Mnohí majitelia mačiek majú veľkú radosť, že ich maznáčik je k nim príjemný, milý , ústretový, láskavý. Miluje ich pohladenie, náruč a je to proste chlpatý poklad. Cestou na veterinu (často už pri vybratí prepravky) sa z mnohých maznáčikov razom stanú divoké šelmy. Na veterinárnej klinike sú ako posadnutí zlým démonom, prskajú a syčia.

V takýchto prípadoch je nutné mačku spacifikovať , upokojiť. To dokáže skúsený personál na klinike. Jednou zo zásad, ktorú iste mnohí poznajú, je mačičku chytiť za šiju.
Vtedy, ako keby stlačením zázračného gombíka, mačiak prestane s výbojmi a absolútne sa upokojí. Už ako mačiatko ho takto prenášala jeho matka a je to veľmi bezpečný a nebolestivý spôsob ako mačičku upokojiť.

Kollby

Túto techniku používam pri strihaní pazúrikov u niektorých mojich mačiek, ak už im je dlho a nevedia už vydržať.

Kollby

V nasledujúcom videu tento „ťah“ posunul veterinárny asistent ešte ďalej.
Pozrite sa sami

Plánoval som to vyskúšať, ale nemám takú veľkú spinku. 🙂

A čo vy?

Tejto pani sa to ale spočiatku príliš nedarilo 🙂

8 Comments

 1. Tej pani sa to nedarilo, lebo zaštikla mačke len srsť a to bolí. Druhý pokus zlyhal tiež, lebo pani šla na mačku od začiatku štipcom. Pritom to nie je štipec, čo mačku deaktivuje. Mačke treba pripomenúť reflex, že ju jej mačacia mama ide prenášať a chytí ju na kožu na krku. Mačka sa vtedy schúli, stiahne chvost a čaká. Až potom jej treba dať štipec a uvoľniť si ruky na iný zákrok. Štipec nesmie ťahať srsť, ale musí zovrieť kožu na krku.

  Roman Kanala
 2. Wau…funguje to !!! Ostrihať pazúre nášmu ryšavému diablikovi bolo priam nemožné. Asistovala celá rodina a vždy sme čakali, že na nás niekto zavolá Slobodu zvierat, taký cirkus robil.
  A teraz…stačil pevný úchop na šiji a Štrúdlik sa ani nepohol…pri poslednej labke si síce neodpustil svoje triády, no celá „operácia“, ktorá bola pred tým pol hodinovým vyčerpávajúcim bojom, trvala ani nie tri minúty.

  bea
   1. Ahojte,
    tiež potvrdzujem účinnosť a neuveriteľnú prospešnosť uvádzaného „hmatu“ a ja som to dokonca aplikovala na mačiatka.
    Dvom a najmä jednému z tých našich „tulátok“ neuveriteľne hnisajú očká, čiže si viete predstaviť čo obnáša ošetrenie. Pôvodne som pre ukľudnenie mohla „použiť“ len Micku, ktorej som ich potom strčila pod nos, aby ich po omytí ešte oblízala. A kým boli maličké, toľko sa nebránili, i keď to najmenšie má taký hlasisko, že ani neveríme. Ako som si však prečítala tento príspevok, napadlo mi, že keď to funguje na dospeláčky, mohlo by aj na mačiatka. Veď, za skúšku nič nedáme.
    Je to neuveriteľná úľava aj pre nás, keď vidíme, že im nespôsobujeme toľko stresu. Dokonca sme im teraz objavili aj blšky, tak som ich nastriekala a tiež sme použili túto metódu a vďaka tomu to išlo rýchlo a ľahko a perfektne sme im mohli ochrániť tváričky.
    Nuž ale malá Tigruška, najmenšia so silným hlasom, s najhoršími očkami, ktorej sme ešte aj pupček museli ošetrovať, v sebe bojovníka nezaprie. Niet sa ale čo diviť, keď si toho najviac vytrpí.
    A, pre istotu, som to otestovala aj na Micke, a tiež to funguje.
    My zatiaľ na „zacvaknutie“ používame len ruky.
    Veľa zdaru,
    Radka

    Radka
    1. Zdravím, u mačiatok to funguje, samozrejme. Matka prenáša mačence týmto spôsobom a ony nehybne držia a nebránia sa. Aj to je dôvod, prečo v dospelosti tiež neprotestujú. Je to skvelá pomôcka ak potrebujete micu okúpať, vyčesať, ošetriť,…či inak s ňou manipulovať. 🙂

 3. Ahojte, som tu nová, mám doma mačku a kocúra, chcem sa opýtať, ked majú mačky číp a použije na ich pacifikovanie ten štipec, nepoškodím číp alebo ho nejako nezatlačím? majú ho pri lopatke…

  Tany

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..