Domáce zvieratá, ako napríklad psy a mačky či hlodavce a vtáky, sú výborným prostriedkom ako učiť naše deti zodpovednosti, láske k prírode a úcte k životu. Prehlbuje sa tak i prežívanie detí, vytvárajú si so zvieratkom emocionálnu väzbu, naberajú nové skúsenosti a poznatky. Deti sa zároveň učia lepšie pracovať s časom, rozvrhnúť si aktivity počas dňa a nemyslia len na seba.

To je samozrejme ideálny prípad ak sú deti k takejto zodpovednosti vedené aj svojimi rodičmi či iným blízkymi ľuďmi a sociálnym prostredím. Deti sa predovšetkým učia príkladom! Rovnako starostlivosť o zvieratko by samozrejme mala byť pod dohľadom dospelej a skúsenej osoby.

Najnovšia štúdia preukázala, že domáce zvieratká majú aj ďalší skvelý pozitívny vplyv na naše deti – udržiavajú ich zdravšie. Fínska štúdia zverejnila kladné výsledky pôsobenia psov a mačiek v domácnosti s deťmi. Výskumníci sledovali až 400 deti a to od prvého dňa ako prišli na svet po dovŕšenie prvého roka života.

Štúdia priniesla výsledky, ktoré mnohí chovatelia poznali už dávno pred tým. 🙂

Deti, ktoré vyrastali so psom či mačkou, majú údajne menej respiračných infekcií počas prvého roka života, ako deti, ktoré vyrastali bez nich.

Deti so psom majú o 31% menej symptómov z respiračného traktu alebo infekcií, o 44% menej ušných infekcií a potrebujú o 29% menej predpisov antibiotík.
Deti, ktoré vyrastali s mačkou majú o 2% nižšie potrebu antibiotík.

Treba si ale uvedomiť, že štúdia nezohľadňovala ďalšie faktory podieľajúce sa na zdravotnom stave detí v ich prvom veku života. Ich zdravie a stav zdravia je odrazom mnohých faktorov, domáce zvieratá boli len jedným z nich.

Zdroj nájdete tu a tu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..