechnice-bez-fota-labut%C4%9B_bb.pdf

Na závěr přinášíme několik rad, jak zmírnit následky lidských oslav pro domácí mazlíčky:

1. Každé domácí zvíře by mělo být očipováno – v případě, že uteče, snadněji jej nalezneme.

2. Ujistěte se, že má Váš pes či kočka kdykoli přístup do místa, kde se může ukrýt, pokud bude chtít. Takovým místem může být například úkryt pod nábytkem nebo ve skříni.

3. Během období, kdy se ve zvýšené míře odpalují ohňostroje, venčete svého psa za denního světla, a jakmile se blíží okamžik odpálení ohňostrojů, držte kočky a psy uvnitř.

4. Když se začne stmívat, zavřete okna a zatáhněte závěsy. Pusťte hudbu, abyste zamaskovali a zastřeli zvuk ohňostrojů.

5. Nechte je o samotě, jen když jste si jisti, že si neublíží.

6. Vždy se ujistěte, že se Vaše kočka či pes nachází v bezpečném a zajištěném prostředí, odkud nemůže utéct v případě, že zaslechne náhlý hluk.

Přesvědčte své okolí, že „tichým krokem do nového roku“ je cestou k ohleduplnosti (nejen) ke zvířatům a založte společně s námi tradici oslav bez utrpení a strachu. Pokud nemůžeme zvířatům aktivně pomáhat, můžeme alespoň pasivně neubližovat.

Za celý tým Svobody zvířat Vám přejeme šťastný a tichý nový rok.

Celou novinku včetně příloh naleznete zde: http://www.svobodazvirat.cz/novinky/tichym-krokem-do-noveho-roku.htm

Info prevzaté z newslettra Svobody zvířat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..